مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 58067 -تاریخ انتشار : یکشنبه 30 خرداد 1395 -ساعت : 16:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصناف، نبض تپنده اقتصاد استان/ لزوم توجه شوراهای شهر به اتاق اصناف

اصناف، نبض تپنده اقتصاد استان/ لزوم توجه شوراهای شهر به اتاق اصناف

اختصاصی مازندمجلس: این قشر به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر در هندسه ایجاد اشتغال در جامعه هستند. اما در طی چند سال اخیر به علت تعطیلی صنایع، بار مضاعفی بر دوش اصناف گذاشته شد که پر کردن خلاء بخش‌های صنعت، کشاورزی در ضمینه اشتغالزایی در حیطه اصناف قرار گرفت لذا هر روز شاهد افزایش متقاضیانی برای کسب پروانه فعالیت در صنوف مختلف هستیم

اختصاصی مازندمجلس: اصناف به واسطه قرارگرفتن مابین تولید کنندگان و مصرف‌ کنندگان نقش مهمی در اتصال این دو رکن اساسی چرخش اقتصادی کشور ایفا می‌کنند. اصناف با توجه به خواسته‌های تولیدکنندگان و سنجیدن توان و نیاز مصرف کنندگان به عنوان حلقه میانی می‌توانند موجب رونق اقتصاد شهری و ارتقاء سطح زندگی جامعه شوند. همچنین اصناف می‌توانند برنامه‌ها و و اقدامات عملیاتی دولت را در جامعه پیاده کنند و سیاست‌های کلی نظام را در بازار تبیین نمایند.

این قشر به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر در هندسه ایجاد اشتغال در جامعه هستند. اما در طی چند سال اخیر به علت تعطیلی صنایع، بار مضاعفی بر دوش اصناف گذاشته شد که پر کردن خلاء بخش‌های صنعت، کشاورزی در ضمینه اشتغالزایی در حیطه اصناف قرار گرفت لذا هر روز شاهد افزایش متقاضیانی برای کسب پروانه فعالیت در صنوف مختلف هستیم.

اتاق اصناف که ارتباط تنگاتنگ و بدون واسطه‌ای با بازار دارد می‌تواند در انتقال برنامه‌ها و یا راهکارهای اقتصادی کشور نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد و در حرکت رو به جلوی اقتصاد جامعه تاثیرگذار باشد. از طرفی نقشی که اصناف در تولید ناخالص ملی می‌توانند داشته باشد بر هیچکس پوشیده نیست به طوری که طبق آمارهای موجود، نزدیک به 20 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در حوزه صنفی می‌باشد.

به خصوص در سال جاری که مقام معظم رهبری آن را با نام (اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل) نام‌گذاری کرده، توجه ویژه به اصناف که نقش بی‌بدیلی در عرصه اقتصاد مقاومتی و درون‌زا دارند بسیار جدی می‌نماید.

در این راستا دولت باید اهتمام جدی در جهت حمایت از واحدهای صنفی به کار گیرد و با تصمیماتی مانند پرداخت تسهیلات بانکی ارزان، ایجاد فرصت‌های شغلی، حرکت به سمت روش‌های نوین کسب و کار، حمایت در موضوع بیمه و ... گام‌های موثری در بهبود وضعیت اصناف در کشور بردارد.

سوای از دولت، مجلس نیز می‌تواند در حمایت از اصناف قدم‌های مهمی بردارد. به طور مثال در تدوین قوانین به دنبال حمایت از تولید داخلی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد و نقش اصناف را در این موضوع پررنگ کند. همچنین در جلسات کمیسیون‌های مرتبط یعنی کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه با مسئولان اتاق اصناف، توجه بیشتری به مطالبات و پیشنهادهای صنفی شود.

نمایندگان مازندران به خصوص دکتر علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه و کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین دکتر عزت‌اله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌توانند در این راه کمک‌های بسیاری به بخش‌های صنفی داشته باشند.

به طور مثال توجه به اهداف سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مانند بالا بردن قدرت رقابت و افزایش بهره‌وری عوامل تولید، اصلاح ساختار تولید، کاهش هزینه‌‌ها، بهبود مستمر کیفیت تولید، اتخاذ تدابیر تشویقی، بهینه‌سازی عوامل تولید و همچنین هدایت و تقویت واحدهای تحقیق و توسعه و نوآوری‌‌ها و کارهای زیربنایی و بهره‌ گیری از آنها همگی در جهت رشد اصناف نقش موثری دارد.

از طرفی اعضای شورای شهر با توجه به کمیسیون‌های مختلف که در ساختار شوراهای شهر تعریف شده است، شاید نزدیک‌ترین ارتباط را با اصناف داشته باشند اما  متاسفانه در سال‌های گذشته شاهد توجه جدی به این بخش مهم از طرف نمایندگان مردم در شوراها نبودیم.

سوالی که از اعضای محترم شورا باید پرسید این است که طی سه سال گذشته چند جلسه از جلسات شورای شهر به مسائل و مشکلات اصناف اختصاصی داده شده است و تا چه میزان پای درد و دل‌های آنها نشسته‌اید؟ چه تسهیلات و امکاناتی برای آنها فراهم کرده‌اید و یا چند بار اعضای اتاق اصناف را به صحن علنی شورای شهر دعوت کرده‌اید؟ چه تمهیدی برای اخذ دارایی و عوارض شهرداری که بار سنگینی بر دوش اصناف می‌گذارد اندیشیده شده؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسین نادری - اصناف - توجه به اصناف - اقتصاد استان -

نظرات کاربران در مورد : اصناف، نبض تپنده اقتصاد استان/ لزوم توجه شوراهای شهر به اتاق اصناف
 • نعیم. بپاسخ0دوشنبه 31 خرداد 1395

  درود بر شما مرد جوان و خوش آتیه

 • احمدپاسخ0دوشنبه 31 خرداد 1395

  متاسفانه به اصناف هیچ اهمیتی داده نمیشه به خصوص تو شورای شهر. اصناف پتانسیل بالایی دارن

 • 33پاسخ0دوشنبه 31 خرداد 1395

  سوال من بعنوان جوان تحصیل کرده اینه اگه زمینه فعالیت فراهم نیست چرا انقدر پروانه کسب میدن دست جوان مردم؟ تامسن شغلش با کیه؟

 • کاظمیپاسخ1دوشنبه 31 خرداد 1395

  آقای نادری سمتی در اصناف دارند یا رشته تحصیلیشون مرتبطه؟ کاش توضیحی دهید؟!

 • ج. خورشیدیپاسخ0دوشنبه 31 خرداد 1395

  با این جمله تون کاملا موافقم: نمایندگان مازندران به خصوص دکتر علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه و کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین دکتر عزت‌اله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه می‌توانند در این راه کمک‌های بسیاری به بخش‌های صنفی داشته باشند درود بر شما و دکتر یوسف نژاد

 • نات اصناف ناکارآمدپاسخ0دوشنبه 31 خرداد 1395

  بیچاره مازندران! اصنافشم وا رفته!! خخخخخ

 • حاجی رضاییپاسخ0سه شنبه 01 تیر 1395

  خوشحال می شوم وقتی می بینم جوانان ما به مسائل زادگاهشان اهمیت می دهند و آگاهی لازم دارند

نظر شما در مورد : اصناف، نبض تپنده اقتصاد استان/ لزوم توجه شوراهای شهر به اتاق اصناف

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها