مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3585 -تاریخ انتشار : سه شنبه 17 شهریور 1394 -ساعت : 17:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
برخی نمایندگان مازندران از دو کاسه آش می‌خورند/ اسامی 120 نماینده‌ای که رحیمی به آنها پول داد اعلام شود

روح‌ا... صالحی جویباری در گفت و گو با مازندمجلس؛

برخی نمایندگان مازندران از دو کاسه آش می‌خورند/ اسامی 120 نماینده‌ای که رحیمی به آنها پول داد اعلام شود

اختصاصی مازند مجلس: وی درباره احتمال حضور نمایندگان مازندران در لیست 120 نفره، گفت: چهره‌های پنهانی از نمایندگان مازندران هستند که به قول قدیمی‌ها از دو کاسه آش می‌خوردند و علت تثبیت‌شان در افکار عمومی، عدم اطلاعات کافی و شفاف رفتار نمایندگان برای توده‌های مردم است

اختصاصی مازند مجلس : روح‌ا... صالحی جویباری، دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه، با حضور در دفتر مازندمجلس به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف استان.پرداخت.


روح‌ا... صالحی با بیان اینکه عملکرد هرنهاد یا ساختاری را زمانی می‌توان ارزیابی کرد که شرح وظایف و اختیاراتش را بدانیم، اظهار کرد: بر اساس قانون اساسی نمایندگان یک وظیفه فردی دارند که مربوط به حوزه انتخابیه خود و استان‌شان است و یک وظیفه کلان و کشوری که منافع ملی را شامل می‌شود.

وی افزود: یکی از وظایف مهم مجلس در حوزه ساختاری این است که بتوانند تضادها و ضعف‌های احتمالی قوانین را با ارائه طرح و نظرات برطرف کنند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه یکی از ضعف‌های مازندران این است که نمایندگان در حوزه ارائه یا مبدع طرح ضعیف‌اند، گفت: حداکثر فعالیت آنها در ارائه نطق خلاصه می‌شود، حتی در سوال از رئیس‌جمهور، سوال و استیضاح از وزیر نیز ضعیف عمل می‌کنند و فعالیت آنها کمتر جنبه کاربردی دارد.

صالحی، تصریح کرد: عمده فعالیت نمایندگان در عزل و نصب‌ها خلاصه می‌شود که فلان مدیر بیاید فلان شخص برود یعنی فعالیت آنها در حوزه کارکردی نیست و این اقدام در عالم سیاست، مداخله در حوزه قوای دیگر محسوب می‌شود.

وی با اظهار اینکه نیاز است نمایندگان در حوزه استانی نیز با مدیران در توسعه استان تعامل داشته باشند، اضافه کرد: نمایندگان و مدیران ارشد استان باید مدیران قوی صاحبنظر و متخصص را بشناسند ومعرفی کنند که در حال حاضر، اینگونه نیست و مدیران خوب به دلایل غیرمنطقی (فلانی در ستاد من نبود، فلانی رقیب من بود، و...) کنار گذاشته می‌شوند.

کارشناس علوم سیاسی مازندران افزود: نیاز است نمایندگان از فاز دفاتر و ستادهای انتخاباتی خود خارج شوند و مدیران قوی را انتخاب کنند که در برخی استان‌ها چنین مواردی به عینه دیده می‌شود.

صالحی، درباره درصد انتخاب مجدد نمایندگان فعلی در انتخابات مجلس، بیان کرد: اگر اطلاعات شفاف در حوزه کارکردهای مختلف نمایندگان به مردم ارائه شود و اسامی 120 نماینده‌ای که رحیمی به آنها پول داد اعلام شود قطعا بیش از 200 نماینده فعلی رای نمی‌آورند.

وی درباره احتمال حضور نمایندگان مازندران در لیست 120 نفره، گفت: چهره‌های پنهانی از نمایندگان مازندران هستند که به قول قدیمی‌ها از دو کاسه آش می‌خوردند و علت تثبیت‌شان در افکار عمومی، عدم اطلاعات کافی و شفاف رفتار نمایندگان برای توده‌های مردم است.

این استاد دانشگاه، درباره عملکرد دولت و مدیران استان، اظهار کرد: دررابطه با جایگاه وعملکرد دولت و مدیرانش در مازندران 2 حوزه داریم. یکی سطح کلان استان که بیشتر جنبه استراتژیک دارد و دوم در شهرها و مناطق است که درهر دو حوزه مشکل داریم چون مدیران ما نگاه استراتژیک و اصلاح‌گرایانه ندارند که به رشد استان و تثبیت جایگاه آقای روحانی بینجامد. بنابراین بازخوردش در افکار عمومی و کاهش گرایش مردم به دولت را موجب می‌شود به طوری که در فضای فعلی ضرب‌المثلی رایج شده که مدیران دولت روحانی زمینه‌ساز روی‌کار آمدن مجدد دولت احمدی‌نژاد هستند.

صالحی افزود: ناکارآمدی آنها موجب نارضایتی مردم در نتیجه کاهش مقبولیت دولت روحانی می‌شود. ضمن اینکه مدیران خرد در شهرستان‌ها نیز از دولت قبلی‌اند یعنی با تفکر اعتدالی آقای روحانی شناخت چندانی ندارند و کمتر در جهت وقوع آن تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه مدیران ارشد در صدد تغییر مدیران خرد دولت قبلی بودند، گفت: اما در عمل با مخالفت جدی نمایندگان مواجه شدند که در عالم سیاست این اقدام نمایندگان تمایل به گسترش قدرت نامیده می‌شود یعنی چون در مجلس کارایی لازم را ندارند مهره‌های خود را در سازمان‌ها و ادارات بکار می‌گیرند تا ازاین طریق بتوانند قدرت خود را به رخ رقیب، مردم و مدیران بکشند و اینگونه تداعی کنند که ما قدرتمندیم و نگذاشتیم فلان مدیر عوض شود!

کارشناس علوم سیاسی مازندران، تصریح کرد: اقدام معروف دیگری که نمایندگان برای جبران ضعف عملکرد خود در مجلس، نشان می‌دهند، حضور فیزیکی در محافل و مجالس گوناگون است که در ذهن مردم اینگونه جا بیندازند که فلان نماینده همه جا هست و خیلی فعال و کاربلد است در حالی که همه جا بودن نماینده دقیقا نشان‌دهنده ضعف و ناکارآمدی آن‌هاست.

 صالحی با بیان اینکه حضور در مجلس، قانونگذاری و حسن اجرای قوانین و تحقیق و نفحص در اجرای صحیح قوانین این حوزه است که یک نماینده را قدرتمند جلوه می‌دهد، افزود: در طول این سه سال یک مورد وجود ندارد که نمایندگان با تحقیق و تفحص در اجرا، موجب ارتقای ساختار وبهبود جایی شده باشند اما در مراسم ختم حضور فعال دارند و اینگونه موجب انحطاط فرهنگ سیاسی شدند.

تنظیم: ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روح‌ا... صالحی جویبا -

نظرات کاربران در مورد : برخی نمایندگان مازندران از دو کاسه آش می‌خورند/ اسامی 120 نماینده‌ای که رحیمی به آنها پول داد اعلام شود
 • معلم جویباریپاسخ0سه شنبه 17 شهریور 1394

  درود بر دکتر صالحی، افتخار ما معلمان و جویباریها، حقا" که شایستگی نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارید تا از حقوق و منافع مردم تمام قد دفاع کنید.

 • دانشجو ی سوادکوهیپاسخ1چهار شنبه 18 شهریور 1394

  استاد دوستت داریم ترا خدا کاندیدای مجلس بشو ، با تمام توان در خدمتت خواهیم بود. هرگز اخلاق، منش و شخصیت علمی شما را فراموش نخواهیم کرد.

 • سارويپاسخ0چهار شنبه 18 شهریور 1394

  اسامي نمايندگاني كه از رحيمي پول گرفتند براي مردم آشكار گردد تا مشخص شود چه گرگهاي در لباس ميش پنهان شدند.

 • نیما از قائمشهرپاسخ0پنج شنبه 19 شهریور 1394

  آقای دکتر صالحی، فکر می کنید اجازه می دهند اسامی نمایندگان افشا شود. ترا بخدا زمانی که نماینده مردم شدید به اعتماد مردم خیانت نکنید

نظر شما در مورد : برخی نمایندگان مازندران از دو کاسه آش می‌خورند/ اسامی 120 نماینده‌ای که رحیمی به آنها پول داد اعلام شود

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها