امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 02:00:48

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 3957 -تاریخ انتشار : سه شنبه 24 شهریور 1394 -ساعت : 10:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در یک قدمی اجماع + اسامی نامزدهای مجلس نمایندگان و خبرگان

گزارشی تحلیلی مازندمجلس از حوزه انتخاباتی نوشهر،چالوس و کلاردشت؛

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در یک قدمی اجماع + اسامی نامزدهای مجلس نمایندگان و خبرگان

اختصاصی مازند مجلس: شهرهای نوشهر و چالوس از گذشته از مراکز مهم فعالیت‌های سیاسی به حساب می‌آمدند، مردم این منطقه از خمیرمایه سیاسی بالایی برخوردارند. از اینرو برخلاف سایر حوزه‌های مازندران، به نظر می‌رسد که انتخابات سال جاری در این حوزه انتخابیه، رقابت بین گرایش‌های سیاسی بیشتر و مهمتر از رقابت بین اقوام و طائفه‌های محلی باشد

اختصاصی مازند مجلس : در سلسله تحلیل‌های مازندمجلس از حوزه‌های انتخابی مازندران، این‌بار به سراغ حوزه انتخاباتی نوشهر، چالوس و کلاردشت رفتیم. حوزه‌ای که درابتدا بیش از 20 نفر برای نامزدی درانتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کردند، اما رفته رفته و با جدی‌تر شدن فعالیت احزاب و گروه‌ها، حضور نامزدهای مطرح و ....، این تعداد کاهش یافت و در حال حاضر تنها 7 نامزد در عرصه حضور دارند که اسامی آنها و جریانی که منتسب به آن هستند در انتهای گزارش آورده شد.  

از آنجا که شهرهای نوشهر و چالوس از گذشته‌، از مراکز مهم فعالیت‌های سیاسی به حساب می‌آمدند، مردم این منطقه از خمیرمایه سیاسی بالایی برخوردارند. از اینرو برخلاف سایر حوزه‌های مازندران،  به نظر می‌رسد که انتخابات سال جاری در این حوزه انتخابیه، رقابت بین گرایش‌های سیاسی بیشتر و مهمتر از رقابت بین اقوام و طائفه‌های محلی باشد.

 برخی صاحب‌نظران این حوزه بر این باورند که بخش عمده‌ی این حوزه به ویژه مردم  چالوس دارای گرایش اصلاح‌طلبی هستند و در سال‌های اخیر، وابستگی‌های قومی و طائفه‌ای در نسل‌های جدید بسیار کمتر از گذشته شده و گرایش‌های سیاسی در بین آنها، مخصوصا جوانان، در حال افزایش است.

این گروه، شانس کاندیدای اصلاح‌طلب را برای پیروزی، بیشتر می‌دانند و دلیل این ادعای خود را،  برتری چشم‌گیر اصلاح‌طلبان چالوس - هم از لحاظ آماری هم تفکری-  نسبت به اصولگرایان عنوان می‌کنند. به گونه‌ای که  بیشتر منتخبین این شهرستان در انتخابات شوراهای شهر و روستا و نامزدهایی که برای ورود به مجلس مورد حمایت مردم این شهر بوده‌‌اند، تفکرات و منش اصلاح‌طلبی یا نزدیک به اصلاحات دارند.

 

برخی از صاحبنظران، درصد آرای اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نوشهر را تقریبا نزدیک به هم می‌دانند و معتقدند هم تفکر اصولگرایی و هم تفکر اصلاح‌طلبی در این شهرستان طرفداران خاص و تعیین کننده ای دارند.

در این میان گروه سومی نیز هستند که معیار آنها، جریانات سیاسی نیست، بلکه توسعه و توجه به گردشگری را در این حوزه، به دلیل حضور گسترده مهمانان و گردشگران مختلف کشور مهم و قابل توجه می‌دانند از این رو انتظار دارند نماینده‌ای روی کار بیاید که توسعه و توجه به گردشگری را در اولویت کار خویش قرار دهد.

 

گزینه‌های مطرح، اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در حوزه‌ی نوشهر و چالوس‌ و کلاردشت

از اردوی اصولگرایان خبر می‌رسد، به احتمال بسیار فراوان، این جریان بین دو گزینه‌ی مطرح این حوزه (قاسم احمدی لاشکی نماینده فعلی و روح‌ا... ردایی مدیرکل سابق بهزیستی مازندران) به اجماع برسند که احتمال معرفی احمدی لاشکی به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان این حوزه بسیار بالاست.

از سویی اصلاح‌طلبان این حوزه نیز درنظر دارند یدا... طاهرنژاد را به عنوان گزینه‌ی نهایی این جریان معرفی کنند و در صورت وقوع اتفاقاتی خاص، دو نفر دیگر را نیز به عنوان گزینه‌های جایگزین درنظر دارند تا از سوی این جریان معرفی کنند.

 در این راستا، برخی از اعلام آمادگی مهندس طاهرنژاد به عنوان نامزد نهایی اصلاح‌طلبان، درصورت اجماع روی شخص وی، خبر می‌دهند و برخی نیز معتقدند در صورت نرسیدن اجماع بر روی وی، احتمال نامزدی وی از حوزه‌ی تهران نیز وجود دارد که گویا نظر آقای طاهرنژاد نیز همین باشد.

همچنین مقرر شد اصلاح‌طلبان آخر این هفته در جلسه‌ای، نامزد نهایی خود را معرفی کنند.

در این حوزه علاوه بر نماینده فعلی، قاسم احمدی لاشکی (اصولگرا)، نامزدهای زیر نیز تاکنون اعلام حضور کردند:

 

اسامی نامزدها به ترتیب حروف الفبا:    

ردایی - روح ا...    (اصولگرا)

ریاحی - حمزه علی    (مستقل)

طاهایی – منوچهر   (مستقل)

طاهرنژاد - یدا...       (اصلاح‌طلب)

کشاورز – عیسی     (اصولگرا)

لهراسبی - شهاب        (مستقل)

 

از نامزدهای مطرح مجلس خبرگان در این حوزه، حجت‌الاسلام محمود مشایخ از طیف اصولگرایان است که درگفتگوی اختصاصی با مازندمجلس اعلام کرده بود که در حال بررسی و جمع‌بندی این موضوع است. (خبر را در اینجا بخوانید)

 گفتنی‌است از اصلاح‌طلبان هنوز کسی برای نامزدی در مجلس خبرگان اعلام آمادگی نکرده است. 

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوزه انتخابیه چالوس - اصولگرایان چالوس - اصولگرایان نوشهر - اصلاح طلبان چالوس - اصلاح طلبان نوشهر - مجلس خبرگان مازندران - نامزدهای خبرگان مازن -

مطالب مرتبط با : اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در یک قدمی اجماع + اسامی نامزدهای مجلس نمایندگان و خبرگان
نظر شما در مورد : اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در یک قدمی اجماع + اسامی نامزدهای مجلس نمایندگان و خبرگان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها