مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3517 -تاریخ انتشار : دوشنبه 16 شهریور 1394 -ساعت : 16:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بحران مشروعیت در شورای اصلاح‌طلبان بهشهر+ نظرات نامزدهای احتمالی

اختصاصی مازندمجلس/ شورای انتخابی یا شورای انتصابی؟

بحران مشروعیت در شورای اصلاح‌طلبان بهشهر+ نظرات نامزدهای احتمالی

اختصاصی مازند مجلس: در روزهای گذشته گروهی به نام شورای اصلاح‌طلبی شهرستان بهشهر سربرآورده و اعلام موجودیت کرده‌اند که برخلاف مش اصلاح‌طلبی عمل کرده و به جای رجوع به آرای اصلاح‌طلبان شهرستان، به صورتی محفلی، شورایی به عنوان شورای اصلاح‌طلبان شهرستان بهشهر معرفی کرده‌اند.

اختصاصی مازند مجلس: در روزهای گذشته گروهی به نام شورای اصلاح‌طلبی شهرستان بهشهر سربرآورده و اعلام موجودیت کرده‌اند که برخلاف مش اصلاح‌طلبی عمل کرده و به جای رجوع به آرای اصلاح‌طلبان شهرستان، به صورتی محفلی، شورایی به عنوان شورای اصلاح‌طلبان شهرستان بهشهر معرفی کرده‌اند.

روند تشکیل شورای اصلاح طلبی هر شهرستان به این شکل است که انتخاباتی با حضور جمع کثیری از اصلاح‌طلبان آن شهرستان برگزار می‌شود و در فضایی سالم و عادلانه انتخابات برگزار می‌شود و افراد منتخب به عنوان شورای اصلاح‌طلبان آن شهرستان معرفی می‌شوند.

در اکثر شهرهای استان این انتخابات به درستی و در کمال آرامش برگزار شده است اما در شهرستان بهشهر این گروه اقلیت، بدعتی خطرناک بنا نهادند که به جای رجوع به رای اصلاح‌طلبان شهرستان، سلایق شخصی و گروهی را جایگزین خرد جمعی کرده‌اند.

هنوز مدت کمی از حضور سید حسن رسولی رئیس هیات مدیره بنیاد باران در بهشهر نمی‌‌گذرد که تاکید کرده بود: احدی از شخصیت‌های اصلاح‌طلب بنا ندارد در حوزه‌های انتخابیه از بالا به پایین مداخله کند. ما این تجربه تلخ را پشت‌سر گذاشتیم...

اما با توجه به تاکید بزرگان اصلاح‌طلب کشور مبنی به ماهیت انتخابات از پایین به بالا، برخی اعضای انحصار طلب در شهرستان بهشهر با نقض همه‌ی قوانین سعی در مطرح کردن خود دارند.

این چه شورایی است که نامزدهای اصلاح طلب حوزه هیچ اطلاعی از نحوه تشکیل و اعضای آن ندارند؟ در همین رابطه با کاندیداهای سرشناس اصلاح‌طلب بهشهر مصاحبه کوتاهی انجام دادیم و نظر آنها را در این ارتباط جویا شدیم.

 

وحید رحمانی خلیلی: اصل این اتفاق قابل قبول نیست

وحید رحمانی خلیلی در گفت‌وگو با مازندمجلس در مورد تشکیل شورای اصلاح طلبان شهرستان بهشهر بدون انتخابات گفت: اصل این اتفاق قابل قبول نیست چون قرار نبود اعضای شورای راهبردی اصلاح‌طلبان چنین تصمیمی بگیرند. در ابتدا قرار بود 80 اصلاح‌طلب ازشهرستان بهشهر گزینش شوند و انتخابات شورای اصلاح‌طلبان مانند دیگر شهرها برگزار شود. سپس بر اساس پیشنهاد جدید تصمیم برآن شد شهرستان بهشهر با توجه به 160 هزار نفر جمعیت، به پنج منطقه شرق به محوریت خلیل شهر، غرب به محوریت رستمکلا، چهار قلعه به محوریت زاغمرز، هزار جریب وشهر بهشهر تقسیم شود و از هر هزار نفر یک نفر اصلاح طلب شناسنامه‌دار گزینش شود. اما در اینجا اختلاف بوجود آمد و اسامی به دویست و خرده‌ای نفر تغییر کرد. بعد از آن صحبت 400 نفر و 800 نفر شد. پس از نرسیدن به توافق در جمعه گذشته، اعضای محترم شورای راهبردی، برگزیدگانی که یک سال پیش در انتخابات سالن پیامبر اعظم تعیین شده بودند را به عنوان نمایندگان بهشهر در شورای اصلاح طلبان استان معرفی کردند. چیزی که امروز مورد پسند بسیاری از اصلاح طلبان شهرستان واقع نگردید و قانع کردن افکار عمومی سخت و غیر ممکن نموده است افراد معرفی شده نیستند، بلکه ساز و کار و مکانیزم رسیدن به این تصمیم است.

 

وحید رحمانی در پاسخ به این سوال که اساسا این شورای معرفی شده آیا مشروعیت دارد و نامزدهای اصلاح طلب به نتیجه این شورا تمکین خواهند کرد یا خیر، گفت: اگر انتخاب طبق مکانیزمی که اصلاحات از بالا و به صورت ملی، منطقه‌ای و شهرستانی به استان و شهرستان ابلاغ می‌کند باشد و اگر براساس آن چینش صورت بگیرد قابل قبول است و اگر غیر از آن باشد، خیر.

همچنین ایشان پیشنهاد نمودند برای حل شدن این معضل، افراد معرفی شده به طور موقت ایفای وظیفه نمایند تا در یک ضرب الاجل یک ماهه با گذشت و مهربانی و همدلی و حضورفراگیر همه‌ی گروه‌ها در مناطق مختلف جریان انتخابات شهرستان محقق گردد.

 

احمد رضا قلی‌پور: بنده هنوز در جریان هیچ چیز نیستم

احمدرضا قلی‌پور از دیگر نامزدهای احتمالی مجلس شورای اسلامی از طیف اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با مازندمجلس در مورد تشکیل این شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان و نه انتخابی گفت: بنده هنوز در جریان هیچ چیز نیستم و حتی از اسامی افراد معرفی شده اطلاعی ندارم. اما طبق قاعده باید مکانیزم روشن و مشخصی وجود داشته باشد و چون مکانیزمی وجود نداشت طبیعی است که مشکلاتی هم بوجود می‌آید.

قلی‌پور در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه بسیاری از افراد صاحب نفوذ و تاثیرگذار در بهشهر هنوز از اعضای این لیست و این شورا اطلاع ندارند و آیا این امر مشروعیت شورا را زیر سوال نمی‌برد، گفت: عرض کردم که مکانیزم باید درست و با هدف باشد. مکانیزم خوب تعریف مشخصی دارد و قاعدتا مکانیزمی صحیح است که جامع باشد و همه افراد و گرایشات داخل جبهه را پوشش بدهد و عیب و نقص کمی داشته باشد. عادلانه باشد و اعضا براساس مکانیزم صحیح انتخاب شوند. هدف اصلی نباید صرفا انتخاب کاندیدا باشد بلکه باید اهداف بیشتر و جامع‌تری داشته باشد و انتخاب کاندیدا یکی از آنها باشد.

 

عبدالرحیم نیکخواه: در جریان جزئیات نیستم/ روال باید از پایین به بالا باشد

عبدالرحیم نیکخواه از دیگر نامزدهای اصلاح طلب در این مورد به خبرنگار مازندمجلس گفت: در جریان جزئیات نیستم ولی روال باید از پایین به بالا باشد.

وی پیرامون مشروعیت این شورا گفت: تشکیل شورا یک قانون نیست بلکه عرف و توافق جمعی است. اگر عرف رعایت شده باشد مشروعیت دارد و اگر عرف رعایت نشده باشد مشروعیت ندارد.

نیکخواه در مورد میزان امکان تمکین کاندیداها به رای این شورا گفت: اعتقاد کلی من این است یک قانون غلط بهتر از هرج و مرج و بی‌قانونی است. اگر جمع تصمیمی بگیرد من به شخصه تمکین می‌کنم.

 

ولی‌اله حسنی خورشیدی: این افراد می‌خواهند در شورا محوریت پیدا کنند و خودشان را مطرح کنند

حسنی خورشیدی در مورد میزان اطلاعش از این شورای تشکیل شده گفت: هیچکس با من صحبتی نکرد. دوستان پیگیر تشکیل شورای راهبردی اصلاح طلبان، فاقد سازوکار، و حتی نگاه فراگیر در ایجاد شورای راهبردی هستند. بهمین دلیل دوستان بسیاری از بدنه اجتماعی اصلاح طلبان به خروجی کار و زحمت ایشان اشکال و اعتراض جدی وارد میکنند. در خوش‌بینانه ترین حالت اگر صدای اگر این صداها توسط دوستان شنیده نشود،یقینا در عمل، خود عامل ممانعت از شکل گیری ائتلاف را موجب میشوند.

وی در پاسح اینکه آیا از چگونگی تشکیل شورای راهبردی در بهشهر راضی هستند یا خیر، گفت: هیچ خبری از دوستان بطور مستقیم به ما نمیرسند،و در عمل تصور چنین است که با خبری یا بی‌خبری ما محلی برای ایشان نداشته باشد.این نحوه مواجهه دوستان ریشه در ماقبل سازمان اجتماعی ما دارد متاسفانه!!

در اواخر دولت اصلاحات یکبار به معاون سیاسی وقت استانداری مازندران، جناب صالحی گفته بودم که دو دوره در انتخابات مجلس، بار دوم قریب 20 هزار رای داشتم،ولی یکبار نشد توسط استانداری،فرمانداری،بخشداری،وحتی دهیاری، از من و امثال من دعوت شده تا سخن و نظری بشنوند.به تعبیری،چیزی بنام سرمایه اجتماعی محلی از اعراب نداشته و هنوز هم ندارد

من در انتخابات مجلس هشتم به تنهایی و با همراهی دوستان انتخاباتی‌ام، استراتژی ائتلاف را درپیش داشته و در آخر چون موفق به شکل‌دهی ائتلاف قدرت‌مند نشدیم در آخر قبل هفته آخر، بنفع اصلاح طلبان کناره گیری کردیم. در آن مقطع خصلت زیاده خواهی نامزد و ضعف مدیریت شورای اصلاح طلبان استان موجب بی‌خاصیت شدن تلاش دوستان ما شده، و در نهایت شکست دو نامزد اصلاح طلب با 70 هزار رای در مقابل 45 هزار اصولگرایان شد.متاسفانه دوستانی که استراتژی غلط خودشان موجب شکست‌شان شد، ناکامی خود را با دهها دلیل و بهانه،متوجه رقیب سیاسی و مجریان انتخابات میدانند،همانند انتخابات ریاست جمهوری سال 84!

متاسفانه از انتخابات مجلس هشتم تا کنون یکبار هم نشد که دوستان به ضعف عملکرد پرداخته و از تجربه شکست عبرت گرفته شود. بنظر می‌رسد که این رویه عملکرد دوستان هیچ امیدی از ائتلاف ایجاد نمی‌کند.

 

محمود رحمانی خلیلی: مگر ساز و کار معرفی اعضای شورا طبق آیین مشخص نیست؟

به شیخ علی اصغر رحمانی خلیلی به علت حضور در سفر معنوی حج دسترسی نبود ولی در این مورد از فرزند ایشان سوالاتی پرسیدیم.

وی از روند کلی این اتفاق آگاه بود اما دو سوال اساسی مطرح کرد. اول اینکه چرا دوستان دیگر اعتراضی به این بی‌نظمی نداشتند و سوال بعدی اینکه مگر ساز و کار معرفی اعضای شورا طبق قانون و آیین نامه شورایی اصلاح‌طلبان مشخص نشده است؟ اگر این روند طبق قانون بوده دوستان آن را تشریح کنند و اگر تخلفی بوجود آمده توضیح بدهند.

در روزهای آینده جزئیات بیشتری از دیدگاه‌های نامزدهای اصلاح‌طلب در این حوزه انتخابیه و فعالین سیاسی منتشر خواهد شد.

 

با این حساب به نظر می‌آید حتی کاندیداهای مطرح جناح اصلاح‌طلب هم از این شورایی که در خفا تشکیل شده است راضی نیستند و از آن اطلاعی ندارند، با این وجود چه تضمینی دارد که اصلاح‌طلبان شهرستان بهشهر به این شورای برآمده از سلیقه چند نفر اقتدا کنند و در انتخابات مجلس شورای اسلامی به گزینه مورد نظر این شورا رای دهند؟

از طرفی آیا این شورا توان بسیج کردن و رایزنی با نامزدهایی که حتی نظر موافقی با نحوه تشکیل این شورا ندارند خواهد داشت و یا تنها در پی مطرح کردن خود هستند؟لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصلاح طلبان بهشهر - شورای هماهنگی اصلاح -

نظر شما در مورد : بحران مشروعیت در شورای اصلاح‌طلبان بهشهر+ نظرات نامزدهای احتمالی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها