مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 55416 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 خرداد 1395 -ساعت : 16:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خطراتی که حاشیه نشینان شهرهای مازندران را تهدید می کند/ ضرورت ورود نهادهای مسئول به موضوع حاشیه نشینی

گزارشی از مرگ دردناک یلدا کوچولو در نهر آب کشاورزی در ساری؛

خطراتی که حاشیه نشینان شهرهای مازندران را تهدید می کند/ ضرورت ورود نهادهای مسئول به موضوع حاشیه نشینی

مازندمجلس: این نهر برای تامین آب کشاورزی زمین های اطراف از رودخانه تجن منشعب شده است وشهرداری ساری در چند سال گذشته علی رغم اینکه اینگونه نهرهای کشاورزی در حوزه اش نیست و به «امورآب» ارتباط دارد اقدام به ایمن سازی آنها کرده و اتفاقا همین نهر مذکور نیز در مناطق پرخطر توسط پیمانکار ایمن سازی شده بود

مازندمجلس: عصر بارانی شنبه یلدا ابراهیمی؛ دختربچه ۵ساله ساروی درحالیکه برای خرید از خانه خارج شده بود به درون نهرآب کشاورزی کوچه شهید احمدی آزاد، واقع در یکی از کوچه های فرعی بلوار امام رضا(ع) سقوط کرد و بعد از نقل و انتقالی تراژیک به دو بیمارستان مختلف در نهایت تسلیم مرگ شد.

با توجه به افزایش سرعت اطلاع رسانی در شبکه های مجازی، ساعاتی پس از این حادثه خبرهای مختلف آن دست به دست شد و همین مسئله اسباب تهیه گزارشی میدانی از این حادثه تلخ شد.

یلدا بر اساس شنیده هایی که از مادرش نقل شده است برای خرید از خانه خارج می شود اما نمی دانست حادثه ای تلخ انتظارش را می کشد. بعد سقوط یلدا در نهر کشاورزی محله، خانواده و اهالی با آتش نشانی و اورژانس تماس می گرند و ماموران آتش نشانی سریعتر از اورژانس به محل رسیده و  پیکر نیمه جان یلدا را حدود 200 متر دورتر از محل سقوط ازآب خارج کرده و عملیات احیاء را آغاز می کنند. عملیات احیا را بر روی یلدا انجام می دهند.

 حسین سیدی ساروی؛ مدیرعامل سازمان آتش نشانی ساری در گفتگو با خبرنگار ما حادثه را اینگونه شرح می دهد: بچه های ما بعد از ثبت تماس در ساعت ۱۸/۵۰ دقیقه با سرعت خود را به محل می رسانند و هنگامی که پیکر خانم ابراهیمی را بیرون می کشند با عملیات احیا تپش قلب وی را باز می گردانندو آن را به ماموران اورژانس تحویل می دهند.

پیگیری های بعمل آمده نشان می دهد که یلدا ابراهیمی بعد از تحویل به اورژانس با ضریب هوشی 7 و در حالیکه احیاء شده بود به بیمارستان حکمت منتقل می شود، اما گویا به دلیل نیاز به تجهیزات بیشتر وی را به بیمارستان بوعلی منتقل می کنند.

متاسفانه پزشکان بیمارستان بوعلی پس از یک روز تلاش نتوانستند یلدای 5ساله را احیا کنند و عصر دیروز این کودک جان خود را از دست داد.

مهندس حسن كلانتري معاون خدمات شهري شهرداري ساري نیز در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار ما با اظهار تاسف و ابراز همدردی با خانواده ابراهیمی اظهار داشت: این حادثه در روزی بارانی به قوع پیوست و این کودک 5 ساله در نهر کشاورزی سقوط کرد که نمونه اش در اطراف ساری و همچنین همه شهرهای مازندران به وفور موجود است. البته در برخی از شبکه های اجتماعی آن را کانال خوانده اند که اصلا درست نیست و تاکید می کنم که این یک نهر آب کشاورزی است

وی افزود: این نهر برای تامین آب کشاورزی زمین های اطراف از رودخانه تجن منشعب شده است وشهرداری ساری در چند سال گذشته علی رغم اینکه اینگونه نهرهای کشاورزی در حوزه اش نیست و به «امورآب» ارتباط دارد اقدام به ایمن سازی آنها کرده و اتفاقا همین نهر مذکور نیز در مناطق پرخطر توسط پیمانکار ایمن سازی شده بود.

وقوع حوادثی از این دست ضرورت توجه بیشتر خانواده ها به فرزندان خردسالشان در مناطق نزدیک به نهرهای کشاورزی  را دوچندان می کنمد.

همچنین این حادثه زنگ خطری است که یکی از چالش های خطرآفرین حومه شهرها را یادآوری می کند. متاسفانه بسیاری از خانه های محلاتی نظیر محله مذکور غیرمجاز ساخته شده و این همان موضوع مهم حاشیه نشینی است که سال هاست در کشور به دغدغه ای جدی بدل شده اما دولت ها برنامه خاصی برای کنترل و توقف این روند ندارند.

نهرهای کشاورزی ، آنچنان که از نامشان پیداست باید در زمین های کشاورزی باشند. اما گسترش حاشیه نشینی به اطراف شهرها باعث شده است که به جز عدم برخورداری مناسب از خدمات شهری( نظیر راه مناسب، مدرسه، درمانگاه و...) ، خطراتی نظیر اتفاقی که برای یلدا کوچولو افتاد، خانواده های سکن در این مناطق را تهدید کند. اگر در اطراف این منطقه حاشیه نشین درمانگاهی وجود داشت، شاید امروز یلدا کوچولو زنده بود و صدای بازی کودکانه اش در کوچه شنیده می شد.

انتظار می رود نهادهای مسئول با ایجاد کارگروهی مشترک و طرحی حساب شده به صورت جدی به مسئله حاشیه نشینی، مخصوصا در شهرهای بزرگ مازندذران ورود پیدا کنند تا دیگر شاهد اتفاقاتی تلخ از این دست نباشیم


منبع : عبارت


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : خطراتی که حاشیه نشینان شهرهای مازندران را تهدید می کند/ ضرورت ورود نهادهای مسئول به موضوع حاشیه نشینی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها