مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 51065 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 خرداد 1395 -ساعت : 11:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کشاورزیِ مازندران؛ امنیت غذایی ایران

کشاورزیِ مازندران؛ امنیت غذایی ایران

اختصاصی مازندمجلس: میزان یارانه پرداختی دولت ژاپن به بخش کشاورزی به 50 درصد ارزش محصول نیز می رسد. این در حالی است که دولت ایران بخش اعظم یارانه را به مصرف کننده پرداخت می کند و تولید کننده واقعی نیز لاجرم بدلیل فقدان نظام توزیعی مناسب عمده سود خود را به دلالان می بخشد!

اختصاصی مازندمجلس: مختاری*-  کشاورزی از دیرباز در مازندران رونقی بسیار داشت و منبع امرار معاش اهالی آن بود. خاک حاصلیخز و جلگه ای، بارش سالیانه خزری، سفره های پرآب زیر زمینی و مردمانی خونگرم، مازندران را با زراعت و باغداری عجین کرده است. پرداختن به اقتصاد استان بدون توجه به بخش کشاورزی، نه منطقی است و نه واقع بینانه. استان نیاز به یک بازنگری اساسی و البته تغییرات چشمگیر در شیوه تولید و توزیع کشاورزی خود دارد. بخش کشاورزی بعلت دیر بازده وکم بازده بودن مورد توجه بخش خصوصی قرار نخواهد گرفت و لاجرم تنها راه توسعه و افزایش راندمان آن، سرمایگذاری دولتی خواهد بود.

آمارها نشان میدهند که از مجموع 4.173.233 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در سال 94 تنها 352.299 میلیارد ریال به بخش کشاورزی اختصاص یافته که از تمامی بخش های اقتصادی دیگر کمتر است. از طرفی دیگر در فاصله سالهای 45 تا 80 سهم بخش کشاورزی از سرمایگذاری دولتی بطور متوسط حدود 6 درصد بوده است که این رقم در سالهای اخیر نیز تغییر چندانی نکرده است. دولت ها  بعلت سهم در حدود 10 درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی سالیانه تمایلی به افزایش سهم بخش کشاورزی از سرمایگذاری دولتی و تسهیلات پرداختی ندارند و بیشتر از دریچه امنیت غذایی و سبک زندگی به بخش کشاورزی می نگرند.

مازندران اما جایگاه ای ویژه در کشاورزی ایران دارد و امنیت غذایی کشور را تامین می کند. تولید 2 میلیون تن مرکبات و 950 هزار تن برنج سفید در سال حاکی از آن است که نیمی از مرکبات و برنج کشور در مازندران تولید می شود. در کنار برنج و مرکبات، مازندران رتبه اول آبزی پروری در کشور را نیز داراست و 8 درصد گوشت کشور را هم تولید می کند.

کشاورزی استان بدلایل مدیریتی، اقتصادی و اجتماعی با تنش های بسیاری نیز روبروست. تنش آبی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی، از مهمترین عوامل تهدید کننده قطب کشاورزی ایران محسوب میشود. از طرفی دیگر استان بعلت فقدان زیربناهای لازم جهت توسعه صادرات کشاورزی تنها قادر است یک درصد (20 هزار تن) محصولات باغی خود را صادر کند. این در حالی است که تقاضای سالیانه مرکبات روسیه تنها 50 هزار تن میباشد و تجار سنتی و پارتیزانی استان توان چنین صادراتی را ندارند.

بررسی سهم بخش های حقیقی از اشتغال استان در سالهای اخیر نیز نشان میدهد، سهم بخش کشاورزی از بخش های صنعت و خدمات، بسیار کمتر و در حدود 23 درصد است. کاهش اشتغال کشاورزی و افزایش شاغلان بخش خدمات و صنعت در چند دهه اخیر از تغییر در ترکیب شاغلان اقتصاد استان حکایت دارد بطوریکه سهم بخش خدمات در اشتغال مازندران، نزدیک به 50 درصد شده است. قانون ارث، کم بازده بودن بخش کشاورزی، عدم حمایت بجا و متناسب دولتی و سنتی بودن شیوه تولید و توزیع براحتی خواهد توانست در کنار دو عامل اصلی دیگر (تنش آبی و تغییر کاربری) قطب کشاورزی ایران و به تبع آن امنیت غذایی کشور را تهدید و با معضلاتی بدخیم مواجه سازد.

کشاورزی استان نیز همانند بخش صنعت نسبت به گذشته دچار افول و رکود شده است و تغییرات چشمگیری نیز در شیوه تولید و توزیع آن به چشم نمی خورد. اکثر کشورهای صنعتی با پرداخت یارانه های هنگفت به بخش کشاورزی از صادر کنندگان بزرگ محصولات کشاورزی شده اند بطوریکه میزان یارانه پرداختی دولت ژاپن به بخش کشاورزی به 50 درصد ارزش محصول نیز می رسد. این در حالی است که دولت ایران بخش اعظم یارانه را به مصرف کننده پرداخت می کند و تولید کننده واقعی نیز لاجرم بدلیل فقدان نظام توزیعی مناسب عمده سود خود را به دلالان می بخشد!

واردات بی رویه محصولات کشاورزی در سال 90 از مرز 7 میلیارد دلار می گذرد و واردات محصولات کشاورزی در طول برنامه چهارم 5/3 برابر می شود! کشاورزان مازنی شاید بیش از دیگران از این واردات بی مورد ضرر دیده باشند چرا که محصولات ارزان و بعضا بی کیفیت خارجی، بازارهای مازندران را نیز پر کرده بود.

با این اوصاف باید کشاورزی مازندران را بمعنای امنیت غذایی کشور دانست و دولت یازدهم نگاهی ملی با رویکردی علمی، تخصصی و بومی به کشاورزی استان داشته باشد و برای اقتصاد کشاورزی آن، طرحی نو دراندازد تا تنش آبی، تغییر کاربری، فقدان زیرساخت های مناسب و تغییر علائق شغلی مازنی ها، کشاورزی مازندران یا به تعبیری دیگر امنیت غذایی ایران را بیش از پیش تهدید نکند.

* دانش آموخته رشته اقتصاد از دانشگاه مازندران

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : کشاورزیِ مازندران؛ امنیت غذایی ایران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها