مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 49622 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 خرداد 1395 -ساعت : 13:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پس از دستیابی به کرسی هیات رئیسه، کدام کمیسیون‌ها اولویت نمایندگان مازندران باشد؟

از انرژی و عمران تا کشاورزی و صنایع/

پس از دستیابی به کرسی هیات رئیسه، کدام کمیسیون‌ها اولویت نمایندگان مازندران باشد؟

اختصاصی مازندمجلس: اگرچه کمیسیون‌های مهم دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند گزینه نمایندگان مازندران برای عضویت در آنها باشد اما با توجه به مشکلات و نیازهای استان مازندران ضروری می‌نمایند که عضویت و ریاست کمیسیون‌های انرژی، عمران، صنایع، کشاورزی و حقوقی در اولویت نمایندگان مازندران باشد

اختصاصی مازندمجلس: پس از موفقیت علی اصغر یوسف‌نژاد برای کسب یکی از کرسی‌های هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که با رایزنی گسترده نماینده ساری و همکاری و هماهنگی نمایندگان مازندران و استان‌های شمالی کشور و همچنین آرای فراکسیون لیست امید به دست آمد، شاید گام سوم نمایندگان مازندران پس از کسب کرسی ریاست و دبیری هیات رئیسه مجلس، انتظار است اینک عضویت و ریاست کمیسیون‌های تخصصی در دستور کار این نمایندگان مازندران قرار بگیرد.

 

کمیسیون انرژی

از آن جمله می‌توان به کمیسیون نفت و انرژی اشاره نمود. استان مازندران با داشتن ذخایر بالای نفت که تاکنون برای بهره‌برداری از آن هیچ اقدام موثری انجام نشده و پتانسیل مناسب در حوزه صنعت نفت و پتروشیمی و سایر صنایع مرتبط و همچنین سوآپ نفت کشورهای ساحلی دریای خزر، و همچنین پالایشگاه‌های متعددی مانند کیاسر و بهشهر که مسکوت مانده‌اند، حضور می‌نماید که نمایندگان مازندران در عضویت و حتی ریاست آن اهتمام جدی داشته باشند.

 

کمیسیون عمران

مازندران که جزو استان‌های مسافرخیز کشور است همواره جمعیت شناور بالایی دارد که عمده آن از طریق راه‌های جاده‌ای وارد استان می‌شود در واقع مازندران با اندک اعتبارات استانی خدمات ملی ارائه می‌کند. از این رو توسعه راه‌های مازندران به عنوان مهم‌ترین زیرساخت توسعه پایدار محسوب می شود که نقش پررنگی در صنعت توریسم و به دنبال آن رونق اقتصادی استان دارد. از طرفی وضعیت نامناسب بسیاری از راه‌های استان مخصوصا راه‌های روستایی موجب بالا بودن مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای می شود.

 

کمیسیون صنایع و معادن

مازندران طی سال‌های گذشته به علت مصوبات دولت‌های قبل معروف به بند (و) که مازندران را از داشتن صنایع بزرگ محروم ساخته است، سبب شده است این استان از حیث صنعتی توسعه چندانی نیابد و نسبت به استان‌های مجاور مهجور بماند. در حالی که مازندران با داشتن منابع معدنی فراوان به علت وجود کوه‌های متعدد و مواد اولیه در دسترس و آسان برای ایجاد صنایع کوچک همچون حوزه‌های مرتبط با کشاورزی، باغداری، دام پروری، شیلات و ... می‌تواند یکی از استان‌های صادر کننده مواد غذایی و غیره باشد. ضرورت توجه به صنایع تبدیلی، تکمیلی و رونق شهرک‌های صنعتی ایجاب می‌کند نمایندگانی از مازندران در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور داشته باشند.

 

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

بر هیچ فردی پوشیده نیست که مازندران پتانسیل بسیار بالایی در صنعت کشاوزی دارد. اما صنعت کشاورزی مازندران طی سال‌های گذشته با واردات بی‌رویه، عدم توجه به مشکلات کشاورزیان در حوزه تامین ادوات کشاورزی، سموم دفع آفات کشاورزی، کود، بیمه محصولات کشاورزی، کندی در اجرای خرید تضمینی محصولات، تبدیل شدن اراضی کشاورزی به ویلا و سایر کاربری‌های غیرمجاز و ... شخم خورده است. این در حالی است که بخش اعظم صنعت و اشتغال استان مستقیم و غیرمستقیم به مسئله کشاورزی مرتبط می‌باشد.

همچنین صنعت شیلات استان با وجود صدها کیلومتر ساحل و آبخیزهای فراوان و پتانسیل درآمدی بسیار بالای صنعت خاویار در این حوزه نیز توفیق چندانی نیافته است. این در حالی است که روستاهای ما نیز از کمبود آب شرب رنج می‌برند. بی‌شک مدیریت منابع آب و مکانیزاسیون (صنعتی شدن) کشاورزی مازندران نیازمند توجه ویژه نهاد قانونگذاری چه از حیث حمایت از تولیدات داخلی و چه از حیث افزایش حمایت از تولید کنندگان می‌باشد.

 

کمیسیون حقوقی

یکی از مهمترین معضلات کشور در حوزه قضا، حجم انبوه پرونده‌ها می‌باشد مسئله‌ای که سبب اطاله دادرسی از یک سو و وهن نظام جمهوری اسلامی ایران از سویی دیگر شده است، امروزه معضل ورودی پرونده‌های قضایی به مراجع ذی‌صلاح به حدی است که برخی به علت بروکراسی بسیار آن از طرح شکایت منصرف شده و از مطالبه حقوق خود از متشاکی صرف نظر می‌کنند عمق این مسئله به حدی است که رئیس قوه قضائیه در مهر سال 90 از وجود ۱۳ میلیون پرونده در دستگاه قضایی خبر داده است.

همچنین رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه میزان ورودی پرونده‌ها به دادسرای عمومی و انقلاب در سال 93 را سه میلیون و 973 هزار فقره عنوان کرد «شهریاری» بالاترین حجم پرونده‌های ورودی دادگاه‌های کیفری و عمومی کشور را به مازندران با هفت هزار و 735، پرونده در سال اختصاصی داده است. معضلات فراوان اجتماعی از یک سو بی‌اطلاعی شهروندان از قوانین از سویی دیگر مازندران را از حیث مسائل حقوقی و قضایی در کشور انگشت نما کرده است که حضور نمایندگانی از مازندران در این کمیسیون مهم را می‌طلبد.

 

اگرچه کمیسیون‌های مهم دیگری همچون برنامه، بودجه و محاسبات، اجتماعی، اقتصادی و ... نیز وجود دارد که می‌تواند گزینه نمایندگان مازندران برای عضویت در آنها باشد اما با توجه به مشکلات و نیازهای استان مازندران ضروری می‌نمایند که عضویت و ریاست کمیسیون‌های فوق در اولویت نمایندگان مازندران باشد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نمایندگان مازندران - کمیسیون های تخصصی مج - عضویت نماینده مازندر -

مطالب مرتبط با : پس از دستیابی به کرسی هیات رئیسه، کدام کمیسیون‌ها اولویت نمایندگان مازندران باشد؟
نظر شما در مورد : پس از دستیابی به کرسی هیات رئیسه، کدام کمیسیون‌ها اولویت نمایندگان مازندران باشد؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها