مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5077 -تاریخ انتشار : یکشنبه 12 مهر 1394 -ساعت : 14:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن
روایت رسایی از دیکتاتوری  لاریجانی!

اختصاصی مازندمجلس/ جدال لاریجانی و رسایی

روایت رسایی از دیکتاتوری لاریجانی!

اختصاصی مازند مجلس: با آنکه رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار هرچه زودتر بررسی شدن طرح برجام و تصویب نهایی بود و حتی تاکید کرد (می‌خواهیم با توجه به زمان و شرایط به طرح دوفوریتی رأی دهیم)، با این حال نتیجه رای گیری بیشتر به نفع رسایی بود

اختصاصی مازند مجلس : امروز در مجلس شورای اسلامی روز داغی بود. پس از مدت‌ها بررسی، سخنگوی کمیسیون ویژه برجام در جلسه علنی گزارش کمیسیون ویژه برجام را قرائت کرد.

کمیسیون ویژه برجام که 15 عضو دارد از اکثریت مخالفان برجام تشکیل شده بود اما افراد تاثیرگذاری همچون ابوترابی (نائب رئیس مجلس) و علاء‌الدین بروجردی (رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی) از موافقان برجام بودند.

اعضای کمیسیون برجام عبارتند از: محمدحسن ابوترابی (موافق) -  علاء الدین بروجردی (موافق) - اسماعیل کوثری (مخالف) - محمد مهدی زاهدی (مخالف) - - مسعود پزشکیان(موافق) - عباسعلی منصوری آرانی(موافق) - سید حسین نقوی حسینی(مخالف) - علیرضا زاکانی (مخالف) - منصور حقیقت پور (موافق) - ابراهیم کارخانه‌ای(مخالف) - غلامرضا تاج گردون (موافق) - سید محمود نبویان (مخالف) - حسین نجابت (مخالف) - مهرداد بذرپاش (مخالف) - وحید احمدی(موافق)

این گزارش امروز توسط رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام (علیرضا زاکانی) قرائت شد. برخی از کارشناسان این گزارش را یکطرفه و بزرگنمایی نقاط ضعف می‌دانند.

گفتنی است امروز طرحی با عنوان (الزام دولت به اصلاح اشکالات و ابهامات برجام قبل از اجرا) که توسط رسایی نوشته شده بود و گروهی از نمایندگان که اکثرا عضو جبهه پایداری هستند آن را امضا کرده بودند به هیات رئیسه تقدیم شد که با امضای هیات رئیسه تکثیر و بین نمایندگان مجلس توزیع شود که رئیس مجلس آن را نپذیرفت.

بنابراین رسایی در اخطاری به لاریجانی با استناد به اصل 77 و 125 آن، گفت: آقای لاریجانی شما در جلسه غیرعلنی امروز صبح، یک ساعت در تایید طرح دوفوریتی صحبت کردید و در نهایت خواستید که این طرح به تصویب برسد. همچنین شما اجازه ندادید که طرح دیگری درخصوص برجام که به امضای تعدادی از نمایندگان رسیده بود، تکثیر و توزیع شود. اعتقاد داریم این دو کار شما خلاف عدالت و قانون است.

البته لاریجانی در پاسخ این اخطار اعلام کرد: در جلسه غیرعلنی امروز صبح بنده توضیحاتی درخصوص شرایط موجود و طرحی دوفوریتی دادم نه اینکه در تایید آن صحبت کرده باشم. همچنین دوستان شما از جمله خود شما و آقای حسینیان نظرات‌تان را در این جلسه مطرح کردید، بنابراین اینگونه نیست که من یک ساعت تمام در تایید طرح صحبت کرده باشم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه عنوان می‌شود، چرا عجله داریم؟ توضیح داد: کسانی که به صحنه بین‌المللی آشنا هستند و بدانند ما در چه مسیری حرکت کرده‌ایم، می‌دانند که تاخیر داریم. ما فکر می‌کردیم کنگره آمریکا برجام را رد می‌کند و بعد رئیس جمهور آمریکا آن را وتو خواهد کرد و زمان‌بندی لازم را داریم. اما این مسیر طی نشد و زمان اجرا جلو افتاد و متناسب آن نتوانستیم جلو برویم و کمیسیون نتوانست گزارش خود را به موقع ارائه کند و ما مقید بودیم اول گزارش کمیسیون قرائت شود، بنابراین هر چه تاخیر شود،‌ به ضرر ما است. تصور نکنید که تاخیر به نفع ماست.

با آنکه رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار هرچه زودتر بررسی شدن طرح برجام و تصویب نهایی بود و حتی تاکید کرد (می‌خواهیم با توجه به زمان و شرایط به طرح دوفوریتی رأی دهیم)، با این حال نتیجه رای گیری بیشتر به نفع رسایی بود.

طرح دو فوریتی با 159رای موافق‌ 62 مخالف‌،10 رای ممتنع از مجموع 247 رای به تصویب مجلس نرسید ولی پس از آن یک فوریت این طرح مجددا به رای نمایندگان گذاشته شد که با 168رای موافق 57 رای مخالف و 9 ممتنع از مجموع 247 رای به تصویب رسید.

همچنین رسایی در پست اینستاگرامی خود علاوه بر قرار دادن تصویر طرح (الزام دولت به اصلاح اشکالات و ابهامات برجام قبل از اجرا) اضافه کرد: دیکتاتوری_ در_ مجلس طرحی با عنوان اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام توسط آقای لاریجانی و نمایندگان همسو با ایشان.

 

جدال بین رسایی و لاریجانی قدمتی چند ساله دارد که در روز استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم دولت روحانی به اوج رسید. در آن روز لاریجانی خواستار رای اعتماد مجدد به فرجی‌دانا بود اما رسایی به شدت موافق برکناری وی بود. در نهایت پس از ندادن اعتماد به فرجی دانا، رسایی بر روی کاغذی جمله (دوپینگ لاریجانی اثر نکرد) را نوشت و به خبرنگاران نشان داد.


روایت رسایی از دیکتاتوری  لاریجانی!

روایت رسایی از دیکتاتوری  لاریجانی!لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رسایی - لاریجانی - برجام -

مطالب مرتبط با : روایت رسایی از دیکتاتوری لاریجانی!
نظر شما در مورد : روایت رسایی از دیکتاتوری لاریجانی!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها