امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:10:03

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 73774 -تاریخ انتشار : دوشنبه 11 مرداد 1395 -ساعت : 07:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
چرا باید روحانی و ظریف قطار برجام را در 4 سال آینده هدایت کنند؟

چرا باید روحانی و ظریف قطار برجام را در 4 سال آینده هدایت کنند؟

مازندمجلس: دولت یازدهم اما در حال طی کردن این مسیری طولانی است و نباید راننده این قطار عوض شود. نه تنها روحانی، بلکه وزیر امور خارجه یعنی محمد جواد ظریف نیز باید تا پایان کامل این پرونده مسئولیت برجام را به عهده بگیرد

مازندمجلس: بعد از سال‌ها که مسائل اقتصادی و سیاست داخلی درایران سایه سنگین خود را بر انتخاب مردم و انتخابات‌های مختلف گسترانده بود، این بارما شاهد این معنا هستیم که یک مسئله سیاست خارجی تاثیر مستقیمی در انتخاب مردم در انتخابات مجلس آینده و دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری دارد. رسیدن به یک توافق هسته‌ای بعد از 12 سال باعث شده است تا تمام ساحت زندگی مردم به برجام گره بخورد و همه به دنبال نتیجه این توافق بزرگ باشند. قطعا در انتخابات مجلس دهم رقابت اصلی نه میان اصلاح طلبانو اصول گرایان بلکه میان موافق و مخالفان برجام خواهد بود. رفتار تند لاریجانی و جبهه پایداری که هر دو در فضای سیاسی کشور به اصول گرایی شهره هستند در برابر یکدیگر درمسئله برجام به خوبی بیانگراین معناست.

مسئله هسته‌ای و برجام و نحوه اجرای آن تاثیر مستقیمی در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران دارد. برجام مسئله‌ای است که نه در سال آیندهیا دو سال آینده به سرانجام نهایی خود می‌رسد بلکه مردم ایران می‌توانند نتیجه قطعیاین توافق بزرگ را در 10 سال آینده مشاهده کند. همین مسئله باعث می‌شود تا انتخابات ریاست جمهوری آینده دو چندان شود. دولتی باید سرکار باشد که بتواند توافق هسته‌ای رابه سرمنزل مقصود خود برساند. به نظر می‌رسد حسن روحانی با توجه به اینکه خود آغاز کننده این مذاکرات هسته‌ای بود و به خوبی با بالا و پایین این مذاکرات آشنا است و به جزئیات آن آگاه است، می‌تواند بهترین گزینه برای دولت دوازدهم باشد.

طبق سنت ایرانیان بعد از انقلاب اسلامی، روسای جمهورایران دوران هشت ساله‌ای را سپری می‌کنند و از این بابت می‌توان آسوده بود که روحانی دوره 8 ساله‌ای را سپری می‌کند اما در این میان مردم باید بدانند که انتخاب هر فردیبه غیر از روحانی و به ویژه فردی که مخالف سیاست‌های روحانی باشد، به معنای پایان برجاماست. برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، دولتی به سرکار آمد که هدفمند سیاست خودرا پیش برد و شعار انتخاباتی خود که حل پرونده هسته‌ای بود جامه عمل پوشاند و بایداجازه داد که رئیس جمهور و دولت این پرونده را به سرمنزل مقصود خود برسانند. هیچ دولتی در ایران درگیر چنین ماموریتی نبوده است چون آنها بیشتر درگیر برنامه‌های کوتاه مدتخود بودند. نمونه بارز آن دولت‌های نهم و دهم است. این دو دولت بیشتر بر روی برنامه‌هایکوتاه مدت استوار بود، آنهم تصمیماتی که بیشتر نظر رئیس جمهور بود تا دولت و عقلاینظام !

دولت یازدهم اما در حال طی کردن این مسیری طولانی است و نباید راننده این قطار عوض شود. نه تنها روحانی، بلکه وزیر امور خارجه یعنی محمدجواد ظریف نیز باید تا پایان کامل این پرونده مسئولیت برجام را به عهده بگیرد.

حضور هر فردی به غیر از روحانی و ظریف می‌تواندیک فاجعه عظیمی را به بار آورد و زمینه برگشت به عقب کشور را فراهم کند. برجام حتی می‌تواند مسیر دولت‌های بعد از دولت دوازدهم را نیز مشخص کند. مردم ایران دیگر نبایدروزی به خاتمی رای بدهند و دیگر روز به فردی صد در صد مخالف او یعنی محمود احمدی نژادرای بدهند. برجام مسیر مشخصی را برای کشور مشخص می‌کند که باید طبق آن مسیر آینده رارفت. توافق هسته‌ای حاصل اعتدال در کشور بود و تحریم‌ها حاصل افراط، پس بهتر است برای رسیدن به آینده بهتر تلاش کنیم تا عقلانیت تا سال‌ها در ایران حاکم باشد.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : برجام - آینده - هسته‌ای - روحانی - توافق - جمهوری - سیاست - دوازدهم - پرونده - مسئله - بیشتر - انتخابات - پایان - مخالف - جمهور - بدهند - دولت‌های - درگیر - می‌کند - سرکار - می‌رسد - ریاست - سال‌ها - دولتی - سرمنزل - اسلامی - مذاکرات - مقصود - ساله‌ای -

نظر شما در مورد : چرا باید روحانی و ظریف قطار برجام را در 4 سال آینده هدایت کنند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها