مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 4691 -تاریخ انتشار : دوشنبه 06 مهر 1394 -ساعت : 12:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اولویت طرح معضلات استان در سفر رئیس‌حمهور از دیدگاه نمایندگان

اختصاصی مازندمجلس/

اولویت طرح معضلات استان در سفر رئیس‌حمهور از دیدگاه نمایندگان

اختصاصی مازند مجلس: نماینده دولت در استان با آنکه می‌خواست در عرض 2 سال مازندران را متحول کند، در انجام رسالت بزرگش چندان موفق عمل نکرده و نزدیک بود عمارت استانداری شاهد تحول و تغییر نیز باشد!/ رفته رفته، مردم مازندران که بیشترین آرای خود را به سبد حسن روحانی‌ ریختند دچار سردرگمی شدند و خبری از باز شدن قفل ناامیدی با کلید دولت تدبیر نیست

اختصاصی مازند مجلس : پس از مدت‌ها از پخش اخبار غیررسمی پیرامون سفر دکتر روحانی به مازندران، سرانجام دولت تدبیر نوزدهم همین ماه به مازندران می‌آید. استانی که علیرغم برخورداری از منابع و مواهب طبیعی، پس از گذشت بیش از 35 سال از انقلاب اسلامی، هنوز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد که چرایی و چگونگی توسعه نیافتن مازندران در این یادداشت نمی‌گنجد. اما باید دید دستاورد این سفر چه خواهد بود و نماینده دولت در استان با آنکه می‌خواست در عرض 2 سال مازندران را متحول کند، در انجام رسالت بزرگش چندان موفق عمل نکرده و نزدیک بود عمارت استانداری شاهد تحول و تغییر نیز باشد! اگرچه ربیع فلاح همچنان استاندار مازندران هست اما حقیقت این است موج وسیعی از مخالفت‌ها بر عملکرد 2 ساله‌ی وی، در اقشار مختلف جامعه بوجود آمده است.

با این همه، از مسئولان تا مردم، دل به این سفر خوش کرده‌اند شاید ... شاید سفر آقای روحانی تلنگر و نقطه عطفی باشد بر توسعه‌ی مازندران. بخش‌های عظیمی از مازندران همچنان حال و هوای دولت قبل را دارد و از تدبیر و امیدی که شعار دولت اعتدال بود خبری نیست! رفته رفته، مردم مازندران که بیشترین آرای خود را به سبد حسن روحانی‌ ریخته بودند دچار سردرگمی شدند و خبری از باز شدن قفل ناامیدی با کلید دولت تدبیر نیست. اکنون با سفر آقای رئیس‌جمهور، مردم و مسئولان امیدوارانه‌تر به آینده مازندران و بهبود اوضاع این دیار نگاه می‌کنند و به نوعی در حال فراهم کردن مقدمات سفر به شکلی درخور هستند.

البته نمایندگان مجلس نیز، در فرصت‌های مختلف این سفر را دستاوردی مهم توصیف کردند و هر کدام به دیدگاه خود مهمترین مشکلات استان را مطرح کردند و گوشزد نمودند که در این سفر مورد توجه قرار گیرد. دراین گزارش، دیدگاه 5 نماینده استان را که پیرامون سفر رئیس‌جمهور و مهمترین معضلات استان، سخن گفته‌اند را برای مخاطبان منتشر می‌کنیم:

 

یوسفیان ملا: اشتغال و حمایت از کشاورزان مهمترین دغدغه مردم مازندران است

عزت الله یوسفیان ملا چند روز پیش در گفت‌وگویی به نزدیک بودن سفر ریاست جمهوری به مازندران، اشاره کرد و گفت: باید مهم‌ترین مشکلات و دغدغه مردم بازگو شود که مهم‌ترین دغدغه مردم مازندرن می‌تواند اشتغال باشد و موضوع اشتغال یکی از نیازهای اصلی افراد تحصیلکرده جویای کار در استان است.

نماینده مردم آمل در مجلس با بیان اینکه برنامه‌ریزی درست و اصولی دولت برای اجرایی کردن طرح‌های اقتصاد مقاومتی در ایجاد اشتغال نقش مهم و بسزایی دارد، گفت: از دیگر مسائل مهم در این حوزه بحث کشاورزی است که دولت باید از این قشر زحمتکش جامعه نیز با برنامه‌های خود حمایت کند و اکنون که در فصل برداشت و خرید برنج هستیم، دولت باید برنج را توافقی خریداری کرده و به فکر کشاورز باشد.

این نماینده مجلس با اظهار اینکه اگر دولت به موقع از کشاورز و محصولش حمایت کند، تولیدات افزایش کمی و کیفی خواهند داشت و کشاورز به سراغ تغییر کاربری نمی‌رود، تصریح کرد: باید دولت جدی‌تر از گذشته با در اختیار قراردادن امکانات و تسهیلات به کشاورزان و باغداران ، زمینه رابرای توسعه این بخش فراهم کند.

 

 

علیپور: راه‌ها، پروژه‌های عمرانی و مشکلات کشاورزی در اولویت قرار گیرد

کمال علی‌پور که اخیرا پیشنهاد تصویب دو طرح بنیادین در سفر رئیس‌جمهور به مازندران داده است، در گفت‌وگویی با اشاره به سفر قر‎یب‎ا‌لوقوع رئیس‌جمهور به مازندران، اظهار کرد: ای کاش به‌جای تخصیص اعتبارات و موضوعات مطرح شده دو کار بنیادین در این سفر مصوب و بعدها انجام می‌شد، که یکی از اقدامات بنیادی، گرفتن مجوز تبدیل استان مازندران به چهار منطقه ویژه اقتصادی در مرکز، غرب، شرق و منطقه آزاد بزرگ است.

دبیر مجمع نمایندگان مازندران در ادامه گفت: موضوع دیگر اینکه مسیر ساحلی مازندران با توجه وجود زمین‌های بسیار در پازل‌ها و تکه‌های بزرگ در غرب به سمت شرق دولت به سرمایه‌گذار واگذار شود که این اقدام علاوه بر آزادسازی سواحل توسعه سرمایه‌گذاری را به‌دنبال داشته و مردم نیز به‌ سهولت می‌توانند دسترسی به دریا داشته باشند، همچنین پروژه‌های عمرانی از جمله احداث بزرگراه در اطراف ساحل نیز مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه یکی از دغدغه‌های مهم ما در مازندران موضوع راه‌های شریانی است، گفت: راه‌های ما از وضعیت خوبی برخوردار نیستند، در همین راستا تصمیم بر این شد بزرگراه سوادکوه با اعتبار 150 میلیارد تومان، محور هراز، فاز یک بزرگراه شمال مسیر غرب، فاز اول بزرگراه هفت‌تن به طول 11 کیلومتر و جاده قائم‌شهر ـ بابلسر، جویبار ـ سیمرغ و همچنین قائم‌شهر ـ جویبار با اعتبار 50 میلیارد تومان تکمیل شود.

وی در ادامه، بحث آب کشاورزی، شرب و لاینینگ زه‌کشی کشاورزی و مشکل فاضلاب شهری را مهمترین معضلات استان عنوان کرد و گفت: در این راستا اعتبار 150 میلیارد تومان برای شهرهای مازندران به‌ویژه قائم‌شهر و جویبار مهم‌ترین مشکل شهری بحث فاضلاب شهری مصوب شد که مقدمات آن انجام شده که تصور نمی‌کنم دولت تغییری ایجاد کند.

 

 

مقیمی: مهم‌ترین مطالبه ما مبدل شدن منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر به منطقه آزاد تجاری – صنعتی است

احمدعلی مقیمی نیز در گفتگویی از طرح‌های پیشنهادی در حوزه شرق مازندران، سخن گفت و گفت:4 طرح برای شهرستان بهشهر مطرح کردیم که مهم‌ترین آن مبدل شدن منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد بهشهر به منطقه آزاد تجاری – صنعتی است.

مقیمی رفع مشکل فاضلاب مسکن مهر را دومین مطالبه این شهرستان از دولت تدبیر و امید عنوان کرد و تسریع در به پایان رسیدن بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان را دیگردرخواست در سفر دولت عنوان کرد و گفت:اجرا شدن چهار پروژه مجتمع آب‌رسانی شامل 48 روستا، پروژه جاده گلوگاه به دامغان و پروژه انتقال آب کشاورزی از سد گلورد به گلوگاه، تامین آسفالت خیابان‌های شهری و اتمام استخر سرپوشیده نیمه ساخته آموزش و پرورش و احیای کارگاه کنارگذر شهرستان گلوگاه از دیگر طرح‌ها و مطالبات درخواست شده از دولت در آستانه سفر به مازندران است.

مقیمی پروژه جاده گلوگاه به دامغان و همچنین پروژه انتقال آب کشاورزی از سد گلورد به گلوگاه را جزو مطالبات مردم گلوگاه از سفر هیئت دولت، عنوان کرد.

 

 

فیاضی: راه‌ها، آب‌رسانی و پروژه‌ی نیروگاه مهمترین دغدغه‌های مردم استان است

عبدالوحید فیاضی، نماینده نور و محمودآباد در مجلس در گفتگویی، راه‌های استان، آب‌رسانی و پروژه‌ی نیروگاه محمودآباد را مهمترین دغدغه‌های مردم استان دانست و بیان کرد: طبق روال اینگونه است که قبل از سفرهای استانی رئیس جمهور جلساتی در تهران برگزار می‎شود تا ضمن بررسی نیازهای استانی، پروژه‌های اولویت دار معرفی شوند و اعتبارات لازم برای رفع مشکلات محلی برآورد شود؛ البته هنوز تاریخ این جلسه به نمایندگان استان مازندران اعلام نشده است.

این عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در خصوص مشکلات روز استان متبوعش اظهار داشت: راههای استان و آب رسانی از جمله مشکلات بارز ما است.

وی در همین راستا اعلام کرد: با توجه به مشکلات استان در حوزه انرژی انتظار داریم که موانع زیست محیطی نیروگاه 500 مگاواتی محمودآباد به عنوان آخرین نیروگاه دولتی از سوی رئیس سازمان محیط زیست و وزیر نیرو برطرف شود تا این پروژه به متولی گری وزارت نیرو همزمان با سفر رئیس جمهور به استان مازندران آغاز به کار کند.

فیاضی در پایان گفت: البته اعتبارات لازم برای این نیروگاه از جمله تامین زمین صورت گرفته است بنابراین امیدواریم رئیس جمهور در سفرشان به استان مازندران با توجه به اینکه این پروژه رویکرد خوبی در بحث انرژی برای استان است، کلنگش را به زمین بزند.

 

دامادی: معضل زباله آفتی است که گردشگری را تهدید می‌کند

محمد دامادی درباره مطالبات سفر هیئت دولت به مازندران، اظهار کرد: با توجه به اینکه سفر هیئت دولت به مازندران یک روزه است، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که مصوبات سفر، قبل از ورود دولت به استان، تعیین شده باشد.

دامادی با بیان اینکه مازندران می‌تواند قطب گردشگری باشد، تصریح کرد: گردشگری، موضوعی شعاری و به نوعی لقلقه زبان شده است، اما دولت باید سیاست کلی را با توجه به ویژگی‌های نظام اسلامی و فرهنگ ما، درباره گردشگری تدوین کند.

وی با اشاره به اینکه تدوین سیاست کلی گردشگری باید همراه با آورده اقتصادی برای استان باشد، ادامه داد: می‌توانیم از مسیر گردشگری، اشتغالزایی داشته باشیم و دولت باید در این زمینه ورود پیدا کند.

وی با بیان اینکه حل معضل زباله از دیگر مسائلی است که انتظار داریم در سفر دولت به نتیجه برسد، افزود: زباله تبدیل به آفتی شده که می‌تواند قطب گردشگری بودن مازندران را تهدید کند.

نماینده مردم ساری و میاندورود با تاکید بر ورود جدی دولت به مبارزه با زمین‌خواری، گفت: حفظ حیات وحش استان و مسئله نگهداری استاندارد از منابع طبیعی از دیگری انتظاراتی است که در سفر دولت داریم.

دامادی با بیان اینکه در بحث نگهداری منابع طبیعی، ضعیف عمل کردیم، تصریح کرد: چشمه سورت به دلیل ضعف ما در نگهداری از این جاذبه گردشگری طبیعی، به این وضع نامناسب درآمده است.

دامادی با اشاره به اینکه پیگیر هستیم بندر امیرآباد تا ساحل فرح‌آباد به عنوان منطقه آزاد تجاری محسوب شود، اظهار کرد: پروژه خروج ریل راه‌آهن از منطقه شهری هم از دیگر مسائلی است که در سفر دولت پیگیری می‌کنیم تا دوندگی‌های دو سال اخیر ما در این زمینه نتیجه دهد.

 

در پایان امیدواریم مسئولان ارشد استان، نمایندگان استان در مجلس به یاری کارشناسان و دلسوزان استان، آنچه را که برای توسعه مازندران، دارای اهمیت و اولویت است در سفر دولت تدبیر، مصوب و با تلاشی مضاعف در آینده‌ی نزدیک به انجام برسانند.  

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سفر دولت تدبیر و امی - حسن روحانی در مازندر - هیات دولت در مازندرا - سفر استانی روحانی به -

نظر شما در مورد : اولویت طرح معضلات استان در سفر رئیس‌حمهور از دیدگاه نمایندگان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها