امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:06:49

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 65107 -تاریخ انتشار : سه شنبه 15 تیر 1395 -ساعت : 18:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
عید زیبای بندگی در پایان ماه مهمانی

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب؛

عید زیبای بندگی در پایان ماه مهمانی

مازندمجلس: فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است

مازندمجلس: نماز عید فطر در مصلای تهران از ساعت 8 صبح به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه خواهد شد.

ستاد نماز جمعه، شهرداری، اورژانس و سایر نهادهای مرتبط تمهیدات ویژه‌ای برای نمازگزاران در مصلی تهران پیش بینی کرده‌اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران:
ندای تکبیر نماز عید فطر در سراسر مازندران طنین‌انداز می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران گفت: نماز عید فطر امسال در تمامی شهرها، روستاها، بخش‌ها و مصلاهای نماز جمعه سراسر استان برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام ناصر شکریان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: نماز عید فطر در تمامی شهرها، روستاها، بخش‌ها و مصلاهای نماز جمعه سراسر استان مازندران امسال نیز باشکوه هرچه تمام‌تر برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: توجه به نماز عید فطر و اعمال مربوط به روز عید در بیشتر مساجد و مصلاهای استان نشانه اهمیت این روز بزرگ و ریشه‌های اعتقادی و باورهای مردم است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران با اشاره به اینکه روز عید فطر، روز رهایی از اسارت نفس و روز رحمت و نزول برکات الهی است، اضافه کرد: نماز عید فطر با حضور چشمگیر همه اقشار جامعه شکوه وحدت اسلامی را در جهان به نمایش می‌گذارد.

شکریان با اعلام اینکه عید فطر یکی از اعیاد مهم و وحدت‌آفرین و موجب تقویت اسلام و مسلمانان است، یادآور شد: اقامه نماز عید سعید فطر و پس از آن طنین‌انداز شدن ندای تکبیر و همچنین اعمال مربوط به این عید بزرگ در صفوف بهم‌فشرده مسلمانان مایه نزول برکات و رحمت الهی و سبب یکپارچگی تمامی مسلمانان است.

وی با تأکید بر اینکه پرداخت زکات فطره نیز از جمله اعمال مهم این روز عزیز است، خاطرنشان کرد: پرداخت فطریه به مستمندان، یکی از مهم‌ترین اعمال این روز بوده که در واقع نشان از اهمیت کمک به مستمندان دارد و یکی از شروط قبولی اعمال ماه مبارک است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران تصریح کرد: ماه رمضان بستر و زمینه بندگی بیشتر و پاک شدن انسان از آلودگی‌ها را فراهم می‌کند و در واقع بعد از این ماه تلاش انسان برای رسیدن به کمال آغاز شده و باید از این فرصتی که خداوند در اختیار ماه قرار داده بهره‌برداری معنوی انجام شود.

این مسؤول در پایان  با اشاره به اینکه عید فطر در واقع روز پاداش بندگی خالصانه است، گفت: پاک شدن از آلودگی‌ها و احساس نزدیکی به خداوند در ماه مبارک در دل انسان مؤمن به‌وجود می‌آورد و همین امر به انسان حس امیدواری می‌دهد؛ به‌طوری‌که انسان گویی در روز عید فطر تولدی دوباره یافته و زندگی مجددی را آغاز کرده است.

مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۵ اعلام شد

دفتر مقام معظم رهبری، مبلغ زکات فطره برای سال ۱۳۹۵ را حداقل ۷۰۰۰ تومان اعلام کرد.

 فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ سه کیلو گندم، ۷۰۰۰ تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل ۷۰۰۰ تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین افرادی که خودشان فقیری را می‌شناسند و از نیازمندی او اطمینان دارند، می‌توانند مبلغ فطریه را به او بپردازند. البته این افراد باید فقط طعام یا پول معادل آن را به فقیر بپردازند و چیزی غیر از طعام و پول مثل لباس و وسایل منزل پذیرفته نیست. همچنین کسانی که از سادات نیستند نمی‌توانند زکات‌شان را به سادات فقیر بپردازند. بنابراین شخصی که سید نیست، ولو همسر او سید باشد، نمی‌تواند زکاتش را به سید فقیر بدهد؛ چرا که ملاک فرد پرداخت‌کننده است. همچنین فرد دریافت‌کننده اگر آقایی سید و فقیر باشد، او نمی‌تواند زکات فطره‌ افراد غیر سید را دریافت کند.

همچنین مبلغ کفاره‌ یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ ۲۰۰۰ تومان و کفاره‌ یک روز قضای روزه‌ی عمدی، مبلغ ۱۲۰۰۰۰ تومان است.

هم‌وطنان گرامی برای پرداخت مبالغ زکات فطره و کفاره و سایر وجوهات شرعی می‌توانند به صفحه‌ ویژه‌ی پرداخت وجوهات مراجعه کنند.


منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خیابان - تهران - دستگاه - نمازگزاران - تاکسی - مختلف - خدمات - تقاطع - محدودیت - خمینی - مصلای - اتوبوسرانی - اتوبوس - بهشتی - رایگان - پارکینگ - انقلاب - نظارت - ارائه - مطهری - اقامه - اورژانس - واحدهای - استقرار - خیابان‌های - برگزاری - امامت - سهروردی - گزارش - بهشتی - دقیقه - ویژه‌ای -

نظر شما در مورد : عید زیبای بندگی در پایان ماه مهمانی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها