مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 72117 -تاریخ انتشار : شنبه 02 مرداد 1395 -ساعت : 13:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رونق اقتصاد شهری، اقدام عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی

رونق اقتصاد شهری، اقدام عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی

اختصاصی مازندمجلس: بی‌شک اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا و مولّد می‌باشد و اقتصاد درون‌زا نیاز به شکوفایی مزیت‌های نسبی هر اقلیم و منطقه دارد. برای این منظور صدور نسخه یکسان برای تمامی استان‌ها نسخه‌ای شفا بخشِ اقتصادِ بیمار کشور نخواهد بود

مازندمجلس: مهدی عبوری*- یکی از مهمترین بخش‌های حاکمیتی که در لایحه مدیریت شهری نیز به آن اشاره شد، تقویت نهادهای عمومی همچون شهرداری‌ها می‌باشد. بی‌شک شهرداری‌ها به عنوان مهمترین نهاد در توانمند سازی شهروندان در تولید ثروت می‌توانند با رونق اقتصاد شهری بخشی از منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی را محقق سازند.

اما پیش از این، مدیران دستگاه‌ها در استان‌ها باید با کشف ظرفیت‌ها و مزیت‌های بومی و نسبی هر منطقه ابتدا به آموزش و تربیت نیروی مولّد همت گمارده و سپس شهرداری‌ها زمینه تولید ثروت توسط این نیروهای مولّد را فراهم آوردند.

به عنوان مثال آموزش بانوان و زنان سرپرست خانوار در مازندران در حوزه‌های صنایع دستی، هتل‌داری، گردشگری و سایر مشاغل مرتبط با مزیت‌های این استان از یک سو و بسترسازی برای تولید، توزیع و فروش این محصولات می‌تواند علاوه‌ بر توانمندسازی شهروندان در تولید ثروت سبب رونق اقتصاد شهری و تحقق اقتصاد مقاومتی با تکلیه بر مزیت‌های بومی و منطقه‌ای گردد.

 بی‌شک اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا و مولّد می‌باشد و اقتصاد درون‌زا نیاز به شکوفایی مزیت‌های نسبی هر اقلیم و منطقه دارد. برای این منظور صدور نسخه یکسان برای تمامی استان‌ها نسخه‌ای شفا بخشِ اقتصادِ بیمار کشور نخواهد بود.

استان مازندران و شهر ساری که در نوروز 95 به عنوان پرترددترین مناطق کشور بوده‌اند ثابت کرده‌اند مهمترین پتانسل تولید ثروت و اشتغال‌زایی آنان توسعه صنعت گردشگری می‌باشد لذا با رونق گردشگری شهری و روستایی می‌توان ضمن حفظ و مرمّت ابنیه تاریخی، انتقال تاریخ گذشتگان به آیندگان، شرایط و بستر مساعد ایجاد اشتغال را فراهم نمود که ایجاد و ساخت فضاهای گردشگری جدید همچون پارک ملل در حاشیه رودخانه تجن که نوروز 95 میزبان هزاران مسافر از سراسر کشور بوده است نمونه‌ای از امکان نقش آفرینی مدیریت و اقتصاد شهری در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

* شهردار ساری

این مطلب در شماره دوم دو هفته نامه موثق (20 تیر 95) منتشر شده است


رونق اقتصاد شهری، اقدام عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی


منبع : شماره دوم نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مهدی عبوری - نشریه موثق -

نظر شما در مورد : رونق اقتصاد شهری، اقدام عملی در تحقق اقتصاد مقاومتی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها