مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 44524 -تاریخ انتشار : سه شنبه 04 خرداد 1395 -ساعت : 08:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیت الله جنتی رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان شد+ + تصاویر

پنجمین دوره مجلس خبرگان آغاز به کار کرد؛

آیت الله جنتی رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان شد+ + تصاویر

مازندمجلس: نخستین نشست از پنجمین دوره مجلس خبرگان صبح امروز با حضور سران سه قوه برگزار شد/ ریاست مجلس خبرگان از ابتدا تا امروز/ رقابت 5 نامزد برای تصاحب کرسی ریاست/ احمدي نژاد، قاليباف، سعید جلیلی از مهمانان افتتاحيه/ آیت‌الله میرمحمدی به عنوان مسن‌ترین عضو مجلس خبرگان به عنوان رئیس سنی و آیت‌الله امینی در جایگاه نایب‌رئیسی مجلس خبرگان و حجت‌الاسلام پروایی و حجت‌الاسلام بدرالساداتی به عنوان جوان‌ترین اعضای خبرگان به عنوان منشی در جایگاه هیأت رئیسه مستقر شدند

مازندمجلس: پيام مقام معظم رهبري خطاببه نمايندگان پنجمين دوره مجلس خبرگان، در اين نشست قرائت خواهد شد.

مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (سه شنبه) با تلاوت آیاتی چند از قرآن، پخش سرود جمهوری اسلامی و استقرار هیئت رئیسه سنی شامل آیات سید ابوالفضل میرمحمدی به عنوان رئیس، ابراهیم حاج ‌امینی به عنوان نایب رئیس و حجج الاسلام و المسلمین روح‌الله صدر الساداتی و احمد پروایی به عنوان منشیان جلسه در جایگاه ریاست، در محل مجلس قدیم آغازشد.

ریاست مجلس خبرگان از ابتدا تا امروز/ مجلس خبرگان در انتظار پنجمین رئیس

 مجلس خبرگان رهبری، این روز‌ها بحث داغ محافل سیاسی است. امروز مجلس پنجم در حالی شروع به کار می‌کند که همه به نگاه‌ها به سمت انتخابات هئیت رئیسه آن است. انتخاب رئیس مجلس خبرگان مدت‌هاست به موضوعی حساس تبدیل شده و به گفته برخی از نمایندگان این مجلس، انتخاب رئیس جدید یکی از مهم ترین اقدامات نمایندگان در روزهای نخست مجلس پنجم خواهد بود.

نمایندگان مجلس خبرگان طبق اصول 107، 108 و 111 قانون اساسی مسئولیت تعیین و نظارت بر ولی فقیه را به عهده دارند. مسئولیت حراست از مهمترین رکن نظام جمهوری اسلامی ایران به عهده نمایندگانی است که علاوه بر اشتهار به دیانت ، شایستگی اخلاقی و نداشتن سوابق سوءسیاسی و اجتماعی باید بینش سیاسی و اجتماعی و آشنایی به مسائل روز داشته باشند و مهمتر از همه این‌که به حدی از اجتهاد رسیده باشند که بتوانند بعضی از مسائل فقهی را استنباط کنند و ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهند.

آیت‌الله علی مشکینی اولین رئیس مجلس خبرگان بوده است که 24 سال ریاست این مجلس را برعهده داشت. دوران وی بسیار کم حاشیه سپری شد. مرحوم مشکینی تا آخر عمرش بر صندلی قرمز خبرگان تکیه زد. مهمترین تصمیم در زمان وی و دوره اول مجلس خبرگان انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان جانشین امام ‌خمینی (ره) بود.

پس از آیت الله مشکینی ریاست مجلس خبرگان به آیت الله هاشمی‌رفسنجانی که در آن زمان نائیب رئیس بود رسید. وی توانست با کسب 51 رأی رقابت را از آیت‌الله یزدی که 26 رأی آورده بود ببرد و دومین رئیس خبرگان شود.

دوره چهارم خبرگان برخلاف سه دوره گذشته چهار رئیس را به خود دید. انتخابات هئیت رئیسه خبرگان که هر دوسال یک‌بار برگزار می‌شود؛ این بار  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دلایل مصلحت‌اندیشی از کاندید شدن برای بار دوم انصراف داد و در 17 اسفند 89 ریاست را به آیت‌الله مهدوی کنی داد.

اما دوران ریاست آیت‌الله کنی هم در سال 93 به پایان رسید. وی 29 مهر 93 دار فانی را وداع گفت تا نائب رئیس وی بتواند بر کرسی قرمز ریاست خبرگان تکیه بزند و عبای ریاست به تن کند.

آیت‌الله محمد یزدی البته مدت  کوتاهی  را توانست لقب رئیس خبرگان را به دوش بکشد. وی کمتر از 2 سال توانست عنوان رئیس را داشته باشد و با پایان رسیدن دوران چهارم مجلس ریاست او هم تمام شد.

امروز مجلس خبرگان مهمترین کاری که باید انجام دهد انتخاب رئیس است. اما انتخاب رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان با حاشیه های فراوانی همراه بوده و از چهره های مختلفی به عنوان نامزد ریاست یاد می شود. بسیاری که خواهان ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مرد شماره یک تهران بر خبرگان بودند با سخنان صریح هاشمی آب پاکی روی دستشان ریخته شد. آیت‌الله هاشمی به صراحت اعلام کردند که قصدی برای کاندید شدن در انتخابات ریاست خبرگان را ندارند.

با این حرف بود که وی به اعتقاد برخی از گردونه انتخابات کنار رفت اما، گزینه‌های جدی برای بدست آوردن این صندلی همچنان مطرح هستند. آیت الله امینی، آیت الله موحدی کرمانی، آیت الله هاشمی‌شاهرودی، آیت الله مومن و آیت الله جنتی از گزینه‌های اصلی این انتخابات هستند. باید دید با برگزاری جلسه غیر علنی برای تعیین رئیس، چه کسی به عنوان ششمین رئیس عبای ریاست را به تن کرده و بر صندلی ریاست خبرگان تکیه می‌زند.

 

 رقابت 5 نامزد برای تصاحب کرسی ریاست

پنجمین دوره مجلس خبرگان در حالی شروع به کار می‌کند که برخی از چهره ها پس از 16 سال دیگر در این مجلس حضور ندارند و جای خود را به افراد جدیدی داده اند.

به گزارش «انتخاب»، نکته جالب این است که مجلس جدید با یک تفاوت بزرگ شروع به کار خواهد کرد. به گفته نمایندگان مجلس خبرگان این اولین بار است که مجلس خبرگان تاریخ شروع و پایان دارد و زمان آغاز و پایان مجلس قانونمند شده است؛ مجلس پنجم 4 خرداد سال 95 شروع و 3 خرداد 1403 به پایان می‌رسد. در گذشته پس از برگزاری انتخابات در اسفند ماه نمایندگان زمان و روز مشخصی برای افتتاحیه و ورود به مجلس را نمی‌دانستند و شبهات بسیاری در این خصوص ایجاد می‌شد.

طبق روال همیشگی مجلس خبرگان در سال  دو بار جلسه دارد و تعیین راهبردهای مجلس و کشور را بررسی می‌کنند. مجلس پنجم اما امسال دارای 3 جلسه است که جلسه اول فوق‌العاده محسوب می‌شود که مراسم افتتاحیه مفصلی را خواهند داشت. در این جلسه مهمانان ویژه و مقامات کشور حضور خواهند داشت.

4 و 5 خرداد مراسم افتتاحیه و جلسات آشنایی صورت می‌گیرد؛ در 6 خرداد نمایندگان خبرگان به دیدار رهبری خواهند رفت و پس از آن جلسات غیر علنی آغاز می‌شود.

در جلسات غیر علنی نطق پیش از دستور توسط چند تن از نمایندگان قرائت و پس از آن انتخابات هئیت رئیسه و کمیسیون‌ها برگزار خواهد شد.

این در حالی است که در میان گزینه‌های احتمالی برای ریاست این مجلس، نامی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیده نمی‌شود زیرا وی به صراحت اعلام کردند که برنامه ای برای ریاست ندارند. علاوه بر این شنیده حاکی از آن است که آیت‌الله شاهرودی، آیت‌الله موحدی‌کرمانی، آیت‌الله امینی، آیت‌الله جنتی، آیت‌الله مؤمن برای ریاست مطرح هستند.

محمود احمدي نژاد، محسني اژه اي، محمدباقر قاليباف، سعید جلیلی علي اكبر صالحي، مصطفي پورمحمدي و حسينعلي اميري، حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه از مهمانان افتتاحيه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبري هستند.

 

مجلس خبرگان

 

مجلس خبرگان

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که صبح امروزاز سوی حجت الاسلام و المسلمین محمّدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری قرائت شد،به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

آغاز به کار پنجمین دوره‌ی مجلس خبرگان در ایّامولادت حضرت ولیّ الله الاعظم ارواحنا فداه تقارن مبارکی است که باید به فال نیک گرفتو اطمینان به تسدید و تأیید الهی و رعایت و رضایتِ وَلَوی را در دلِ مؤمنِ به صدق وعده‌هایالهی، افزون و پایدار ساخت. همچنین همزمانی با سوم خرداد را که نماد پیروزی مقاومتو افراشتن پرچم فتح و نصرت الهی است، باید قدر دانست و از آن پدیده‌ی شگفت‌آور، درسآموخت.

خداوند عزیز و حکیم را با همه‌ی دل سپاس میگزارمکه به ملت مؤمن و شجاع و باوفا توفیق تشکیل این مجلس را ارزانی فرمود و نظام جمهوریاسلامی را بار دیگر به بیعتی عمومی سرافراز ساخت.

به شما برگزیدگان نیز به خاطر دستیابی به اعتمادو انتخاب ملت تبریک میگویم و توفیق در تقدیم خدمت شایسته به کشور و مردم را برای شمااز خداوند علیم و بصیر مسألت میکنم.

اهمیت این مجلس عظیم‌الشأن، ناشی از عظمت مسئولیتی است که بر دوش منتخب آن نهاده شده است. این مسئولیت در یک جمله: حراست دقیق و همه‌جانبهاز هویت اسلامی و انقلابی نظام حاکم بر کشور و هدایت دستگاههای درهم‌تنیده‌ی این نظامبه سمت هدفهای والا و عالیقدر آن است. ادای این مسئولیت سنگین نیازمند صلاحیتهائی استکه در قانون اساسی به آن اشاره شده است.

تشخیص وجود و بقای این صلاحیتها برعهده‌ی این مجلسمعظم است و این به‌نوبه‌ی خود مسئولیت‌های بزرگی را متوجه آن میسازد: آشنائی با جایگاهجمهوری اسلامی در دنیای کنونی؛ توجه به پدیده‌ی جذاب مردمسالاری دینی در میان انبوهشیوه‌های گوناگون حکومت که در آنها یا معنویت و دین، یا مردم، و یا هر دو قربانی شده‌اند؛توجه به نقش بی‌مانند ایمان و باورهای برآمده از معارف اسلامی در نوع گزینشهای مردمی؛توجه به تأثیر تقوای فردی و سیاسی شخص رهبر در حفظ اعتماد مردم و سلامت و صلابت و استوارینظام ... اینها بخشی از مسئولیتهای این مجلس معظم را که متشکل از فقهای مردمی و اثرگذاراست، یادآور می‌شود و ادای آن را مطالبه می‌کند. هریک از سرفصل‌های مذکور متضمن وظائفیاست که حسن انجام آن، کشور و نظام را به صلاح و سداد رهنمون میگردد و رهبر را در ادایآن مسئولیت بزرگ و بی‌همتا مدد می‌رساند.

توفیق شما حضرات محترم و خود را در پیمودن این مسیرمبارک که راه امام راحل بزرگوار و هدف بزرگ و حیاتی ایشان بود، از خداوند منان مسألتمیکنم.

سیّدعلی خامنه ای

  ۱/خرداد/۱۳۹۵

هیأت رئیسه سنی در جایگاه مستقر شدند/آیت‌الله میرمحمدی رئیس سنی خبرگان شد

 در مراسم امروز افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری هیأت رئیسه سنی جهت برگزاری جلسه علنی در هیأت رئیسه مستقر شد.

به این ترتیب آیت‌الله میرمحمدی به عنوان مسن‌ترین عضو مجلس خبرگان به عنوان رئیس سنی و آیت‌الله امینی در جایگاه نایب‌رئیسی مجلس خبرگان قرار گرفتند.

همچنین حجت‌الاسلام پروایی و حجت‌الاسلام بدرالساداتی نیز به عنوان جوان‌ترین اعضای خبرگان به عنوان منشی در جایگاه هیأت رئیسه مستقر شدند.

در این مراسم پس از قرائت پیام مقام معظم رهبری، آیت‌الله جنتی گزارشی را درباره انتخابات اخیر ارائه خواهد کرد و تحلیف نمایندگان و نطق رئیس سنی مجلس پایان بخش جلسه علنی امروز خبرگان خواهد بود.

جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس خبرگان:
مجلس خبرگان مظهر مردمسالاری دینی است
مازندمجلس: دبیر شورای نگهبان گفت: مجلس خبرگان مظهر مردمسالاری دینی است و از طرف دیگر مظهر حاکمیت اسلامی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، آیت‌الله احمد جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس پنجم خبرگان رهبری، با اشاره به موضوع انتخابات مجلس خبرگان و ذکر جمله‌ای از امام مبنی بر اینکه «این مجلس یک نهاد انقلابی است و مسئولیتی در راس همه نهادها را پذیرفته» گفت: به تعبیر رهبر انقلاب مجلس خبرگان مهمترین رکن نظام اسلامی است.

او گفت: مجلس خبرگان مظهر مردمسالاری دینی است و از طرف دیگر مظهر حاکمیت اسلامی است؛ از این‌رو رهبر انقلاب در دیدار خود با نمایندگان خبرگان چهارم مطالب مهمی را یادآور شدند و به مسائل مهمی درباره استحکام ساخت داخلی تاکید کردند؛ که این بیانیات باید الگوی راه خبرگان پنجم باشد.

دبیر شورای نگهبان افزود: انتخابات مجلس خبرگان در حالی در صحت برگزار شد که از آغاز از حمایت‌های مستمر رهبر معظم انقلاب نسبت شورای نگهبان برخوردار بودیم که برای این مسئله به خود می‌بالیم.

جنتی ادامه داد: لازم می‌دانم مراتب تشکر خود از کلیه سازمان‌ها و اشخاص و مقام‌ها که شورای نگهبان را در انتخابات همراهی کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از برخی اعضا که به هر دلیل توفیق حضور در مجلس پنجم را ندارند، تشکر می‌کنم و یاد رفتگان را گرامی می‌دارم که اسامی بزرگواران را به ترتیب می‌گویم؛ آقایان قره‌باغی محمدحسن مرعشی، شیخ‌الاسلامی؛ ملک حسینی، طاهری؛ محمدی گیلانی، مهدوی کنی، سیدصابر جباری، محمد مختار امینیان؛ ابوالقاسم خزعلی و واعظ طبسی.

دبیر شورای نگهبان در ادامه با بیان اینکه بر اساس ماده ۵ گزارش دوره پنجم انتخابات مجلس خبرگان و دوره دهم انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام می‌کنم؛ پس از نامه وزیر کشور، شورای دو تاریخ پیشنهادی را در جلسه خود را طرح و تاریخ را تایید کرد و مراتب به وزارت کشور اعلام شد؛ شورای نگهبان اعضای هیات مرکزی را در اولین جلسه خود بدین شرح انتخاب کرد؛ آیت‌الله یزدی، حجت‌السلام ابراهیم رییسی، محمدرضا علیزاده، ره‌پیک و احمد جنتی

جنتی افزود: پس از تعیین اعضا در اولین جلسه هیات رییسه انتخاب شدند و دستور العمل‌ها را به استان‌ها فرستاده شد.

جدید

جدید 2

جدید--5

جدید-7جدید-6جدید-4

تنفس نیم‌ساعته و آغاز جلسه غیرعلنی مجلس خبرگان

ایت‌الله میرمحمدی پس از پایان سخنان خود با اعلام تنفس نیم‌ساعته و پایان مرحله نخست مراسم افتتاحیه مجلس پنجم خبرگان رهبری، خبر شروع جلسه غیرعلنی تا لحظاتی دیگر را اعلام کرد.

آیت الله جنتی با 51 رای رئیس مجلس خبرگان شد.
آیت الله امینی با  21 رای و آیت الله  شاهرودی 13 رای دیگر نامزدهای ریاست بودند


منبع : نامه نیوز - الف - خبرآنلاین-ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قرائت - خبرگان -

مطالب مرتبط با : آیت الله جنتی رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان شد+ + تصاویر
نظر شما در مورد : آیت الله جنتی رئیس پنجمین دوره مجلس خبرگان شد+ + تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها