مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 72165 -تاریخ انتشار : شنبه 02 مرداد 1395 -ساعت : 16:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اقدام اول در سال آخر

پرونده موثق از عملکرد دولت در مازندران/

اقدام اول در سال آخر

اختصاصی مازندمجلس: برخی کرسی وزارت کشور را را هبه رئیس جمهور برای تعامل با اصولگرایان معتدل مجلس نهم دانسته‌ و بیان داشتند که دولت بازوی اجرایی خود را به جریان اصولگرای معتدل واگذار کرد و از سویی برخی این اقدام روحانی را ترجمان عملی اعتدال دانسته‌اند

مازندمجلس: انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و خلق جریان اعتدال که خود را نقطه مقابل افراط‌گرایی تعریف نموده بود امید به گشایش تعاملات داخلی و بین‌المللی را درعموم مردم رقم زد. اگرچه در اوایل تشکیل دولت گمانه‌زنی‌های بسیاری برای معاون اولی «محمدرضا عارف» و وزارت کشوری «اسحاق جهانگیری» وجود داشت اما عارف به دولت راه نیافت، تا اینکه جهانگیری بر مسند معاون اولی و «عبدالرضارحمانی فضلی» بر مسند وزارت کشور تکیه زنند، از همان آغازین روزهای حضور همکار سابق «علی لاریجانی» در دولت، شائبه نفوذ جریان اصولگرا در انتصاب استانداران قوت گرفت تاجایی که برخی کرسی این وزارت را هبه رئیس جمهور به رئیس مجلس برای تعامل اصولگرایان معتدل مجلس نهم با دولت دانسته‌ و بیان داشتند که دولت بازوی اجرایی خود را به جریان اصولگرای معتدل واگذار کرد و از این منظر اندام او فرمان مغز را اجرا نمی‌کند، از سویی برخی این اقدام روحانی را ترجمان عملی اعتدال دانسته‌اند با این همه اما آنچه مسلم است این است که سال آخر دوره ریاست جمهوری به نوعی زمان بررسی عملکرد دولت‌هاست، دولت تدبیر و امید باهمه‌ی مشکلات اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی با موافقان و منتقدان بسیاری روبه‌رو بود، حدود 3 سال این دولت که با مجلس نهم سپری شد، شاهد انتقادات تند برخی از نمایندگان نسبت به عملکرد آن بودیم، توافقات هسته‌ای، کاهش تورم و برخی دیگر از دستاوردهای دولت اگرچه قابل توجه است اما به نظر می رسد چندان قانع کننده نبوده، برخی این مسئله را در ضعف برخی از مدیران اجرایی و مخصوصا مدیران ارشد استان‌ها دانسته‌اند و ترجیح می‌دهند عملکرد مدیران میانی را با عملکرد دولت و شخص رئیس جمهور به شکل مجزا بررسی نمایند، در این خصوص برای بررسی عملکرد مدیریت ارشد استان مازندران با دو تن از فعالین سیاسی استان به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌آید:

 

مهدی قاسمی در گفت‌وگو با موثق:

بسیاری از مدیران اجرایی با دولت همراه نیستند

مهدی قاسمی دبیر حزب اعتدال و توسعه مازندران در گفت‌وگو با موثق پیرامون مدیریت ارشد استان مازندران، گفت: انتخاب استاندار جزو اختیارات رئیس جمهور است. زمانی که سال 92 دولت با نگاه تغییر و تحول خواهی وارد میدان شد موقعیت ایران در منطقه و جهان چه از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی جایگاه مناسبی نداشت. دولت آقای روحانی امید را به جامعه بازگرداند و تغییر و تحولاتی هم انجام شد. در همان زمان تغییر استانداران کشور هم اتفاق افتاد. نگاه بر این بود که ظرفیت‌های اعتدالی استان در جهت مدیریت استفاده شود. همین الان هم بسیاری از مدیران کل و مدیران سازمان‌های ما از جناح رقیب هستند که بر منصب خود ابقا شدند و منتقد دولت هستند که در ستادهای رقبای روحانی کار کردند.

وی با اشاره به اینکه برخی از مدیران مازندران در حال حاضر در قد و قواره مدیریت استان نیستند، گفت: در بحث مدیریت ارشد استان هم که بعد از 3 سال کارنامه را نگاه می‌کنیم می‌بینیم خیلی بهتر از این باید کار می‌شد ولی نشد. از ظرفیت‌های دوستداران دولت باید استفاده می‌شد اما نشد. قاسمی در پاس به این سوال که آیا نحوه مدیریت استان باعث ریزش آرای روحانی در سال 96 می‌شود یا خیر، گفت: انتظاراتی که مردم با یک میلیون و دویست و هفتاد هزار رای به دولت روحانی داشتند فعلا برآورده نشد. ما در مازندران نیاز داریم فضای کسب و کار و مسائل معیشتی به سمتی برود که مردم راضی باشند. تورم 45 درصدی در این دولت زیر 10 درصد رسید که اتفاق بسیار خوبی بود و همچنین سرمایه‌گذارهایی که به استان مازندران می‌آیند را باید به فال نیک گرفت اما آیا حاصل این آمد و رفت‌ها چه خروجی برای مردم دارد باید مد نظر باشد.

دبیر حزب اعتدال و توسعه با اشاره به این موضوع که این حزب همواره از طرفداران دولت تدبیر و امید بود وهست و در مقابل مدیران ضعیف می‌ایستد، تصریح کرد: مدیری که ضعیف است باید برود. سوال من این است که بعد از سه سال فعالیت مدیران ارشد و اجرایی، عملکرد خود را به سمع و نظر مردم برسانند که و بعد مشخص شود آیا این عملکرد مردم را راضی نگه می‌دارد یا خیر؟ در مازندران باید بهتر از این کار می‌شد. انسجامی که ما باید در دستگاه‌های اجرایی مازندران شاهد باشیم نیستیم. به سبب اینکه بسیاری از مدیران دستگاه‌های اجرایی با دولت همراه نیستند.  قاسمی با اشاره به ناجوانمردی‌هایی که اخیرا علیه دولت اتفاق افتاد، گفت: دولت بسیار خوب عمل کرد. در همین مسئله فیش‌های حقوقی عزل کردن بسیاری از مدیران ناشایست بسیار مناسب بود.

وی پیرامون نحوه انتخاب استاندار مازندران، گفت: انتخاب استاندار برحسب شناخت است. ریاست ستاد انتخاباتی در انتخاب استاندار مازندران بی‌تاثیر نبود. ما در سال 84 هم داشتیم که کسی استاندار شد که حتی در گمانه زنی‌ها هم نبود. اما به هر تقدیر حق مازندران گرفته نشد. به طور مثال ما منطقه آزاد را در زمان سفر آقای رئیس جمهور می‌توانستیم داشته باشیم که نگرفتیم. اکنون مازندران در رکود است و اتفاق مثبتی نمی‌افتد. من به عنوان دبیر حزب اعتدال و توسعه مازندران از کسانی که خود را حامی دولت می‌دانند ولی در بزنگاه‌ها خلاف سیاست‌های حمایتی دولت عمل می‌کنند انتقاد دارم. ما در بسیاری از جاها رکود داریم. در صنایع رکود داریم. عملکردی که باید انجام می‌شد من نمی‌بینم. شفاف بیایند توضیح بدهند که چکار کردند؟ یکی از انتقاداتی که من از دستگاه‌های اطلاع رسانی مجموعه استانداری دارم این است که عملکرد دولت به سمع و نظر مردم نمی‌رسد. اگر کاری کردند بیایند بگویند. با توجه به شرایطی که الان ما در مسائل اقتصادی و رکود داریم خیلی بهتر از این می‌توانستیم کار کنیم.

 

 

حسین برزگر در گفتگو با موثق؛

مازندران نیازمند نَفَسی تازه در مدیریت

حسین برزگر در گفتگو با موثق، اظهار کرد: یکی از مشکلات استان مازندران این است که دولت با  مسائل استان با تسامح و تساهل برخورد می‌کند  و آن انتظاراتی که مردم داشتند با توجه به آرای بالای مردم برآورده نشده است. وی، افزود: یکی از مطالبات جدی حامیان دولت در مازندران این است که اصلاح مدیریتی صورت گیرد شاید بخش‌هایی از دولت این تغییر مدیریت را به صلاح ندانند اما این تغییرات و انتصاباتی که در مدیریت ارشد استان صورت گرفته خیلی پاسخگوی خواسته مردم مازندران نیست و نیاز است هوا و نفس تازه‌ای در استان دمیده شود.

این فعال سیاسی، با بیان اینکه تجربه دو استان خراسان شمالی و جنوبی نشان داد دولت می‌تواند این تغییرات را انجام دهد و موجب امیدواری حامیان خود شود، تصریح کرد: اگر این اتفاق نیفتد ممکن است موجب ریزش آرای آقای روحانی در استان شود چون صرفنظر از اینکه چه کسی روی کار بیاید ما با اشخاص و مصادیق سروکار نداریم بلکه دنبال شاخص‌ها هستیم و اگر کسی در تراز و شاخص‌های آقای روحانی بگنجد استقبال می‌کنیم. وی، ادامه داد: نیاز است در برخی استان‌ها از جمله مازندران، ضمن حفظ شان و جایگاه آدم‌ها برخی تغییرات مدیریتی صورت گیرد که اگر این تغییرات رخ دهد قطعا به نفع دولت خواهد بود.

برزگر، درباره تخریب رسانه‌ای دولت، گفت: من معتقدم برخی اشخاص چه در رسانه‌ها چه در فضای مجازی باید از تخریب اشخاص بپرهیزند. از طرفی نقد هم باید عالمانه باشد. این فعال رسانه‌ای، تصریح کرد: تیم رسانه‌ای در مازندران هماهنگ نیستند رسانه‌های مخالف دولت بسیار منسجم و یکپارچه عمل می‌کنند و در بسیاری موارد و برنامه‌ها حتی رسانه‌های حامی دولت دعوت نمی‌شوند که نیاز است این مساله مورد توجه قرار گیرد.

وی، درباره عدم تخصیص اعتبارات سفر رئیس‌جمهور به استان، بیان کرد: شاید بخشی از عدم موفقیت دولت در تخصیص اعتبارات مربوط به محدودیت‌های اعتباری باشد بخش دیگر آن، شاید بخاطر عدم پیگیری‌ به موقع باشد البته این بحث‌ها را دوستان باید با آمار و ارقام صحیح و قانونی اعلام کنند چون در حیطه تخصصی سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت است.

این مدرس دانشگاه، افزود: کارشناسان معتقدند که اوضاع مازندران منفعل است و کارها به کندی پیش می‌رود تیم اقتصادی دولت در مازندران هماهنگ نیست و بخشی از انتصابات بر اساس روابط هست به نظر می‌رسد این موضوع نیز در ریزش آرای آقای روحانی در مازندران نقش داشته باشد بنده معتقدم که تیم اقتصادی آقای روحانی در مازندران به مراتب می‌توانست بهتر از این عمل کند.

وی، خاطرنشان کرد: آقای استاندار و برخی مسئولان مربوطه در رابطه با بهبود اوضاع و توسعه استان، به آمار و ارقام استناد می‌کنند اما کارشناسان معتقدند این آمارها متناسب با واقعیت‌های جامعه نیست. در بین دانش‌آموختگان بیکاری بسیار بالایی داریم تا حدی که این موضوع در حال تبدیل شدن به فاجعه است واحدهای صنعتی ما وضعیت نامناسبی دارند. برزگر، گفت: شنیده شده است برخی نمایندگان در انتخاب مدیران استانی دخالت می‌کنند باید به این نمایندگان یادآور شد که این خارج از وظیفه شماست این دخالت‌ها به زیان مردم و منطقه است و بهتر است بجای معرفی اشخاص به شاخص‌ها و توانایی‌ها نگاه کنند.

این مطلب در شماره سوم دو هفته نامه موثق منتشر شده است


اقدام اول در سال آخرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : اقدام اول در سال آخر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها