مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 67327 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 تیر 1395 -ساعت : 15:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ژست انتقاد از عبوری

ژست انتقاد از عبوری

مازندمجلس: برخی از اعضای شورای چهارم که هنوز شهردار جوان ایده‌‌های مختلف خود را اجرایی نکرده بود برای ایجاد محبوبیت کاذب و ژورنالیستی، خود را منتقد عبوری جلوه دادند، افرادی که در مصاحبه‌های مختلف خود را رفیق کم خرج شهردار دانسته و ادعا می‌کردند انتقاداتشان به شهرداری، فنی و تخصصی است

مازندمجلس: حسین نادری*- اگرچه تنها مرحوم «عزت‌الله دامادی» و مهندس «علی اصغر یوسف‌نژاد» تنها شهردارانی بودند که بر صندلی نمایندگی مجلس تکیه زده‌اند اما شهردارانی هم بودند که نماینده ساز شدند.

شهر ساری به عنوان مرکز مازندران شاید جزء معدود شهرهای مازندران و مراکز استان در کشور باشد که حتی مدیریت شهری آن نیز در ادوار مختلف بی‌ارتباط با کانون‌های سیاسی نبوده است به نحوی که انتخاب یک شهردار به عنوان موفقیت برای یک جریان سیاسی محسوب می‌شد و سئوال و عزل شهرداران نیز بیش از آنکه انگیزه‌های تخصصی و فنی داشته باشد بیشتر اقدامی در صفحه شطرنج سیاسی شهر ساری بوده است.

اما شاید بتوان آغاز نقش مدیریت شهری در ایجاد قدرت سیاسی در مرکز مازندران را با دو اتفاق، همزمان بدانیم یکی آغاز شهرداری «سیدعلی حجازی» در سال 86 و دیگری ورود «محمددامادی» جوان عضو شورای شهر ساری به مجلس شورای اسلامی در 12 اسفند سال 90.

«سید علی حجازی» اگرچه با عنوان شهردار شهر ساری از سوی شورای سوم این شهر منصوب شد اما درحالی که عضو حامی خود را در پارلمان شهری که در پارلمانی ملی می‌دید از سوی همان شورا پس از یک دوره پنج ساله مدیریت بر عمارت شهرداری ساری در سوم تیر 91 عزل شد 22 روز بعد یعنی 25 تیرماه 91 مهدی عبوری برجای علی حجازی تکیه زد.

مراسمی تودیع و معارفه‌ای که پیش از ظهر پنج شنبه در سالن اجتماعات معاونت برنامه‌ریزی استانداری مازندران بدون حضور سیدعلی حجازی برگزار شد.

فرامرز نقیبی به عنوان رئیس وقت شورا و سید محمد آقامیری به عنوان عضو شورا از افراد شرکت کننده در مراسم تودیع «علی حجازی» بودند.

کوچه‌های آشتی کنان ساری

سید رمضان شجاعی و محمد دامادی به عنوان دو نماینده مردم ساری و میاندورود نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداختند شجاعی ترجیح داد همه انتقادات خود به مدیریت سید علی حجازی را با یک جمله کنایه آمیز بیان کند او با اشاره به کوچه‌های تنگ و باریک در سطح شهر گفت: «در ساری کوچه آشتی کنان زیاد داریم.»

او اما برای اینکه بتواند زاویه سیاسی موجود را تلطیف کند ادامه داد: «حجازی از دوستان قدیمی من است، گاهی در رسانه‌ها به گونه‌ای می‌نویسند که انگار ما در مقابل هم تیر و تفنگ داریم، ما با هم دوئل بازی نمی‌کنیم.»

یک روز ما هم باید برویم

پس او محمد دامادی پشت تریبون رفت کنایه‌های او اما کمتر از نماینده قبلی نبود. او با بیان اینکه یک روز ما هم باید برویم در مراسم معارفه مهدی عبوری او را یادآور مراسم تودیعش کرد.

دامادی با عنوان اینکه هم شهردار‌زاده هستم و هم نماینده‌زاده، به نحوی که انگار انتخاب عبوری به عنوان شهردار ساری نوعی ریسک بوده است اظهار داشت: «اعضای شورا در انتخاب شهردار، آبرو گذاشتند» اما اوج کنایه‌های محمد دامادی آنجا بود که گفت: «من داماد شهید اکبری هستم و همسرم یک ساله بود که پدرش شهید شد، خاطرنشان کرد:‌ روزی که قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را داشتم همسرم به من گفت اگر نمی‌توانی از خون پدر شهیدم دفاع کنی، نرو؛ می‌دانم که رای می‌آوری اما اگر توانمند نیستی، نرو. دامادی خطاب به شهردار جدید ساری گفت:‌ «روح برادران شهیدت اینجا نشسته‌اند، می‌دانم خوش فکر هستی اما خواهش می‌کنم برای مازندران و مرکز استان بیش از این تلاش کن.»

وی پس از آنکه حجازی را برادر عزیزِ پدرش و یک ژنرال خطاب کرد به سخنرانی خود پایان داد.

ریسک بزرگتر را من انجام دادم

اما همه کنایات مراسم معارفه مهدی عبوری با یک جمله او پایان یافت و نشان داد که وی صرفا یک جوان پرشور نیست بلکه دیکته سیاست را نیز خود می‌تواند بخواند و انشای آن را بنویسد عبوری در سخنرانی معارفه خود یک جمله کلیدی گفت که همان آغاز جملات انتقادی وی به مدیریت زمان سید علی حجازی می‌باشد او گفت: «اعضای شورا با انتخاب من، ریسک بزرگی کردند، من هم ریسک بزرگتری انجام دادم که در عمر باقی مانده شورا این مسئولیت را با تمام مشکلات پذیرفتم.»

پایان تودیع شهردار سابق و معارفه شهردار جدید فصل نوینی در هندسه سیاسی شهر ساری و شاید کل استان رقم زد.

شورای سوم یک سال پایانی خود را با مهدی عبوری به پایان رساند، تا با تشکیل شورای چهارم، این شورا نیز رای به ادامه مدیریت وی بر عمارت شهرداری دهد. اما برخی از اعضای شورای چهارم که هنوز شهردار جوان ایده‌‌های مختلف خود را اجرایی نکرده بود برای ایجاد محبوبیت کاذب و ژورنالیستی، خود را منتقد عبوری جلوه دادند، افرادی که در مصاحبه‌های مختلف خود را رفیق کم خرج شهردار دانسته و ادعا می‌کردند انتقاداتشان به شهرداری، فنی و تخصصی است. با گذشت زمان اما هژمونی و ژست منتقدین فرو ریخت، پروژه‌ها یکی پس از دیگری افتتاح شد، سرعت انجام برخی از پروژه‌ها به حدی بالا بود که شب ساری با صبح آن متفاوت بود.

جذب اعتبارات بی‌سابقه، افتتاح پروژه‌های عمرانی که مسئولیت انجام برخی از آنها با اداره کل راه و شهرسازی بوده است، ایجاد کانال‌های فراوان هدایت آبهای سطحی، احداث پارک ملل، ابن شهرآشوب، بوستان ولایت، صدها برنامه فرهنگی و ... سبب شد برخی تغییر ژست داده و از مواضع پیشین خود بازگردند و چه‌بسا در آینده‌ای نزدیک با شعار حمایت از عبوری نامزد انتخابات شوند. افرادی که اگر عملکرد آنان با دقت مورد برسی قرار گیرد در حوزه‌های مالی نیز با علامت سوال‌های بزرگ مواجه خواهیم شد، وعده های انتخاباتی که عملی نشد و هرگاه گزارش عملکردی ارائه نمودند به جای عملکرد نظارتی و تقنینی خود سند عملکرد شهرداری را به نام خود زده و ارائه نمودند.

اما مسئله‌ای که مطرح است این است که چرا برخی از اعضای شورای چهارم جوانی کرده و انرژی شهرداری را اتلاف نموده و بیش از آنکه تسهیل کننده و کاتالیزور باشند مانع بوده‌اند. و با مخالف‌‌های بی‌اساس خود چه خدمتی به شهروندان کرده‌اند.

برخی از اعضای شورای چهارم که هنوز شهردار جوان ایده‌‌های مختلف خود را اجرایی نکرده بود برای ایجاد محبوبیت کاذب و ژورنالیستی، خود را منتقد عبوری جلوه دادند، افرادی که در مصاحبه‌های مختلف خود را رفیق کم خرج شهردار دانسته و ادعا می‌کردند انتقاداتشان به شهرداری، فنی و تخصصی است.

* فعال اجتماعی

این مطلب در شماره دوم دو هفته نامه موثق (20 تیر 95) منتشر شده است


ژست انتقاد از عبوریلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسین نادری - مهدی عبوری - محمد دامادی - رمضان شجاعی - سید علی حجازی -

نظر شما در مورد : ژست انتقاد از عبوری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها