مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 52579 -تاریخ انتشار : سه شنبه 18 خرداد 1395 -ساعت : 14:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شهرداری ساری موجب رونق در زمینه صنایع دستی شده است

شهرداری ساری موجب رونق در زمینه صنایع دستی شده است

اختصاصی مازندمجلس: شهرداری ساری علاوه بر حمایت‌های مستقیم از هنرمندان، با تشکیل سراهای تداوم با هدف آموزش به زنان شهر به خصوص در محلات کمتر توسعه یافته، در راه توانمندسازی بانوان گام‌های مثبتی برداشته است که بخشی از این فعالیت‌ها مربوط به آموزش هنرهای صنایع دستی است که منجر به ارتقاء دانش فني نوآموزان و شاغلين در این بخش می‌شود

اختصاصی مازندمجلس: حسین نادری- ذوق و خلاقیت همراه با بیان عواطف و جنبه‌های اقتصادی جزء خصیصه‌های صنایع دستی به شمار می‌رود و نمایانگر جنبه‌های هنری و فرهنگی و تاریخی و اقتصادی هر منطقه است. از آنجایی که هنرهای سنتی تبلّور ویژگی‌های اعتقادی و آداب و فرهنگ مردم این مرز و بوم است و نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری داراست، توسعه این صنعت نه صرفا به جهت منافع اقتصادی بلکه به جهت منافع فرهنگی آن نیز قابل تأمل است.

صنایع دستی غالبا در کارگاه‌های کوچک و یا منازل تهیه و تولید می‌شوند و ابزار آن نیز اغلب ارزان و در دسترس است اما نتیجه آن علاوه بر دستاوردهای فرهنگی و حفظ مهارت‌های سنتی در جامعه و همچنین جنبه اقتصادی، باعث ایجاد روحیه نشاط هنرمندان به خصوص بانوان می‌شود که این مهم با همکاری شهرداری ساری در ایجاد بازارچه‌های گسترده برای عرضه و فروش صنایع دستی و همینطور خرید محصولات صنایع دستی توسط شهرداری تا حدودی تحقق پیدا کرده است.

ایجاد اشتغال بانوان از طریق رونق صنایع دستی می‌تواند سهم به سزایی در اقتصاد جامعه داشته باشد و رفاه خانواده‌ها را ارتقاء بخشد که شهرداری و سایر ادارات می‌توانند برای حمایت از هنرمندان، صنایع دستی را جایگزین اقلام دیگر در قالب هدیه به کارمندان کنند تا از این طریق سهمی در رونق صنعت صنایع دستی و حمایت از هنرمندلن در مرکز استان داشته باشند.

البته شهرداری ساری طی سالیان گذشته قدم‌های مثبتی در زمینه صنایع دستی و به خصوص در جهت حمایت از هنرمندان فعال در این عرصه برداشته است که موجب رونق این صنعت در مرکز استان شده است. ایجاد بازارچه‌های محلی و در اختیار قرار دادن تسهیلات به هنرمندان موجب رونق صنعت صنایع دستی شده و فرصت مناسبی برای اشتغال به خصوص برای بانوان شهر به وجود آورده است.

شهرداری ساری علاوه بر حمایت‌های مستقیم از هنرمندان، با تشکیل سراهای تداوم با هدف آموزش به زنان شهر به خصوص در محلات کمتر توسعه یافته، در راه توانمندسازی بانوان گام‌های مثبتی برداشته است که بخشی از این فعالیت‌ها مربوط به آموزش هنرهای صنایع دستی است که منجر به ارتقاء دانش فني نوآموزان و شاغلين در این بخش می‌شود.

همچنین شهرداری ساری با ایجاد فضای مطلوب و دائمی برای عرضه مناسب صنایع دستی می‌تواند گامی ماندگار در این زمینه بردارد که طبق گفته مسئولان شهری، قرار است پس از تکمیل بوستان ولایت محلی برای عرضه مستقیم صنایع دستی به وجود بیاید تا هنرمندان ساروی بازاری دائمی در نقطه‌ای مناسب از شهر برای عرضه مستقیم هنر خود داشته باشند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسین نادری - صنایع دستی -

نظر شما در مورد : شهرداری ساری موجب رونق در زمینه صنایع دستی شده است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها