مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 59377 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 02 تیر 1395 -ساعت : 11:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مجمع نمایندگان مازندران؛ فرصتی برای رسیدن به منافع استانی و ملی

فرصتی برای ارایه الگوی رفتار جمعی؛

مجمع نمایندگان مازندران؛ فرصتی برای رسیدن به منافع استانی و ملی

اختصاصی مازندمجلس: وظیفه‌ی تعریف شده برای مجمع نمایندگان در مسایل کلان و مشخصی مانند پیگیری وضعیت مدیران ناکارآمد می‌توانند بسیار موثر باشند و رفتار و عملکرد مشخصی را برای رسیدن به ثبات مدیریتی توانمند و پاسخگو، برای مدیران سطح عال استانی داشته باشند. این رفتار و عملکرد قطعا به فرایند گردش نخبگان و شایسته سالاری در سطوح دیگر کمک می‌کند

اختصاصی مازندمجلس: *حبیب رستمی- مجمع نمایندگان استان، محلی است برای هماهنگی و تضارب آرا، برای رسیدن به

منافع   حداکثری استانی و کاهش حداقلی اختلافات در حوزه جغرافیایی. در واقع مجمع نمایندگان استان، محیط مناسبی است برای مشخص کردن استراتژی، تعیین راهبرد و چگونگی رسیدن به اهداف مورد نظر با کمترین تنش و حاشیه و حساسیت و بیشترین نفع با چشم انداز بلند مدت. این استراتژی و راهبرد و هدف، در مورد مسایل کلان زیست محیطی و زیربنایی، اجتماعی، اقتصادی، تجاری و بازرگانی، گردشگری، کشاورزی، فرهنگ و ... می‌باشد و قطعا هر کدام از این مسایل در هر حوزه نمایندگی هر نماینده‌ای اولویتی خواهد داشت و در حوزه استانی شایسته است به صورت کلان‌تری اولویت‌بندی و پیگیری داشته باشد.

 به طور مثال در حال حاضر انتقال آب دریای خزر به سمنان مساله‌ای کاملا استانی می‌باشد و مربوط به کل استان است و نه تنها مربوط به نمایندگان شرق استان، و موضوع مشخصی برای هماهنگی و حرف واحد و پیگیرانه‌ی نمایندگان برای جلوگیری از این طرح غیر کارشناسی است.  همین طور موضوع آزاد راه تهران - شمال که سرمایه و زمان زیادی صرف آن شده، موضوعی کاملا استانی است و تنها مربوط به نمایندگان غرب استان نمی‌باشد. پیگیری طرح‌هایی از این دست و آسیب شناسی طرح‌های معطل مانده و همین طور جلوگیری از اجرای طرح‌های غیرکارشناسی و هیجانی، نفعی است که این حرکت جمعی نمایندگان استانی و توضیحات کارشناسی شده آنان، به منافع استانی و ملی می‌رساند. امور حمل و نقل و جاده‌ای و زیر ساخت‌های مرتبط با استان، مسایل زیست محیطی، مسایل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی، گردشگری، مسایل تجاری و رفاهی و تمام پروژه‌های کلان استانی و ملی، نیازمند کارشناسی پروژه‌ها و ارزیابی زیست محیطی پروژه‌ها و به دست آوردن اطلاعات هدفمند با هدف مشخص از انجام آن و اولویت بندی و تقسیم وظایف است. این وظیفه‌ی تعریف شده برای مجمع نمایندگان، محیط بسیار مناسب و پویا و پر از ایده و نظر را برای پیشبرد این اهداف با راهبرد مشخص را ترسیم می‌کند.

 همین طور در مسایل کلان و مشخصی مانند پیگیری وضعیت مدیران ناکارآمد هم می‌توانند بسیار موثر باشند و رفتار و عملکرد مشخصی را برای رسیدن به ثبات مدیریتی توانمند و پاسخگو، برای مدیران سطح عال استانی داشته باشند. این رفتار و عملکرد قطعا به فرایند گردش نخبگان و شایسته سالاری در سطوح دیگر کمک می‌کند. شایسته است مجمع نمایندگان برای رسیدن به این اهداف و برنامه ریزی بلند مدت، از نیروها و کارشناسان جوان و با انرژی و بی‌غرض و توانمند، که هم استان و مشکلات استانی را می‌شناسند و همین طور به فرصت‌ها و تهدیدها واقفند و قائل به کار گروهی در راستای اهداف مجمع هستند استفاده کنند. استفاده از این نیروها برای به دست آوردن زمان بندی و اولویت بندی و اطلاعات اولیه کار، بیرون از عملکرد اداری و بروکراسی سختگیرانه، قطعا شایسته و  بایسته است.

سال‌ها نقل محافل پارلمانی و نمایندگان مجلس، رفتار و عملکرد نمایندگان استان اصفهان بود که تصمیمات جمعی آنها در عین اختلافات سیاسی و فکری، یکسان و مشترک است. وقتی به مرحله منافع استانی می‌رسید بسیار متحد و یکدست و پیگیر بودند. شواهد نشان می‌دهد این بار و در مجلس دهم، مجمع نمایندگان مازندران همین سمت و سو و هدف را دارد که می‌تواند الگویی برای تمام استان‌ها در آینده باشند. این رفتار نه تنها منفعت استانی دارد که سودش بدون شک عاید منافع ملی خواهد شد.

امید است با حضور نمایندگان کاربلد و باتجربه در حوزه‌های مختلف استان و حضور موثری که در هیئت رییسه و کمیسون‌های مختلف دارند این روند امیدوار کننده، با بیشترین کوشش و صادقانه‌ترین تلاش‌ها و با نیت خیر نمایندگان به سرانجام درستی برسد. امیدواریم این الگوی رفتار جمعی برای رسیدن به منافع منطقه‌ای و ملی نهادینه شود که هر چه امید زنده تر باشد، ایران و ایرانیان شادتر  رو به پیشرفت حرکت می‌کنند.

* فعال سیاسی و مدنی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجمع نمایندگان - حبیب رستمی - نمایندگان مازندران -

مطالب مرتبط با : مجمع نمایندگان مازندران؛ فرصتی برای رسیدن به منافع استانی و ملی
نظر شما در مورد : مجمع نمایندگان مازندران؛ فرصتی برای رسیدن به منافع استانی و ملی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها