مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5401 -تاریخ انتشار : شنبه 18 مهر 1394 -ساعت : 16:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 رویارویی مجلس و شورای شهر

اختصاصی مازندمجلس/ تقابل دو شورا

رویارویی مجلس و شورای شهر

اختصاصی مازندمجلس: براساس این ماده شهرهای پرجمعیت مازندران مانند ساری، بابل و آمل که در چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی 13 عضو داشتند، اکنون به 9 نفر کاهش پیدا می‌کند/ اکنون تمام اعضای شوراهای شهر و اعضای علی البدل کل کشور که بالغ بر 200 هزار نفر می‌شوند چشم به سرنوشت این طرح دوخته‌اند که اگر به تصویب شورای نگهبان برسد، برای ورود مجدد و کسب کرسی خود در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی راه سختی درپیش خواهند داشت

اختصاصی مازند مجلس : تنها پس از گذشت 5 روز از تصویب طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور که مانند زلزله‌ای برای شوراهای اسلامی شهر محسوب می‌شد، امروز اعضای شورای شهر تهران واکنش نشان دادند و برای رد این قانون دست به دامان شورای نگهبان شدند.

در ماده یک این طرح اصلاحی آمده است که متن زیر جایگزین ماده 6 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 و اصلاحات بعدی آن می شود.

در این ماده با توجه به جمعیت هر شهر تعداد اعضای شورای اسلامی شهرها تعیین می‌شود که طبق آن اعضای شورای شهر تهران از 31 نفر به 21 نفر تقلیل پیدا می‌کند. همچنین براساس این ماده شهرهای پرجمعیت مازندران مانند ساری، بابل و آمل که در چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی 13 عضو داشتند، اکنون به 9 نفر کاهش پیدا می‌کند.

این درحالی است که در دوره سوم مجلس شورای اسلامی شهر و روستا شهرهایی نظیر ساری، بابل و آمل 7 عضو شورای شهر داشتند که به ناگاه در چهارمین دوره این تعداد 6 نفر افزایش پیدا کرده بود و به 13 نفر رسید.

طبق این ماده قرار است شهرهایی تا 50 هزار نفر، 5 نفر عضو اصلی و 3 نفر عضو علی البدل و شهرها با جمعیت 50 هزار نفر تا 200 هزار نفر، 7 نفر عضو اصلی و 5 نفر عضو علی البدل داشته باشد. همچنین شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر تا 500 هزار نفر، 9 نفر عضو اصلی و 6 نفر عضو علی البدل و شهرها با جمعیت 500 هزار نفر تا یک میلیون نفر، 11 نفر عضو اصلی و 7 نفر عضو علی البدل خواهد داشت.

شهرها با جمعیت یک میلیون نفر تا 2 میلیون نفر 13 نفر عضو اصلی و 8 نفر عضو علی البدل در شورای شهر داشته باشند. همچنین شهرها با جمعیت بیش از 2 میلیون نفر، 15 نفر عضو اصلی و 10 نفر عضو علی البدل خواهد داشت و تهران نیز 21 عضو شورای شهر خواهد داشت.

یکی از اعضای کمیسیون شوراها در مجلس شورای اسلامی در دفاع از این طرح گفت به دلیل تعداد بالای اعضای شورای شهر، تشتت آراء و برخی اختلاف نظر‌ها که بیشتر جنبه سیاسی دارد رخ می‌دهد.

این نماینده مجلس معتقد است: پرونده‌های زیادی در شورای شهر به نتیجه نمی‌رسد یا اطاله دارد و اتفاقاتی می‌افتد که مطلوب و مورد نظر مردم نیست و از طرفی کار شورا، ستادی است نه اجرایی، کار فکری است و کاهش تعداد اعضا الزاما باعث اختلال در کار‌های شورای شهر نمی‌شود.

اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد اعضای شورای شهر تهران این تصمیم را برنتابیدند و با انتقاد از این مصوبه از شورای نگهبان خواستند این اصلاحیه را رد کنند.

به دستور مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت شورا و شجاع پوریان دیگر عضو شورای شهر تهران طی نامه‌ای از شورای نگهبان درخواست کردند تا قانون مصوب مجلس را تایید نکند.

اکنون تمام اعضای شوراهای شهر و اعضای علی البدل کل کشور که بالغ بر 200 هزار نفر می‌شوند چشم به سرنوشت این طرح دوخته‌اند که اگر به تصویب شورای نگهبان برسد، برای ورود مجدد و کسب کرسی خود در پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی که در سال 96 برگزار خواهد شد، راه سختی درپیش خواهند داشت.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجلس شورای اسلامی - شورای اسلامی شهر و ر -

نظر شما در مورد : رویارویی مجلس و شورای شهر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها