مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 4236 -تاریخ انتشار : یکشنبه 29 شهریور 1394 -ساعت : 10:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بررسی قانون (ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها) در دولت بازنشسته‌ها+ زلزله در دولت اتفاق می‌افتد؟

اختصاصی مازندمجلس/

بررسی قانون (ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها) در دولت بازنشسته‌ها+ زلزله در دولت اتفاق می‌افتد؟

اختصاصی مازندمجلس: هر چند که وزرا از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان معافند اما به همین میزان مدیران بازنشسته در بدنه دولت به کار گرفته شدند که تصویب نهایی این الحاقیه می‌تواند مانند یک زلزله در مدیران دولت روحانی باشد...

اختصاصی مازند مجلس : امروز 29 شهریور 94، دستور کار مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس قرائت شد که اولین دستور کار بررسی طرح دو فوریتی اصلاح ماده (95) قانون مدیریت خدمات کشوری است.

ماده (95) قانون مدیریت خدمات کشوری به طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می‌پردازد.

ماده 95 قانون مدیریت خدمات کشوری می‌گوید: هرگونه به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات باز خرید یا بازنشسته شده یا می شوند از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون به استثنای مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری،‌ایثارگران، فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان 70 درصد و بالاتر در دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری یا هر دستگاهی که به نحوی از انحاء از بودجه کل کشور استفاده می کند، ممنوع و همچنین هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به‌ آنان ممنوع است. و همچنین هرگونه پرداخت از هر محل و تحت هر عنوان به آنان ممنوع است.

طبق بررسی مجدد این قانون توسط کمیسیون اجتماعی که نتیجه آن در تاریخ 27/5/94 به مجلس ارائه شد، سه تبصره به این قانون الحاق شد:

تبصره 1: افرادی که برخلاف مفاد این قانون به کارگیری شده‌اند، ظرف مدت 60 روز از تاریخ تصویب این قانون، باید سمت و پست خود را ترک نمایند و هرگونه پرداخت تحت هر عنوان به آنان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

تبصره 2: کارکنان و اعضای هیأت مدیره مناطق آزاد نیز مشمول این قانون می باشند.

تبصره 3: کلیه قوانین و مقررات عام مغایر این حکم و ماده 41 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 15/8/1384 و ماده 91 قانون استخدام کشوری مصوب 31/3/1345 و بند ب ماده 65 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 15/10/1389 در خصوص دستگاه های اجرایی نسخ می شود.

 

از آنجایی که این اصلاحیه برخلاف قانون پنجم توسعه بود به رای دو سومی نیاز داشت که در رای گیری روز 4 شهریور با 157 رای موافق، 17 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

 

تصویب نهایی این قانون می‌تواند مانند یک زلزله در دولت باشد چرا که دولت روحانی پس از به روی کار آمدن ترجیح داد اغلب مدیرانش را از میان بازنشستگان برگزیند و مجددا آنها را به کار فرا بخواند.

توجیه دولت برای به کارگیری گسترده بازنشستگان، استفاده از تجربه آنها در شرایط خطیر و حساس کنونی کشور بود.

دولت روحانی پس از به روی کار آمدن معتقد بود امروز زمان آزمایش و خطا نیست و در حالی که کشور درگیر مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی است، باید کارها را به متخصصان و کسانی که تجربه دارند سپرده شود به همین خاطر پس از تشکیل کابینه‌اش، رکورد عجیبی از میانگین سنی وزرا به جای گذاشت. میانگین سنی کابینه حسن روحانی 57 سال بود! اکثر وزرا متولد دهه 20 و 30 هستند به همین دلیل دولت روحانی به دولت (بازنشستگان) معروف شد.

البته طبق ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مقامات از این قانون مستثنی شده‌اند. طبق این ماده مقامات عبارتند از: رؤسای سه قوه - معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان - وزرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور - استانداران و سفرا – معاونین وزرا - نخست وزیران دوران انقلاب اسلامی. تعیین پست‌های همطراز به عهده هیأت وزیران بوده و تعیین همطرازی پست‌های کارکنان اداری مجلس به عهده رئیس مجلس خواهد بود.

هر چند که وزرا از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان معافند اما به همین میزان مدیران بازنشسته در بدنه دولت به کار گرفته شدند که تصویب نهایی این الحاقیه می‌تواند مانند یک زلزله در مدیران دولت روحانی باشد.

 

امروز قرار است ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد: طرح دوفوریتی اصلاح ماده(95) قانون مدیریت خدمات کشوری (طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان) انجام شود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ممنوعیت به کارگیری ب - دولت بازنشسته ها - میانگین سنی کابینه ر - محمد سفری -

نظر شما در مورد : بررسی قانون (ممنوعیت به کارگیری بازنشسته‌ها) در دولت بازنشسته‌ها+ زلزله در دولت اتفاق می‌افتد؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها