مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5598 -تاریخ انتشار : سه شنبه 21 مهر 1394 -ساعت : 10:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

اختصاصی مازندمجلس از تصویب برجام/

جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

اختصاصی مازندمجلس: با توجه به اینکه اکثر مردم در روز 24 خرداد 92 رای قاطع به دکتر روحانی دادند و از گفتمان دکتر جلیلی استقبال چندانی نکردند، به نظر می‌آید برآیند جامعه به سمت توافق هسته‌ای و تصویب برجام باشد و واضح است که نمایندگانی که همگام با مردم حرکت کنند شانس و اقبال بیشتری برای کسب مجدد رای اعتماد در اسفند 94 خواهند داشت

اختصاصی مازند مجلس: پس از تصویب کلیات برجام در روز یکشنبه 19 مهر که با جنجال‌های بسیاری نیز همراه بود، امروز مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات برجام را در دستور کار قرار داد که با رای بالاتری مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

شاید پس از یکشنبه سیاه که در روز 15 بهمن 91 رخ داد و در جریان استیضاح عبدالرضا شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم، محمود احمدی‌نژاد فیلمی از مذاکره محرمانه سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی را نشان داد، روز تصویب برجام را باید جنجالی‌ترین روز مجلس نهم تاکنون به حساب آورد.

در روز 19 مهر 94 که اتفاقا آن هم روز یکشنبه‌ بود، تهدید به قتل مذاکره کنندگان از طرف یکی از نمایندگان مجلس بسیار جنجالی شد و ادعای دکتر صالحی مبنی بر تهدید به دفن در قلب راکتور اراک بسیار جنجال به پا کرد، اما در نهایت طرح یک فوریتی برجام با 139 رای موافق، 100 رای مخالف و 12 رای ممتنع به تصویب رسید. در این روز 253 نماینده در مجلس حضور داشتند که 2 نفر اصلا در رای‌گیری شرکت نکردند که این خود جای بحث دارد. این رای گیری طبق خواسته اکثر نمایندگان الکترونیکی انجام شد بنابراین آراء محرمانه ماند.

اتفاقات امروز مجلس نیز با حاشیه های بسیاری رو به رو بود. از جمله هجوم کوچک زاده به سمت لاریجانی و ادعای مخالفت رهبری با برجام. رسايي نیزپلاکاردي که بر روی آن « اين قانون شکني است، مجلس فرمايشي نيست» نوشته بود در دست داشت. زارعی هم پس از تصویب برجام بر روی صندلی خود نشست و گریست. اما با همه این اتفاقات امروز هم نمایندگان به جرئیات برجام با قدرت بیشتری رای مثبت دادند. در جریان بررسی جزئیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران با ماده واحده این طرح با 161 رأی موافق، 59 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 250 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

 

کدام نمایندگان مازندران به برجام رای مثبت دادند؟

سایت خبری خیبرآنلاین بر اساس عکس‌هایی که در روز یکشنبه از مجلس شورای اسلامی منتشر شد، نام 100 نماینده‌ای که موافق تصویب برجام بودند را لیست کرد. با توجه به اینکه برجام با 139 رای مثبت تصویب شد، هنوز نام 39 نماینده باقیمانده که به برجام رای مثبت دادند مشخص نیست. اما در این لیست صد نفره نام پنج نماینده از مازندران به چشم می‌خورد.

سید هادی حسینی نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ (نقش فعال در دفاع از صالحی در مقابل مخالفان)

محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندرود

حسین نیاز آذری نماینده مردم بابل

شمس الله شریعت‌نژاد نماینده مردم رامسر و تنکابن

عزت الله یوسفیان‌ملا نماینده مردم آمل

با توجه به اینکه اکثر مردم در روز 24 خرداد 92 رای قاطع به دکتر روحانی دادند و از گفتمان دکتر جلیلی استقبال چندانی نکردند، به نظر می‌آید برآیند جامعه به سمت توافق هسته‌ای و تصویب برجام باشد و واضح است که نمایندگانی که همگام با مردم حرکت کنند شانس و اقبال بیشتری برای کسب مجدد رای اعتماد در اسفند 94 خواهند داشت.

 

جزئیات برجام که مورد تصویب قرار گرفت

ماده واحده طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر تصویب شد:

دولت در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در صورتی می تواند به شکل داوطلبانه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اجرا کند که احکام و تکالیف زیر را در فرآیند اجراء رعایت نمایند.

 

1- براساس فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی هیچ دولتی در ایران حق تولید و به کارگیری سلاح هسته ای را ندارد و دولت موظف است سیاست خلع سلاح هسته ای جهانی را به طور فعال دنبال کند ودر کلیه تلاش های بین المللی، حقوقی و دیپلماتیک برای نجات بشریت از خطر سلاح های هسته ای و اشاعه آنها به خصوص رژیم صهیونیستی از جمله از طریق ایجاد مناطق عاری از سلاح های کشتار جمعی به ویژه در ایجاد ائتلاف منطقه ای عاری از سلاح هسته ای فعالانه مشارکت نمایند.

 

2- پایه برنامه جامع اقدام مشترک بر همکاری و احترام متقابل قرار دارد و هرگونه اقدام مبتنی بر فشار و تهدید به هر بهانه ای باتشخیص شورای عالی امنیت ملی موجب تجدیدنظر در این همکاری می شود و لازم است در آن صورت مطابق مصوبات این شورا اقدامات متقابل در نظر گرفته شود.

 

3- دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو موثر تحریم ها یا بازگرداندن تحریم های لغو شده و یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به طوری که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی سازی کشور به 190 هزار سو افزایش یابد شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می باشد. دولت باید ظرف مدت 4 ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.

 

4- دولت موظف است برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را با چشم‌انداز تجاری- صنعتی، از جمله در حوزه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه منطبق با طرح درازمدت سازمان انرژی اتمی کشور دنبال کند. سازمان انرژی اتمی کشور باید طرح درازمدت پانزده‌ساله کشور در حوزه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه را حداکثر ظرف مدت دوماه پس از ابلاغ این قانون به‌تصویب شورای‌عالی امنیت ملی برساند و به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه نماید به‌نحوی که پاسخگوی نیاز کشور برای سوخت راکتورهای قدرت و تحقیقاتی باشد.

 

5- بازطراحی راکتور آب سنگین اراک و همچنین در صورت ضرورت تبادل ذخایر غنی‌شده، منوط به انعقاد قراردادهای قطعی و مطمئن جایگزین و حصول اطمینان نسبت به اجرای آنها باشد.

 

6- نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چهارچوب مقررات بین‌المللی و با رعایت مصالح امنیت ملی کشور که شورای‌عالی امنیت ملی مشخص می‌کند، انجام پذیرد و دولت باید مراقبت نماید که در مسیر اجرای برجام و پس از آن، حفاظت کامل از اسرار و اطلاعات طبقه‌بندی‌شده به‌ویژه در حوزه نظامی و امنیتی صورت گیرد. میزان همکاری با آژانس منوط به اقدامات احتیاطی لازم برای تضمین این امر، توسط آژانس است. همچنین هیچ‌گونه دسترسی نظارتی آژانس به مراکز نظامی و اشخاص حقیقی به بهانه برجام مجاز نمی‌باشد مگر آنکه موارد به‌صورت جداگانه و با جزئیات به‌تصویب شورای‌عالی امنیت ملی برسد.

 

7- دولت و قوای مسلح کشور موظفند به‌منظور حراست از امنیت و منافع ملی کشور و حمایت از متحدین در مقابله با تروریسم، تدابیر لازم را نسبت به تقویت توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های آفندی و پدافندی از جمله هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و ایجاد پدافند در مقابل حملات هسته‌ای و ساخت پیش‌ران‌ها، باطری‌های هسته‌ای، تصویربرداری نوترونی و پزشکی هسته‌ای با قوت و جدیت برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

 

8- دولت و سایر دستگاههای حاکمیتی و عمومی موظفند در چارچوب مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی تدابیر لازم را در نظر بگیرند تا در اثر اجرائی‌شدن برجام به هیچ‌وجه اجازه فرصت‌طلبی و سوءاستفاده در داخل کشور به آمریکا یا دیگر دولتهای خارجی داده نشود و فرصتی برای نفوذ یا سوءاستفاده سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در اختیار استکبار جهانی قرار نگیرد.

 

9- دولت موظف است منابع مالی آزادشده را در چارچوب قوانین در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، سرمایه‌گذاری‌های ضروری و با اولویت نیازهای بخش خصوصی و تقویت صندوق توسعه ملی، صرف کند.

 

در تبصره 1 این طرح آمده است: وزیر امور خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر سه‌ماه یک‌بار به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گزارش دهد.کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی موظف است هر شش‌ماه یک‌بار گزارش اجرای برجام را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

 

بر اساس تبصره 2، با اجرای این قانون، «قانون الزام دولت به تعلیق اقدامات داوطلبانه در صورت ارجاع و یا گزارش روند هسته‌ای به شورای امنیت» مصوب 1/9/1384، «قانون الزام دولت به تجدیدنظر در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» مصوب 6/10/1385، «قانون صیانت از دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران» مصوب 29/4/1389 و «قانون الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» مصوب 2/4/1394 لغو می‌شود.


جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید هادی حسینی - محمد دامادی - تصویب برجام - برجام -

مطالب مرتبط با : جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر
نظر شما در مورد : جزئیات برجام تصویب شد/ اسامی نمایندگان مازندران که به برجام رای مثبت دادند+ تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها