مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 69376 -تاریخ انتشار : شنبه 26 تیر 1395 -ساعت : 13:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مشروطی مدیریت دانشگاه مازندران؟!

گزارش موثق از قطب علمی استان؛

مشروطی مدیریت دانشگاه مازندران؟!

مازندمجلس: دانشگاه مازندران فارغ از جایگاه ذاتی خود، نقش اثرگذاری در سطوح برنامه‌ریزی و توسعه استان ندارد و جز مسائل عادی آموزش و پژوهش همانند سایر دانشگاه‌ها، نقشی در ظهور و بروز برنامه‌ها و توسعه مبتکرانه مبتنی بر دانش و در استان ایفا نمی‌کند

مازندمجلس: دانشگاه مازندران که بزرگترین واحد آموزشی و پژوهشی دولتی در استان به شمار می‌رود با دارا بودن بیش از ۱۰هزار دانشجو و 400 تن عضو هیأت علمی در مقاطع و رشته‌های مختلف  کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، مشغول فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی است که بالطبع متناسب با جایگاه خود به عنوان دانشگاه مادر، در این استان در پیشانی توسعه مبتنی بر توسعه دانش بنیان و برنامه محور قرار دارد. اما این دانشگاه فارغ از جایگاه ذاتی خود، نقش اثرگذاری در سطوح برنامه‌ریزی و توسعه استان ندارد و جز مسائل عادی آموزش و پژوهش همانند سایر دانشگاه‌ها، نقشی در ظهور و بروز برنامه‌ها و توسعه مبتکرانه مبتنی بر دانش و در استان ایفا نمی‌کند. بررسی علل و عوامل این معضل سبب شده است نیم نگاهی به مدیریت این دانشگاه داشته باشیم.

از همان ابتدا، انتصاب مدیری بازنشسته از دانشگاه تربیت مدرس برای دانشگاهی که خود نیروهایی با تجربه و متخصص بی‌شماری در مقطع دکتری مدیریت تربیت می‌کند بسیار جای تعجب داشت و پرسش‌های بسیاری را بوجود آورد. حذف یکباره دکتر اصغری از سرپرستی دانشگاه مازندران و جایگزینی آن بدون مراسم تودیع و معارفه، رسمی بود که به نظر می‌رسید آغاز چندان مناسبی برای بهار مدیریت این دانشگاه نبود و سالی نکو را نیز رقم نزند.

اواخر آبان 94 بود که پس از 20 ماه سرپرستی فخرالدین اصغری آقمشهدی بر دانشگاه مازندران، به یکباره محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی سید خلاق میرنیا را به سمت رییس دانشگاه مازندران منصوب کرد. اصغری آقمشهدی مدیر گروه حقوق و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه مازندران و دانشیار گروه آموزشی حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران، جای خود را به میرنیا دانشیار گروه خاک شناسی دانشگاه تربیت مدرس داد. درسوابق میرنیا ریاست دانشگاه مازندران طی سال‌های 77 تا 84، معاونت دانشگاه تربیت مدرس و ریاست دانشگاه غیرانتفاعی صنعتی مازندران دیده می‌شود.

درحالی که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، و طرح مباحثی همچون ضرورت عدم بهره‌گیری بازنشسته‌ها در مناصب اجرایی و اقدام مجلس مبنی بر تهیه طرحی برای محدود کردن استفاده از بازنشسته‌ها، اما مدتی است در استان مازندران شاهد حاکمیت برخی افراد بازنشسته که به نظر می‌رسد علت آن خاستگاه‌های سیاسی و سهم خواهی افراد با نفوذ در بدنه دولت است آسیب‌های فراوانی بر پیکره اشتغال جامعه وارد می‌سازند، مخصوصا آنکه اگر این مسئله در نهاد علم و دانشگاه روی دهد.

پرسشی که مطرح است این است که آیا تربیت کنندگان مدیران آینده نظام نمی‌توانند خود دانشگاهشان را مدیریت کنند؟ براستی حضور یک چهره سیاسی و بازنشسته آنهم با ادبیات ارعاب و تهدید و بیان اینکه بنده به اجبار به این دانشگاه آمده‌ام، توهینی آشکار به شعور بالغ بر ۴۰۰ عضو هیأت علمی و دانشگاهیان آن دانشگاه نیست؟

آیا مازندران که با این همه مشکلات و معضلات اقتصادی در حال توسعه نسبی می باشد نیاز به دانشگاهی چابک، و با انگیزه و دارای روند توسعه علمی نمی‌باشد؟ آیا در دولت تدبیر و امید این شایسته است که دانشگاهی با رتبه بندی پایین‌تر از رتبه دانشگاه‌های هم سطح خود در منطقه باشد؟ اینها چند سوال از صدها سوال دانشگاهیان مازندران هست که مسئولین وزارت علوم! و استاندار مازندران باید پاسخگو باشند. چراکه اذهان عمومی و به ویژه نخبگان و دانشگاهیان استان منتظر پاسخ و اقدام موثر از سوی مسولین ذیربط هستند.

 

 از مسؤولان دانشگاه گلایه داریم

مسائل و حواشی دانشگاه مازندران به حدی بود که ولی الله نانواکناری در جلسه شورای اداری بابلسر بیان کرد: دانشمندان و نخبگان ما باید راهکار علمی درباره افزایش تولید و بهره‌وری ارائه دهند تا ما بتوانیم با افزایش تولید به شعار مقام معظم رهبری در بخش کشاورزی تحقق بخشیم.

نانواکناری با بیان اینکه دانشگاه مازندران از ظرفیت‌های خوب شهرستان بابلسر بوده و بسیاری از رشته‌های تخصصی در این دانشگاه دایر است، گفت: دانشگاه نتوانست مردم را از خدمات علمی خود بهره‌مند کند و ما از مسؤولان دانشگاه گلایه داریم، انتظار ما از دانشگاه این است که آورده علمی را برای خدمت به مردم به‌کار گیرد.

 

استفاده از بازنشستگان و نگه داشتن جوانان پشت خط خیانت است

اما سوالی که همچنان بی‌پاسخ مانده دلیل استفاده از یک بازنشسته در راس دانشگاهی است که قاعدتا باید محل تحرک و پویایی باشد. با توجه به قانونی که در مجلس مبنی بر عدم به کارگیری بازنشستگان تصویب شده بود، برای کسب اطلاعات بیشتر از قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد ساز و کار انتخاب رئیس دانشگاه مازندران پرسیدیم:

سازو کار انتخاب رئیس دانشگاه مازندران چیست و اعضای هیات علمی چه نقشی در این فرایند دارند؟

اعضای هیات علمی در انتخاب مدیر گروه و رئیس دانشکده نقش دارند. به این صورت که در همان گروه بحث و تبادل نظر می‌کنند و در نهایت افرادی را پیشنهاد می‌دهند. اما انتخاب رئیس دانشگاه اینگونه نیست. رئیس دانشگاه توسط وزیر علوم پیشنهاد می‌شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را تصویب می‌کند و پس از تصویب، ابلاغ می‌زنند. با توجه به تعداد بالای دانشگاه‌ها در استان‌های مختلف، شورای عالی انقلاب فرهنگی نمی‌تواند برای هر دانشگاه وقت خیلی زیادی بگذارد. به همین خاطر کمیته‌ای مشخص کرده‌اند که متشکل از 5-6 نفر هستند و اگر اینها تصویب کردند، رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا هماهنگ می‌کند و مصوبات انجام می‌شود و ابلاغ‌ خورده شود. در حال حاضر آقای دکتر میرنیا هم دارد در دانشگاه مازندران تلاش می‌کند و ان‌شاالله تلاشش هم در حوزه کیفی هم در حوزه کمی موجبات ارتقاء را برای دانشگاه مازندران به همراه داشته باشد.

 

قانونی در مجلس به تصویب رسیده بود مبنی بر عدم به کارگیری افراد بازنشسته. آیا این قانون در مورد روسای دانشگاه‌ها هم صدق می‌کند؟

ما اعتقاد داریم بایستی از بازنشستگان برای کار خداحافظی کنیم، از مشورتشان استفاده کنیم اما در جایگاه‌های مدیریتی خیر. متاسفانه جوانان ماندند و بازنشستگان جای آنها را گرفته‌اند. ما الان دغدغه‌ی قریب به 6 میلیون جوان را داریم. اگر قرار باشد  بازنشستگان را نگه داشته باشیم، پس کی نوبت جوانان فرا می‌رسد که مشغول به کار شوند؟ استفاده از بازنشستگان و نگه داشتن جوانان پشت خط خیانت است. به همین خاطر من جزو کسانی بودم که آن طرح را امضا کردم. البته در آنجا برخی استثنا شدند. در حوزه ایثارگران، جانبازان و کسانی که شرایط خاصی دارند استثنا شدند. از طرفی در برخی موارد مثل کسانی که دارای مدارک عالی دکتری و امثالهم هستند باید برایشان جایگاهی لحاظ بشود اما آن هم به هر حالت و باری به هر جهت نیست. یک سری شرایط دارد. ما مدیرانی که به عنوان خدمات هماهنگ اسامیشان را اعلام می‌کنیم مانند رئیس جمهوری، مانند نمایندگان مجلس و  روسای قوای سه گانه، مانند استانداران و وزرا، اینها استثناهایی هستند که می‌توان از وجودشان استفاده کرد وگرنه چه بسیار کسانی که مدارک تحصیلی دارند. بنابراین اگر شرایط لازم را نداشته باشند خیلی زیبنده بر سر کار باشند نیست و ما باید از جوانان تحصیل کرده که امروز پشت خط ماندند بیشتر استفاده کنیم.

این مطلب در شماره دوم دو هفته نامه موثق (20 تیر 95) منتشر شده است


مشروطی مدیریت دانشگاه مازندران؟!


منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دانشگاه مازندران - نشریه موثق - احمدی لاشکی - خلاق میرنیا - نانواکناری -

نظر شما در مورد : مشروطی مدیریت دانشگاه مازندران؟!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها