مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 71651 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 31 تیر 1395 -ساعت : 10:53

چاپ به اشتراگ گذاشتن
درمان سالانه 13 هزار معتاد در کمپ‌های استان

مدیرکل بهزیستی استان مازندران؛

درمان سالانه 13 هزار معتاد در کمپ‌های استان

مازندمجلس: بر اساس قانون حمایت از جامعه معلولین، 3 درصد کلیه استخدامی‌هایی که از طریق دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد سهم معلولان است این قانون اجرا می‌شود ولی وقتی هیچ استخدام دولتی صورت نمی‌گیرد پس آن 3 درصد هم محلی از اعراب ندارد

مازندمجلس: جهت اطلاع مخاطبان موثق، از آخرین وضعیت سازمان بهزیستی، و پس از هماهنگی‌های لازم، صبح روز سیزدهم تیرماه (مصادف با 27 ماه رمضان) به ساختمان این سازمان رفتیم و در گفتگویی یک ساعته پای حرف‌ها و گزارش آقای مدیر نشستیم.

سید سعید آرام با مدرک دکترای پزشکی و سابقه‌ی 20 ساله خدمت در بهزیستی و فعالیت‌های مدیریتی در حوزه‌های مختلف آن، پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، بر کرسی مدیریت بهزیستی مازندران تکیه زد. در حالی که وی پیش از این سمت‌هایی چون رئیس بهزیستی شهرستان گرمسار، معاون پشتیبانی بهزیستی استان سمنان، معاون توانبخشی بهزیستی استان مازندران، معاونت پشتیبانی بهزیستی استان مازندران را تجربه کرده بود. بنابراین می‌توان با تکیه بر تحصیلات، تجربه و شناختی که از مسائل بهزیستی مازندران دارد روزهای روشن‌تری را برای این سازمان انتظار کشید.

بهزیستی، متولی رسیدگی آسیب‌های اجتماعی

دکتر آرام، در ابتدا به صورت مختصر به وظایف سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی، تنها دستگاه و نهاد دولتی است که مسئولیت اصلی حمایت و توانمندسازی جامعه هدف سازمان (شامل معلولین، سالمندان، بیماران روانی مزمن، زنان سرپرست خانوار، کودکان و فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست) را برعهده دارد و در عین حال در مقوله پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند.

وی، با بیان اینکه بهزیستی، متولی رسیدگی امور مربوط به آسیب‌ها و اورژانس‌های اجتماعی است و در بحث پیشگیری و درمان اعتیاد فعالیت انجام می‌دهد، افزود: گروه مخاطب سازمان بهزیستی به نوعی همه آحاد جامعه هستند و سازمان از قبل از تولد با بحث مشاوره ژنتیک تا بعد از فوت افراد برای فرزندان بی‌سرپرست آن‌ها، خدمات ارائه می‌کند. در موضوع بحث پیشگیری هم آحاد جامعه گروه مخاطب سازمان بهزیستی هستند و آموزش‌های لازم را از طرف سازمان دریافت می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با اظهار اینکه سازمان در سه حوزه تخصصی فعالیت می‌کند، تصریح کرد: حوزه معاونت توانبخشی، متولی تمامی امور موبوط به توانمند سازی و قادرسازی معلولین، سالمندان و بیماران روانی مزمن هست و در حال حاضر بالغ بر 50 هزار نفر در استان به صورت مستقیم از خدمات حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی به یکی از 3 شکل موسسه‌ای، فراموسسه‌ای و فعالیت‌های مبتنی بر جامعه بهره‌مند می‌شوند.

آرام، افزود: تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های ما در این مسیر است که بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که یک فرد معلول با استفاده از توانمندی‌های خود یک زندگی مستقل داشته باشد و بتواند در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت کند و نقش خود را به عنوان شهروند ایفا کند. بنابراین تلاش می‌کنیم فرصت‌های برابر برای افراد معلول در جامعه مهیا شود چون در دنیای امروز، افراد را بر اساس نقصی که دارند، طبقه‌بندی نمی کنند بلکه طبقه‌بندی‌ها بر اساس میزان مشارکت‌شان در فعالیت‌های اجتماعی است.

خانه‌دار شدن خانواده‌هایی با بیش از 2 معلول

وی، با اشاره به روند رو به رشد بهزیستی در طول سال‌های اخیر به ویژه دلت یازدهم، بیان کرد: دولت تدبیر و امید، نگاه ویژه‌ای به فعالیت‌های بهزیستی دارد و می‌توان مصداق آن را در بازدید‌های ریاست محترم جمهوری از مراکز بهزیستی یافت به گونه‌ای که آقای روحانی طی 2 سال بیش از 30 بار از مراکز مختلف بهزیستی از نزدیک بازدید کردند و با فعالیت‌های آن آشنا شدند.

مدیرکل بهزیستی مازندران، ادامه داد: یکی از مهمترین موفقیت‌هایی که ما در دولت تدبیر داشتیم بحث تامین لوازم کمک توانبخشی معلولین هست و در حال حاضر در استان به مرحله‌ای رسیدیم که فرد یا افرادی پشت نوبت کمک لوازم توانبخشی قرار ندارند و لوازم مورد نیاز متقاضیان نیازمند را تامین می‌کنیم.

آرام، افزود: اقدام بسیار ارزنده دیگری که در دولت آقای روحانی صورت گرفته است خانه‌دار شدن کلیه خانواده‌های 2 معلول و بالاتر در سطح کشور هست در استان مازندران نیز 127 خانوار روستایی و 135 خانوار شهری دارای 2 معلول و فاقد مسکن داریم که با همکاری سه جانبه بین سازمان بهزیستی، بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان، اقدامات لازم برای ساخت مسکن این عزیزان صورت گرفته است.

وی، تصریح کرد: در مناطق روستایی به واجدین شرایط، تا سقف 18 میلیون تومان کمک بلاعوض و 15 میلیون تومان تسهیلات کم بهره تعلق می‌گیرد و برای مناطق شهری نیز این رقم تا سقف 30 میلیون تومان است که امیدواریم تا پایان امسال ساخت همه این مسکن‌ها به نتیجه برسد. البته در مناطق روستایی پیشرفت خوبی را شاهد هستیم ولی در مناطق شهری (بر اساس قانون تامین زمین به عهده اداره کل مسکن و شهرسازی هست و از آنجا که در برخی شهرها انتظارات لازم برآورده نشده است) با مشکل زمین مواجه هستیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران، گفت: ساری، قائمشهر، آمل و بابل از جمله شهرهایی هستند که زمین موردنیاز برای ساخت تامین شده و امیدواریم بقیه شهرها نیز به زودی این مساله را برطرف نمایند.

تخصیص یارانه 15 میلیاردی برای معلولان

آرام، در ادامه به برنامه‌های مختلف بخش آموزش اشاره کرد و گفت: حدود 90 مرکز در سطح استان داریم که به صورت روزانه، شبانه‌روزی یا ارائه خدمت در منزل به جامعه هدف ما خدمت می کنند. در این 90 مراکز بیش از 5 هزار معلول، خدمات مختلف دریافت می‌کنند و دولت بابت این برنامه‌های آموزشی و توانبخشی آن‌ها بالغ بر 15 میلیارد ریال در ماه یارانه پرداخت می کند.

وی، واگذاری خدمات به بخش غیر دولتی را اقدام خاص سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: تقریبا بیش از 90 درصد خدمات سازمان از طریق مشارکت مراکز غیر دولتی و مشارکت تشکل‌های مردم‌نهاد انجام می‌شود و جز در موارد خاص که نقش حاکمیتی دارد بقیه موارد به بخش غیر دولتی واگذار شده است.

مدیرکل بهزیستی مازندران، درباره چگونگی تهیه تجهیزات معلولان، اظهار کرد: وسایل و تجهیزات معلولان از خود سازمان خریداری می‌شود و به صورت رایگان در اختیار افراد نیازمند قرار می‌گیرد و هیچ وجهی از هیچ خانواده‌ای دریافت نمی‌شود. نحوه شناسایی افراد نیازمند نیز به اینگونه است که هم ما با توانایی‌های خود افراد را شناسایی می‌کنیم هم خود افراد نیازمند می‌توانند درخواست دهند و ما  پس از بررسی‌های لازم در صورت دارا بودن شرایط، تجهیزات موردنیاز را در اختیار ان ها قرار می‌دهیم.

رتبه نخست مازندران در ایجاد اشتغال معلولان

آرام، درباره وضعیت اشتغال معلولان، بیان کرد: سازمان، در جهت توانمندسازی اقتصادی معلولین، علاوه بر ارائه آموزش‌های فنی رایگان با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، به متقاضیان، تسهیلات کم بهره‌ تا سقف  150 میلیون ریال پرداخت می‌شود.

وی، افزود: بهزیستی مازندران در سال 94 بیش از 2 هزار و 500 فرصت شغلی ایجاد کرده که برای دومین سال متوالی استان مازندران رتبه نخست را در بخش اشتغال کشور کسب کرده است که البته در تحقق این موضوع پیگیری‌ها و جدیت آقای استاندار برای تامین تسهیلات از طریق بانک‌های عامل بسیار تاثیرگذار بوده و نقش داشته است.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با بیان اینکه بحث تحصیل معلولان نیز بسیار مورد توجه سازمان هست، تصریح کرد: کمک هزینه تحصیلی دانشجویانی که تحت پوشش سازمان هستند، پرداخت می‌شود و در حال حاضر بیش از یکهزار و یکصد دانشجوی معلول در سطح استان داریم که از کمک هزینه‌های دانشجویی بهره‌مند می‌شوند.

آرام، درباره حمل و نقل دانش‌آموزان معلول و هزینه بالای آن، گفت: این موضوع بیشتر به مدیریت آموزش و پرورش استثنایی که زیرمجموعه آموزش و پرورش استان هست مربوط می‌شود. البته اقداماتی نیز با همکاری شهرداری، آموزش و پرورش استثنایی در بهزیستی صورت گرفته ولی مطمئنا کفایت نمی‌کند و نیازمند همراهی بیشتر دستگاه‌ها هست. در این زمینه آموزش و پرورش اطلاعات دقیق تری دارد و ما یک دستگاه همراه و کمک کننده هستیم.

وی، استفاده از پتانسیل‌های اجتماعی در حوزه توانبخشی را تاثیرگذار خواند و گفت: این برای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه هست و هدف اصلی ما در این طرح این است که بتوانیم خدمات خود را در اقصی نقاط استان به مردم ارائه دهیم در حال حاضر صد در صد روستاهای ما تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و با استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده روستاها تحت عنوان تسهیل‌گر پس از گذراندن دور آموزشی خدماتی لازم را به معلولان ارائه می‌دهند.

20 مرکز فعال برای کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست

مدیرکل بهزیستی مازندران، با اظهار اینکه حوزه بعدی فعالیت‌های ما حوزه اجتماعی است که در واقع متولی ارائه خدمات تخصصی به زنان سرپرست خانوار، کودکان و فرزندران بی‌سرپرست و بدسرپرست و بحث آسیب‌های اجتماعی است، گفت: در حال حاضر در استان بیش از 5 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات مستقیم بهزیستی قرار دارند که ماهیانه از سازمان بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند. ضمن اینکه آموزش‌های لازم جهت مدیریت و توانمندی امور خانواده ارائه می‌شود.

آرام، با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 20 مرکز در سطح استان در ارتباط با کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، فعالیت می‌کنند، گفت: حدود 180 فرزند در این مراکز نگهداری می‌شوند و خدمات تخصصی را دریافت می‌کنند. نکته قابل توجه و قابل ذکر این است که همه این 20 مرکز به صورت هیات امنایی و توسط افراد خیر استان تحت پوشش قرار گرفته و هزینه‌ها از طریق آن‌ها تامین می‌شود.

وی، ادامه داد: کودکان کار و کودکان خیابانی افرادی فاقد سرپرست موثر هستند که بحث نگهداری آن‌ها را سازمان بهزیستی انجام می‌دهد ولی عمده کودکان کار جامعه ما هدایت شده هستند و از مجرای غیرقانونی آورده می‌شوند و ضرورت دارد که بهزیستی از دستگاه‌های دیگر کمک بگیرد. سازمان ما این آمادگی را دارد که ساماندهی کودکان را به صورت کامل انجام دهد. در خیلی از موارد خانواده‌هایی هستند که شرایط نامناسبی دارند و بالاجبار فرزندان را به این کار وادار می‌کنند بنابراین ما در این زمینه ورود پیدا کردیم و از لحاظ توانمند سازی و بهبود وضعیت فرزندان، اقدامات موثری انجام دادیم. ضمن اینکه مردم می‌توانند در صورت مشاهده کودکان کار، با خط 123 سازمان بهزیستی تماس بگیرند و ما از طریق مراکز اورژانس اجتماعی هماهنگی‌های لازم را با نیروی انتظامی و جاهای مختلف انجام می‌دهیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران، اضافه کرد: یکی از اقدامات بسیار خوبی که سازمان در بحث آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر انجام داده است، تاسیس مراکز مداخله در بحران‌های اجتماعی هست که در سطح استان 15 شهرستان دارای مرکز اورژانس اجتماعی هستند و این مراکز با استفاده از نیروهای تخصصی در بحران‌هایی چون خودکشی، فرار، کودک آزاری، همسرآزاری و... بلافاصله ورود پیدا می کنند و ضمن بررسی مسائل سعی در پیشگیری این گونه آسیب‌ها دارند.

کاهش 1.8 درصدی طلاق در مازندران در بهار 95

آرام، افزود: در حال حاضر در مراکز اورژانس‌های اجتماعی، بحث کاهش طلاق را در پیش داریم یعنی بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که ما با دادگستری امضا کردیم قرار شد کلیه خانواده‌های متقاضی طلاق، قبل از صدور حکم به مراکز کاهش طلاق بهزیستی مراجعه می‌شوند و در آنجا کارشناسان تخصصی ما با مداخله و مشاوره می‌توانند موثر واقع شوند به طوریکه در سال 94 بیش از 7 هزار پرونده طلاق توافقی از طریق دادگستری به سازمان بهزیستی ارجاع شد که در اثر تلاش کارشناسان ما، بیش از 900 مورد به سازش و زندگی دوباره منجر شد.

وی، با بیان اینکه در سال‌های اخیر روند طلاق در سطح کشور و در مازندران رو به رشد است، گفت: طرح جامع کنترل و کاهش طلاق از ابتدای سال 95 در استان مازندران به عنوان یک استان پایلوت در حال اجراست و دبیرخانه اصلی این طرح در سازمان بهزیستی مستقر شده و برنامه‌های بسیار جامع و کاملی از طریق اتاق فکر سازمان بهزیستی تشکیل و تدوین شد و ما توانستیم با ایجاد حساسیت‌ها در سراسر استان در 3 ماهه اول میزان رشد طلاق را نه تنها متوقف کنیم بلکه نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش (یک‌وهشت دهم درصد) دهیم.

مدیرکل بهزیستی مازندران، تصریح کرد: چشم انداز ما با اجرای این برنامه این است که بتوانیم تا پایان امسال اتفاقات خوبی را در این رابطه در استان شاهد باشیم و اینکه برخی می‌گویند کاهش طلاق ناشی از کاهش ازدواج در استان است باید بگویم این موضوع، ارتباط چندانی به کاهش ازدواج ندارد چون این دو از 2 ورودی مختلف هستند ممکن است در ماه‌های اخیر کاهش ازدواج را شاهد باشیم ولی طلاق که بلافاصله بعد ازدواج اتفاق نمی‌افتد و فرآیندی دارد مثلا طبق آمار حدود 50 درصد طلاق‌ها زیر 5 سال اتفاق می‌افتد که البته این نیز خود زنگ خطری برای ما هست. بررسی‌های ما نشان می دهد مهمترین و اصلی‌ترین عامل طلاق بحث عدم آگاهی و دانش زوجین از مهارت‌های زندگی در دوران پس از ازدواج است در این باره بسته‌های آموزشی خوبی را تدوین کردیم که با تمرکز بیشتر در اختیار افرادی که در مراحل پیش از ازدواج قرار دارند، ارائه شود. 

مازندران استان پایلوت برای پیشگیری از اعتیاد

آرام، درباره پل ارتباطی مردم با سازمان، گفت: موضوع مهمی که نیاز است مردم و جامعه از آن مطلع شوند موضوع خط تلفنی 123 هست که اورژانس اجتماعی سازمان هست و به صورت 24 ساعته در سراسر استان فعال است و کارشناسان تخصصی ما جوابگوی مشکلات، سوالات و موارد اورژانسی در اختیار آن خانوارها قرار می‌گیرد، هستند.

وی، با بیان اینکه حوزه تخصصی بعدی ما حوزه پیشگیری است و شامل 2 مقوله‌ی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از معلولیت‌ها می شود، افزود:عمده فعالیت‌های ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی به بحث آموزش مهارت‌های زندگی در گروه‌های مختف اجتماعی و بحث پیشگیری از اعتیاد است. به طوریکه مازندران در سال 95 به عنوان یکی از ده استان پایلوت اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد انتخاب شده است و با پیگیری‌های مجدانه آقای استاندار و معاون سیاسی ‌وی، از طریق دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی برنامه جامعی برای سال 95 تدوین کردیم که همه دستگاه ها در گیر آن هستند. سال قبل ما توانستیم از لحاظ فرهنگی 10 درصد جامعه را تحت پوشش آموزش‌ها و خدمات قرار دهیم ولی در سال 95 با این برنامه ضریب نفوذ پیشگیری از اعتیاد به بیش از 50 درصد می‌رسد و ما می‌توانیم با انتخاب گروه هدف مناسب و آموزش‌های تخصصی در پیشگیری از اعتیاد که خود عاملی برای بروز از طلاق است، موفق باشیم.

وجود 250 موسسه خیریه و تشکل‌های مردم‌نهاد

مدیرکل بهزیستی مازندران، انعقاد تفاهم‌نامه‌ با سازمان ثبت اسناد مبنی بر ارائه مشاوره ژنتیک قبل از عقد به زوجین را اقدام ارزشمند و در دست اجرای سازمان در سال 95 دانست و گفت: این مهم برای اولین بار درسراسر کشور با حضور استاندار محترم، مدیرکل ثبت اسناد و مدیر کل بهزیستی اتفاق افتاد اما برای رسیدن به اهداف منظوره، نیاز به فراهم شدن بسترهای آن نیز داریم. همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان شهریور امسال کلیه شهرستان‌های مازندران واجد مرکز مشاوره ژنتیک شوند یعنی در همه شهرستان‌ها حداقل یک مرکز مشاوره ژنتیک داشته باشیم. ضمن اینکه هماهنگی‌های لازم برای تاسیس بنیاد ژنتیک منطقه شمال کشور با خیران استان انجام دادیم که مقدمات اولیه آن انجام شد و خیرین عزیز در حال تهیه نقشه هستند تا مکان را بسازند و بنیاد ژنتیک شمال کشور را دایر کنیم.

آرام، در ادامه معاونت مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی را اصلی‌ترین مجرای ورود مردم و پتانسیل‌های اجتماعی در خدمات سازمان دانست و گفت: در استان بیش از 250 موسسه خیریه و تشکل‌های مردم‌نهاد داریم که برنامه‌های مختلف سازمان را انجام می‌دهند بیش از 1500 مرکز غیر دولتی، مهدکودک، مراکز درمان اعتیاد و ... در سطح استان فعالیت می‌کنند که از بهزیستی مجوز می‌گیرند و تحت نظارت سازمان هستند.

وی، درباره نحوه نگرش جامعه به معلولان، بیان کرد: من حدود 10 سال معاون توانبخشی مازندران بودم و با روند تغییر نگرش‌ها در جامعه از نزدیک در ارتباط بودم و اکنون جامعه، افراد معلول را به عنوان یک شهروند توانمند پذیرفته و دیگر نگاه ترحم‌آمیز به آن‌ها وجود ندارد البته این اتفاق خیلی سخت رخ داد هم معلولان در جامعه حضور پیدا کردند و خود را به عنوان یک واقعیت به جامعه قبولاندند و هم جامعه، توانایی‌ها و فعالیت‌های آن‌ها را پذیرفته و معلولان دیگر در گوشه عزلت نیستند. مطالبات معلولان هم در طول این مدت تغییر کرده وعمده مطالبات آن ها، اجتماعی شده و اینکه در فرصت‌های برابر در فعالیت‌های اجتماعی حضور یابند.

شهرداری ساری الگو برای سایر شهرها

مدیرکل بهزیستی مازندران، با بیان اینکه مازندران طی 2 سال متوالی (93 ، 94) در بحث پیگیری و هماهنگی و مناسب‌سازی در کشور رتبه اول را کسب کرده است، گفت: البته کار خیلی گسترده است و ما باید در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های سازمان یادمان باشد افراد معلولی نیز وجود دارند که باید بسترهای لازم را برای‌آن‌ها آماده کنیم اگر جامعه نتواند چنین بستری را آماده کند خود جامعه معلول است نه افراد معلول آن.

آرام، افزود: در استان همدلی و همراهی خوبی وجود دارد و جا دارد از آقای نبیان به عنوان نماینده استاندار در کمیته مناسب سازی استان تشکر کنم صداو سیما نیز همراهی خوبی دارد و برنامه‌های لازم را در بحث مناسب سازی ارائه می‌دهد. جا دارد به صورت ویژه از شهردار ساری تشکر کنم که بعنوان یک الگو در بحث مناسب‌سازی عمل می کند دیگر ما با شهرداری هیچگونه مجادله و تنشی نداریم خودشان برنامه‌ریزی می کنند و کار انجام می‌دهند در شهرهای دیگر نیز اینگونه حرکات شروع شده است.

حوادث، عامل اصلی ایجاد معلولیت‌ها

وی، درباره علل معلولیت‌ها، بیان کرد: معلولیت علت‌های مختلفی دارد در استان بیشترین معلولیت‌ها ناشی از حوادث است البته هنوز نوزادهای با اختلالات ژنتیکی هم متولد می‌شوند و بیماری‌های مزمن (با توجه به افزایش جامعه سالمندان) نیز دخیل‌اند. ما هرساله بحث‌های مختلفی را درباره فرهنگ ترافیک و رانندگی از طریق تهیه بورشورها و برنامه‌های مختلف داریم در دوران سالمندی نیز برنامه‌های بسیار گسترده‌ای را با رویکرد جدیدی آغاز کردیم ما به سالمندان مهارت زندگی دوران سالمندی را آموزش می‌دهیم و همنیطور در بحث پیشگیری از بیماری‌های ژنتیک، مشاوره‌های ژنتیک را جزو اولویت‌های خود قرار دادیم و ما در مناطق روستایی به دلیل ازدواج‌های فامیلی شاهد معلولیت‌های بیشتری هستیم منطقه نوشهر، چهاردانگه ساری، و ...  امسال کار خاصی را به صورت خاص انجا می‌دهیم در تمام خانواده‌هایی که بیش از 2 معلول وجود دارد داریم مشاوره ژنتیک انجام می‌دهی تا علل آن شناسایی شوند. امیدواریم در برنامه ششم توسعه این روند بهبود یابد البته این نوید را داده‌اند که در تدوین برنامه ششم بحث مشاوره ژنتیک و مشاوره قبل ازدواج برای کلیه زوجین اجباری شده است و مجموعه این موارد می‌تواند موثر باشد.

مدیرکل بهزیستی مازندران، درباره اقدامات انجام شده سازمان برای کاهش معلولیت ها، گفت: ما گزارشی را در ارتباط با وضعیت معلولان و مسئولیت اجتماعی دستگاه‌های دیگر به معاون وزیر رفاه و از آنجا برای مجلس فرستادیم که در واقع در این گزارش نگاه ما این بوده اگر کارخانه خودروساز یا جاده‌ها نقشی در ایجاد معلولیت دارند در خدمات بعدی نیز نقش‌های خود را ایفا کنند در حال حاضر هیچ هزینه یا خدمات حمایتی از طریق آن‌ها انجام نمی‌شود.

قانون 3 درصد اشتغال معلولان، محلی از اعراب ندارد

آرام، درباره اشتغال معلولان، اظهار کرد: بر اساس قانون حمایت از جامعه معلولین، 3 درصد کلیه استخدامی‌هایی که از طریق دستگاه‌های دولتی صورت می‌گیرد سهم معلولان است این قانون اجرا می‌شود ولی وقتی هیچ استخدام دولتی صورت نمی‌گیرد پس آن 3 درصد هم محلی از اعراب ندارد از طرفی ما در اصلاحیه‌ای که سال گذشته در حمایت از قانون کار به نگارش درآمد به دنبال تغییر و افزایش درصد هستیم و اگر این اصلاحیه تایید شود شرایط اشتغال برای معلولان ما بهتر خواهد شد به شرطی که استخدام دولتی نیز صورت پذیرد.

درمان سالانه 13 هزار معتاد در کمپ‌های استان

وی، درباره وضعیت معتادان استان، بیان کرد: اینکه می‌گوییند مازندران در مصرف شیشه اول است و حشیش دوم و .... این آمارها غیر رسمی است ما حدود 85 کمپ مجاز در سطح استان داریم اصلا کمپ غیرمجاز در سطح استان نداریم بررسی‌های ما شایعات شکنجه معتادان هنگام ترک را نشان نمی‌دهد البته کار در حجم گسترده هست و ممکن است تخلفات و مشکلاتی وجود داشته باشد ما در سال 95 پروتکل جدیدی را برای کمپ‌ها تدوین کردیم که استفاده از نیروهای تخصصی با رویکرد درمان تخصصی هست همه کمپ‌های استان باید تا پایان شهریور امسال خود را با این آیین‌نامه جدید وقف دهند و اینگونه هم کار نظارتی آسان‌تر خواهد شد هم از آسیب‌های احتمالی برخی از این کمپ‌ها جلوگیری شود. وقتی چیزی حدود 13 هزار معتاد سالانه در کمپ‌ها مداوا می شوند ممکن است یکی دو مورد مشکلاتی هم وجود داشته باشد. البته این رفتارها بیشتر در کمپ‌های غیر مجاز مشاهده می‌شد.

مدیرکل بهزیستی مازندران، با بیان اینکه مازندران تنها استان کشور است که هم عضو تیم مشورتی توانبخشی و هم عضو تیم مشورتی اجتماعی هست، گفت: در حوزه بهزیستی کشور به 6 منطقه تقسیم شده و مسئولیت هر منطقه را به یکی از مدیران کل داده ند که مازندران مسئول کمیته منطقه 4 هست که شامل استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و خراسان شمالی می‌شود مازندران جزو 5 استان اول کشور برای ارائه خدمات توانبخشی هست این ناشی از وجود نیروهای تخصصی و کارآمد در سطح استان مازندران است.

آرام در پایان، پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی، استاندارد سازی خدمات و بهره گیری از مشارکت مردمی را سه رویکرد اصلی بهزیستی مازندران در سال 95 اعلام کرد.

گفت‌وگو: مجید ساجدی‌فر

این مطلب در شماره دوم دو هفته نامه موثق (20 تیر 95) منتشر شده است


درمان سالانه 13 هزار معتاد در کمپ‌های استان


منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : دکتر آرام - بهزیستی استان -

نظر شما در مورد : درمان سالانه 13 هزار معتاد در کمپ‌های استان

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها