امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 21:47:31

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 74808 -تاریخ انتشار : شنبه 16 مرداد 1395 -ساعت : 03:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فاجعه محیط زیستی پس از انتقال آب خزر به سمنان/ دولت به محیط زیست فشار می آورد

فاجعه محیط زیستی پس از انتقال آب خزر به سمنان/ دولت به محیط زیست فشار می آورد

مازندمجلس: شنیده ها حاکی است از آن است که دولت درصدد انتقال آب خزر به استان سمنان است که اگر صحت داشته و آب خزر به سمنان یا هر استان دیگری منتقل شود با توجه به بسته بودن دریاچه خزر و پسروی شدید آب پیش بینی می شود که یک فاجعه زیست محیطی رخ دهد

مازندمجلس: به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان به نقل از خانه ملت،علی محمد شاعری  با انتقاد از اخبار مطرح شده مبنی بر انتقال آب خزر به سمنان، گفت: با توجه به اینکه دریاچه خزر بسته است کوچکترین دخل و تصرف در آن موجب بهم ریختگی اکوسیستم خزر خواهد شد.
 
نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، افزود: شنیده ها حاکی است از آن است که دولت درصدد انتقال آب خزر به استان سمنان است که اگر صحت داشته و آب خزر به سمنان یا هر استان دیگری منتقل شود با توجه به بسته بودن دریاچه خزر و پسروی شدید آب پیش بینی می شود که یک فاجعه زیست محیطی رخ دهد.
 
وی با تاکید بر اینکه انتقال آب خزر به استان های دیگر به طور حتم شرایطی مانند دریاچه ارومیه را رقم خواهد زد، تصریح کرد: دریاچه خزر به لحاظ بسته بودن قدرت خود پالایی بسیار کمی دارد. بنابراین برداشت آب و شیرین سازی آب شور این دریا موجب افزایش غلظت نمک شده و زندگی آبزیان را با خطر روبه رو خواهد کرد.
 
تالاب های اطراف دریای خزر خشک می شوند
 
شاعری با اشاره به اینکه تالاب های اطراف این دریا در صورت انتقال آب در سریع ترین زمان ممکن خشک می شوند، گفت: همچنین انتقال موجب افزایش دمای آب خزر شده و به طورکلی اکوسیستم دریای خزر و گردش طبیعی حیات دراین دریاچه با مشکل همراه خواهد شد.
 
۲۰۰ کیلومتر جنگل در مسیر انتقال آب ازبین می رود
 
از سوی دیگر علاوه بر اینکه این اقدام موجب خسارت به زندگی مردم این منطقه می شود به طور حتم از بین رفتن جنگل تا حدود ۲۰۰ کیلومتر در مسیر انتقال آب را هم به دنبال خواهد داشت.
 
شوری خاک و آسیب جدی به کشاورزی و صنعت استان سمنان
 
این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه انتقال آب خزر به هر استان دیگر حتی باعث شوری خاک و آسیب به تاسیسات صنعتی و کشاورزی در آن مناطق می شود، افزود: واقعا اگر دولت درصدد است که مشکل آب در استان سمنان و استان های دیگر را حل کند بهترین راه انتقال و شیرین سازی آب خلیج فارس است. چون این دریا متصل به آب های آزاد بوده و هیچ مشکلی به وجود نمی آید.
 
سازمان حفاظت محیط زیست برای موافقت با طرح انتقال آب تحت فشار دولت قرار دارد
 
وی با تاکید بر اینکه امکان جبران خسارت های زیست محیطی ناشی از انتقال آب خزر به استان های دیگر وجود ندارد، تصریح کرد: کارشناسان، مسئولان و مردم مناطق شمالی کشور اعتقاد دارند که این اقدام نباید صورت گیرد.
 
رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انتقال آب خزر از سوی دولت در حال پیگیری است، گفت: در حال حاضر سازمان محیط زیست در حال بررسی طرح ارزیابی زیست محیطی این اقدام است. البته به مسئولان سازمان محیط زیست مراتب اعتراض خود در مخالفت نسبت به این کار به صورت شفاهی اعلام کردم اما به نظر می‌رسد که سازمان محیط زیست تحت تاثیر فشارهای دولت در حال بررسی این موضوع است.


منبع : میزان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتقال - استان - اینکه - سمنان - دریاچه - اقدام - محیطی - اشاره - خسارت - طبیعی - کیلومتر - مناطق - بررسی - مسئولان - دریای - کشاورزی - شیرین - درصدد - افزود - شورای - اکوسیستم - تاکید - تصریح - زندگی - افزایش - فاجعه - اطراف -

نظر شما در مورد : فاجعه محیط زیستی پس از انتقال آب خزر به سمنان/ دولت به محیط زیست فشار می آورد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها