مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5398 -تاریخ انتشار : شنبه 18 مهر 1394 -ساعت : 11:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان، طلب از تامین اجتماعی و پزشک خانواده از مطالبات ما در سفر ریاست جمهوری است

دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با حضور در دفتر مازندمجلس اعلام کرد:

یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان، طلب از تامین اجتماعی و پزشک خانواده از مطالبات ما در سفر ریاست جمهوری است

اختصاصی مازند مجلس: اولین گروهی بودیم که به حماسه سیاسی لبیک گفتیم و از دکتر روحانی حمایت کردیم بنابراین امروز انتظارات متفاوتی بابت اجرای عدالت و تحقق و تقسیم عادلانه ثروت، (افزایش دستمزدها، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات، رفع مشکلات درمانی و افزایش حقوق کارگران و پیدایش امنیت شغلی، برچیدن قراردادهای موقت کار و ساماندهی آن) را از دولت تدبیر و امید داریم

اختصاصی مازند مجلس: نصرا... دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با حضور در دفتر مازندمجلس به بیان معضلات و مشکلات جامعه کارگری پرداخت و گلایه‌هایی از دستگاه‌های مختلف مطرح کرد که بحث تشکلات کارگری، حقوق اندک کارگران و بیمه و درمان آنها، مشکلات بازنشستگان و... از جمله آنها بود. دریابیگی، درباره سفر ریاست‌جمهوری نیز نظرات خود را مطرح کرد و پیگیری طلب یکصدهزارمیلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی از دولت، و دیگر معضلات کارگران از جمله پزشک خانواده و ... را از مهمترین برنامه‌های خانه کارگر اعلام کرد.
 
نصراله دریابیگی دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران پیرامون نبود امنیت شغلی در مازندران گفت:  امروز در مازندران بیش از 80 درصد کارگران به ویژه کارگران جوان امنیت شغلی ندارند و جریان خصوصی سازی معضلات فراوانی را برای مازندرانی‌ها و مسئولین استان به وجود آورد.


وی با اشاره به جریان خصوصی‌سازی بر اساس اصل 44 گفت: خصوصی‌سازی که می‌بایست در جهت تحقق عدالت اجتماعی باشد و منجر به تقسیم عادلانه ثروت و کوتاه شدن رابطه فقر و غنا و ایجاد نشاط، آرامش، افزایش تولید و شکوفایی اقتصاد می‌شد بخاطر بی‌تدبیری بعضی از مسئولین استان، به بی‌قانونی، فقر، تعطیلی و ازهم پاشیدن بساط گرم خانوادگی جامعه کارگری انجامید.


دریابیگی مشکل کارگزان کارخانه چیت‌سازی بهشهر را نمونه بارز غفلت در این حوزه دانست و گفت: در شهر ساری واحدهای مختلفی مثل کولر گازی و نساجی چوخا، در قائمشهر نساجی مازندران، در سوادکوه زغال سنگ البرز مرکزی، در بابل روغن نباتی شکوفه، در آمل جیب مد آمل در قلب مازندران خزرخز تنکابن نشان دهنده گوشه‌ای از رنج‌ها وغم‌های مردم شریف مازندران استعضو شورای شهر قائم‌شهر با گله از واردات بی‌رویه در سال‌های گذشته گفت:  بخاطر بی‌تدبیری‌هایی که در 8 تا 10 سال گذشته بابت ورود کالاهای خارجی به وجود آمد، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، بالا بودن نرخ ارز و پایین بودن تعرفه ورود کالاهای خارجی، بالا بودن سود بانکی و بسیاری از این معضلات سبب تعطیلی کارخانجات شد.


وی با اشاره به تشکیل حزب اسلامی کار در 10 سال پیش به منظور فعالیت‌های سیاسی برای جامعه کارگر، گفت: به واقع، اولین گروهی بودیم که به حماسه سیاسی لبیک گفتیم، اولین گروهی بودیم که به حمایت از دکتر روحانی اعلام آمادگی کردیم بنابراین امروز انتظارات متفاوتی از بابت اجرای عدالت و تحقق و تقسیم عادلانه ثروت، (افزایش دستمزدها، جلوگیری از تعطیلی کارخانجات، رفع مشکلات درمانی و افزایش حقوق کارگران و پیدایش امنیت شغلی، برچیدن قراردادهای موقت کار و ساماندهی آن) را از دولت تدبیر و امید داریم و تلاش می‌کنیم در انتخابات مجلس، مطالبات خود را هم از دولت و هم از مجلس با معرفی و انتخاب نیروهای کارآمد در مجلس در قالب فراکسیون کارگری، طلب نماییم.


دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران پیرامون قراردادهای موقت کار گفت: 80 درصد کارگران مازندران امنیت شغلی ندارند و این فاجعه است. بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را داریم که باید پیگیری شود.


این فعال حقوق کارگران با اشاره به راه‌اندازی بخش جراحی قلب بیمارستان ولی‌عصر، بیان کرد: جا دارد بگویم که در دوره ریاست جمهوری آقای روحانی، یکی از خواسته‌های بحق کارگران و بازنشستگان در دولت تدبیر و امید که به بار نشست بحث بخش جراحی قلب بیمارستان ولی عصر بود. خیلی از مسئولین در تحقق این کار کمک کردند، البته منابع آن از تامین اجتماعی تامین شد که مال کارگران است نه دولت. کسانی که پیگیری کنند می‌دانند که امروز یکصدهزارمیلیارد تومان سازمان تامین اجتماعی از دولت طلبکار است این را باید نمایندگان مجلس پیگیری کنند تا خدمات ما افزایش یابد.


دریابیگی با اشاره به طرح پرداخت طلب بازنشستگان که در سال 72 مطرح شده بود، گفت: بخشی از طلب پرداخت شده بخشی نیز مانده ما هم پیگیر همین موضوع هستیم در سفر ریاست‌جمهور این موضوع را مطرح و پیگیری خواهیم کرد.
 
 
نصرا... دریابیگی با اشاره به سخنرانی رهبر انقلاب در هفته کارگر 4 سال پیش، گفت: در بحث بیمه کارگران ساختمانی ضمن تقدیر از دولت‌های مختلف و مجلس شورای اسلامی، اگر سخنرانی رهبر انقلاب در هفته کارگر 4 سال پیش نبود این قانون مسکوت می‌ماند و واقعا جای تقدیر و تشکر دارد. سهمیه بیمه کارگران ساختمانی مازندران افزایش یافته و مشکلات آنها در حال حل شدن است. کارگران ساختمانی به شدت مشکل‌شان این (بیمه) است چون بودجه ما محدود است هرچقدر بودجه شوراهای شهر، شهرداری‌ها و بودجه عمرانی دولت کمتر شود تعطیلی کار کارگران ساختمانی و بیکار شدن آنها افزایش می‌یابد در نتیجه امیدواریم که با رونقی که بعد توافق هسته‌ای حاصل می‌شود بودجه عمرانی افزایش یابد و موجب رونق اقتصادی و در نتیجه موجب رونق قشر کارگران باشیم.


وی پیرامون مشکلات کارگران از جمله پزشک خانواده در آستانه سفر رئیس جمهور به مازندران گفت: راجع به تامین اجتماعی انتظاراتی داریم و در آستانه سفر رئیس‌جمهور که نامه‌ای هم به رئیس‌جمهور خواهیم نوشت، ما مشکلات فراوانی بابت پزشک خانواده در مازندران داریم. درمان، برای بیمه شدگان و کارگران و بازنشستگان وهرکسی که دفترچه تامین اجتماعی دارد بر اساس قانون رایگان است! ولی ما الان متاسفانه دو سه تا حق بیمه می‌دهیم یکی از حقوق ما کسر می‌شود یکی بیمه تکمیلی، و دیگری سرانه درمانی که دولت برای ملت می‌گذارد و شاید سه چهارتا مورد دیگر هم می‌توان گفت که من در همین حد اکتفا می‌کنم.


عضو باسابقه نهاد صنفی خانه کارگر با اشاره به قانون ادامه داد: بر اساس قانون، حرف ما این است که این قشر هیچ هزینه‌ای پرداخت نکند از طرف دیگر هم در قانون اشاره کرده که خرید درمان از بخش خصوصی به عهده سازمان تامین اجتماعی هست در نتیجه، بیمه تکمیلی به علت آنکه امکانات سازمان تامین اجتماعی کم است، به جایگاه واقعی خود نرسیده، ولی با این همه، انصافا از همه استان‌ها بیشتر کار شده به خاطر اینکه ماهم پابه پای مسئولین تامین اجتماعی، کار می‌کردیم.


دریابیگی در انتها با اشاره به 2 بیمارستانی که به ناحق به وزارت بهداشت هبه شده است، گفت: ما 7 تا بیمارستان داریم که 5 تا در اختیار مدیریت درمان تامین اجتماعی است 2 تا دیگر هم به ناحق به وزارت بهداشت هبه شده. ما از دولت می‌خواهیم این دو بیمارستان (آمل و بهشهر) به خدمات‌دهی به بیمه شدگان و بازنشستگان برگردند.  بهرحال ما انتظار داریم مسئولین در این شرایط وانفسای اقتصادی که در یک خانواده 5 نفره چیزی به نام درمان لحاظ نشده ما برویم برای درمان وام بگیریم یا قرض کنیم یا گردن کج کنیم امیدواریم که دولت و مجلس و مسئولین سازمان تامین اجتماعی بیمه تکمیلی را خود قرارداد ببندند و هزینه آن را هم خود پرداخت کنند که از نظر قانونی نیز وظیفه آنها است خرید درمان از بخش خصوصی نص صریح قانون و مصوبه مجلس است و باید اجرا شود.

تنظیم: ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نصراله دریابیگی - خانه کارگر مازندران - سفر ریاست جمهوری به -

نظر شما در مورد : یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان، طلب از تامین اجتماعی و پزشک خانواده از مطالبات ما در سفر ریاست جمهوری است

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها