مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3733 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 شهریور 1394 -ساعت : 12:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نقاط ضعف نمایندگان مجلس از دیدگاه ائمه جمعه مازندران (2)

گزارش اختصاصی مازندمجلس؛

نقاط ضعف نمایندگان مجلس از دیدگاه ائمه جمعه مازندران (2)

اختصاصی مازند مجلس: در سلسله گزارش‌های تحلیلی مازندمجلس، جهت آگاهی مخاطبان نظرات ائمه جمعه مازندران از وضعیت و عملکرد نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی به همراه تحلیل کوتاهی منتشر می شود

اختصاصی مازند مجلس : در سلسله گزارش‌های تحلیلی مازندمجلس، جهت آگاهی مخاطبان از نظرات ائمه جمعه مازندران از وضعیت وعملکرد نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی، با جمع‌بندی نقدهای مصاحبه‌های اختصاصی و تحلیل کوتاهی برآن، قسمت اول گزارش را هفته قبل تقدیم حضورتان کردیم و اینک برآن شدیم با استناد به همان گفت‌و‌گوها و نظر کارشناسان، قسمت دوم این گزارش را منتشر کنیم:

 

اکثر نمایندگان مجلس، قانونگذاری نمی‌دانند و در تولید قانون ضعیف‌اند!
حجت‌الاسلام سیدجلیل مرتضوی امام‌جمعه رامسر، با بیان اینکه امروزه بسیاری از قوانین جامعه ما (قوانین منابع طبیعی، محیط زیست، رشوه و...) مربوط به بیش از 50 سال پیش است، تصریح کرد: حتی قوانین استخدامی ما نیز اساسی نیست و وقتی بحث استخدام پیش میاید همه سردرگم و مطابق سلیقه خود رفتار می‌کنند. در نتیجه بسیاری از جوانان ما که شایستگی و لیاقت اشتغال و بکارگیری را دارند در خانه نشسته‌اند، و افراد نالایق که بند "پ" دارند مشغول بکارند! چون قانونی جامع برای بکارگیری و جذب نیروها نداریم».

امام‌جمعه آمل در این رابطه بیان کرد: «نماینده نباید برای مسائل واهی، مجلس را ترک کند چون با حضور نداشتن نماینده در مجلس، ممکن مسائلی مطرح و بررسی شود که به نفع آن حوزه و استان نباشد. نماینده باید پایبند به قول و مسئولیتی که پذیرفته، متعهد باشد».-بسیاری از صاحب‌نظران امور مجلس بر این باورند که در سال‌های متمادی مجلس، قوانین به روز نشده و همان قوانین اولیه کماکان پابرجاست و نمایندگان در سال‌های مختلف در صدد تصحیح آن‌ها برآمدند اما خیلی زود با مشکل قانونی جدید مواجه می‌شدند و مجبور به لغو، تغییر یا اصلاحیه مواد و تبصر‌ه‌های اعمال شده، می‌شدند مثلا قوانین انتخابات حدود 30 بار تغییر یافته یا قانون ثبت و تجارت بیش از 60 سال است که تغییر نیافته است. بسیاری دلیل این امر را حرفه‌ای نبودن نمایندگان، عدم آشنایی با قوانین و عدم مشورت با کارشناسان مربوطه می‌دانند و اینکه بیشتر نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی خود حضور ندارند و فعالیت‌شان مطابق با مدرک تحصیلی و تخصص‌شان نیست که چنین مساله‌ای نه تنها بد وغیرقابل توجیه است، بلکه باعث ناکارآمدی مجلس می‌شود، مثلا نماینده‌ای که پزشکی خوانده در کمیسیون فرهنگی است و نماینده‌ای که متخصص امور قضاییه است در کمیسیون برنامه و بودجه حضور دارد.

از سردرگمی قانون آزمون استخدامی در کشور بگذریم در مازندران خودمان بعینه بارها دیدیم و شنیدیم که در آزمون‌های استخدامی، غالبا افراد لایق و شایسته جذب نمی‌شوند و حتی شنیده می‌شود نمایندگان به عنوان ناظران قانون نه تنها مخالفتی نمی‌کنند بلکه گاها لیستی بلندبالایی از آشنایان و دوستان‌زاده‌ها، جهت جذب در آزمون ارائه کرده‌اند! حال سوالی که مطرح می‌شود این است آیا نماینده‌ای که خود همین قانون نصفه و نیمه را رعایت نمی‌کند چطور می‌تواند رفتار دیگران را نظارت کند و برای بهبود اوضاع، قوانین جدید و کارآمد وضع کند؟  جاه‌طلبی و مقام‌خواهی برخی نمایندگان، موجب انفعال مجلس است!
حجت‌الاسلام رسولی امام جمعه (سابق) میاندورود، با بیان اینکه در مجلس نیاز به مدرس و مدرس‌ها داریم، اظهار کرد: «مشکل زمانی آغاز می‌شود که عده‌ای از نمایندگان برای جاه و پست و مقام دست به هرکاری می‌زنند که همین عمل آنها موجب انفعال مجلس می‌شود».
در این رابطه نظرحجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی امام‌جمعه آمل معتقد است: «نماینده منتخب به فکر عموم مردم باشد. نامزدی که با حمایت  کمپانی، ارباب یا سرمایه‌دار به عنوان نماینده انتخاب شود، طبیعتا تلاش می‌کند در راستای منافع حامیان خود گام بردارد و قوانینی را وضع کند که آنها می‌پسندند».

 

-با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی، قضاوت‌ها و تحلیل‌های انتخاباتی، علاوه بر جمع نخبگان، مسئولان، رسانه‌ها، به میان اقشار مختلف مردم نیز کشیده شد و اظهارنظرهای مختلفی درباره عملکرد نمایندگان مجلس درادوار مختلف ارائه می‌شود که ما نیز در جمع‌های مختلف شاهدیم. بر اساس نظرات و شواهد موجود، گروه‌های مختلف جامعه یکی از علت‌های عملکرد ضعیف برخی از نمایندگان را جدی نگرفتن وظایف خود و روی آوردن به جاه و مقام می‌دانند و حضور افراد کاربلد و قانون‌شناس را در مجلس ضروری می‌دانند.

 

اکثر نمایندگان برای گزارش عملکرد خود، چیزی در چنته ندارند!

حجت‌الاسلام مشایخ امام‌جمعه نوشهر، با بیان اینکه نامزدها باید با خود را درست و واقعی به مردم بشناسانند، یادآور شد: شرکت در مراسم ختم و شاغل کردن پسر همسایه و فامیل، در حیطه وظایف نامزدها و نمایندگان نیست».

حجت‌الاسلام مرتضوی امام‌جمعه رامسر، با اشاره به ضعف نمایندگان در تولید قوانین برای ایجاد رفاه اجتماعی بیان کرد: «آیا نمایندگان مجلس با توجه به نزدیکی انتخابات، چیزی در چنته‌شان دارند که به عنوان عملکرد خود به مردم ارائه دهند؟ مثلا بگویند برای فلان مشکل مردم قانون فلان را وضع کردیم و نتیجه‌اش بهبود اوضاع  بوده است».


- وظیفه اصلی نماینده مطابق قانون اساسی، قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون است و به عنوان یک نماینده شایسته باید به شاخص‌هایی که برای یک نماینده خوب، وجود دارد نزدیک و نزدیک‌تر باشد. اگر نمایندگان در مجلس قوانین جامع اجرا کنند بسیاری از مشکلات جامعه در راستای عمل به آن قوانین حل می‌شوند و چون برخی نمایندگان کارایی چندانی از لحاظ ارائه طرح و نطق و ...ندارند، به حوزه‌های کوچکتر که بعضا ارتباطی با وظایف آنها ندارد (مثل عزل و نصب در یک اداره شهرستانی و....) ورود پیدا می‌کنند و وانمود می‌کنند بسیار فعال و کارآمد هستند. اگرچه ممکن است انتظارات و توقعات جامعه و دستگاه‌ها و افراد از آن‌ها غیر از این از این نباشد اما خود نمایندگان به کمک رسانه‌ها باید این امر را در جامعه نهادینه کنند که وظیفه اصلی و کلان نماینده چیز دیگری ‌است.

برخی نمایندگان هنوز به وظایف خود آشنا نیستند و حتی به 10 درصد وظایف خود عمل نکردند!
مرتضوی، با بیان اینکه «امروز بین مدیران اجرایی و قانونگذارعوض شده بیشتر نمایندگان با وظایف قانونی خود آشنا نیستند، گفت: نمایندگان حتی به 10 درصد وظایف خود عمل نکردند»!

- در طول این سال‌ها و دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی، به عینه شاهد این هستیم که مجلس از وظایف اصلی و قانونی خود دور شده در بحث نظارتی، ضعیف عمل کرده و در قانونگذاری و شیوه‌های قانونگذاری نیز چندان موفق عمل نکرده است. برخی کارشناسان و صاحب‌نظران، دلیل این ضعف و اشکال را در ساختار پارلمانی یا نحوه انتخاب نمایندگان و مسائلی که در انتخابات وجود دارد، می‌دانند و معتقدند ادوار مختلف مجلس، قانون‌گذار به معنای واقعی (کسی یا کسانی‌که هوش قانون‌گذاری داشته باشد) نداشتیم! علاوه بر این گروهی دیگر از کارشناسان، مشکل اساسی مجلس را عدم مشارکت بالای نمایندگان در هنگام دادن رای برای تصویب یا عدم تصویب طرح‌ها می‌دانند و گاها می‌بینیم بیش از صد نماینده در صحن حضور ندارند و به وفاداری به قانون اساسی و اجرای آن وقعی نمی‌نهند. بنابراین نمی‌توان از نماینده‌ای که شرایط و شاخص‌های یک نماینده خوب و ایده‌آل را دارا نیست انتظار انجام وظایف خود به نحو شایسته داشت.

 

نمایندگان مازندران توانایی تصمیم‌گیری در تصمیمات کلان استان را ندارند!

امام‌جمعه رامسر با بیان اینکه امروز نیاز است نمایندگان استان در راستای توسعه استان تصمیمات کلان بگیرند، گفت: «نمایندگان مازندران چون تفکراتشان منطقه‌ای و جزئی است نمی‌توانند در بحث کلان استانی، تصمیم‌گیری کنند»

-در اینکه نمایندگان مازندران در مسائل کلان استان، اتفاق‌نظر ندارند شکی نیست! و در تنظیم و تصویب وعمل سندی برای توسعه استان، اصولا مشکل داریم و غالبا مهم تلقی نمی‌شود و در حد حرف و فرمالیته است و بجای اینکه منافع کلی استان و بهبود اوضاع مردم درنظر گرفته شود، بحث‌ منطقه‌ای و جزئی از کیفیت و کارآمدی کار می‌کاهد. مثلا در احداث پالایشگاه در چهاردانگه ساری، همزمان نماینده بهشهر می‌خواست این طرح را در کنار میانکاله احداث کند یا وقتی بحث منطقه آزاد می‌شود می بینیم که همه شهرها مدعی می شوند یا 5 سال از کلنگ زنی سایپا در گهرباران می‌گذرد اما عملا هیچ اتفاقی نمی‌افتد و موارد بسیار دیگر. اگر 12 نماینده مازندران همدل و همصدا باشند  و به انجام پروژه‌های حوزه‌های مختلف کمک کنند امروز سرگذشت و سرنوشت مازندران چنین نبود که رشد اقتصادی و چرخش مالی مازندران  وحشتناک منفی باشد و استان در بهبود فضای کسب و کار در کشور سی‌ام باشد و حتی از پس مشکل کوچک برنج نیز برنیاییم.

پایان قسمت دوم

قسمت اول: نقاط ضعف نمایندگان مجلس از دیدگاه ائمه جمعه مازندران

بخش اخبار مجلس خبرگان پایگاه خبری مازندمجلس

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ائمه جمعه - نمایندگان مازندران - مجلس خبرگان -

نظرات کاربران در مورد : نقاط ضعف نمایندگان مجلس از دیدگاه ائمه جمعه مازندران (2)
  • سارويپاسخ0پنج شنبه 19 شهریور 1394

    حاج آقا كاملاً درست فرموديد خصوصاً نمايندگان شهرستان ساري كه فقط و فقط در فكر چينش نيروهاي خود در ادارات هستند.

نظر شما در مورد : نقاط ضعف نمایندگان مجلس از دیدگاه ائمه جمعه مازندران (2)

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها