مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 4472 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 02 مهر 1394 -ساعت : 12:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
راه شهداء تنها نام کوچه‌ها و برگزاری مراسم و مجالس و یادواره‌ نیست

اختصاصی مازندمجلس به مناسبت هفته دفاع مقدس؛

راه شهداء تنها نام کوچه‌ها و برگزاری مراسم و مجالس و یادواره‌ نیست

اختصاصی مازندمجلس: سردار شهید قاسمعلی صادقی بارها گفته بود: دوست دارم شهید بشوم و به قرب الهی برسم و هم زنده باشم ببینم در آینده بعد از جنگ چه می‌شود؟ من می‌گویم شهید صادقی ما زنده ماندیم و دیدیم چی شد. البته بر اساس آموزه‌های دینی و آیات قرآن ، شهداء زنده هستند و از ما سمیع‌تر و بصیرترند/ وقتی عکس شهیدی را می‌بینم یا نام شهیدی را می‌شنوم و یا در مراسم شهداء شرکت می‌کنم به خودم می‌گویم: نفرین بر خودم باد اگر از نام، یاد و خون شهداء، برای خود، نام و نان یا مقام و عنوان و شهرتی بسازیم و بطلبیم.

مازند مجلس: به مناسبت هفته دفاع مقدس گفت و گویی با روح‌ا... صالحی جویباری، دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه انجام دادیم که با هم می خوانیم:

مازند مجلس:چرا جنگ بر مردم ایران تحمیل شد؟

صالحی: انقلاب اسلامی ایران در بهمن 1357 پیروز شد. هدفش اجرای احکام اسلام در مناسبات سیاسی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، اجتماعی، قضایی و ...، تأمین عدالت اجتماعی، آزادی، رفاه و آسایش مردم و حذف سلطه بیگانگان از جمله آمریکا بر کشور بود. طبیعی است که تحقق این اهداف؛ الگوی جدیدی از حکومت اداری و سیاست‌ورزی در جهان را ارائه خواهد کرد. از طرفی دیگر پیروزی انقلاب‌ها در گذشته جنگ‌های داخلی و خارجی را در پی داشت و انقلاب ایران نیز از این امر مستثنی نخواهد بود چون انقلاب‌ها منافع قدرت‌های خارجی را به خطر می‌اندازند و کشورهای همسایه نیز از انقلاب احساس خطر می‌کردند. انقلاب‌های فرانسه، روسیه و چین شاهد مدعای ما هستند.

شروع جنگ نیازمند بهانه می‌باشد. بهانه‌ی تحمیل جنگ و تهاجم عراق بر ایران قراداد 1975 الجزایر بود. صدام آنرا بهانه کرد و جنگ را آغاز کرد. البته علل و زمینه‌های دیگری نیز وجود داشت که فعلا فرصت پرداختن آن نیست.

 

مازند مجلس:نقش مردم را درجنگ چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صالحی: مردم برای تحقق ارزشها و آرمان‌هایی انقلاب کردند این ارزشها و آرمانها بر اساس اعتقادات دینی آنها بود وقتی انقلاب به خطر می‌افتد براحتی مردم جهت دفاع از ارزشها و آرمان‌هایشان که مقدس می‌باشد حاضرند ایثار و فداکاری بکنند. البته نقش رهبران انقلاب در تهییج و آمادگی مردم بسیار کارساز می‌باشد. نقش امام خمینی (ره) به عنوان یک رهبر کاریزماتیک از نوع رهبر مذهبی بی بدیل می‌باشد هیچ کسی نمی‌تواند این مسئله را انکار کند. مردم ایران با تمام هستی‌شان از انقلاب و سرزمینشان با امکانات حداقلی در مقابل دشمنان مقاومت کرده و جنگیدند. مال و جان و فرزندانشان را می‌دادند تا کشور و انقلابشان باقی بماند. روزها و سال‌های جنگ و دفاع مقدس را بیاد بیاورید مردم چگونه عاشقانه و صادقانه بسوی جبهه‌ها می‌شتافتند تا از کشور و انقلابشان دفاع کنند حتی دشمنان انقلاب نیز بر این امر معترفند.

مازند مجلس:برخی‌ها می‌‌گویند چرا پس از فتح خرمشهر توسط رزمندگان اسلام، ما صلح را قبول نکردیم؟

صالحی: ببینید جنگ همیشه با یک گلوله و یا بهانه کوچک و یا بزرگ آغاز می‌شود ولی معلوم نیست کی و چه زمانی به پایان می‌رسد؟ کدام طرف پیروز می‌شود و یا شکست می‌خورد؟ سرانجامش چه خواهد شد؟ از طرفی دیگر جنگ‌ها دائمی نیستند همچنانکه صلح دائمی نیست. جنگجویان می‌جنگند و دیپلمات‌ها برای رسیدن به صلح تلاش می‌کنند. یا در حالیکه دیپلمات‌ها برای استمرار صلح در تلاشند فرماندهان نظامی تصمیم می‌گیرند و جنگی را آغاز می‌کنند. اکر بخواهیم جواب سئوال شما را بدهیم باید بگوییم که جمهوری اسلامی و مردم ما هیچ اعتمادی به کشورهای منطقه و قدرت های بزرگ نداشتند. البته پیروزی درعملیات‌ها و آزادی خرمشهر در این مسئله بی‌تأثیر نبود. ما باید در شرایط و وضعیت جنگی پس از فتح خرمشهر تحلیل کنیم نه پس از پایان جنگ و بعد از 25سال از پایان آن.

 

مازند مجلس:می‌گویند در جنگ داخلی و تحمیلی بیش از سیصد هزار نفر شهید شدند وظیفه و مسئولیت ما در ادامه راه شهداء چیست؟

صالحی: در پاسخ ابتدا باید خاطره‌ایی را بیان کنم. سردار شهید قاسمعلی صادقی بارها گفته بود: دوست دارم شهید بشوم و به قرب الهی برسم و هم زنده باشم ببینم در آینده بعد از جنگ چه می‌شود؟ من می‌گویم شهید صادقی ما زنده ماندیم و دیدیم چی شد. البته بر اساس آموزه‌های دینی و آیات قرآن ، شهداء زنده هستند و از ما سمیع‌تر و بصیرترند.

راه شهداء صرفا نام کوچه‌ها، خیابان‌ها، بزرگ‌راه‌ها، مکان‌ها، برگزاری مراسم و مجالس و یادواره‌ها و ... نیست. اینها خوب است ولی کافی نیست. چون همه اینها رفتارهای تبلیغاتی است که در نتیجه گذر ایام تبدیل به عادت می‌شود آنچه که مهم است آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که شهداء در راه آن شهید شدند. این آرمان‌ها و ارزش‌ها کدامند؟ مسئولین و مدیران ما به کدام صفت‌ها و رفتارها متصف بودند و هستند؟ در پایبندی به اخلاق انسانی و دینی چه اندازه قابل اعتماد بودند و هستند؟ در تبعیت از قانون، تعهد جهت اجرای عدالت و رفع تبعیض چه اندازه کوشا و دقیق هستند؟ منافع ملی و منافع مردم در نزد آنان تا چه اندازه بر منافع فردی و گروهی ترجیح دارد؟ و دهها مسئله دیگر.

اگر راه شهداء چراغ راهنمای عمل و اقدام مسئولین و نمایندگان مجلس ما بود؛ دیگر این همه فقیر نداشتیم، این همه بیکار نداشتیم، این همه اختلاس نداشتیم، این همه تبعیض نداشتیم، این همه طلاق نداشتیم، رابطه بازی و ارتشاء در نطام اداری ما بیداد نمی‌کرد و گسترش نمی‌یافت. دروغگویی، ریاکاری، فریب، تملق و چاپلوسی دامن‌گیر نظام اداری ما نمی‌شد!

راه شهداء؛ درست کار کردن و فداکاری است، ترجیح منافع مردم بر منافع خود است، حکومت شایستگان بر نظام تصمیم‌گیری و نظام اداری است، مبارزه با فقر و تبعیض و بی‌عدالتی است، حفظ حرمت و کرامت انسان‌هاست، جلوگیری از تعدی به حقوق انسان‌ها و تضیع آن است، شهداء جان دادند تا حرمت، کرامت، حیثیت و حقوق افراد از تعرض و تجاوز متعرضین و متجاوزین مصون و محفوظ بماند. مبارزه با سیاست‌هایی است که بجای فقرزدایی، فقرزایی را موجب می‌شود، بجای تأمین و استقرار عدالت، تبعیض را گسترش می‌دهد. بجای امنیت، نا امنی را موجب می‌شود. و اگر کسی از مقامات دروغگویی و فریب کاری را پیشه‌ی خود سازد و یا خیانت کند و یا در اختلاس دستی و یا نقشی داشته باشد، محاکمه و مجازات بشود بدون هیچ ملاحظه‌ایی. و دهها مورد دیگر

باور کنید، وقتی عکس شهیدی را می‌بینم یا نام شهیدی را می‌شنوم و یا در مراسم شهداء شرکت می‌کنم به خودم می‌گویم: نفرین بر خودم باد اگر از نام، یاد و خون شهداء، برای خود، نام و نان یا مقام و عنوان و شهرتی بسازیم و بطلبیم.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هفته دفاع مقدس -

نظرات کاربران در مورد : راه شهداء تنها نام کوچه‌ها و برگزاری مراسم و مجالس و یادواره‌ نیست
  • رزمنده و جانباز دفاع مقدسپاسخ0پنج شنبه 02 مهر 1394

    جانا، سخن از دل ما می گویی. ما رزمندگان و جانبازان که زنده ماندیم رنج میکشیم که این همه مصیبت ها را میبینیم چون از بطن و متن مردم هستیم. جناب دکتر صالحی از نوشته هایت برمیآید که همدرد و هم زبان مایی، خدا یار شما باشد.

  • دانشجو قائمشهریپاسخ0جمعه 03 مهر 1394

    جناب دکتر صالحی، تا زمانی که مجلس اصلاح نشود و به وظایف خود عمل نکند این مسایل ادامه دارد. وقتی کاندیداها در حوزه انتخابی ما و دیگر شهرها میلیاردی هزینه می کنند شما فکر می کنید مملکت درست خواهد شد؟ و هیچ قانون و دستگاهی بر این هزینه ها نظارت نمی کند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

نظر شما در مورد : راه شهداء تنها نام کوچه‌ها و برگزاری مراسم و مجالس و یادواره‌ نیست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها