مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 48402 -تاریخ انتشار : دوشنبه 10 خرداد 1395 -ساعت : 15:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نمایندگان شمال اهتمام جدی برای حضور یک نماینده در هیات رئیسه دارند/ مدیریت آرا در دست فراکسیون ولایت است

سید علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر در گفت‌وگو با مازندمجلس:

نمایندگان شمال اهتمام جدی برای حضور یک نماینده در هیات رئیسه دارند/ مدیریت آرا در دست فراکسیون ولایت است

اختصاصی مازندمجلس: برابر تجربه‌ای که در مجلس هشتم با حضور در کمیسیون انرژی داشتم تصمیم بر این است که در مجلس دهم هم مجددا به کمیسیون انرژی حضور پیدا کنم/ بنا این است که به صورت جدی مجمع سه استان شمالی گیلان، گلستان و مازندران جلسات مستمر داشته باشیم/ چون این هیات رئیسه موقت است احتمال تغییر و جا به جایی هیات رئیسه در بخش ناظران و در بخش دبیران هیات رئیسه قابل پیش بینی است

اختصاصی مازندمجلس: سید علی ادیانی نماینده مردم حوزه انتخابیه قائمشهر، جویبار و سوادکوه در مجلس هشتم شورای اسلامی و همچنین منتخب مردم این حوزه در مجلس دهم، پس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس، گفت و گویی با پایگاه خبری مازندمجلس انجام داد که از نظر می گذرد:

نماینده منتخب مردم قائمشهر گفت: در ابتدا تشکر می‌کنم از جنابعالی و سایت محترم مازندمجلس از همکاری خوب شما با مجموعه کاندیداهای محترم هم پیش از زمان تبلیغات و هم در زمان تبلیغات رسمی، به ویژه در راستای تنویر افکار عمومی، آشنایی بیشتر مردم با شرایط انتخابات و کلیه موضوعاتی که در مقوله انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مربوط بود.

الحمدالله سایت مازندمجلس به اندازه بضاعت و توانش با روحیه خوبی که داشت در این رابطه تلاش کرد و از این بابت تشکر می‌کنیم. ان‌شاالله این فرهنگ سازی و این ارتباط و انتقال و مطالب مربوط به رخدادهای مجلس دهم و اخبار مجمع نمایندگان را ادامه بدهید تا مردم استان مازندران و مردم عزیز حوزه در رابطه با عملکرد و مجموعه رفتارهای نمایندگان محترم مازنی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اطلاعات لازم را در اختیار داشته باشند.

مازندمجلس: مایل هستید در مجلس دهم وارد چه کمیسیونی ‌شوید؟

ادیانی: برابر آیین نامه داخلی مجلس کمیسیون‌ها دو نوع هستند.  کمیسیون خاص که 6 نوع کمیسیون هستند مانند کمیسیون مشترک، کمیسیون ویژه، کمیسیون اصل 90 قانون اساسی، کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس و موارد دیگر. نوع دیگر کمیسیون مستقر در مجلس کمیسیون‌های تخصصی هستند که اینها 13 تا هستند. تمام نمایندگان مجلس برابر آیین نامه داخلی مجلس الزام حضور در یکی از این کمیسیون‌های تخصصی مجلس دارند به غیر از رئیس مجلس که البته می‌تواند عضو یکی از کمیسیون‌ها باشد ولی الزام حضور ندارد.

کمیسیون‌ها در حقیقت یک جایگاه تخصصی هستند برای تصویب طرح یا لایحه‌ای که در مجلس قرار است مطرح شود. مصوبات اولیه را کمیسیون تخصصی انجام می‌دهد و کمیسیون پیشنهاد خود را به صحن علنی تقدیم می‌کند و تصویب یا تصویب نشدن آن بر عهده نمایندگان مجلس است.

بنده برابر تجربه‌ای که در مجلس هشتم با حضور در کمیسیون انرژی داشتم تصمیم بر این است که در مجلس دهم هم مجددا به کمیسیون انرژی حضور پیدا کنم و تصمیم دارم بخشی از طرح‌های نیمه تمام که در مجلس هشتم در حوزه تدوین برخی از قوانین به انضمام پیگیری‌های جدی در زیرساخت‌ها مربوط به انرژی در حوزه انتخابیه استان مازندران داریم با حضورم در کمیسیون انرژی بتوانم قدمی در راستای خدمت به مردم استان و حوزه انتخابیه به ویژه در حوزه آب برق و گاز و همینطور استفرار برخی از واحدهای تولیدی مرتبط با صنعت نفت و پتروشیمی برداریم.

مازندمجلس: همکاری نمایندگان مازندران در مجمع نمایندگان مازندران و همینطور تعامل با سه استان شمالی (مازندران، گیلان و گلستان) چگونه است؟

ادیانی: به اعتقاد من هنوز زود است اما آغاز خوبی داشتیم. بنا این است که به صورت جدی مجمع سه استان شمالی گیلان، گلستان و مازندران جلسات مستمر داشته باشیم تا اولا مشترکات سه استان با قید اولویت و منافع مشترکی که متوجه سه استان خواهد بود  پیگیری شود، علاوه بر آن نگاه خاص دیگری که رقم خورده و آن اتحاد استان‌های البرز نشین است. مجموعه استان‌هایی که در حاشیه سلسله جبال البرز زندگی می‌کنند یعنی گیلان، گلستان، مازندران، خراسان شمالی، سمنان، قزوین و همینطور برخی از شهرهای استان تهران در این مجموعه بنای همکاری دارند، جلسات مشترکی داشته باشیم و بنا داریم البرزنشینان و نمایندگان حوزه سلسله جبال البرز فراکسیون قدرتمندی تشکیل بدهند.

همچنین در مجلس دهم دو فراکسیون سیاسی فعالیت دارند. یکی فراکسیون امید با ماهیت اصلاح‌طلبانه به مدیریت جناب آقای دکتر عارف هست که براساس رای انتخابات هیات رئیسه موقت نشان می‌دهد چیزی حدود 103 تا 105 نفر عضو دارد. فراکسیون سیاسی دیگری که در مجلس فعالیت می‌کند فراکسیون ولایت است که یک فراکسیون فراجناحی است. هم جریان اصولگرایان و هم جریان مستقلین و هم برخی از دوستان اصلاح طلب هم عضو این فراکسیون هستند. محور این فراکسیون و فصل الخطاب این فراکسیون ولی امر مومنین و تبعیت از مقام معظم رهبری است. در این فراکسیون آخرین تعداد نفری که حضور پیدا کردند قریب 200 نفر هستند و شفاف ترین رای که مبین این معنا است 173 رای به دکتر لاریجانی است و در حقیقت انتخابات ریاست مجلس نوعی وزن‌کشی سیاسی بین این دو فراکسیون بود. البته غالبا برای اعضای دبیران هیات رئیسه، ناظران هیات رئیسه علاوه بر آرای سیاسی، آرای منطقه‌ای و تعلقات فردی نمایندگان بی نقش نیست. اما در ریاست وزن کشی کاملا سیاسی است. همچنین اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان سه استان شمالی عضو فراکسیون ولایت هستند.

 

مازندمجلس: نظر شما در مورد انتخابات هیات رئیسه چه است؟ آیا امکان تغییر هیات رئیسه در انتخابات دائم وجود دارد؟

ادیانی: در رابطه با انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس شورای اسلامی چند نکته قابل توجه و تامل است. نکته اول آرای بسیار بالا و ارزشمند جناب دکتر لاریجانی که از سرمایه‌های ملی و مردم مازندران است. دکتر لاریجانی به لحاظ شخصیت و وزانتی که دارد توانسته با استفاده از مجموعه ظرفیت‌های شخصی و حقیقی خودش این آرا را کسب کند. علاوه بر این مجموعه نیروهای ارزشی و نیروهای انقلاب اعم از اصولگرایان، نیروهای مستقل و نیروهای اعتدالی و متدین و بخشی از نیروهای اعتقادی در حوزه اصلاح طلبان در انتخاب جناب آقای دکتر لاریجانی اهتمام جدی داشتند و نمایندگان سه استان شمالی، همکاری و پیگیری‌های جدی در ارتباط با توجیه دیگر نمایندگان پیرامون بهترین فرد برای تصدی ریاست مجلس دوره دهم را داشتند. الحق و انصاف جای تقدیر و تشکر دارد. البته من عرض کنم که بعد از انتخابات هفت اسفند و مشخص شدن گرایش سیاسی منتخبین در اسفند 94 پیش‌بینی می‌شد که جریان سیاسی غالب در مجلس دهم جریان اصولگرایی است. اگرچه دوستان دیگر بنا به آمار و ارقامی که داشتند اعلام کردند تغییری در مجلس دهم اتفاق خواهد افتاد و برخلاف مجالس هفتم، هشتم و نهم، معادلات به هم خورده و مجلس به دست جناح دیگری خواهد افتاد. انتخابات ریاست مجلس با 173 رای برای آقای دکتر لاریجانی همه آن تحلیل‌هایی که تا امروز محاسبه شده بود را به هم ریخت. هر چند که به اعتقاد بنده قابل پیش بینی بود اما اعتراف می‌کنم که این اختلاف رای غیرمنتظره بود. ولی اینکه آقای لاریجانی بیشترین رای را دارد و مدیریت آرا در دست جریان اصولگرا بویژه در اختیار فراکسیون ولایت است کسی تردید نداشت.

چون این هیات رئیسه موقت است احتمال تغییر و جا به جایی هیات رئیسه در بخش ناظران و در بخش دبیران هیات رئیسه قابل پیش بینی است و این احتمال وجود دارد.

مازندمجلس: آیا اراده جدی برای ورود نمایندگان شمالی به هیات رئیسه مجلس وجود دارد؟

ادیانی: به طور طبیعی حضور نمایندگان شمالی در صدر هیات رئیسه و روسای کمیسیون‌های تخصصی بسیار خوب است و ظرفیتی است که نمایندگان شمال در این حوزه اهتمام جدی و نگاه ویژه دارند و ان‌شاالله گام‌هایی در این راستا خواهند برداشت.

مازندمجلس: الویت های اصلی مجلس دهم چیست؟

ادیانی: در حال حاضر رقابت بین دو فراکسیون به اتمام رسیده مردم انتظار همکاری و همدلی دارند. آن چیزی که برای مردم مهم است رسیدگی به مشکلات مردم مانند اشتغال، تورم، دادن امکانات و رفاهی و معاش مردم و همکاری مجلس و دولت است. برای مردم خیلی مسائلی مانند اصولگرایی و اصلاح طلبی مهم نیست و فرع مسئله است. مردم به اصلاح طلبان و اصولگرایان روی می‌آورند که خدمات بگیرند و در راستای رفع دغدغه‌ها و مشکلات مردم خیری باشد و خدمات شایسته و مناسبی بگیرند. بنابراین مردم عهد اخوت با هیچ جریان سیاسی نبسته اند و آن چیری که مردم از فراکسیون امید و فراکسیون ولایت انتظار دارند این است که در کنار هم، همدلی و همکاری داشته باشند و در کنار دولت و دیگر دستگاه‌های حکومتی خدماتی ارائه دهند. به نظر می‌آید این همدلی وجود دارد. پس از اعلام رای ریاست مجلس، جناب آقای دکتر عارف کار اخلاقی و زیبایی انجام دادند. ایشان به سمت صندلی آقای لاریجانی آمدند، ایشان را بغل کردند و تبریک گفتند و این کار اخلاقی بسیار خوب بود و مورد استقبال نمایندگان هر دو جریان واقع شد و در کنار این، دکتر لاریجانی جبران کردند و در اولین نطق تجلیل شایسته‌ای از خردورزی دکتر عارف داشتند و این هم مورد استقبال رسانه‌ها و مردم قرار گرفت.

این مسئله نشان می‌دهد ان‌شاالله عقلای مجلس و عقلای موجود در دو جناح بتوانند در کنار هم گره‌گشایی کنند و در راستای پیام مقام معظم رهبری دو نکته کلیدی را مد نظر داشته باشند که یکی اقتصاد مقاومتی و دوم تثبیت فرهنگ اسلامی با توجه جدی به مولفه‌های فرهنگی از منظر اسلام است که با همکاری و همدلی نمایندگان مجلس دهم بتوانیم در راستای این دو ماموریت اشاره شده از سوی مقام معظم رهبری گام‌های موثر برداریم.

 

مازندمجلس: به عنوان حرف آخر

ادیانی: در انتها خدمت شما و مجموعه کاربران عزیز مازندمجلس بیان کنم الحمدالله فضای همدلی و همگرایی خوبی در بین مجمع نمایندگان مازندران وجود دارد. به نظر میآید معدل قابلیت‌ها وظرفیت‌های مجلس دهم در مجمع نمایندگان مازندران در مقایسه با مجلس نهم و هشتم و هفتم بالاتر است.  همدلی و ظرفیت‌های موجود ان‌شالله منتج به آن شود نمایندگان مازندران اولویت‌ها و نیازهای استان مازندران را احصا و در کنار مدیران مازندران در حوزه‌های متعدد زیرساختی و یا راه، گردشگری، صنعت، صادرات، انرژی و ... گام های موثری چه در حوزه تقنین و چه در حوزه ارتقای رضایت مندی مردم بردارد.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید علی ادیانی - نماینده قائمشهر -

نظر شما در مورد : نمایندگان شمال اهتمام جدی برای حضور یک نماینده در هیات رئیسه دارند/ مدیریت آرا در دست فراکسیون ولایت است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها