مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 62642 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 تیر 1395 -ساعت : 15:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دانشنامه 22 جلدی «بانویی به رنگ دریا» رونمایی شد

در حاشیه مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدا؛

دانشنامه 22 جلدی «بانویی به رنگ دریا» رونمایی شد

اختصاصی مازندمجلس: رمضانی ‌پور، گفت: دانشنامه «بانویی به رنگ دریا» را در واقع تقدیم کردم به مادران و دختران و همسران شهدای مدافع حرم، که امیدوارم مورد قبول شهدای عزیز نیز واقع گردد

اختصاصی مازندمجلس: به گزارش خبرنگار مازندمجلس، در حاشیه مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدا در ماه مبارک رمضان، با حضور احد جاودانی از دانشنامه «بانویی به رنگ دریا» در باب دفاع مقدس رونمایی شد.

گفتنی است این مراسم که دیشب در سالن اجتماعات لشکر عملیاتی 25 کربلا با حضور مدیران کل بنیاد شهید، صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، حفظ آثار دفاع مقدس و فرماندهان لشکر عملیاتی 25 کربلا برگزار شده بود از غلامرضا رمضانی‌پور، مولف این کتاب تجلیل شد.

رمضانی پور، در گفتگو با خبرنگار مازندمجلس، درباره علت نگارش این کتاب، اظهار کرد: این ایده، اولین بار 10 سال پیش و با مشاهده متنی یک صفحه‌ای از مقام معظم رهبری خطاب به مردم مازندران به ذهنم رسید ضمن اینکه رهبر انقلاب در دیدار با مردم ساری با اشاره به پیشینه فرهنگ و تمدن اصیل مردم مازندران بیاناتی داشتند که انگیزه‌ای شد برای بنده که راجع به این موضوع کار علمی و دقیق انجام دهم. در ادامه، منجر به این فکر شد که ما بتوانیم اولین دانشنامه دیرینه پژوهی تمدنی مازندران را با رویکرد موضوعی، تهیه کنیم.

وی، افزود: در فرایند چندین جلدی این دانشنامه به اینجا رسیده بودیم که موضوع حضور بانوان مازندرانی در عرصه‌های فرهنگی، ادبی، هنری، سیاسی، ورزشی، انقلاب و دفاع مقدس را به طور جداگانه رصد کنیم که مجموع آن به 22 جلد رسید.

مدیر پژوهشگاه مطالعات راهبردی تمدنشهرهای دانش‌بنیان، تصریح کرد: از بین این 22جلد 5 جلد راجع به بانوان نخبه مازندرانی در مهندسی دیپلماسی فرهنگی در 5 قاره هست، 2 جلد آن در عرصه دفاع مقدس هست که به مناسبت برگزاری این مراسم گرامیداشت، این کتاب اینجا رونمایی شده است.

رمضانی ‌پور، ادامه داد: دانشنامه «بانویی به رنگ دریا» را در واقع تقدیم کردم به مادران و دختران و همسران شهدای مدافع حرم، که امیدوارم مورد قبول شهدای عزیز نیز واقع گردد.

وی، درباره موانع و سختی‌های نگارش این دانشنامه، بیان کرد: یکی از موانع پژوهش ما این بود که تا حالا هیچ کار کتابخانه‌ای قوی و اساسی با موضوع دفاع مقدس درباره حضور بانوان نخبه‌ی مازندران نشده بود برای همین قریب به 70 درصد از مطالب و محتویات این کتاب، کار میدانی مجموعه‌ی ما هست.

مدیر پژوهشگاه مطالعات راهبردی تمدنشهرهای دانش‌بنیان، افزود: یکی از عزیزانی که در گرفتن مصاحبه‌ها و جمع آوری مطالب میدانی همکاری موثری داشت آقای  دکتر مفید اسماعیلی بود که خود از مدفعان حرم هستند و اکنون در سوریه به سر می‌برند.

رمضانی‌پور، با بیان اینکه 30 درصد کار کتابخانه‌ای بوده است، گفت: جمع‌آوری و نگارش این کتاب که 12 فصل دارد تقریبا 9 سال طول کشیده است.

وی، با بیان اینکه نگاه ما به این دانشنامه، صرفا نقل زندگینامه‌ی شهدا و یک کار تاریخی نبوده، بلکه با یک رویکرد اخلاقی، تربتی و فلسفی تدوین شده است، گفت: 4 فصل آن درباره مبانی فکری و ایدئولوژیک مکتب و مذهب اسلام و نقش زن در عرصه‌های اجتماعی و دفاع مقدس پردازش شده است و جا دارد از 2 بانویی که در این راه زحمات فراوانی کشیدند تشکر کنم. البته یکی از بانوان مرا از آوردن نامشان معذور داشتند و خواستند گمنام بمانند ولی سرکار خانم بدخشان از مجموعه حفظ آثار دفاع مقدس و آقای مهندس حسام رفیعی سیاوش کلائی همکاری خوبی داشتند.   لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رمضانی پور - دانشنامه بانویی به ر - رونمایی -

نظر شما در مورد : دانشنامه 22 جلدی «بانویی به رنگ دریا» رونمایی شد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها