مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5675 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 مهر 1394 -ساعت : 13:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شرط ورود به مجلس کسب 20 درصد/ انتخابات دومرحله‌ای باقی ماند

اختصاصی مازندمجلس؛

شرط ورود به مجلس کسب 20 درصد/ انتخابات دومرحله‌ای باقی ماند

اختصاصی مازندمجلس: زمانی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی باید 50 درصد آرا را کسب می‌کردند تا جواز ورود به خانه ملت را پیدا کنند. پس از مدتی قانون تغییر کرد و کف کسب رای به یک‌سوم رسید. در آخرین اصلاحیه قانون که انتخابات دوره‌های گذشته با این معیار انجام شد، شرط ورود به بهارستان کسب حداقل 25 درصد آراء در دور اول بود. اما اکنون باز هم این مقدار پایین‌تر آمد و به 20 درصد رسید

اختصاصی مازندمجلس : در هفته‌ی گذشته از طرحی در مجلس صحبت شد که در آن پیشنهاد یک مرحله‌ای کردن انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شد. بدین صورت که هر نماینده یا نمایندگانی که بیشترین رای را کسب کرده‌اند مستقیم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند.

این در حالی است که طبق قانون انتخابات، هر نماینده برای ورود به مجلس باید در دور اول حداقل 25 درصد (یک‌چهارم) آراء را کسب نماید و چنانچه کسی واجد این شرایط نبود، دو برابر تعداد سهمیه مجلس که تکلیف آن‌ها مشخص نشده به دور دوم راه پیدا کنند و در دور دوم هر نامزدی که بیشترین رای را کسب کرد وارد خانه ملت شود.

زمانی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی باید 50 درصد آرا را کسب می‌کردند تا جواز ورود به خانه ملت را پیدا کنند. پس از مدتی قانون تغییر کرد و کف کسب رای به یک‌سوم رسید. در آخرین اصلاحیه قانون که انتخابات دوره‌های گذشته با این معیار انجام شد، شرط ورود به بهارستان کسب حداقل 25 درصد آراء در دور اول بود. اما اکنون باز هم این مقدار پایین‌تر آمد و به 20 درصد رسید.

توضیحات بیشتر را می توانید در مطلب (انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مرحله‌ای می‌شود؟/ مازندران تاکنون چند دور دومی داشت؟) بخوانید.

اما امروز این طرح دوباره در مجلس شورای اسلامی مطرح و از طرف نمایندگان رد شد اما تغییراتی در قانون انتخابات رخ داد که و سقف آراء مورد نیاز برای ورود به مجلس شورای اسلامی در مرحله اول کاهش یافت.

کمال علی‌پور خنکدار نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه که از موافقان طرح یک مرحله‌ای شدن بود امروز عنوان کرد: زمانی که حد نصاب 20 درصد شود در واقع اکثریت نسبی زیر سوال می‌رود، لذا ما در این طرح به دنبال آن بودیم تا اگر فردی اکثریت نسبی را کسب کند بتواند به‌عنوان نماینده مردم انتخاب شود.

در نهایت پیشنهاد تعیین حدنصاب 20 درصد با 146 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در صحن مورد موافقت واقع شد.

طبق تصمیمات جدید ماده 8 قانون به شرح زیر اصلاح و تبصره‌های آن ابقا گردید.

ماده 8- در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل 20 درصد از آرای کل را کسب کند.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : قانون انتخابات مجلس - انتخابات دو مرحله ای - کمال علی‌پور خنکداری -

نظرات کاربران در مورد : شرط ورود به مجلس کسب 20 درصد/ انتخابات دومرحله‌ای باقی ماند
  • راي دهندهپاسخ0دوشنبه 10 اسفند 1394

    نمايندگان مجلس هر با حد نصاب و درصد اراي كمتري به مجلس وارد شوند از پشتيباني كمتر مردمي برخوردار بوده ونارضايتي بيشتر مردم را به دنبال دارد

نظر شما در مورد : شرط ورود به مجلس کسب 20 درصد/ انتخابات دومرحله‌ای باقی ماند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها