مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 52114 -تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1395 -ساعت : 16:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرکل حفاظت از محیط ‌زیست استان زنجان:

سازمان محیط زیست در مقابل طرح‌های توسعه‌ای قدعلم نکرده است

مازندمجلس: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان تاکید کرد: این‌که سازمان حفاظت از محیط ‌زیست در مقابل طرح‌های توسعه‌ای قد علم می‌کند، ساخته و پرداخته برخی اذهان است که صرفا به دنبال اجرای طرح‌های اقتصادی با اهداف کوتاه‌مدت هستند.
مازندمجلس:مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان تاکید کرد: این‌که سازمان حفاظت از محیط ‌زیست در مقابل طرح‌های توسعه‌ای قد علم می‌کند، ساخته و پرداخته برخی اذهان است که صرفا به دنبال اجرای طرح‌های اقتصادی با اهداف کوتاه‌مدت هستند.

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، سیدرضا موسوی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با بیان این‌که بسیاری از طرح‌های به ظاهر توسعه‌ای، کارشناسی ‌نشده و خسارت‌زا هستند، اظهار کرد: تبدیل 150 هزار هکتار از اراضی کشاورزی دریاچه ارومیه به 450 هزار هکتار توسط حفر 35 حلقه چاه غیر‌مجاز، یکی از مواردی است که شاید در روزهای اول توسعه‌ای به نظر می‌رسید اما در حال حاضر، زندگی پنج میلیون نفر از ساکنان شمال‌غرب ایران را به مخاطره انداخته است. از این‌رو، طرح‌های اقتصادی در وهله اول باید رویکرد توسعه پایدار داشته باشند.

این مسئول با اشاره به لزوم افزایش نظارت بر روی طرح‌های اقتصادی و بهره‌گیری از سیستم و تکنولوژی‌های جدید، ادامه داد: اجرای ضوابط استقرار و پایش فعالیت‌های اقتصادی از مهم‌ترین رسالت‌های سازمان حفاظت از محیط زیست به‌شمار می‌رود؛ در واقع، فعالیت واحدهای اقتصادی باید مورد رصد مستمر قرار گیرد تا پسماندهای خروجی از حد استانداردهای سازمان تجاوز نکند. همچنین، باید برنامه جامعی از وضعیت حوزه آب‌ریز رودخانه قزل‌اوزن تبیین شود چراکه بهینه‌سازی مدیریت منابع آب مستلزم جایگزینی نگاه حوزه‌ای با نگاه شهرستانی است.

وی با اشاره به تشکیل شبکه سمن‌های استانی که منتج به سازماندهی فعالیت سمن‌ها می‌شود، افزود: در حال حاضر، 30 سمن در سطح استان با محوریت فعالیت‌های زیست‌محیطی وجود دارد که پنج مورد از آن‌ها فعال‌تر هستند و به شبکه پیوسته‌اند این در حالی است که سیاست سازمان مبتنی بر تقویت شبکه و افزایش تعداد سمن‌ها است و امیدواریم رسانه‌های جمعی در این رابطه یاری‌گر ما باشند.

موسوی در ادامه تاکید کرد: خطوط قرمز سازمان حفاظت از محیط‌ زیست در مطالعات و پاسخ به استعلام‌ها، قانون و مصوبه هیئت وزیران است؛ در واقع، سازمان باید استعلام‌ها را در کم‌ترین زمان ممکن بدون ملاحظات و در فضای کاملا کارشناسی بررسی کند این در حالی است که همه پروژه‌های بزرگ، مشمول مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی هستند و ما امیدواریم که ترکیب مجلس دهم، بتواند لایحه ارزیابی اثرات زیست‌محیطی را به صورت قانون دائمی دربیاورد.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان خاطرنشان کرد: مناطق حفاظت‌شده جزو سرمایه‌های زیست‌محیطی هستند و پشتوانه قانونی دارند. از این‌رو، سیاست ما مبنی بر تقویت حفاظت از این مناطق است؛ چراکه تنوع زیستی این مناطق میراث ماست و قابل خرید و یا واردکردن نیست.

این مسئول در ادامه تاکید کرد: در خصوص دفع پسماندهای شهری نیز باید مطالعات ارزیابی را جدی‌تر قلمداد کنیم و کارگروه مدیریت پسماند نیز باید وظایفی برای دستگاه‌ها تبیین کند. علاوه بر این، ما از شهرداری انتظار داریم که سیاست و برنامه‌های خود را در این‌خصوص تبیین و اعلام کند. البته مدیریت اصولی پسماند تلفیقی از روش‌های مختلف بوده و این در حالی است که سرانه تولید پسماند در شهر زنجان (حدود یک کیلوگرم) بالا است به همین‌خاطر، در وهله اول باید این رقم را کاهش دهیم و برای تفکیک از مبداء اقدام کنیم.

در ادامه، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان با اشاره به این‌که در بازبینی از طرح سد مراش، شاهد وجود نواقصی در اجرای ملاحظات بودیم، گفت: یکی از رودخانه‌های مشروب سد می‌تواند به فلزات سنگین آلوده باشد. از این‌رو، باید تمهیدات و ملاحظات دوباره‌ای برای پیشرفت فیزیکی سد چیده شود.

ناصر جعفری افزود: علاوه بر این، لایه‌های ژیپس موجود در ساختار سد مراش می‌تواند منجر به شوری آب و اراضی کشاورزی شود و باید مورد بازبینی مشاوران قرار گیرد. البته این مسایل به صورت مکتوب به استانداری ابلاغ شده و سازمان حفاظت محیط ‌زیست قصد ندارد که عرصه را خالی کند. همچنین، سد ایالو نیز که به نام مخزن در دل سد مراش ساخته شده، برای راه‌اندازی و دریافت مجوز، باید مورد ارزیابی سازمان قرار گیرد.

این مسئول با تاکید بر این‌که پشتوانه ما برای استقرار صنایع، ضوابط قانونی است، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مشکلات استان زنجان، نبود آمایش سرزمین است. در‌حالی‌که اگر آمایش سرزمین را انجام داده بودیم با مشکلات کمتری مواجه می‌شدیم.

در ادامه، معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست استان زنجان نیز با بیان این‌که سد مراش در منطقه حفاظت ‌شده انگوران واقع شده است، گفت: مطالعات ساخت سد مورد تایید محیط ‌زیست است، مشروط بر این‌که ضوابط ارائه‌شده در گزارش ارزیابی، طی ساخت رعایت شود.

تورج قاسمی افزود: در خصوص ساخت سد مراش شاهد تخلفاتی بودیم و موضوع را برای بررسی بیشتر با امور آب در میان گذاشته‌ایم؛ در واقع مجری ملزم به مطالعات جدید است؛ چراکه محل دپوی باطله‌ها همجوار با منطقه حفاظت‌شده است. علاوه بر این، شیب و توپوگرافی منطقه مذکور طوری است که برای حفاظت از محیط‌زیست، همه ضوابط باید رعایت شود.

این مسئول ادامه داد: سد ایالو نیز مطالعات ارزیابی ندارد و محیط‌زیست این سد را به عنوان مخزن سد مراش قبول نمی‌کند.

انتهای پیام


منبع : ایسنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حفاظت - زنجان - ادامه - استان - ‌زیست - توسعه - ارزیابی - این‌که - طرح‌های - مطالعات - اقتصادی - زیست‌محیطی - مدیریت - مسئول - ضوابط - محیط زیست - توسعه‌ای - تاکید - منطقه - مدیرکل - افزود - پسماند - علاوه - بودیم - تبیین - مناطق - ملاحظات - سیاست - چراکه - این‌رو - اشاره - اجرای - اداره‌کل - بازبینی - حفاظت‌شده - معاون - پشتوانه - گزارش - ساخته - البته - قانونی - می‌تواند - رعایت - محیط‌زیست - مقابل - سرزمین - آمایش - ندارد - ایالو - مشکلات - موسوی - کارشناسی - افزایش - منابع - سمن‌ها - استقرار - همچنین - مهم‌ترین - فعالیت - پسماندهای - باشند - کشاورزی - هکتار - بررسی - فعالیت‌های - قانون - استعلام‌ها - تقویت - امیدواریم - اراضی - اثرات -

نظر شما در مورد : سازمان محیط زیست در مقابل طرح‌های توسعه‌ای قدعلم نکرده است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها