مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5476 -تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مهر 1394 -ساعت : 14:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پیشنهاد بابایی کارنامی برای توسعه اقتصادی مازندران

در آستانه سفر ریاست‌جمهوری و در گفتگوی اختصاصی با مازندمجلس مطرح شد؛

پیشنهاد بابایی کارنامی برای توسعه اقتصادی مازندران

اختصاصی مازندمجلس: در استان ما تقریبا بالای 15 هزار میلیارد تومان منابع جذب سپرده مردم در سیستم بانکی وجود دارد که می‌توانیم از آن برای توسعه استان استفاده کنیم. اگر بتوانیم فقط همین یک مصوبه را از دولت بگیریم ظرف 2 سال آینده 50 هزار اشتغال در مازندران ایجاد می‌شود و این یعنی انقلاب در اشتغال

اختصاصی مازند مجلس: علی بابایی کارنامی مدیرکل سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با حضور در دفتر مازندمجلس با مفید خواندن ابعاد سفر ریاست‌جمهوری به مازندران، خطاب به مسئولان ارشد استان و نمایندگان مازندران، تاکید کرد از این سفر نهایت استفاده را ببرند و با اتحاد و ارائه برنامه جامع و طرحی اساسی و بزرگ به فکر توسعه استان باشند.

 

* مسئولان باید همه متحد شوند و دعواهای منطقه‌ای را کنار بگذارند

بابایی کارنامی باحضور در دفتر مازندمجلس، درباره سفر رئیس‌جمهور به مازندران، اظهار کرد: به ضرس قاطع عرض می‌کنم که اگر مسئولان به ویژه نمایندگان برنامه داشته باشند می‌توانند از سفرهای ریاست‌جمهوری بهره‌ وری خوبی داشته باشند. دولت معمولا یکبار در دوره چهارساله‌اش به مازندران می‌آید. اینجاست که آنها باید اثربخشی آن را بیشتر کنند و دیتاها و اطلاعات کارشناسی‌شده و جامع‌تری را ارائه کنند.

وی افزود: اگر رئیس‌جمهور در یک دوره، 10 بار به مازندران سفر می‌کرد، در آن صورت می‌توانستیم بگوییم که دفعه‌های بعدی یا به تدریج از سفر دولت بهره‌مند می‌شویم ولی وقتی یکبار می‌آید باید همه متحد شوند، دعواهای منطقه‌ای را کنار بگذارند و نگاه "این شهر یا روستای من است" را بردارند و با نگاه به فراهم کردن زیرساخت‌ها برای رشد استان، برنامه‌های جامع ارائه دهند.* آبادانی مرکز استان، آبادانی کل استان را در پی دارد

مدیرکل سابق اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه وقتی اقتصاد استان رشد کند طبیعتا مرکز استان نیز آباد می‌شود، گفت: وقتی مرکز استان آباد شود سرمایه و پول جریان می‌یابد، اشتغال ایجاد می‌شود انگیزه‌ها بالاتر می‌رود، نگاه مردم بهتر می‌شود در نتیجه امید به زندگی بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه درجریان پیشنهادات مسئولان ارشد استان برای توسعه استان در سفر رئیس‌جمهور نیست، بیان کرد: چند ماهی است که از این مسائل دورم و نمی‌دانم بسته پیشنهادی آنها به دولت چیست ولی اگر من جای مسئولان ارشد استان بودم یک پیشنهاد اساسی می‌دادم.* اگر یک مصوبه جذب سپرده مردم در سیستم بانکی برای توسعه را بگیریم کافی است

بابایی کارنامی، تصریح کرد: آن پیشنهاد اساسی من این است که در استان ما تقریبا بالای 15 هزار میلیارد تومان منابع جذب سپرده مردم در سیستم بانکی وجود دارد که می‌توانیم از آن برای توسعه استان استفاده کنیم. به نظر من، اگر بتوانیم فقط همین یک مصوبه را از دولت بگیریم (نه هیچ مصوبه‌ای دیگر) من فکر می‌کنم که ظرف 2 سال آینده 50 هزار اشتغال در مازندران ایجاد می‌شود و این یعنی انقلاب در اشتغال.

مدیرکل سابق اداره تعاون، با طرح این سوال که «لابد می‌گویید چگونه؟»، تصریح کرد: اگر 15 هزارمیلیارد تومان با نرخ 22 درصد سود، پول مردم را جذب سیستم بانکی ‌کنیم و بانک‌ها در ادامه این پول را در بخش تولید (مخصوصا در بخش کشاورزی که مازندران تنها استانی است که قطب کشاورزی است) تبدیل به اثر کنند یعنی ما در استانی مثل مازندران 15 هزار میلیارد تومان را به تولید اختصاص دادیم.

بابایی کارنامی، با بیان اینکه باید از این انتقال سرمایه، امتیازاتی نصیب مازندران شود، گفت: یکی از بهترین مزیت‌ها این است که دولت بیاید برای بخش کشاورزی در کاهش نرخ بیکاری و حمایت از صادرات در استان مازندران مخصوصا با نگاه و اولویت بخش کشاورزی، به هر تولیدکننده‌ای از سیستم بانکی با تایید دستگاه‌های اجرایی (در صورتی که نظارت اشتغال وی تایید شده و افزایش ذخیره تولید به نسبت قبل داشته) در یک بازه زمانی مثلا 3 یا 5 ساله، قراردادی که در عقود بانکی مطرح است، تسهیلاتی درخور ارائه کند که این اقدام، کاهش سود بانکی، مثلا از 27 درصد به 20 درصد را در پی دارد.

مدیرکل سابق اداره تعاون، افزود: مهمترین فایده این اقدام این است که بجای اینکه هزار میلیارد تومان از 15 هزار میلیارد وارد تولید شود، فرض کنیم 3 هزار میلیارد تومان وارد عرصه تولید می‌شود و مثلا 2هزار میلیارد 2 ساله وارد می‌شود یعنی هرجا تولید داشته باشیم سود 2 برابر می‌شود.

وی با بیان اینکه در کل کشور هم می‌توانیم این قانون را پیاده کنیم، اظهار کرد: در حال حاضر، بحث رکود در اقتصاد و واحدهای تولیدی، بحث جدی و چالش برانگیز است، هرچند دولت محترم خط ‌قرمزهایی هم دارد و نمی‌خواهد نقدینگی جامعه را اضافه کند اما اگر کنترل شده و با نظارت کامل و کوششی سیستم بانکی و سیستم دستگاه‌های اجرایی از جایگاه‌هایی که بتواند نظارت را کامل‌تر، اعمال کنند و از تجربیات گذشته برای ورود پول به عرصه تولید استفاده کند، موفق خواهد بود.* از نظر کارشناسان و دانشگاهیان بیشتر استفاده شود

دانشجوی دکترای اقتصاد، با بیان اینکه زمانی که پول وارد عرصه تولید شود تورم ایجاد نمی‌شود، گفت: این را من نمی‌گویم همه کارشناسان اقتصادی اذغان دارند حتی آنهایی که اساتید و نخبگان دانشگاه‌ها هستند همین نظر را دارند بنابراین ما در مازندران راهی نداریم که پول را به عرصه تولید ببریم و برای این کار نیاز است پول را به استان‌های دیگر ببریم تا سود آن را وارد استان کنیم.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب نرخ بهره فعلی بانک‌ها، اضافه کرد: با نرخ 27 درصد یا 30 درصد که نمی‌شود تولید کرد اما بانک می‌تواند پول‌ها را دسته بندی ‌ و راهی استان‌های صاحب بازار مثل اصفهان و تهران ‌کند و با سرمایه‌گذاری در آن استان‌ها، سودش را مجددا به استان بازگرداند.

بابایی کارنامی، با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم همین مصوبه را از دولت بگیریم کفایت می‌کند، افزود: فکر می‌کنید در طول 2 سال از عمر دولت آقای روحانی چقدر پول وارد استان شده است؟ با توجه به این موضوع که تملک‌گرایی و تخصیص نداریم و خزانه هم خالی است، بنابراین نیاز است با استفاده از ابزارها و سیاست‌های پولی ومالی، یک شوک ایجاد شود. یعنی از مردم سپرده بگیرند.

مدیرکل سابق اداره تعاون، تصریح کرد: چون ما استانی پولدار هستیم و در حدود 18 هزارمیلیارد تومان در سیستم بانکی (خصوصی و دولت) جریان دارد و بنده کف آن ( 15 هزارمیلیارد) را درنظر گرفتم در حالی که پولی که دولت به مازندران اختصاص می‌دهد تنها بین هزار تا 2 هزارمیلیارد یا کمتر از آن است.

وی با اظهار اینکه اگر در راستای اجرای این طرح موانع قانونی وجود دارد نیاز است دولت این موانع را برطرف کند و اگر ندارد خود نمایندگان طرحی ارائه کنند، گفت: بیاییم حرف‌ها و برنامه‌های اساسی ارائه کنیم و از حرف‌ها و برنامه‌های کوچه بازاری بپرهیزیم. بیاییم نگاه استان را به سمت بد و منفی نبریم.


* در حال حاضر تمام واحدهای صنعتی مازندران زیانده هستند

بابایی کارنامی، با بیان اینکه اگر این کار را انجام دهیم در کوتاه‌مدت (2 ساله) می‌توانیم تغییراتی اساسی ایجاد کنیم، بیان کرد: نمی‌خواهم بگویم استان ما مدینه فاضله می‌شود ولی بهبود حاصل می‌شود ولی با وضعیت فعلی که متوسط ظرفیت تولید در استان مازندران 30 درصد است یعنی تولیدکننده، همه پارامترهای یک بنگاه اقتصادی (هزینه سربار، نیروی انسانی و مالیات) را دارد اما با ظرفیتی 30 درصد. در حالی که مبنای طرح توجیه فنی اقتصادی بسیاری از طرح‌ها در بانک‌ها 60 درصد است یعنی در حال حاضر تمام واحدهای تولیدی مازندران، زیانده هستند.

مدیرکل سابق اداره تعاون، با طرح این سوال افزود: در استانی که با طرح‌های زیانده مواجه هستیم چگونه می‌توانیم با بهبود ایجاد اشتغال مواجه شویم؟ اگر سیاست‌گذاری درست کنیم، وضعیت اشتغال بهبود می‌یابد، کارآفرینی ایجاد می‌شود و خیلی از بحث‌ها حل می‌شود.

وی، با بیان اینکه باید از نظرات کارشناسان اهل فن، به ویژه دانشگاهیانی که کارهای علمی و پژوهشی کردند، استفاده کنیم، گفت: اگر چنین کاری شود برای مازندران مفیدتر خواهد بود.* کدام واحد تولیدی دنیا با سطح اشتغال 30 درصد توجیه اقتصادی دارد؟

بابایی کارنامی با اشاره به اظهارات برخی صاحبنظران مبنی براینکه «بیشتر مصوبات دولت‌های قبل در مازندران روی کاغذ بوده»، اظهار کرد: باید درنظر داشته باشیم همین مصوبات حتی پروژه‌های بزرگ از جمله پالایشگاه در استان‌های دیگر انجام شده و به بهره برداری رسید ولی پروژه‌های ما به ویژه پالایشگاه مازندران با آنکه مصوب شد در اجرا به موفق عمل نشد.

مدیرکل سابق تعاون، افزود: بهتر این بود نمایندگان و مسئولان ما بجای فشار به دولت قبل، برای اخذ مصوبه پالایشگاه به دنبال سیاستگذاری درست می‌بودند یا به رئیس‌جمهور قبل می‌گفتند: آقای احمدی‌نژاد شما بجای اینکه در مازندران پالایشگاه احداث کنید برای رونق کشاورزی و گردشگری سیاستگذاری درست ایجاد کنید، اگر اینگونه می‌شد آیا اوضاع امروز مازندران مناسب‌تر نبود؟

وی در پایان با بیان اینکه وقتی تمام دستگاه‌های دولت محترم، در یک ایام خاص که 12 میلیون انسان راهی یک استان می‌شود خود در کنار دریا و ساحل اقامتگاه دارند، طبیعی است که سطح اشتغال هتل‌های ما، زیر 30 درصد می‌شود، گفت: کدام واحد تولیدی دنیا با سطح اشتغال 30 درصد توجیه اقتصادی دارد که مازندران داشته باشد حالا مازندرانی که زمین آن میلیاردها تومان قیمت دارد.

تنظیم: ساجدی فر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی بابایی کارنامی - توسعه اقتصادی مازندر - سغر ریاست جمهوری به -

نظر شما در مورد : پیشنهاد بابایی کارنامی برای توسعه اقتصادی مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها