مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 6372 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 06 آبان 1394 -ساعت : 12:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رقابت تنگاتنگ در حوزه انتخابیه آمل

اختصاصی مازندمجلس/

رقابت تنگاتنگ در حوزه انتخابیه آمل

اختصاصی مازند مجلس: با آنکه آمل ملقب به صنعتی‌ترین شهر استان مازندران است و به نسبت سهمیه مجلس بیشترین جمعیت را دارد، اما با این حال شهرستان آمل به رای طایفه‌ای مشهور است/ شاید تبدیل شدن انتخابات مجلس نهم در حوزه آمل به حالت دو قطبی و شعار تبلیغاتی (شهری و غیرشهری بودن نامزدها) برگ برنده یوسفیان ملا در مجلس نهم بود/ هرچند که نام‌های بزرگی در این حوزه مطرح است و آمادگی خود را برای حضور در انتخابات مجلس دهم اعلام کردند اما شاید نقش هیچکدام به اندازه حسینی در زمینه ارتباط با دولت تدبیر و امید پررنگ نباشد

اختصاصی مازند مجلس : حوزه انتخابیه آمل تنها حوزه‌ای در مازندران است که در طی سه دوره گذشته مجلس شورای اسلامی شاهد تغییر و تحولی در خود نبوده است. عزت‌اله یوسفیان ملا که دارد کم کم جا پای احمد ناطق نوری می‌گذارد، از مجلس هفتم که وارد خانه ملت شده است در سه دوره متوالی توانسته رای اعتماد مردم آمل را جلب کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات توانسته در عرض 12 سال نمایندگی چهره آمل را کاملا تغییر دهد و با اقداماتی که در این سال‌ها انجام شد، آمل به یک شهر صنعتی با شکوفایی اقتصادی و شهرک‌های بزرگ صنعتی تبدیل شده است و توانست در زمینه رونق اقتصادی و صنعتی از دیگر شهرهای مازندران پیشی بگیرد.

گروهی معتقدند دسترسی سرمایه‌گذاران تهرانی به آمل به خاطر بعد مسافت کوتاه نسبت به دیگر شهرهای مازندران موجب ترقی صنعتی این شهر شده است اما باید به مدیریت و برنامه‌ریزی درست مسئولان شهرستانی آمل و به خصوص نماینده مجلس آن اذعان کرد که می‌تواند سرلوحه کار دیگر شهرهای مازندران قرار بگیرد.

رای قاطع یوسفیان ملا در دوره‌های گذشته

یوسفیان ملا در انتخابات مجلس هفتم تنها با کسب حدود26 درصد آرا (تنها یک و نیم درصد بیش از چیزی که برای کشانده نشدن انتخابات به مرحله دوم نیاز است) موفق به ورود به خانه ملت شد، این در حالی است که در انتخابات مجلس هشتم بیش از 40 درصد و در انتخابات نهم بیش از 52 درصد آرا را کسب کرد و به خانه ملت راه پیدا کرد.

شاید تبدیل شدن انتخابات مجلس نهم در حوزه آمل به حالت دو قطبی و شعار تبلیغاتی (شهری و غیرشهری بودن نامزدها) برگ برنده یوسفیان ملا در مجلس نهم بود اما هرچه که بود باعث راهی شدن مجدد یوسفیان ملا به مجلس نهم شد.

هرچند که یوسفیان ملا طرفداران سرسختی دارد، از آن طرف مخالفانی دارد که اینبار در مجلس دهم عزمشان را جزم کرده‌اند تا تغییری در حوزه انتخابیه ایجاد کنند. مخصوصا با توجه به تغییر دولت و به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییراتی که در سیاست‌های کلی نظام بوجود آمد، تحول در این حوزه نیز محتمل به نظر می‌رسد.

اگرچه که یوسفیان ملا در طی این سال‌ها نشان داد که وابسته به جناحی (مخصوصا دولت پیشین) نیست، اما عجیب نیست که خواست مردم این حوزه به فرستادن نماینده‌ای با همگرایی بیشتر با دولت کنونی باشد.

به طور مثال اتفاقاتی که در منطقه امام‌زاده هاشم و جدل‌هایی که بین دو استان تهران و مازندران برسر تقسیمات کشوری رخ داد و انفعال مسئولان مازندرانی، نارضایتی‌های مردم مازندران و آمل را بوجود آورد که به نظر می‌رسد برای رفع این مشکل به مسئولانی همسو با دولت که برآمده از آن باشند و دارای قدرت چانه‌زنی بیشتر با مسئولان رده بالای کشور باشند نیاز است.

رای طایفه‌ای در شهری صنعتی

با بررسی دقیق این حوزه انتخابیه می‌توان به این نتیجه رسید که با آنکه آمل ملقب به صنعتی‌ترین شهر استان مازندران است و به نسبت سهمیه مجلس بیشترین جمعیت را دارد، اما با این حال شهرستان آمل به رای طایفه‌ای مشهور است. آمل به بخش‌ و طایفه‌های مختلفی تقسیم می‌شود و در انتخاباتی همچون انتخابات مجلس شورای اسلامی، هر نامزدی که توسط بزرگان آن طایفه تایید شده باشد آرای آن طایفه به سبد او ریخته می شود.

کمابیش این اتفاق در تمامی 9 حوزه انتخابیه استان رخ می‌دهد و رای قومی و قبیله‌ای در همه جا وجود دارد اما در هیچ حوزه‌ای به این اندازه تاثیرگذار و تعیین کننده نیست. شاید در دهه‌های گذشته و دوره‌های ابتدایی انتخابات این اتفاق پذیرفته شده و تا حدودی مورد انتظار بود اما با گذشته حدود 37 سال از برقراری جمهوری اسلامی در ایران و تجربه بیش از 37 انتخابات به شیوه دموکراتیک، برقراری این بدعت دیگر چندان نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد.

در نظر داشتن منافع قومی و قبیله‌ای و طایفه‌ای و منطقه‌ای در رای دادن امری بدیهی و محتمل است اما اینکه تعلقات طایفه‌ای جای عقلانیت و واقع‌نگری را بگیرد چندان پذیرفتنی نیست.

سید عبدالله حسینی یکی از رقبای مطرح

شاید بتوان یکی از رقبای اصلی یوسفیان ملا در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی را سید عبدالله حسینی دانست. سیاستمدار 54 ساله‌ای که از سال 69 تاکنون در رده‌ها و مسئولیت‌های مختلف در نهاد ریاست جمهوری فعال است اما به طور مشخص از زمان به روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 92 فعالیت وی در دولت قوت گرفت و در حال حاضر به عنوان مشاور نهاد ریاست جمهوری در حال فعالیت هست. همچنین عضویت در شورای عالی برنامه‌ریزی نهاد ریاست جمهوری از آبان 1392، نماینده و امین سهام شرکت دولتی سرمایه‌گذاری خارجی ایران (IFIC) در اپراتور مخابراتی در حوزه (CIS) از بهمن 92، مشاور معاون حقوقی ریاست جمهوری از اردیبهشت 93 و مشاور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور و رئیس کارگروه تدوین برنامه ششم توسعه از شهریور 93 از مسئولیت‌های حال حاضر عبدالله حسینی است.

حسینی که در آمل متولد شد و تا پیش از اعزام به تهران برای ادامه تحصیلات، در همین شهر ساکن بود، هم دارای تحصیلات عالی دانشگاهی است و هم سوابق مطالعات حوزوی تا اوایل سطح را در کارنامه خود دارد. دکترای حقوق تجارت بین الملل خود را در سال 1391 دریافت کرده و در حال حاضر مشغول تدوین رساله برای دوره دکترای حقوق خصوصی در دانشگاه تهران است. ریاست سازمان ایرانگردی و جهانگردی کل کشور و مدیر کل طرح و برنامه وزارت امور خارجه و همچنین سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در بلاروس از دیگر مسئولیت‌های حسینی بود.

هرچند که نام‌های بزرگ دیگری نیز در این حوزه انتخابیه مطرح است و آمادگی خود را برای حضور در انتخابات مجلس دهم اعلام کردند اما شاید نقش هیچکدام به اندازه حسینی در زمینه ارتباط با دولت تدبیر و امید پررنگ نباشد اما قطعا انتخابات در این حوزه بسیار تنگاتنگ و نفس‌گیر خواهد بود.لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سید عبدالله حسینی - عزت الله یوسفیان ملا - حوزه انتخابیه آمل -

نظرات کاربران در مورد : رقابت تنگاتنگ در حوزه انتخابیه آمل
 • علی ساعیپاسخ1چهار شنبه 06 آبان 1394

  دروغگویی و وقاحت و مزدوری از سرورویتان می بارد ...... یک احمدی نژادی بالفطره است

 • مهدی @پاسخ0یکشنبه 01 آذر 1394

  ... .
  لطفا به امانت در رسالت خود عمل نموده و نظرات را منتشر کنید.

  • مازندمجلس0یکشنبه 01 آذر 1394

   دوست عزیز، تمام پیام هایی که برای این مطلب رسیده اند تایید شده است. شاید نظر شما در سایت ثبت نشده باشد

 • شهروند دوست داشتنیپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  بهتر است زندگی نامه، سوابق اجرایی و مدیریتی، مدرک تحصیلی و ...، دیگر نامزدهای احتمالی را نیز منتشر نمایید تا مردم با آنها آشنا شده و بهتر بتوانند در این دوره تصمیم گیری نمایند.

 • شهروند دوست داشتنیپاسخ0چهار شنبه 04 آذر 1394

  بهتر است زندگی نامه، سوابق اجرایی و مدیریتی، مدرک تحصیلی و ...، دیگر نامزدهای احتمالی را نیز منتشر نمایید تا مردم با آنها آشنا شده و بهتر بتوانند در این دوره تصمیم گیری نمایند.

 • مهدی@پاسخ0شنبه 07 آذر 1394

  به نظر می رسد نگارنده متن، اطلاع چندانی از اوضاع سیاسی شهر آمل ندارد! زیرا در این دوره جناب یوسفیان اصلا جایگاهی در بین مردم ندارد که بتوان او را یک رقیب انتخاباتی نامید.
  این دوره در شهر آمل را دوره عبور از یوسفیان باید نامید (به ایشان پیشنهاد می کنم دیگر در شهر آمل نامزد نشود چون قطعا با این عملکردها و توجه نکردن به قشر محروم و بی پناه جامعه مانند جوابی که به آن معلول داد، وعده های بی سرانجام، اعلام طرح های کارشناسی نشده غیر ممکن ماننند فرودگاه و مترو و ... ، شهروندان آملی یه ایشان اعتماد نخواهند نکرد و سرنوشتی که مرحوم کاظمی دینان به آن مبتلا شد، در انتظار ایشان نیز خواهد بود)
  از سوی دیگر، جناب حسینی هم تازه به جرگه کسانی پیوسته است که قصد نامزد شدن دارد و هنوز در بین مردم شناخته شده نیست و راه درازی را باید بپیماید تا بتواند در بین مردم برای خود جایگاهی باز نماید.
  اما در این میان افراد شناخته شده ای وجود دارند که از موقعیت بسیار بسیار بهتری نسبت به سایرین برخوردار ند و دارای جایگاه مردمی هستند. با درنظر گرفتن این موارد دیگر رقابتی بین یوسفیان و حسینی وجود ندارد که بخواهد تنگاتنگ باشد.
  والسلام
  مهدی@

 • کارشناسپاسخ1سه شنبه 08 دی 1394

  سلام ودرود.جناب عبدالله حسینی جویباری رانمیشناسیم لطفابه مامخاطبین معرفی نمایید.ایشان درطول 30سال خدمت درنظام اسلامی چه خدماتی برای شهرستان آمل داشته اند.

نظر شما در مورد : رقابت تنگاتنگ در حوزه انتخابیه آمل

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها