مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 52111 -تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1395 -ساعت : 15:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد

لزوم مشارکت دستگاه‌های مختلف در تکثیر و پرورش مارهای سمی

مازندمجلس: مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مارهای مورد استفاده برای استحصال سم در معرض تهدید هستند، اظهار کرد: موسسه‌هایی که احتیاج به سم این مارها برای امور درمانی دارند، باید در بحث تکثیر و پرورش مارهای سمی با هدف استحصال سم همکاری کنند.
مازندمجلس:مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مارهای مورد استفاده برای استحصال سم در معرض تهدید هستند، اظهار کرد: موسسه‌هایی که احتیاج به سم این مارها برای امور درمانی دارند، باید در بحث تکثیر و پرورش مارهای سمی با هدف استحصال سم همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید خرازیان مقدم در نشست هفته محیط زیست با شعار«به سوی طبیعت برای زندگی» با اشاره به اینکه حیات وحش در کشور ما تنوع قابل ملاحظه‌ای دارد، گفت: 1163 گونه در رده مهره‌داران در کشور داریم که نکته بسیار دلگرم کننده‌ای است، اما در مقابل این تنوع زیستی یک لیست از چالش‌ها و تهدیدات داریم.

وی با بیان اینکه 74 گونه در معرض تهدید است، اظهار کرد: این میزان معادل 6.3 درصد گونه‌های موجود کشور است. تهدیدات مهم حیات وحش شامل تخریب زیستگاه‌ها و جزیره‌ای شدن آنها، شکار غیرمجاز، استفاده از اسلحه‌های مجاز و غیرمجاز در زیستگاه‌های گونه‌ها، بحث بیماری‌ها، چرای دام بیش از ظرفیت منابع و قاچاق گونه‌ها است. به طوری که بعد از قاچاق مواد مخدر، انسان و اسلحه، سوداگران پول خود را در زمینه قاچاق حیات وحش هزینه می‌کنند.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه خشکسالی نیز یکی از تهدیدات حیات وحش است، افزود: 25 میلیون هکتار منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده در کشور داریم که همه این اراضی توسط 2500 محیط‌بان اداره می‌شود که کار بسیار دشواری است.

خرازیان‌مقدم با بیان اینکه متخصصان بسیاری در حوزه محیط زیست در کشور وجود دارد، گفت: طی دو سال اخیر برنامه‌های حفاظتی در دستور کار سازمان قرار گرفته است و بحث تهیه و تدوین و اجرای برنامه عمل گونه‌های جانوری مطرح است. از میان 74 گونه در معرض تهدید، 30 گونه را در اولویت قرار داده‌ایم تا طی یک برنامه پنج ساله برنامه عمل این 30 گونه را تدوین و اجرای برنامه عمل 15 گونه را شروع کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته با همکاری متخصصان، سرشماری دقیق‌تر پستانداران را شروع کردیم، گفت: برآورد جمعیت دوزیستان و خزندگان نیز باید مورد توجه جدی سازمان محیط زیست قرار گیرد. همچنین احیای جمعیت گونه‌های بومی، افزایش کمی و کیفی حفاظت فیزیکی مناطق، مدیریت و مهار گونه‌های غیربومی معرفی شده مثل ماهی تیلاپیلا از دیگر برنامه‌های دفتر حیات وحش و تنوع زیستی در سال جاری است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، در مورد تفاهم‌نامه جدید سازمان محیط زیست با موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار کرد: پیش‌نویس تفاهم‌نامه جدید را به علاوه یک نامه پیرو برای این موسسه ارسال کرده‌ایم. صدور هرگونه مجوز، متعاقب انعقاد این تفاهم‌نامه خواهد بود.

خرازیان مقدم با بیان اینکه شش گونه مار سمی که مورد استفاده موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی قرار می‌گرفته، در معرض تهدید هستند، اظهار کرد: تاکنون استفاده از سم این مارها رایگان بوده و تصور قالب بر این بوده که برداشت انسان از طبیعت هزینه‌ای ندارد. در حالی که اگر کسی می‌خواهد از مارهای سمی استفاده کند، باید در بحث تکثیر و پرورش مارهای سمی با هدف استحصال سم، ورود کند.

وی با تاکید بر اینکه تحقیقات لازم برای استحصال سم از مارهای در اسارت از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است، افزود: در مورد شنیده‌های مربوط به صادرات واکسن و سرم از سوی موسسه سرم‌سازی رازی به وزارت بهداشت نامه‌ای ارسال کردیم و در آن این شنیده‌ها را انعکاس دادیم، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم. در جلسات متعدد نیز با اعضای این وزارتخانه موضوع را مطرح کردیم ولی آنها صحت مساله را قبول نکردند.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد واکسیناسیون دام‌ها و بحث سرایت بیماری‌ها از دام به حیات وحش اظهار کرد: در بیماری‌های منتقل شده از دام به حیات وحش مثل تب برفکی و طاعون نشخوار کنندگان کوچک دو راهکار وجود دارد. یا باید منابع طبیعی از ورود دام به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست جلوگیری کند که تاکنون محقق نشده است، یا همه دام‌ها را واکسینه کند.

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی پس از اطلاع از کانون بیماری‌ها نسبت به واکسیناسیون دام اقدام می‌کند، اظهار کرد: در حالی که بحث ما این است که قبل از ایجاد بیماری و سرایت آن به حیات وحش واکسیناسیون کامل دام‌ها صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی مدعی است واکسن کافی برای واکسیناسیون به موقع همه دام‌های کشور در اختیار ندارد، افزود: موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی ظرفیت بالقوه خوبی در زمینه تولید واکسن دارد و دولت باید کمک کند که این ظرفیت بالفعل شود و به خودکفایی برسد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مشکل این موسسه اعتبارات کافی است، گفت: باید بودجه کافی به موسسه رازی و سازمان دامپزشکی داده شود که امیدواریم در سال جاری اعتبارات مکفی در اختیار این دستگاه‌ها به منظور تولید واکسن و واکسیناسیون به موقع و کامل دام‌های کشور صورت گیرد.

انتهای پیام


منبع : ایسنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محیط زیست - اینکه - حفاظت - زیستی - موسسه - واکسن - مدیرکل - اظهار - اشاره - مارهای - استفاده - واکسیناسیون - تهدید - گونه‌های - سرم‌سازی - برنامه - استحصال - بیماری‌ها - ظرفیت - قاچاق - تفاهم‌نامه - کردیم - تاکنون - افزود - دامپزشکی - خرازیان - داریم - دام‌ها - پرورش - تهدیدات - تکثیر - اختیار - اعتبارات - تولید - دام‌های - سرایت - مدیریت - تاکید - ندارد - ارسال - انسان - طبیعت - بسیار - غیرمجاز - ایسنا - خبرنگار - مارها - همکاری - گونه‌ها - منابع - تدوین - اجرای - جمعیت - گرفته - برنامه‌های - زمینه - متخصصان - مناطق -

نظر شما در مورد : لزوم مشارکت دستگاه‌های مختلف در تکثیر و پرورش مارهای سمی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها