امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 05:52:45

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 72796 -تاریخ انتشار : سه شنبه 05 مرداد 1395 -ساعت : 10:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ضرورت وضع عوارض واردات محصولات کشاورزی از سوی نمایندگان/ امسال برنامه جدی برای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران عنوان کرد؛

ضرورت وضع عوارض واردات محصولات کشاورزی از سوی نمایندگان/ امسال برنامه جدی برای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری داریم

اختصاصی مازندمجلس: حیدرپور به نقش نمایندگان در رفع برخی معضلات و مشکلات کشاورزان اشاره کرد و گفت: نمایندگان می‌توانند برای واردات محصولات کشاورزی عوارضی را وضع کنند تا با آن به تولید داخل کمک شود و افزایش تولیدات را شاهد باشیم

اختصاصی مازندمجلس: دلاور حیدرپور در گفتگو با موثق، درباره برنامه‌های آتی این سازمان جهت توسعه کشاورزی مازندران، اظهار کرد: ارتقای بهره‌وری از امکانات موجود، ارتقای بهره وری نیروی انسانی و عوامل تولید با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، احیای ظرفیت‌های موجود (برای افزایش عملکرد در سطح و استفاده از ظرفیت‌های موجود)، ترویج کشت دوم و سوم در مزارع، و ... ظرفیت‌هایی است که برای افزایش کشت نظر داریم.

توجه به توسعه باغات در اراضی شیبدار

وی، افزود: ضریب کشت استان در حال حاضر 1.4 دهم درصد است که این رقم 2 برابر متوسط کشوری با 7/0 هکتار است و بنا داریم این رقم استان را افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، تصریح کرد: توسعه باغات در اراضی شیبدار یکی از ظرفیت‌های مورد توجه ما است که  تنها یکی دو سال از آغاز آن می‌گذرد. برنامه ما این است که اگر شرایط فراهم باشد ظرف 3 سال‌ آینده ده هزار هکتار را به این امر اختصاص دهیم.

تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری

حیدرپور، توسعه آبزی پروری(در آب‌های شیرین و دریا)، برای پرورش میگو، ماهی خاویاری و ماهی در قفس دریا را از برنامه‌های مورد توجه سازمان عنوان کرد و گفت: برای افزایش تولید نیاز به آماده سازی زیرساخت‌هاست، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی بخصوص شالیزاری در دستور کار ما هست که بتوانیم ابعاد مهندسی به اراضی بدهیم تا ماشین‌آلات راحت‌تر در آن کار کنند. نیاز است راندمان بهره وری آب را در این اراضی افزایش دهیم. همچنین بنا داریم امسال یک حرکت خیلی جدی در تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری داشته باشیم.

اجرای 6 هزار هکتار آبیاری نوین

وی، افزود: در تامین آب با همکاری شرکت آب منطقه‌ای باید اقدامات اساسی انجام شود و برای توسعه کشاورزی و کاهش تنش کم‌آبی لازم هست که در زیرساخت‌های تامین آب ما سرمایه گذاری بیشتری(هم در ذخیره سازی، هم انتقال هم مصرف در مزرعه) داشته باشیم که بخشی از اینها در برنامه‌های ما هست و می‌خواهیم با پوشش دادن کانال، لوله‌گذاری انتقال آب و آبیاری تحت فشار در مزارع راندمان آبیاری را افزایش دهیم که امسال در برنامه سازمان هست حدود 6 هزار هکتار آبیاری نوین را در مازندران اجرایی کنیم.

ارائه تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، با بیان اینکه کشاورزی نوین سرمایه می‌خواهد و باید در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری شود، گفت: نیاز است درتهیه ماشین‌آلات کشاورزی به بهره‌وران کمک کرد که در حال حاضر ما برای خرید ماشین‌آلات تسهیلات می‌دهیم. ضمن اینکه برای بروز شدن کشاورزی استان، نیاز است از تکنولوژی روز دنیا بهره‌مند شویم ماشین‌آلات بیشتری را با بهره مناسب‌تری در اختیار متقاضیان بخش کشاورزی قرار دهیم، صنایع وابسته به کشاورزی را باید تقویت کنیم که ارزش افزوده بیشتری عاید تولیدکنندگان ما شود و ضایعات محصول را کم کند.

ارتقای سطح مهارتی بهره‌برداران

حیدرپور، تصریح کرد: مهمترین عامل برای کشاورزی نوین، این است که سرمایه‌گذاری زیربنایی را تقویت کنیم، از تکنولوژی روز استفاده کنیم، ضمن اینکه آموزش و ارتقاع سطح مهارتی بهره برداران ما یکی از اقدامات در دستور کار ما هست که با انجام کارگاه‌های آموزشی و الگویی در صدد هستیم که بهره برداران را در حد توان با دانش روز کشاورزی آشنا کنیم.

ضرورت وضع عوارض واردات محصولات کشاورزی

وی، در ادامه به نقش نمایندگان در رفع برخی معضلات و مشکلات کشاورزان اشاره کرد و گفت: نماینده‌ها ظرفیت خوبی برای استان هستند که می‌توانند در مراکز تصمیم گیری ملی جهت توسعه استان و سیاست‌گذاری‌هایی که در راستای حمایت از منطقه باشد، موثر باشند همه نمایندگان مازندران به صورت کلی و آقای شاعری که رئیس کمیسیون کشاورزی می‌توانند بسیاری از عقب‌ماندگی‌ها و مشکلات را مرتفع کنند و برای استفاده بیشتر از منابع ملی در استان به ما کمک ‌کنند که از ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، افزود: نمایندگان می‌توانند برای واردات محصولات کشاورزی عوارضی را وضع کنند تا با آن به تولید داخل کمک شود و افزایش تولیدات را شاهد باشیم.

حیدرپور، در پایان گفت: مطمئنا آقای شاعری با تعاملی که با وزارتخانه و مسئولان به صورت مستقیم و غیرمستقیم دارد، می‌تواند به ما کمک کند که آماده سازی زیرساخت‌ها را با سرعت بیشتری ادامه دهیم.

گفتگو: مجید ساجدی فر  

         لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حیدرپور - جهاد کشاورزی - نمایندگان - تجهیز اراضی -

نظر شما در مورد : ضرورت وضع عوارض واردات محصولات کشاورزی از سوی نمایندگان/ امسال برنامه جدی برای تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری داریم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها