امروز جمعه 31 شهریور 1396 ساعت 09:58:33

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3583 -تاریخ انتشار : سه شنبه 17 شهریور 1394 -ساعت : 11:29

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تاملی در باب انتخابات

تاملی در باب انتخابات

اختصاصی مازندمجلس: در این وضعیت دو نیروی تعیین کننده و موثر باید به میدان بیاید تا به این ملوک الطوایفی سیاسی در اصلاح طلبان خاتمه دهد. اول احزاب سیاسی ملی که عزمشان به تفاهم رسیدن بر سر نامزد واحد باشد. دوم که مهمتر است فشار بدنه اصلاح طلبان در سطح شهرهاست که باید نامزدهای متعدد اصلاح طلب را وادار به مصالحه و تفاهم کنند و در صورت عدم همراهی با تصمیمات جمعی دور آنان را خالی کنند.

اختصاصی مازند مجلس :

اول - مطلوب این است که همه جریانها اعم از اصلاح طلب و اعتدالی و اصولگرا و مستقلها خودشان را به مردم عرضه کنند و در یک فضای آزاد و رقابتی، نمایندگان مردم انتخاب شوند ولی ما در شرایط مطلوب قرار نداریم.


دوم - رخدادهای سال 88 به ناحق جریان اصلاحات را در موضع اتهام قرار داد و مجال فعالیت را از بسیاری از اصلاح طلبان پایبند و مقید به قانون و نظام را گرفته است.


سوم - در انتخابات آتی بخش بزرگی از اصلاح طلبان سرشناس از بیم رد صلاحیت نامزد انتخابات نخواهند شد.


چهارم - در عین حال برخورد سیاسی در برخی از حوزه های انتخابیه از سوی هیات‌های نظارت محتمل است یعنی تایید تعدادی از اصلاح طلبان به قصد پخش آرای آنان و غلبه یک فرد خاص. این روش در گذشته اعمال شده و باز هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همانند اتفاقی که در سال 84 رخ داد.


پنجم- در سال 92 یک تجربه فاخر فراهم آمد. دکتر عارف تن به نظر بزرگانی مانند هاشمی و خاتمی داد و زمینه یک اتفاق متفاوت را فراهم کرد. درست است که بخش بزرگی از رای روحانی را اصلاح طلبان ساختند اما اگر روحانی نبود ما قدرت انتخاب دیگری نداشتیم. این خدمات متقابل اصلاح طلبان و اعتدالیون را باید همیشه مدنظر داشت.


ششم - گاهی شرایط به گونه ای است که باید داوطلبانه در کنار نشست و از کسانی حمایت کرد که بیش از ما مفیدند و شانس تایید صلاحیت و حتی رای آوردن دارند. بنده معتقدم که ما همانند سال 92 در همین وضعیت هستیم.


هفتم - رقابت آقایان رحمانی و برزگرنژاد در دو دوره قبل و رای آوردن آقای مقیمی در بهشهر بر مبنای روش رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بود که گران تمام شد. آیا در این دوره هم می خواهیم همان الگو را تکرار کنیم؟

هشتم- ظاهرا قرار است با بهره گیری از تجارب انتخابات گذشته در این دوره شورایی از اصلاح طلبان برای به وحدت رساندن آنان وارد عمل شود ولی کارآمدی این شورا به شرطی است که نماینده غالب اصلاح طلبان باشد و بی طرفانه عمل کند و همگان حکمیت آن را بپذیرند. این امر تقریبا ناشدنی است و قطعا برای حوزه انتخابیه ما نیز همه احزاب و گروههای اصلاح طلب بر نامزد واحدی تفاهم نخواهند کرد.


نهم - افرادی که فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرده‌اند و ستاد غیررسمی دارند اگر شورای نگهبان آنان را حذف نکند خودشان دیگر کنار نمی‌کشند زیرا خود را در کاری انجام شده می بینند ولو دو برادر از یک خانواده باشند!


دهم - در این وضعیت پیشنهاد کنار کشیدن نامزدها بعد از تایید صلاحیت و شروع رقابت انتخاباتی بی اثر است و ناشنیده خواهد ماند و بنابراین هر کاری برای ایجاد وحدت را باید قبل از آغاز ثبت نام به نتیجه رساند.


یازدهم - در شهرستان ما اصلاح طلبی یا اصولگرایی حرف آخر را نمی‌زند و دهها عامل رای ساز دیگر هم وجود دارد. بنابراین درباره میزان رای آوری نامزدهای اصلاح طلب و معتدل باید واقع بینانه عمل کرد. چه بسا کسی پایگاه مردمی خوبی داشته باشد و در مجموع در جبهه ما هم قرار گیرد و چه بسا اصلاح طلبی که فاقد پایگاه اجتماعی مناسب است و شانس رای آوری ندارد. ما نذر نکردیم که حتما یک اصلاح طلب ولو سرشناس را مورد حمایت قرار دهیم و شکست بخوریم!

دوازدهم - در این وضعیت دو نیروی تعیین کننده و موثر باید به میدان بیاید تا به این ملوک الطوایفی سیاسی در اصلاح طلبان خاتمه دهد. اول احزاب سیاسی ملی که عزمشان به تفاهم رسیدن بر سر نامزد واحد باشد. دوم که مهمتر است فشار بدنه اصلاح طلبان در سطح شهرهاست که باید نامزدهای متعدد اصلاح طلب را وادار به مصالحه و تفاهم کنند و در صورت عدم همراهی با تصمیمات جمعی دور آنان را خالی کنند.


سیزدهم - در هنگام اتخاذ تصمیم در مسیر به اجماع رساندن نامزدها حتما باید نگرش وسیع‌تری داشت و صرفا بر نامزدهای رسما اصلاح طلب متمرکز نشد بلکه نامزدهای جبهه اعتدالی را هم باید مدنظر قرار داد. چه بسا نامزد این جبهه به آسانی تایید صلاحیت شود و شانس رای آوری بیشتری هم داشته باشد. در آن صورت باید بر اساس تجربه سال 92 عمل کرد و به جای یک اصلاح طلب از یک نیروی معتدل حمایت کرد.

چهاردهم - در انتخابات شورای شهر تهران اصلاح طلبان مست قدرت شکست خوردند چون رقیب را دست کم گرفتند و با خودشان رقابت کردند و از به صحنه آوردن هواداران خود عاجز ماندند و البته عملکردشان در شورای منحل شده قبلی هم مزید علت بود. سعید حجاریان در روز رای گیری مدعی شد که چون رقیب فاقد پایگاه مردمی است و رای نمی آورد خوب است اصلاح طلبان با خودشان رقابت کنند و وزن کشی سیاسی اتفاق بیفتد! این رخداد آغاز روند شکست زنجیره‌ای اصلاح طلبان شد. در این انتخابات همگان باید بدانیم که زمان وزن کشی سیاسی و رقابت با خود نیست.


پانزدهم - توجه به وضعیت جناح رقیب نشان می دهد که در میان آنان هم رقابت ضمنی وجود دارد اما روی آن نباید حساب ویژه کرد. تجربه گذشته به کانون‌های قدرت آن جبهه آموخته است که در آخرین ساعات به گرد یک کاندیدای خاص جمع شوند و برای پیروزی وی از خیر دیگران بگذرند. یادمان باشد در سال 84 یکباره دور قالیباف را خالی کردند و به نفع احمدی نژاد وارد صحنه شدند. همچنین یادمان باشد که آنها متشکل‌تر از اصلاح طلبان هستند و هواداران گوش به فرمان و حتی مقلدین تشکیلاتی دارند.


شانزدهم - بدون تعارف باید از بحث انتخاب اصلح گذشت چون نامزدهایی مانند حاج آقا رحمانی و دکتر برزگرنژاد و مهندس قلی پور شرایط عمومی نمایندگی مجلس را دارا هستند و هیچکدام را نمی توان یک سر و گردن از دیگران برتر قلمداد کرد. به جنبه‌های شخصی و شخصیتی آنان کاری ندارم و هدفم مقایسه آنان با یکدیگر نیست. در این وضعیت باید صالح مقبول را مورد حمایت قرار داد و دیگران را به حمایت از یکی از این سه نفر ترغیب کرد. ضمن احترام به بقیه نامزدهای اصلاح طلب بنده معتقدم آنان در حال هدر دادن وقت و امکانات و فرصت تاریخی انتخابات هستند یا برای دوره های بعد سرمایه گذاری می کنند که به گمانم در این شرایط به صلاح نیست.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : تاملی در باب انتخابات

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها