مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 49633 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 خرداد 1395 -ساعت : 14:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سیاست خارجی در اندیشه سیاسی امام خمینی «ره»

سیاست خارجی در اندیشه سیاسی امام خمینی «ره»

اختصاصی مازندمجلس: در اندیشه سیاسی امام خمینی ماهیت قدرت بر مبنای امنیت مادی و معنوی تعریف شده است. بازدارندگی و صیانت از تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت، از مظاهر تامین امنیت کشور بشمار می رود

اختصاصی مازندمجلس: علی نجفی- در اندیشه سیاسی امام خمینی، سیاست خارجی با سیاست داخلی ملازمه و پیوند دارد. امام خمینی بعنوان یکی از مردمی ترین رهبران جهان معاصر، به نقش مردم، بصورت حقیقی و اصولی باور و اعتماد داشت و درعین اهتمام به منافع ملی،الگوی احیای هویت اسلامی مسلمانان را تاکید می نمود. بر این اساس در اندیشه سیاسی امام خمینی، تفرقه میان مسلمانان و تحجرگرائی بعنوان تهدیدامنیتی و تهدید ارزشها  و هویت مسلمانان تلقی می شد. وضعیتی که متاسفانه امروز در مناطق مختلف دنیا در قالب افراط گرائی خشونت آمیز و تفرقه افکنی مذهبی شاهد آن هستیم.

حق تعیین سرنوشت بعنوان یکی از اصول مهم در حقوق بین الملل، در اندیشه امام خمینی، یکی از حقوق اساسی مردم بشمار می رود. این حق در مکتب سیاسی امام، یک امر عقلی محسوب می شود.

در اندیشه سیاسی امام خمینی ماهیت قدرت بر مبنای امنیت مادی و معنوی تعریف شده است. بازدارندگی و صیانت از تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت، از مظاهر تامین امنیت کشور بشمار می رود.

سیره عملی امام خمینی، تلفیقی از آرمانگرائی  و واقع بینی بود. پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ، مظهر رویکرد مذکور بوده است.این مهم در اندیشه رهبر معظم انقلاب نیز حول اصول عزت، حکمت و مصلحت متبلور است. 

از سوی دیگر اصول بنیادینی همچون احترام متقابل، روابط مسالمت آمیز و عدم مداخله در امور دیگران،از مهمترین مبانی اندیشه امام خمینی در روابط خارجی بود.

شعار نه شرقی نه غربی که یکی از پایه های اصلی استراتژی عدم تعهد بشمار می رود، در اندیشه سیاسی امام خمینی از جایگاه مهمی برخوردار بود. این شعار به معنای قطع ارتباط با شرق و غرب عالم نبوده است بلکه به معنای عدم سرسپردگی در روابط خارجی و رد سلطه بیگانه بود. رویکردی که معطوف به عزت و استقلال کشور و تکیه بر توانمندیهای ملی در عین برخورداری از فرصتهای بین المللی و   در واقع کارکرد عادلانه نظام بین الملل در حفط و تامین مصالح ملی کشور بوده است.

در پرتو چنین اصولی، پیشتازی ایران در دموکراسی در منطقه،استقلال و خودباوری و خود اتکائی ملت ایران، نفی ستمگری و نفی پذیرش سلطه و گسترش اندیشه ها و آرمانهای امام خمینی در اقصی نقاط دنیا،حاصل شده است. 

* سفير سابق ايران در قرقيزستان و نماينده مردم بابل در مجلس شوراي اسلامي

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی نجفی - علی نجفی خوشرودی - نماینده بابل -

نظر شما در مورد : سیاست خارجی در اندیشه سیاسی امام خمینی «ره»

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها