مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 47924 -تاریخ انتشار : دوشنبه 10 خرداد 1395 -ساعت : 07:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی

چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی

مازندمجلس: هم لاریجانی و هم عارف متعلق به جریان اعتدال هستند و رقابت این دو برای ریاست مجلس یک رقابت درون گروهی بود و نباید آن را شکست و یا پیروزی یک جریان بدانیم.

مازندمجلس: صدرا پارسی: روز گذشته نمایندگان مجلس دهم از میان لاریجانی و عارف رای به ریاست لاریجانی دادند تا رئیس مجلس‌های هشتم و نهم در پارلمان دهم نیز بر کرسی ریاست تکیه بزند تا بعد از هاشمی رکورد دار حضور در راس قوه مقننه باشد. عارف در رقابت با لاریجانی تنها 103 رای به خود اختصاص داد و حدود 50 عضوفراکسیون امید از همفکران عارف نیز لاریجانی رای دادند.

این رای نشان می‌دهد که لاریجانی از مقبولیت بیشتری نسبت به عارف داشته و نمایندگان مجلس دهم ترجیح دادند که لاریجانی با سابقه هشت ساله ریاست قوه مقننه به کرسی ریاست تکیه بزند و عارف نیز به رئیس فراکسیون امید صحن علنی و کمیسیون‌ها به ویژه کمیسیون امنیت ملی را مدیریت کند.

با این رای لاریجانی در جریان اعتدال باقی ماندو دولت روحانی می‌تواند امیدوار باشد که در مجلس دهم به ریاست لاریجانی برجام پیشبرود تا به هدف نهایی آن که حل مشکلات اقتصادی کشور است برسد. لاریجانی بیش ازعارف در جریان جزئیات برجام بوده و هست و همین کمی بزرگی به روحانی است تا بهواسطه تسلط رئیس مجلس به موضوع اهداف خودرا پیش ببرد.

از سوی دیگر به نظر می‌رسدرای نمایندگان به لاریجانی به خاطر این است که او برخلاف عارف توانایی بیشتری برای مقابله با نماینده‌های دلواپس مجلس دهم دارد. درست است که این دلواپسان در مجلس دهم در اقلیت هستند اما همین اقلیت هم می‌توانند در دوران پسابرجام کارشکنی کنند. پس مجلس دهم احتیاج به رئیسی داشتکه بتواند در برابر این جریان بایستد. لاریجانی با تجربه برخورد با دولت احمدی نژادو دلواپسان به خوبی می‌تواند این نمایندگان را مدیریت کند. عارف نشان داده است به دلیل آرامشی که در رفتار خود دارد نمی‌تواند به خوبی در برابر تندوری‌های سیاسی دلواپسان بایستد. به زبان ساده لاریجانی فرمانده بهتری در میدان مجلس دهم است. او بهتر از عارف می‌تواند صحن علنی پارلمان را مدیریت کند.

لاریجانی از سوی دیگر رابطه بهتری با مراجع و حاکمیت نسبت به عارف دارد. او مورد وثوق قم و تهران است و بهتر می‌توانددر کنار روحانی سیاست‌های دوران پسابرجام را پیش ببرد.

به نظر می‌رسد با ایندلایل می‌توان گفت که ریاست لاریجانی بر مجلس دهم می‌تواند هم برای دولت روحانی وهم برای نمایندگان مجلس اتفاق بهتری باشد. در ضمن باید به این نکته اشاره کرد که هم لاریجانی و هم عارف متعلق به جریان اعتدال هستند و رقابت این دو برای ریاست مجلس یک رقابت درون گروهی بود و نباید آن را شکست و یا پیروزی یک جریان بدانیم.

رای مردم در اسفند 94 واردیبهشت 95 باعث شد تا مجلس دهم با نمایندگان معتدل شکل بگیرد تا مردم بعد از سال‌هاشاهد یک مجلس مبتنی بر اعتدال و عقلانیت باشند. مجلسی که هم در آن لاریجانی نقش مهمی دارد و هم عارف. پارلمانی که هم اصول گرایان در آن حضور دارند و هم اصلاح طلبان.

نویسنده :
منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : لاریجانی - نمایندگان - ریاست - جریان - روحانی - می‌تواند - اعتدال - مدیریت - دادند - پارلمان - رقابت - برابر - بهتری - پسابرجام - برجام - دلواپسان - دوران -

مطالب مرتبط با : چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی
نظر شما در مورد : چرایی رای نمایندگان پارلمان دهم به لاریجانی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها