مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 41910 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 29 اردیبهشت 1395 -ساعت : 13:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ایجاد روحیه نشاط در جامعه هدف جشنواره دیالوگ/ در گرفتن مجوز برخی سنگ اندازی می‌کردند/ حمایت مالی اداره ارشاد بسیار کم است

افشین رشیدی دبیر جشنواره تئاتر طنز دیالوگ:

ایجاد روحیه نشاط در جامعه هدف جشنواره دیالوگ/ در گرفتن مجوز برخی سنگ اندازی می‌کردند/ حمایت مالی اداره ارشاد بسیار کم است

مازندمجلس: این باور غلط برای مسئولان فرهنگی جا افتاده است که فکر می کنند که سالن را آنها به هنرمندان می دهند. درحالی که باور من این است که این سالن مال خود ماست و مسئولین تنها یک میهمان چندماهه یا چندساله هستند.در واقع مدیران امانت داران اموال ما در قانون خدمات کشوری هستند. مدیر کل محترم یا معاونت شریف ایشان سالن شان کجا بود که به ما بدهند؟

مازندمجلس: جشنواره تئاتر طنز دیالوگ برای اولین بار در سال گذشته در مازندران برگزار شد و امسال دومین سالی است که قرار است این جشنواره برگزار شود. به همین منظور مصاحبه ای با افشین رشیدی دبیر برگزاری ایی جشنواره تدارک دیده شده است که با هم میخوانیم:

- در ابتدا توضیح دهید چه شد که به فکر طراّحی جشنواره ای با موضوع طنز افتادید؟

سال گذشته من آموزشگاه آزاد بازیگری داشتم که به دلیل عدم حمایت نهادهای مرتبط مجبور شدم آن را به حالت تعلیق درآورم. نمی خواهم وارد مباحث کلّی شوم امّا قاطعانه می گویم اصل حمایت  از بخش خصوصی در مجموع بیشتر به یک شعار توخالی شبیه است. آن زمان احساس کردم چه خوب می شود اگر بتوانیم جشنواره ای طراّحی کنیم که به این مردمی که دغدغه و مشکلات اقتصادی دارند کمی روحیه و نشاط بدهیم.اتفاق در راستای کلمه ی کلیدی (امید) که شعار دولت بود این کار را کردیم.خواستیم این طرح متفاوت باشد و برای همین الزام گذاشتیم آثاری را می پذیریم که تنها دو شخصیت داشته باشد و نام جشنواره را هم گذاشتیم دیالوگ به معنی گفتگو.

- مجوّز جشنواره را از کجا گرفتید؟ حامیان شما چه کسانی بودند؟

من این طرح را در زمان حجه الاسلام ابراهیمی به اداره کل دادم و آنها هم آن را به تهران فرستادند. تهران در مجوزّش حتی از مدیرکل وقت به دلیل ورود دادن بخش خصوصی تشکر می کند و به ما مجوز می دهد که این جشنواره را برگزار کنیم.

- یعنی شما مجوّز خود را مستقیماً از تهران گرفتید؟

بله و آنها یک مجوّز کلی دادند که به فرض دور اوّل را استانی برگزار کنید و دوره های بعد را اگر خواستید کشوری کنید. منتهی به دلیل سنگ اندازی و نظرات عجیب  یکی از زیرمجموعه های اداره کل مبنی بر اینکه چون فلانی آموزشگاهش را بسته است باید دوباره مجوّز بگیرد، موضوع کمی پیچیده شد. در این استان از دیرباز تا همین اکنون، دهها برنامه ی مختلف اجرا شد یا می شود که در سازوکار بخشنامه و قانون نبود و در آینده هم نخواهد بود. منتهی من بیشتر به این خاطر متاسف شدم که همان آقا خیلی دلش می خواست جلوی این جشنواره را که سهم خوبی از تهران برایمان محسوب می شد بگیرد که خوشبختانه نتوانست و  مدیریت و معاونت اداره کل گفتند یا موسّسه ای معرّفی کنیم یا کار را بدهیم اداره ساری برگزار کند با این الزام و تأکید که دبیری جشنواره به عهده­ی خودم باشد. به هرحال طراح و صاحب امتیاز این جشنواره خودم هستم و در نهایت این من هستم که تشخیص می دهم دبیر جشنواره خودم باشم یا شخص دیگری.

- آیا اشخاص دیگری مدّنظرتان نبودند که دبیری امسال را به آنها بدهید؟

بودند و اتفاّقاً به آنها پیشنهادی خالصانه هم ارائه کردم حتی با توجّه به اینکه شهرداری و شورای شهر ساری بانی و حامی اصلی جشنواره­ام بودند به شخص آقای معیل، معاونت محترم فرهنگی و هنری پیشنهاد دادم این مسئولیت را تقبّل کند. که ایشان شخص اینجانب را ترجیح دادند. چندبارهم به آقای جاودانی و معاونت فرهنگی ایشان پیشنهاد دادم امّا عزیزان نپذیرفتند و اینجانب را ترجیح دادند.در بین هنرمندان ساری هم یکی دونفر را لایق و شایسته ی دبیری می دانستم که به آنها هم پیشنهاد دادم و آن دوستا ن هم اینجانب را ترجیح دادند. مسئله اینجاست که به هر ترتیبی هست این جشنواره برگزار شود تا به تدریج بتوانیم برایش از وزارتخانه متبوع یا بخش های خصوصی بزرگ تر سهمیه ی اقتصادی لازم را دریافت کنیم. هدف من این است. برای همین دنبال این قضیه هستیم که پس از پایان این دوره، سازوکار راه اندازی دبیرخانه دائمی آن را بررّسی کنیم تا دیگر دچار سنگ اندازی برخی افراد مغرض نشویم و بتوانیم با آرامش کار خود را دنبال کنیم.

- ارشاد استان سال گذشته از شما حمایت کرد؟

 به لحاظ مالی خیلی کم. حجه الاسلام ابراهیمی رفته بود و آقای جاودانی تشریف آورد. ایشان مبلغ 5/4 میلیون تومان در نظر گرفت که بسیار کم بود و اصلاً در شأن دستگاه خودشان نبود. درحالی که بعد از ما از یک جشنواره شهرستانی در غرب استان تا سقف 20 میلیون تومان حمایت کردند. ما آن 20میلیون را هم در راستای توسعه ی فرهنگی ناچیز می دانیم امّابه شخصه نتوانستم تبعیض ناشی از این کار را هضم کنم البته می دانم که چه کسی و چرا با ارائه ی گزارش های منفی زمینه ساز تحقق این تبعیض شد. امّا به دلیل احترامی که برای آقای جاودانی قائل بودم سکوت کردم و امیدوار بودم که در این دوره جبران شود.

- شاید ارشاد واقعابودجه ندارد یا هنوز بودجه هایشان نیامده است!

خب وقتی زمانش برسد فهمیدن این که برایشان بودجه آمده است یا نه کار دشواری نیست.ما هم منابع خودمان را داریم و این موضوع را می فهمیم.اگر بودجه ها نیامد یک بحث دیگر است.اما در این مدت خرج های کمی هم در برخی رویدادها نشده که به فرض برای این جشنواره امساک شود. من می دانم که ارشاد هم مانند سایر دستگاهها دچار کاهش یا فقدان بودجه بوده است امّا بودجه ها در حال سرریز شدن هستند و به زودی به ادارات کل می رسند و دیگر بهانه ای برای آقایان نیست که مبلغ حمایتی شان را افزایش ندهند. به آنها گفتم لازم نیست این مبلغ- هرچه باشد- را به من بدهید. بلکه به اداره ساری بدهید تا خرج گروههای مظلوم تئاتر شهر شود.

- خُب ارشاد به شما سالن هم می دهد. این هم نوعی حمایت است.

متأسّفانه این باور غلط برای مسئولان فرهنگی جا افتاده است که فکر می کنند که سالن را آنها به هنرمندان می دهند. درحالی که باور من این است که این سالن مال خود ماست و مسئولین تنها یک میهمان چندماهه یا چندساله هستند.در واقع مدیران امانت داران اموال ما در قانون خدمات کشوری هستند. مدیر کل محترم یا معاونت شریف ایشان سالن شان کجا بود که به ما بدهند؟ اگر سند دارند که حتی یک ریا ل از جیب شان برای ساخت و ساز سالن هزینه کرده اند به مانشان بدهند. این سالن ها از بودجه های فرهنگی ما کسر می شود تا ساخته شود. ما بودیم که مجتمع آمد. ما هستیم که آنها حقوق می گیرند. سالن ها حق طبیعی و قانونی هنرمندان است و هیچ مسئولی حق این را ندارد که برای در اختیار قرار دادن آن به ما بر سرمان منّت بگذارد.

- حامی اصلی شما در این جشنواره چه نهاد یا ارگانی است؟ منابع مالی خود را چگونه تأمین می کنید؟

 خداوند این لطف را شامل حال شهروندان ساری کرده است که چندسالی است مجموعه ی شهرداری و شورای شهرش حامی و پشتیبان بلافصل خواهران و برادران هنرمند خود شده اند. جناب مهندس عبوری و برادر ارجمندمان آقای ناصرمعیل با حمایت قاطع تمامی ارکان شورای شهر ساری بویژه شخص ریاست محترم کمیسیون فرهنگی شورای شهر آقای سیداحمد صالحی که به بیت شریف صالحی انتساب دارد، برادری را با هنر و هنرمندان معنا کرده اند و اگر آنها نبودند مرکز استان در سالهای اخیر و با توجه به کاهش بودجه های اداری- دولتی، در یک جمود محض فرهنگی قرار می گرفت و اگر آنها نبودند تا به نوعی ارتزاق هنرمندان را به سمت و سوی مثبت و قابل فهم هدایت کنند، هیچکس در دستگاه های فرهنگی نمی توانست پاسخگوی اعتراضات و مطالبات اقتصادی - فرهنگی هنرمندان شهر باشد. آنها سال گذشته آبروی ما را حفظ کردند و دعا می کنم که خداوند آبروی شان را حفظ کنند که جا دارد یادی هم کنیم از جناب آقای مسعود پیری که سال گذشته ریاست کمیسیون فرهنگی را بر  عهده داشت.شانس دیگری که ما آوردیم این بود که کارشناس محترم فرهنگی شهرداری، دوست عزیزم آقای مصطفی نیک نقش که خودش یک هنرمند عکاس با جوایز بین المللی است به همراه معاونت محترم فرهنگی شهرداری این جشنواره را  در ردیف تصویب طرح های ارائه شده از شهرداری به شورای شهر قرار دادند و شورای شهر هم کلیّت طرح های فرهنگی را که «دیالوگ» هم شاملش می شد به تصویب رساند و لذا در این دوره هم این عزیزان حامی و پشتیبان اصلی ما هستند که پیشاپیش و قبل از دریافت هرگونه کمک و مساعدت به نمایندگی از هنرمندان و مردم شهری که دوست دارند روزهای شاد و مفرّحی در زمان جشنواره داشته باشند از همه ی این عزیزان تشکر می کنم و دست شان را می بوسم.

- دیگر حامیان شما چه کسانی هستند؟ آیا فقط شهرداری و شورای شهر در کنارتان هستند؟

راستش ما بنا نداریم که تعداد اسپانسرها و حامیان خود ر ا بی دلیل افزایش دهیم. دلمان می خواهد آرامش خود را حفظ کنیم و به تعهداتمان نسبت به حامیان خود پای بند باشیم و برایشان تا می توانیم وحتی فراتر از انتظار تبلیغ کنیم. امسال باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال ساری را هم در کنارمان داریم. می دانید که مدیریت این مجموعه برعهده سرور عزیزم آقای محمدی کیادهی عضو چهار دوره شورای شهرساری است که همگان می دانند تا چه اندازه نسبت به رویدادهای فرهنگی و هنری حساس و پیگیر است.ایشان خود در رشته ی تئاتر در دوران نوجوانی و جوانی دستی برآتش داشت و در میان اهالی فرهنگ و هنر از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. ایشان سال گذشته پشتیبان معنوی مان در تنظیم و تثبیت روابط اداری به ویژه در بخش معاونت محترم مالی شهرداری داشت و در مراسم اختتامیه حضور پررنگ و قابل اعتنایی داشت و ما امیدوار هستیم نفس حضور ایشان به عنوان یک حامی، موجبات خیر و برکت بیشتر را برایمان فراهم کند. از سوی دیگر امسال هم مانند سال قبل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را درکنار خود داریم. سرور ارجمندم آقای «دلاور بزرگ نیا» که یکی از مدیران موفق ارشاد هم بوده است در قامت مدیرکل میراث سال گذشته نسبت به اقامت میهمانان تهرانی ما اقدامات ارزنده ای داشته است و امسال هم قول مساعدت ویژه داده است و ما امیدواریم این همکاری هرچه جلوتر می رویم پررنگ تر و ارزشمندتر باشد.

- نقش اداره ساری در حمایت از این جشنواره چگونه است. آیا آقای دکتر عشریه و مجموعه اش با شما همکاری دارند؟

به هرتقدیر طبق نامه مجوّز اداره کل، اداره ساری برگزارکننده ی این جشنواره است و ما باید در این مسیر و در اقدامات آتی جشنواره با آنها هماهنگ باشیم. خوشبختانه کلیّت همکاری مثبت است و اگر هم گاهی نقدونظری پیش بیاید برای بهتر شدن امور است. آقای دکتر عشریه یک چهره ی شناخته شده ی فرهنگی است. آقای دکتر عشریه یک چهره ی شناخته شده ی فرهنگی  است. اما به دلیل کاهش بودجه های دولتی مجبور است دست به عصا راه برود. حق هم دارد. منتهی کلیه هنرمندان به حُسن توجه و نظر ایشان اعتماد دارند و ما هم امیدواریم محصول همکاری مان با ایشان منجر به افزایش دوستی و تحکیم پیوندها باشد.

- در پایان اگر نکته ای هست که دوست دارید آن را مطرح کنید بفرمائید....

ما فراخوان را منتشر کردیم و منتظر بازخورد آن هستیم و خوشحال می شویم در ادامه با جنابعالی و پایگاه خبری  وزین تان در خصوص ادامه ی روند فعالیت های دبیرخانه گفتگو کنیم. یک نکته ی همگانی هم بگویم و این که مدیران تلاش کنند چاره ی کار باشند نه دافع و مانع کار. یک مدیر فرهنگی باید بتواند بعد از چندسال بودجه های مناسب تولیدات فرهنگی و هنری را از تهران یا سایر منابع تامین کند،.  نتیجه ی جدّی بودن مدیران  ما نزد مدیران ارشد (برد- برد)  برای مدیر مربوطه است. از حُسن توجه پایگاه وزین تان سپاسگزارم و از مردم عزیز می خواهم اخبار رویدادهای آتی جشنواره را همچنان تعقیب کنند و در روزهای 13الی15 مردادماه سالن مجتمع سلمان هراتی اداره ی ساری را مملو از حضور گرم خود کنند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : افشین رشیدی - جشنواره طنز دیالوگ - دیالوگ - جشنواره ساری -

نظر شما در مورد : ایجاد روحیه نشاط در جامعه هدف جشنواره دیالوگ/ در گرفتن مجوز برخی سنگ اندازی می‌کردند/ حمایت مالی اداره ارشاد بسیار کم است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها