مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5482 -تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مهر 1394 -ساعت : 19:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد/ باید اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد

زنان فعال اصلاح‌طلب ساری در میزگرد مازندمجلس؛

انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد/ باید اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد

اختصاصی مازند مجلس: ما انتظاری که از رئیس جمهور داریم این است که تنها به شعارهایی که در زمان انتخابات دادند پایبند باشند و به آنها عمل کنند. دیگر زن‌ها صبر ندارند که بنشینند و منتظر باشند که چه اتفاقی می‌افتد. الان دیگر وقت عمل است.

اختصاصی مازند مجلس : ماه‌سلطان کاشی دبیر مجمع زنان اصلاح طلب مازندران و عضو سابق جبهه مشارکت و دکتر فرشته احمدی کارشناس حقوق با حضور در دفتر مازندمجلس پاسخگوی سوالات ما بودند.

بخشی از این میزگرد که پیرامون سفر ریاست جمهوری به مازندران و مطالبات زنان در این مورد بود را در ادامه می خوانید:

 

ماه سلطان کاشی:

انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد

کاشی فعال اجتماعی در حوزه زنان گفت: ما انتظاری که از رئیس جمهور داریم این است که تنها به شعارهایی که در زمان انتخابات دادند پایبند باشند و به آنها عمل کنند. دیگر زن‌ها صبر ندارند که بنشینند و منتظر باشند که چه اتفاقی می‌افتد. الان دیگر وقت عمل است.

عضو شورای اصلاح طلبان ساری با اشاره به اینکه در 8 سال گذشته شان زنان از جایگاهی که در دوران اصلاحات بود تنزل پیدا کرد، گفت: در زمان اصلاحات زنان در احزاب و ان‌جی‌اوها موقعیت و آمار خوبی داشتند اما متاسفانه در این هشت سال این جامعه مدنی نحیف و ضعیف شد و خیلی از زنانی که نه تنها در موقعیت‌های مدیریتی و اداری و رسمی، در حوزه های غیر رسمی که مدیران خیلی خوبی بودند خانه نشین شدند و این ضربه بدی به جایگاه زنان زد.

این عضو جمعیت زنان نواندیش با اشاره به تاکید آقای روحانی بر روی حقوق زنان گفت: من معتقدم که ما باید توی جامعه مدنی و صنفی و ان‌جی‌او باید یک تحول و انقلابی ایجاد شود و خانم‌ها به صورت خودجوش به این باور برسند که در تصمیم سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها حضور فعال داشته باشیم. باید از لایه‌هایی پایین جامعه شروع کنیم. یعنی اگر بتوانیم تشکل‌های خودمان را رشد بدهیم و این تشکل‌ها مطالباتی داشته باشند و این مطالبات کانالیزه شده به گوش مسئولان برسد.

عضو سابق جبهه مشارکت ادامه داد: متاسفانه نیروهای افراطی خیلی بر بحث ان‌جی‌اوها حساسند خصوصا به دلیل اینکه می‌دانند میزان توسعه یافتگی هر کشور به میزان ان‌جی‌اوهای آن بستگی دارد. توصیه من این است که اگر خانم‌های جوان و زنان می‌خواهند حق و حقوق خود را از جامعه بگیرند راهی جز حضور فعال در حوزه سیاسی و احزاب و ان‌جی‌او ندارند.

کاشی با طرح این سوال که چرا زنان توانمند نباید به حوزه مدیریتی وارد شوند؟، گفت: آقایان هم مقصرند. هر وقت بحث منشی‌ می شود به زنان فکر می‌کنند و هر زمان بحث مدیریتی می‌شود به مردان فکر می کنند. این نگاه باید از بین برود. همین آقایان دخترانی خواهند داشت که فردا در حوزه اجتماع فعال می‌شوند. اگر الان تاملی صورت نگیره دودش به چشم همه خواهد رفت.

اسن فعال سیاسی به عنوان نماینده زنان در ستاد اصلاحات با اشاره به ستاد استقبال از رئیس جمهور، گفت: من سعی کردم در این یکی دو هفته‌ای که مسئولیت به من محول کردند نهایت بهره را از این فضا ببرم. با مدیران کل نشست‌هایی داشتیم. با آقای محمودی مدیر کل تامین اجتماعی، با آقای حسین زادگان، با قهرمانان زن نشست‌هایی داشتیم. الان قهرمانان زن جایی برای تمرین ندارند و مجبورند در خانه تمرین کنند. اینها دردآور است. قهرمان تیراندازی ما هر ماه مبالغ زیادی باید برای وسایل تمرین بپردازد. فوتبالیست زن ما پول حضور در کمپ در تهران را ندارد. چرا؟ قهرمانان زن ما با هزاران مشکلات و موانع قهرمان می‌شوند. تمام کشورها این قهرمانان را روی سر می‌گیرند ولی ما اصلا اینها را نمی‌بینیم.

وی در پایان تاکید کرد: ما به دنبال برابری جنسیتی نیستیم، انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد.

 

دکتر فرشته احمدی:

* باید اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد

فرشته احمدی فعال حقوق زنان در این رابطه گفن: آقای روحانی خیلی جاها این مسئله را عنوان کردند و چه قبل از پیروزی و چه پس از پیروزی این جمله را تاکید کرده بودند که وقتی می‌خواهید منصبی را به کسی بدهید نگاه نکنید زن است یا مرد، نگاه کنید چه کسی شایسته است. من دقیقا روی این موضوع تاکید دارم که منظور ما این نیست اگر 10 پست مدیریتی داریم 5 تا به زنان بدهیم و 5 تا به مردان. ما تاکید داریم بر شایسته بودن افراد.

این کارشناس حقوق ادامه داد: ولی تاکید آقای روحانی بر روی این بود که در انتصاب اگر یک زن و مرد شرایط برابری داشتند، اولویت زن‌ها باشند که سطح مشارکت زنان در اجتماع را بیشتر کنیم. باید با این کار اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد.

دکتر احمدی با اشاره به لزوم ایجاد اعتماد به نفس در جامعه زنان، گفت: زنی که اعتماد به نفس داشته باشد، زنی که توانمندی‌هاش دیده شود، دیگر برای عرض اندام متوسل به ظاهر سازی و ظواهر نمی شود. وقتی بحث عفاف و حجاب مطرح می‌شود، باید توجه کرد چرا کشور ما بیشترین وارات و مصرف مواد آرایشی را دارد؟ پشت قضیه باید دیده شود. زنی که توان واقعی‌اش دیده نمی‌شود و جز همان یک تیکه از ظاهر که دیده می‌شود دیگر هیچ راهی برای نشان دادن خودش به جامعه ندارد، همین اتفاق می‌افتد. وقتی زن ببیند در حوزه علمی، فرهنگی و سیاسی فعالیت کند و به هدفی که دارد برسد و بستر فراهم باشد، دیگر شان خود را در خیابان کم نمی‌کند.

دکتر احمدی در پایان تاکید کرد: در حوزه‌هایی که تحقیق می‌کنم بعضی از زنان تحصیل‌کرده وقت خود را در خیابان‌ها می‌گذرانند چرا که در جامعه دیده نمی‌شوند. ذات انسان چه مرد و چه زن وقتی قابلیتی دارد دلش می‌خواهد نشان بدهد و شکوفا کند. وقتی این اتفاق نمی‌افتد افسرده می شود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ماه سلطان کاشی - دکتر فرشته احمدی -

مطالب مرتبط با : انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد/ باید اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد
نظر شما در مورد : انتظار ما این است که شایسته نگری و شایسته سالاری باشد/ باید اعتماد به نفس را در نیمی از جامعه تقویت کرد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها