امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:06:31

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5151 -تاریخ انتشار : دوشنبه 13 مهر 1394 -ساعت : 18:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مرحله‌ای می‌شود؟/ مازندران تاکنون چند دور دومی داشت؟

اختصاصی مازندمجلس/

انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مرحله‌ای می‌شود؟/ مازندران تاکنون چند دور دومی داشت؟

اختصاصی مازند مجلس: کشیده شدن انتخابات به دور دوم در مازندران اتفاقی رایج و معمول است که در تمام دوره‌ها حداقل یک حوزه به دور دوم کشیده شده است. در مجلس اول و دوم شورای اسلامی 5 نماینده از 11 نماینده مازندران (بدون احتساب حوزه‌هایی از مازندران که اینک جزو استان گلستان شده است) از طریق انتخابات در دور دوم به مجلس راه پیدا کرده‌اند

اختصاصی مازند مجلس : پس از طرح  استانی شدن انتخابات مجلس که در ابتدای امسال توسط بسیاری از نمایندگان طرح و پیگیری شد اما در نهایت از طرف شورای نگهبان به کلی رد شد، اکنون نمایندگان طرح دیگری را آغاز کرده‌اند که در آن انتخابات یک مرحله‌ای خواهد بود و کاندیداهایی که اکثریت آرا را کسب کنند در همان مرحله اول به مجلس شورای اسلامی راه پیدا خواهند کرد.

در حال حاضر طبق ماده 8 قانون کنونی انتخابات مجلس شوراي اسلامي، انتخاب نماينده در مرحله اول منوط به كسب اكثريت حداقل يك چهارم كل آراء (25 درصد) و در مرحله دوم و همچنين انتخابات ميان دوره‌اي با كسب ‌اكثريت نسبي به هر ميزان است.

همچنین بر اساس ماده 9، چنانچه در مرحله اول براي يك يا چند نفر از داوطلبان اكثريت حداقل يك چهارم آراء حاصل نگرديد، انتخابات دو مرحله‌اي خواهد شد، بدين ‌معني كه از بين نامزدهايي كه اكثريت حداقل يك چهارم آراء را در مرحله اول بدست نياورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمايندگان مورد نياز از بين كساني كه ‌بيشترين آراء را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شركت مي‌كنند و در صورتي كه تعداد نامزدهاي باقيمانده، كمتر از دو برابر باشد، تمام‌ آنان در مرحله دوم انتخابات شركت خواهند نمود.

در روزی که این طرح ارائه شد با مخالفت‌هاي نمايندگان، حذف اين ماده به راي گذاشته شد که راي لازم را کسب نکرد. اصل ماده نيز راي لازم را کسب نکرد و بار ديگر حذف اين ماده به راي گذاشته شد. جالب آنکه به دليل کاهش ميزان مشارکت نمايندگان، بار ديگر حذف اين ماده هم راي لازم را کسب نکرد!

کشیده شدن انتخابات به دور دوم در مازندران اتفاقی رایج و معمول است که در تمام دوره‌ها حداقل یک حوزه به دور دوم کشیده شده است. در مجلس اول و دوم شورای اسلامی 5 نماینده از 11 نماینده مازندران (بدون احتساب حوزه‌هایی از مازندران که اینک جزو استان گلستان شده است) از طریق انتخابات در دور دوم به مجلس راه پیدا کرده‌اند.

از موارد جالب می‌توان به حوزه انتخابیه ساری اشاره کرد که در مجلس دوم و مجلس ششم هر دو نماینده‌اش در دور دوم به مجلس راه پیدا کردند.
همچنین در مجلس هفتم دو نماینده در دور دوم به مجلس راه پیدا کردند که هر دو نفر از حوزه انتخابیه قائمشهر، سوادکوه و جویبار بودند.

حوزه انتخابیه تنکابن و رامسر در 9 دوره مجلس شورای اسلامی، در 4 دوره حضور نماینده در دور اول را به خود دید و 4 دوره در دور دوم و در یک دوره هم به انتخابات میاندوره کشیده شد.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در مازندران که در دور دوم انتخابات به مجلس راه پیدا کرده‌اند:

دور اول مجلس شورای اسلامی:
عبدالوهاب قاسمی (ساری) - احمد علیزاده (قائمشهر) - حسن یوسفی اشکوری (تنکابن) – کاظم نوروزی (آمل) – عباسعلی ناطق نوری (نور و محمود آباد)

دور دوم مجلس شورای اسلامی:
سید حسن شچاعی کیاسری (ساری) - عباسعلی بهاری اردشیری (ساری) - ولی الله زمانی (بابل) - ابوالقاسم رزاقی (تنکابن و رامسر) - مهدی مهدوی حاجی (بابلسر و بندپی)

دور سوم مجلس شورای اسلامی:
محسن نریمان (بابل) – سید علی اکبر طاهایی (دوم)

دور چهارم مجلس شورای اسلامی:
محمد حسن جمشیدی اردشیری (بهشهر) - سید حسن شجاعی کیاسری (ساری) - ابوالفتح نیکنام (تنکابن و رامسر)

دور پنجم مجلس شورای اسلامی:
علی معلمی (قائمشهر و سوادکوه) - حسینعلی قاسم زاده (بابل)

دور ششم مجلس شورای اسلامی:
سید مسیح سلیم بهرامی (ساری) – حسین روزبهی (ساری) – ولی رعیت (قائمشهر، سوادکوه و جویبار) - احمد ناطق نوری (نور و محمودآباد)

دور هفتم مجلس شورای اسلامی:
قربانعلی نعمت زاده قراخیلی (قائمشهر، سوادکوه و جویبار) – ولی رعیت (قائمشهر، سوادکوه و جویبار)

دور هشتم مجلس شورای اسلامی:
انوشیروان محسنی بندپی (نوشهر و چالوس)

دور نهم مجلس شورای اسلامی:
 نداشتیم


نمایندگان موافق، حذف خرج‌های اضافه، حذف درگیری‌های بیشتر و تعطیلی شهر را دلایل اصلی مطرح کردن این طرح می‌دانند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مرحله‌ای می‌شود؟/ مازندران تاکنون چند دور دومی داشت؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها