مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 64651 -تاریخ انتشار : دوشنبه 14 تیر 1395 -ساعت : 18:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سوم تیر؛ تقعر یا تحدّب سیاسی؟

از دوم خرداد 76 و سوم تیر 84 تا 24 خرداد 92؛

سوم تیر؛ تقعر یا تحدّب سیاسی؟

مازندمجلس: در تقویم سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی روزهایی وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان نقطعه عطف یاد کرد نقطه‌ای که مسیر گذشته را تغییر داده حال این تغییر مسیر یا باعث تعقر و فرود یک جریان سیاسی شده است یا تحدّب و فراز/ مصاحبه با ماه سلطان کاشی- علی صابری - محمدمینایی فر و جواد حق نظر

مازندمجلس: در تقویم سیاسی ایران پس از انقلاب اسلامی روزهایی وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان نقطعه عطف یاد کرد نقطه‌ای که مسیر گذشته را تغییر داده حال این تغییر مسیر یا باعث تعقر و فرود یک جریان سیاسی شده است یا تحدّب و فراز.

سوم تیر سال 1384 و رئیس جمهور شدن «محمود احمدی نژاد» یکی از آن روزها است، 11 سال قبل و اینک در آخرین سال دولت تدبیر و امید بررسی تقعر یا تحدّب سیاسی به وجود آمده برای کشور از آن زمان و رقابت این شبهه جریان در سال آینده با روش اعتدال‌گرایی برآمده از گفتمان اصلاحات با حساسیت و اهمیت بیشتری مواجه است از این منظر گفت‌و‌گو‌هایی داشتیم با چند شخصیت سیاسی استان که در ادامه می‌آید.

 

احمدی‌نژاد قطعا باعث فرود کشور شد

ماه سلطان کاشی *

ماه سلطان کاشی در گفت‌و‌گو با موثق بیان داشت: شرایط فعلی سیاسی کشور، نشان از آن است که رقیب قدَری مقابل آقای روحانی نخواهد بود، مگر اینکه چهره‌هایی در ادامه مطرح شوند.

نماینده جمعیت زنان نواندیش در مازندران ، با بیان اینکه اقدامات دولت روحانی روبه جلو بوده است، افزود: توافق برجام، گسترش مناسبات جهانی، تک رقمی شده نرخ تورم و ... از اقدامت خوب دولت تدبیر هست از طرفی مردم به خوبی می‌دانند که خرابی‌های بجا مانده از دولت قبل زیاد بوده و خزانه هم خالی. بنابراین فکر می‌کنم انتظارات آن‌ها از دولت روحانی معقولانه‌تر باشد.

دبیر مجمع زنان اصلاح طلب، با اظهار اینکه دوره 8 ساله دولت احمدی‌نژاد دوران افول کشور بوده است، گفت: آمار و ارقام و اختلاس‌های صورت گرفته نشان از تایید این ادعا هست ساختارگرایی چندان مورد توجه قرار نگرفت، سازمان مدیریت کشور تعطیل شده بود، برنامه‌ریزی دولت روزانه و غیر کارشناسی بوده حتی پرداخت یارانه هم ناچیز بود که کفاف حل مشکلات مردم را نمی‌کرد. بنابراین بنده این 8 سال را دوران سیاه می‌نامم.

کاشی، با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایط نامناسبی، زمام امور را در دست گرفت، تصریح کرد: فراموش نکردیم که در روزهای نخست فعالیت دولت یازدهم، تورم 45 درصدی را در کشور شاهد بودیم که کاهش تورم و مهار نوسانات قیمت ارز، سکه و... با توجه به داشته‌های دولت، قابل قبول بوده و اینگونه نبوده که صبح به صبح با تغییر قیمت‌ها مواجه باشیم.

دبیر مجمع زنان اصلاح طلب استان، افزود: شاید نرخ بیکاری همچنان بالا باشد اما نیاز است که به موجودی دولت نیز توجه کنیم و انصافا هم با صندوق خالی ذخیره پولی کشور نمی‌توان کار فوق‌العاده‌ای انجام داد.

این فعال سیاسی، ادامه داد: روحانی قطار خارج از ریل را به ریل برگرداند و امیدورایم با انتخاب مجدد در دور دوم به خدمات خود ادامه دهد و بهبود شرایط کشور را شاهد باشیم.

*دبیر مجمع زنان اصلاح طلب مازندران

 

علی صابری دبیر جامعه اسلامی مهندسین و دبیر جبهه پیروان خط امام رهبری در مازندران

علی صابری*

احتمال اجماع اکثریت اصولگرایان بر روی باهنر

علی صابری در گفتگو با موثق، با اشاره به گمانه‌هایی مبنی بر انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان گزینه نهایی اصولگرایان، اظهار کرد: چنین اتفاقی بعید است رخ دهد اینها شایعات و مسائلی است که طرفداران احمدی‌نژاد به گمان اینکه اصولگرایان گزینه‌ دیگری ندارند، مطرح کردند که اصولگرایان را تحت تاثیر و در کار انجام شده قرار دهند ولی تاکنون نامزدی احمدی‌نژاد مدنظر اصولگرایان نبوده است.

وی ادامه داد: عملکرد 4 سال نخست دولت احمدی‌نژاد خوب بوده است اما در دوره دوم، رفته رفته امور مملکت را رها کرده و به دنبال آماده سازی فضای کشور برای جایگزین خود بود که با انتخاب مشایی و اصرار بر حضور او در بدنه دولت، مقاومت در برابر رهبر انقلاب و قهر یازده روزه و دیگر تکروی‌ها، وجهه خود را زیر سوال برده است و اینکه برخی می‌گویند وی به فکر جبران ماوقع هست به نوعی می‌خواهند مسائل گذشته را ماله‌کشی کنند در حالی که تضمینی در این رابطه وجود ندارد چرا که احمدی‌نژاد تکرو هست و به نظر می‌رسد تکرو بمانَد.

دبیر جامعه اسلامی مهندسان مازندران، درباره احتمال حضور محمدرضا باهنر در انتخابات و حمایت اصولگریان از وی، گفت: خود آقای باهنر هنوز در این رابطه اظهارنظری نکرد اما اینکه عدم حضور وی در انتخابات مجلس نشان می‌دهد که دور از انتظار نیست این اتفاق روی دهد. همچنان که پیش‌بینی‌های وی در انتخابات مجلس (ریاست لاریجانی، و...) درست بود و در مجلس نیز همواره نقش ساماندهی اصولگرایان را  ایفا می‌کرد و اگر باهنر یا نامزدی هم‌وزن وی بیاید احتمال اجماع اکثریت اصولگرایان بر روی آن‌ها فراوان وجود دارد.

وی، درباره شائبه یک دوره‌ای بودن دولت روحانی، گفت: این مساله فعلا قابل پیش‌بینی نیست و بستگی به نظر مردم دارد باید دید در ادامه ریاست آقای روحانی چه اتفاقی می‌افتد.

دبیر جامعه اسلامی مهندسان مازندران،افزود: تک‌رقمی شدن نرخ تورم نیز به خاطر راکد بودن بازار هست نه گشایش در مسائل اقتصادی کشور. اما همینکه آرامش به کشور بازگشت و هیاهو و جنگ روانی وجود ندارد دستاورد بسیار خوبی است و می‌توان گفت پرونده عملکرد دولت، مثبت بوده است.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین و دبیر جبهه پیروان خط امام رهبری در مازندران*

 

محمدعلی مینایی‌فر*

احتمال انتخاب مجدد روحانی وجود دارد

محمدعلی مینایی‌فر در گفتگو با موثق، ورود زودهنگام کارشناسان و فعالان سیاسی را به مساله انتخابات ریاست جمهوری، را خوشایند ندانست و اظهار کرد: این مساله ممکن است نتیجه معکوس دهد و موجب بحران در انتخابات شود. از طرفی هنوز دولت یازدهم در حال فعالیت است و یک سال نیز فرصت کار و خدمت دارد و ورود به این مباحث موجب خدشه در کار دولت می‌شود چنانچه ایشان در یکسال باقیمانده به وعده‌های خود عمل کند و مردم تغییراتی در مسائل اقتصادی خود احساس کنند احتمال انتخاب مجدد وی نیز می‌رود اما اگر اوضاع به همین روال ادامه پیدا کند مردم با کسی تعارف ندارند و فرصت را در اختیار گزینه‌های دیگر قرار خواهند داد که بتوانند مشکلات کشور را حل کنند.

دبیر حزب موئلفه اسلامی مازندران، درباره عملکرد کلی آقای احمدی نژاد، گفت: در حالت کلی نگاه ما به همه دولت‌ها مثبت است چون آن‌ها آمدند که موجب رشد و تعالی کشور شوند و هر کدام با توجه به تلاش و توانایی‌های خود توفیقاتی داشتند. بنابراین در مجموع ما به آقای احمدی‌نژاد نمره قبولی می‌دهیم. چراکه احمدی‌نژاد زمینه‌های خوبی در مسائل مختلف در کشور ایجاد کرد. موفقیت در فعالیت‌های هسته‌ای، پرداخت یارانه، سهمیه بندی بنزین، مسکن مهر، جنب و جوش فراوان، استفاده از مدیران کم‌توقع و ... از اقدامات مثبت وی بود. اما اینکه به خرد جمعی اصولگرایان عنایت نداشت و برخی تکروی‌هایی که انجام می‌داد، چندان مورد رضایت نبود و مشکلاتی نیز برای وی به وجود آورد اما دیگر نه اصولگرایان خواهان جبران اشتباهات از سوی احمدی‌نژاد و اجماع روی وی هستند و نه احمدی‌نژاد چنین روحیه‌ای دارد که در خود تغییر ایجاد کند. اما آنچه که واضح است این است که اصولگرایان، بر اساس خرد جمعی تصمیم می‌گیرند به هیچ وجه وارد بازی‌های سیاسی نمی‌شوند بنابراین در زمان مناسب با توجه به شرایط کشور و اصول خود، قطعا تصمیات عاقلانه‌ای می‌گیرند.

*دبیر حزب موتله اسلامی مازندران

 

جواد حق‌نظر *

دوران 8 ساله احمدی‌نژاد، دوران افول کشور

جواد حق‌نظر، در گفتگو با موثق، درباره پیش‌بینی خود از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96، اظهار کرد: با توجه به خدماتی که آقای روحانی انجام داد (توافق برجام، رفع تحریم و موانع خارجی، کاهش تورم و ... احتمال انتخاب مجدد وی بالا هست و بعید است اولین رئیس‌جمهور یک دوره‌ای ایران باشد.

وی، با اشاره به شائبه فعالیت احمدی‌نژاد و سفرهای انتخاباتی وی، گفت: حضور احمدی‌نژاد، انتخابات را رقابتی می‌کند اگرچه احتمال رد صلاحیت وی نیز می‌رود اما اگر اصولگرایان گزینه مطرح نداشته باشند ممکن است وی تایید شود و مورد حمایت آن‌ها قرار گیرد . از طرفی ما نیز خواهان رد صلاحیت وی و دیگران نیستیم.

رئیس حزب اتحاد ملت مازندران، افزود: احتمال قرار گرفتن باهنر به عنوان نامزد اصولگرایان نیز هست و این موضوع اخیرا بیشتر مورد توجه آن‌ها هست. باید دید در ادامه تصمیم اصولگرایان چه خواهد بود. بهرحال ما از حضور رقیبان سیاسی خود چه احمدی‌نژاد چه باهنر و ... در انتخابات ریاست‌جمهوری استقبال می‌کنیم.

حق‌نظر، با بیان اینکه دوران 8 ساله احمدی‌نژاد، دوران افول کشور بوده است، گفت: عزت و تعامل جهانی ایران، به شدت تضعیف شد، مشکلات اقتصادی فراوان برای توده مردم ایجاد شد، اختلاس‌های چند هزار میلیاردی نفس توسعه و رشد کشور را گرفت، پرداختن مکرر احمدی‌نژاد به مساله هولوکاست هیچ سودی برای ملت ایران نداشت بلکه نظرها به ایران بدبینانه و منفی شد و از همه بدتر اینکه شخص احمدی‌نژاد در راس دولت، به مردم دروغ می‌گفت و آمارهای غیرواقعی می‌داد.

وی، افزود: دولت روحانی در عین اینکه نقدهایی بر آن وارد است عملکرد مناسب‌تری داشته است برخی از ضعف‌های روحانی ناشی از خزانه خالی کشور و وجود برخی وجود افراد و مدیران ناکارآمد دولت قبل در بدنه دولت بوده که امیدواریم در یکسال باقیمانده این ضعف‌ها و دیگر نقدها برطرف شود و دولت بتواند خدمات بهتری انجام دهد و در نهایت شاهد کاهش معضلات  جامعه باشیم.

*رئیس حزب اتحاد ملت مازندران

این مطلب در اولین شماره دو هفته نامه موثق (ششم تیرماه 1395) منتشر شده است


سوم تیر؛ تقعر یا تحدّب سیاسی؟


منبع : دو هفته نامه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دوهفته نامه موثق - سوم تیر - محمود احمدی نژاد - پرونده موثق -

نظر شما در مورد : سوم تیر؛ تقعر یا تحدّب سیاسی؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها