مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 4616 -تاریخ انتشار : یکشنبه 05 مهر 1394 -ساعت : 13:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رفتار دوگانه نمایندگان مجلس در ارائه گزارش عملکرد

گزارش اختصاصی مازندمجلس/

رفتار دوگانه نمایندگان مجلس در ارائه گزارش عملکرد

اختصاصی مازند مجلس: برخی نمایندگان در گزارش عملکرد خود، گاهی به نعل می‌زنند و گاهی به میخ! وقتی از آنها درباره وظایف اصلی آنها طبق قانون اساسی (نطق، تذکر، سئوال، استیضاح، تحقیق و تفحص و...) پرسیده می‌شود، می‌گویند ما درگیر معضلات و مشکلات حوزه و استان بودیم و وقتی از آنها درباره عملکردشان طبق آنچه که خود می‌گویند (حل معضلات حوزه و رفع مشکلات استان) پرسیده می‌شود، می‌گویند وظیفه‌ی نماینده قانون گذاری و نظارت است نه فلان و بهمان!

اختصاصی مازند مجلس : انگارهمین دیروز بود که صحبت از انتخابات در سال آینده بود. اما در چشم برهم زدنی، سال جدید (94) نیز از نیمه گذشته و در کوتاهی روزهای پاییز و زمستان، چشم در راه بهار است. بهاری که مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، دور جدید فعالیت‌های خود را با برگزیدگان مردم، آغاز می‌کنند.

 

با مطرح شدن نامزدهای احتمالی هر حوزه و بحث داغ انتخاباتی، این روزها شور و هیجان نامزدها و طرفدارانش، کمی تا قسمتی فروکش کرده و همه چیز عادی و معمولی، دنبال می‌شود فقط هراز گاهی اظهارنظر و مصاحبه‌ی نامزدی، فاصله به فاصله، فضای آرام انتخاباتی حوزه‌ها را می‌شکند و جرقه‌ای، جرقه‌ی ناچیزی باعث می‌شود که این اجتماع غرق در حوادث منطقه را به داخل و فضای انتخاباتی حوزه‌های خود معطوف می‌کند.

 

با این همه، نکته‌ی قابل ذکر درباره انتخابات، این است که هر 12 نماینده فعلی مازندران، نامزد انتخابات مجلس دهم هستند و طبیعتا از مردم حوزه‌های خود انتظار دارند که آرای خود را در سبد آنها بریزند تا باز هم بر کرسی سبز خانه‌ی ملت جلوس کنند و برای آینده‌ی این مرزو بوم، موثر باشند و قانونگذاری و تصمیم‌گیری کنند.

 

در سال‌های اخیر و با گسترش رسانه‌های ملی، مجازی و شبکه‌های اجتماعی و وجود مدیران و مسئولان و نمایندگان کاربلد و عملگرا، سطح آگاهی مردم افزایش یافته و می‌توان گفت آرای مردم به سمت نامزدهای عملگرا، گرایش دارد. از اینرو یکی از ملاک‌های انتخاب مردم، عملکرد نامزدهایی ‌است که تجربه نمایندگی مجلس داشته‌اند و دارند. در این میان گاهی مشاهده می‌شود برخی از نمایندگان فعلی یا از ارائه عملکرد فرار می‌کنند و طفره می‌روند یا طوری بیان می‌کنند که انگار در حل و رفع تمام مشکلات حوزه و استان نقش موثر داشته‌اند و مسائل و معضلات حوزه‌های مختلف و استان با پیگیری آنها حل شده یا بزودی حل می‌شود و وانمود می‌کنند که پیوسته به فکر مردم و در خدمت مردم‌اند و حتی فرصت نمی‌کنند سری به خانواده‌ها و اقوام خود بزنند و از غم این حوزه‌ی چند، خواب با چشم ترشان بیگانه است!

 

درباره عملکرد نمایندگان 2 دیدگاه وجود دارد: یکی، انتظار و توقع توده‌ی مردم از آنها است که معمولا فردی و منطقه‌ای‌ است و به بررسی و رفع مشکلات شخصی و عمومی (از جمله حضور در محافل و مجالس، شاغل کردن افراد در جستجوی کار فامیل که تعدادشان کم هم نیست، آسفالت کردن فلان کوچه و خیابان، تخفیف گرفتن حکم فلانی و نهایت با خدمتی درخور از خجالت طرفداران و رای دهندگان در آمدن) خلاصه می‌شود و علاوه بر این‌ها اگر فرصتی ماند در مجلس نطقی نماید و چند بار نیز در تلویزیون دیده شود که دیگر نماینده‌ای ایده‌آل و مردمی محسوب می‌شود.

 

و دیگری، ارزیابی عملکرد نمایندگان در چهارچوب قانون اساسی است یعنی آن وظایفی که نماینده‌ی مجلس طبق اصول قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موظف به انجام آن هستند و در حقیقت اصلی ترین و مهم ترین رکن مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود. نماد، شاکله و فلسفه وجودی مجلس «جلسات علنی و غیرعلنی رسمی مجلس و مذاکرات مطروحه در آن» می‌باشد که آینه تمام نمای نقاط قوت یا ضعف، درخشش و مشارکت عالمانه و نشانه‌های بارز یک نماینده است. طبق قانون اساسی شاخص های اصلی ارزیابی عملکرد و کارنامه نماینده مجلس عبارت است از:

نطق

تذکر

اظهارنظر درباره نحوه جلسات مجلس

ارائه طرح

سئوال از وزراء و رئیس جمهور

استیضاح وزراء و رئیس جمهور

و تحقیق و تفحص.

که میزان و ترازوی واقعی عملکرد نمایندگان مجلس این 7 مورد است نه آنچه که در جامعه جا افتاده است و توده‌ی مردم انتظار دارند! دردا که این موضوع بین بسیاری از افراد، خواص، محافل علمی، سیاسی، مذهبی و حتی در میان تشکل های سیاسی و احزاب مغفول مانده و یا کمتر به آن توجه می‌شود و دردناک‌تر اینکه برخی رسانه‌ها نیز به اهمیت این موضوع پی نبرده‌اند و در پوشش عملکرد نمایندگان دچار افراط و تفریط می‌شوند و گاهی حقیقت را وارونه یا نامناسب جلوه می‌دهند.

 

طبق این دو دیدگاهی که ذکر شد برخی نمایندگان در گزارش عملکرد خود، گاهی به نعل می‌زنند و گاهی به میخ! یعنی وقتی از آنها درباره وظایف اصلی آنها طبق قانون اساسی (نطق، تذکر، سئوال، استیضاح، تحقیق و تفحص و...) پرسیده می‌شود، می‌گویند ما درگیر معضلات و مشکلات حوزه و استان بودیم که همه می‌دانند فراوان است و حوزه و استان ما از محروم‌ترین هستند و اندر حکایت محرومیت حوزه و استان، مرثیه‌ها می‌سرایند و ناله‌ها سر می‌دهند، و وقتی از آنها درباره عملکردشان طبق آنچه که خود می‌گویند (حل معضلات حوزه و رفع مشکلات استان) پرسیده می‌شود، می‌گویند وظیفه‌ی نماینده قانون گذاری و نظارت است نه فلان و بهمان!

اما بسیاری ازهمین نمایندگان محترم مجلس و دیگر نامزدها، هنگام انتخابات به مردم در جهت حل مشکلات شخصی و اجتماعی، وعده‌ها (از توسعه استان و حل همه مشکلات بزرگ اقتصادی و فرهنگی و... گرفته تا شاغل کردن افراد و حامیان، آسفالت کردن پس کوچه‌ها) می‌دهند و خود را منجی منطقه و استان می‌نامند و زبان گویای مردم می‌شوند و در عمل، وقتی پایشان به عمارت بهارستان رسید خود را قانونگذار می‌دانند و همه وعده و وعیدها را از خاطر می‌برند تا انتخابات بعدی و نیاز مجدد به همین مردم کوچه و بازار و باز روز از نو روزی از نو!

در پایان امیدواریم نمایندگان فعلی مردم دربهارستان و سایر نامزدهایی که سابقه‌ی حضور در مجلس دارند به ارائه عملکرد واقعی خود طبق قانون اساسی بپردازند و توصیه‌ی ما به همه نامزدها این است که از وعده و وعید و شعارهای عمل‌نشدنی بپرهیزند و توان و ظرفیت واقعی خود را بروز دهند تا حق مردم حوزه‌ای، استانی و کشوری ضایع نشود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رفتار دوگانه - وظایف نمایندگان -

نظر شما در مورد : رفتار دوگانه نمایندگان مجلس در ارائه گزارش عملکرد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها