امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 05:55:01

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 5956 -تاریخ انتشار : دوشنبه 27 مهر 1394 -ساعت : 10:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وام خودرو 25 میلیون، وام ازدواج 3 میلیون!

اختصاصی مازندمجلس/

وام خودرو 25 میلیون، وام ازدواج 3 میلیون!

اختصاصی مازندمجلس: تفاوت میان مقدار وام ازدواج و وام خرید خودرو نشان می‌دهد چه چیزی در اولویت دولت و بانک‌ مرکزی است. ازدواج جوانان یا رونق بازار انحصاری خودرو برای افرادی خاص

اختصاصی مازند مجلس : بسته رونق اقتصادی 6 ماهه دوم که توسط دولت ارائه شد حاوی مورد عجیبی بود و آن هم وامی به مبلغ 80 درصد خودروی داخلی با سقف 25 میلیون تومان. ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که وام خرید خودرو از ۱۵ میلیون تومان به سقف ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته و متقاضیان تا ۸۰ درصد قیمت یک خودرو را می‌توانند وام دریافت کنند و ۸ ساله پس دهند.

این وام با نرخ سود 16 درصد است و در اختیار هرکسی که بخواهد خودرو داخلی بخرد به راحتی قرار می‌گیرد. با این حساب یک پراید 20 میلیونی را می‌توان با 4 میلیون پول نقد خرید و بازپرداخت آن را در طول 8 سال پرداخت کرد. (جدول پیش پرداخت خودروهای دیگر)

به نظر می‌آید  کمپین خودجوش و مردمی (نه به خریدن خودروی صفر) اثرات خود را نشان داده است و تابوی انحصار خودرو که در اختیار دو شرکت داخلی است کم کم شکسته می‌شود و دولت برای فرار از این شکست دست به هر کاری می‌زند. (واکنش‌های منفی به کمپین (نه به خرید خودروی صفر) مردم را مشتاق‌تر می‌کند)

این در حالی است که وام ازدواج برای هر یک از طرفین تنها 3 میلیون تومان است و برای دریافت آن پس از گذر از هفت‌خان رستم باید مدت‌های مدید انتظار کشید. از طرفی بازپرداخت این وام 3 میلیونی برای هر یک از زوج‌ها تنها 3 سال است که پرداخت آن از ماه اول هم شروع می‌شود.

بانک مرکزی هم همواره برای پرداخت وام ازدواج با کمبود بودجه روبرو است و این باعث می‌شود صف درازی از متقاضیان وام ازدواج بوجود بیاید. تفاوت میان مقدار وام ازدواج و وام خرید خودرو نشان می‌دهد واقعا چه چیزی در اولویت دولت و بانک‌ مرکزی است. ازدواج جوانان یا رونق بازار انحصاری خودرو برای افرادی خاص که به نظر می‌رسد تیم اقتصادی دولت مورد دوم را ترجیح می‌دهد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : وام خودرو - وام ازدواج - وام - محمد سفری - کمپین (نه به خودروی -

نظر شما در مورد : وام خودرو 25 میلیون، وام ازدواج 3 میلیون!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها