مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 52134 -تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1395 -ساعت : 16:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

دیدار مشاور دبیرکل سازمان ملل با ابتکار:

رسیدن به اهداف توسعه پایدار نیازمند ابزارهای مختلف حقوقی، سیاسی و علمی است

مازندمجلس: جفری ساکس، مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار و مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص مسائل محیط زیست و همکاری‌های بین‌المللی گفتگو کرد.
مازندمجلس:جفری ساکس، مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار و مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص مسائل محیط زیست و همکاری‌های بین‌المللی گفتگو کرد.

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معصومه ابتکار در این دیدار با اشاره به وضعیت کنونی محیط زیست ایران و ضرورت قرار گرفتن در مسیر توسعه پایدار، مروری بر سابقه شکل‌گیری و فعالیت کمیته ملی توسعه پایدار در ایران داشت.

معاون رئیس جمهور ضمن یادآوری این موضوع که دبیرخانه کمیته ملی توسعه پایدار ایران در سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرابخشی اهداف توسعه پایدار، این کمیته با ایجاد هماهنگی بین دستگاهی در چارچوب تبیین اهداف توسعه پایدار فعالیت می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تهیه برنامه ملی محیط زیست و شناسایی برنامه‌های فرابخشی در چارچوب اهداف توسعه پایدار را از دیگر فعالیت‌ها و وظایف کمیته ملی توسعه پایدار ایران اعلام کرد و افزود: حرکت‌ها و اقدامات خوبی به ویژه در حوزه‌هایی همچون اقتصاد سبز و اقتصاد کم کربن، همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و یا سایر چالش‌های محیط زیست ایران شکل گرفته است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت دستیابی به اهداف توسعه پایدار جهانی برای ایران، تصریح کرد: انتظار ایران از جامعه جهانی، همراهی و همکاری برای دستیابی به این اهداف است.

ابتکار با اشاره به سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، گفت: این سیاست‌ها نشان دهنده عزم ایران برای حرکت در مسیر توسعه پایدار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در همین راستا تلاش شده تا از ظرفیت علمی و دانشگاهی کشور نیز بهره گرفته شود و حتی تلاش شده با امضای تفاهم‌نامه‌هایی با آنها، مسیر پیوستن آنها به شبکه ملی توسعه پایدار تسهیل شود.

معاون رئیس جمهور، NGOها را از دیگر ارکان این شبکه دانست و ادامه داد: تاسیس صندوق ملی محیط زیست گامی مهم در راستای تسهیل برنامه‌های محیط زیستی و سرمایه‌گذاری‌های پایدار محیط زیستی است.

وی به نقش تحریم‌ها بر تشدید بحران‌های محیط زیستی در ایران اشاره کرد و گفت: به دنبال وضع تحریم‌های ناعادلانه جهانی علیه ایران، کمک‌های مالی به پروژه‌های محیط زیستی بلوکه و مسکوت ماند و متاسفانه در حال حاضر پروژه‌ای با کمک تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) در ایران انجام نمی‌شود.

ابتکار ضمن یادآوری فعالیت مراکز منطقه‌ای مختلف همچون رامسر، بازل، موسسه علم و فناوری محیط زیست اکو به میزبانی ایران، خاطرنشان کرد: ایران تلاش می‌کند تا به عنوان مرکز فعالیت‌های محیط زیستی منطقه باشد و در همین راستا قطعنامه‌های بین‌المللی در حوزه گرد و غبار به تصویب رسید.

در ادامه، جفری ساکس، مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار و مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل خاطرنشان کرد: دستیابی به اهداف توسعه پایدار برای تمام کشورهای جهان امری ضروری است.

وی با اشاره به شبکه جهانی توسعه پایدار و فعالیت‌های آن، اظهار کرد: هم اکنون حدود 100 دانشگاه بین‌المللی به این شبکه لینک شده‌اند و با اجرای پروژه‌های مطالعاتی و اجرایی در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار از اجرایی شدن این اهداف حمایت می‌کنند.

به گزارش پام، مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار با اشاره به برخی چالش‌های محیط زیستی ایران، گفت: این چالش‌ها بسیار بزرگ است، اما باید برای رفع آن راه حل‌هایی صحیح یافت.

مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل با یادآوری این موضوع که بسیاری از کشورهای دنیا برنامه ملی استراتژیک خود برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار را تدوین کرده‌اند، گفت: بی‌شک رسیدن به این اهداف نیازمند ابزارهای مختلف حقوقی، سیاسی و علمی است و البته در خصوص ایران رفع کامل تحریم‌ها و انتقال کامل تکنولوژی‌های نوین از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتهای پیام


منبع : ایسنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پایدار - توسعه - محیط زیست - اهداف - زیستی - جهانی - ابتکار - اشاره - حفاظت - کمیته - دستیابی - مشاور - دبیرکل - فعالیت - بین‌المللی - یادآوری - دیدار - خاطرنشان - مختلف - معاون - مخصوص - جمهور - ادامه - راستای - تسهیل - راستا - ابزارهای - حقوقی - پروژه‌های - اجرایی - نیازمند - کشورهای - فعالیت‌های - اهمیت - تحریم‌ها - چالش‌های - فرابخشی - چارچوب - سیاسی - موضوع - معصومه - می‌کند - برنامه - اقتصاد - گزارش - همچون - افزود - برنامه‌های - گرفته -

نظر شما در مورد : رسیدن به اهداف توسعه پایدار نیازمند ابزارهای مختلف حقوقی، سیاسی و علمی است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها