امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:05:14

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 76317 -تاریخ انتشار : دوشنبه 18 مرداد 1395 -ساعت : 12:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خمینی؛ واژه مشترک منتقد و مدافع

پرونده موثق از سخنرانی حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی در مصلای قائمشهر؛

خمینی؛ واژه مشترک منتقد و مدافع

مازندمجلس: محمدعلی آهنگران: حتما بیان نظرات امام جمعه محترم توام با یک دلسوزی بود و با یک نیت خیری می‌خواستند مواردی را بیان کنند اما در مکان و زمان نادرستی این مسئله را بیان کردند که واکنش‌هایی هم در پی داشت/ معلمی: سلام مرا به حاج‌حسن‌آقا برسانید و بپرسید چه پاسخی برای امام آماده کرده است/ هاشمیان: حمایت قاطع سید علی آقا در جلسه چنان جو را تحت تأثیر قرار داد که چند نفر خواستند علیه امام جمعه شعار دهند

مازندمجلس: مراسم ارتحال آیت الله صالحی مازندرانی از علمای برجسته مازندران و شهدای قشر روحانیت استان در سالروز شهادت رئیس مذهب جعفری با حضور نوه امام راحل حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی که به دعوت امام جمعه و خانواده آیت‌الله صالحی مازندرانی به عنوان سخنران اصلی این مراسم دعوت شده بود، روز شنبه 9 مرداد در مصلای جمعه قائم‌شهر برگزار شد. در این مراسم شخصیت‌های استانی، علمای بنام استان، سلسله جلیله روحانیت، خانواده شهدا و انبوه جمعیت مشتاق که از صبح منتظر حضور نوه امام بودند، حضور داشتند.

چرا برای دفاع از ماهیت نظامی که امام راحل طراح آن است، فریاد نمی‌زنید؟

در ابتدای این مراسم آیت‌الله علی معلمی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائم‌شهر ضمن خوشامدگویی به سیدعلی خمینی از انتظار چند ساله‌اش برای یافتن فرصتی برای درد دل در حضور برخی از اعضای بیت امام، گفت: «سخنانم، حرف‌های دردمندانه یک طلبه است که در روزگار امام یک نفر از سیاهی‌لشکر او بود و پای درسش نشست و مانند اکثر مردم انقلابی داغ شهادت دو فرزند را در سینه دارد». وی، لابلای سخنانش خطاب به نوه امام گفت: «مگر نمی‌دانستید که تصمیم مجلس خبرگان در معرفی جانشین شایسته امام بر اساس اشاره همان عبد صالح سفر کرده بود و انتخاب بجایی بود؟ پس چرا در برابر جفا و سوءرفتار عده‌ای بریده از خط امام سکوت می‌کنید و چرا فتنه‌های ٧٨ و ٨٨ را محکوم نکردید و مع‌الاسف با سران آن واقعه ملاطفت و مصاحبت دارید». نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری درباره نسبت یادگاران امام گفت: «بالاتر از نسبت نسبی و سببی اهلیت و تبعیت است و برای شما ارزش مضاعف دارد اما شما برای کمک به ولی‌فقیه چه می‌کنید؟ باید به گذشته نگاه بیندازیم که فرزندان و نوادگان آخوند خراسانی و رهبر نهضت مشروطه متاسفانه بر اثر نفوذ عوامل بیگانه در آن زمان نتوانستند وجاهت و محبوبیت پدر را حفظ کنند و این درس بزرگی برای بزرگ‌زادگان است».

معلمی اما در بخش دیگری از صحبت‌هایش با صراحت از سیدحسن خمینی نام برد و او را خطاب قرار داد و گفت: «سلام مرا به حاج‌حسن‌آقا برسانید و بپرسید چه پاسخی برای امام آماده کرده است که در انتخابات خبرگان استان مازندران از عالم مجاهد و جانباز ٥٠ درصد و یار کوچک تبعیدی این کشور آیت‌الله سیفی‌ مازندرانی چشم پوشیدند و آنان را کنار گذاشته و لیستی که از بیرون تهیه شد را همراهی کرده و آن را مورد حمایت خود قرار داد؟ افرادی در آن لیست بودند که سابقه یک روز همراهی با امام را قبل از انقلاب در کارنامه خود نداشتند و اگر عده‌ای به نام ایشان عمل کردند و او بی‎اطلاع بود چرا تکذیب نکردند؟»

 

در ادامه سید علی خمینی برای سخنرانی به جایگاه رفت و در دفاع از بیت امام سخنانی را مطرح کردند که شرح ماوقع را از قلم همراه ایشان در این سفر حجت‌الاسلام علی هاشمیان در یاداشتی به عنوان «خروشی قهرمانانه در دفاع از یادگار و بیت امام» منتشر شده در سایت جماران می‌خوانیم:

خروشی قهرمانانه در دفاع از یادگار و بیت امام

هاشمیان در یادداشت خود نوشت: «وقتی حاج سید علی آقای خمینی برای ایراد سخن بر کرسی نشستند و با جمله اتقواالله و روایتی از امام صادق (ع) شروع نمودند که دنیایی از مطلب بود جو سنگین بر جلسه را کمی سبکتر کرد و علمایی که بنده در کنار آنها نشسته بودم لب بر تحسین ایشان گشودند و در وصف ایشان سخنان زیبایی را بیان داشتند. حمایت قاطع سید علی آقا در جلسه چنان جو را تحت تأثیر قرار داد که چند نفر خواستند علیه امام جمعه شعار دهند که ایشان مانع شدند که این هم نشان از خلق و خوی اسلامی ایشان بود. حاج سید علی آقا چنان از اخوی خود حضرت آیت الله حاج سید حسن آقا و سکوت یادگار امام در مقابل نامهری‌ها سخن گفت که باعث گریه بعضی‌ها در جلسه شد. الحمدلله به لطف الهی، از یادگار امام که پرچمدار بیت است به نوعی دفاع نمود که همه حاضران به تمجید پرداختند و فهمیدند که بیت امام ضمن اتحاد و همراهی با هم در دفاع از نظام و انقلاب و رهبری راسخند؛ که این صحبت‌های ایشان برای بدخواهان و کج اندیشان خیلی گران آمد».

وی، در بخش دیگری از یادداشت خود آورده است: «یکی از نکات قابل توجه این بود که سید علی آقا به مسأله انتخابات خبرگان رهبری و رد صلاحیت آقای سید حسن خمینی پرداختند و در جمع مردم از مظلومیت ایشان پرده برداشتند و همه در جلسه متوجه سعه صدر و منش اخلاقی و سیاسی یادگار امام که برای حفظ وحدت انجام می‌دهد شدند. مشخص بود که گروهی می‌خواستند از این فرصت استفاده کرده و جو تخریبی جدیدی را علیه بیت امام ایجاد کنند که با فهم و درایت سید علی آقا و بیانات روشنگرانه که مملو از رعایت اخلاق و دین بود این توطئه خنثی گردید. در پایان جلسه هم شجاعت وصف ناپذیر ایشان این بود که سید علی آقا برای اینکه نشان دهند که ارادت مردم به بیت امام به چه میزان است بر خلاف مسیر تنظیم شده به میان مردم رفتند و موجی از احساسات و شعارهایی برآمده از دل بود که ستونهای مصلی را به لرزه درآورده بود و فضا را انقلابی کرده بود».

محمدعلی آهنگران:

هیچ جایگاهی مثل بیت امام دلسوز انقلاب و رهبری نیست

محمدعلی آهنگران در گفت‌وگو با موثق پیرامون جایگاه امام در وحدت‌آفرینی، گفت: امام چه در زمان حیات و چه پس از ارتحالشان محور وحدت در کشور بودند. تمام گروه‌های سیاسی و نخبگان هر زمانی بخواهند اظهار نظری کنند تلاش میکنند امام را محور وحدت معرفی کنند و اندیشه خود را متصل به اندیشه امام کنند. طبیعتا بیت امام به عنوان یادگار آن حضرت و متولی نشرآثار و اندیشه‌های امام هم همین ویژگی را دارد و محور وحدت باید باشه کمااینکه اینطور هم است. آیت الله سیدحسن خمینی هم به عنوان یادگار گرانقدر حضرت امام در طول سال‌هایی که تولیت آستان مقدس امام را برعهده داشتند محور وحدت بودند و سعی کردند جایگاه و اندیشه‌ای که حضرت امام در طول حیاتشان داشتند را به خوبی بیان کنند و جامعه را با اندیشه‌های حضرت امام آشنا کنند.

آهنگران افزود: نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که کسانی که دانسته و یا نادانسته تلاش می‌کنند وحدت را در جامعه از بین ببرند، یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که به آن توجه می‌کنند امام و بیت امام است. تلاش می‌کنند که با تحریف اندیشه‌های امام یا بی‌توجهی به دستورات آن حضرت و وصیتامه ایشان، این عامل وحدت در کشور را از بین ببرند و تلاش می‌کنند برای ضربه زدن به انقلاب، ابتدا به این ملجا و پناهی که مردم و نخبگان دارند بتازند و از این طریق نظریات و مواضع انقلاب را سست کنند.

محمدعلی آهنگران ادامه داد: در این مورد خاص باید از خود امام جمعه محترم قائمشهر پرسید که چرا این حرفها در حضور آقای سید علی خمینی زده شد. من بعد از شنیدن این صحبت‌ها تعجب کردم که چطور می‌شود مهمانی را دعوت کنیم و به جای آنکه مهمان را تکریم کنیم و او را بزرگ بشماریم و ارج بنهیم، در حضور او حرف‌هایی بزنیم که موجب اذیت شود  و در واقع به محور وحدتی که عرض کردم خدشه وارد شود. در صحبت‌های آقای سیدعلی خمینی دیدید که اشاره به همین موضوع داشتند که کسی از بابت حمله به بیت امام سود نمیبرد غیر از منافقین. کسانی که نمی‌خواهند همدلی و یکپارچگی مردم را ببینند. البته من مطلقا نمی‌خواهم بگویم امام جمعه محترم همچین قصدی داشت. حتما بیان نظرات امام جمعه محترم توام با یک دلسوزی بود و با یک نیت خیری می‌خواستند مواردی را بیان کنند اما در مکان و زمان نادرستی این مسئله را بیان کردند که واکنش‌هایی هم در پی داشت. صحبت‌هایی هم که سیدعلی آقا کردند نشان داد که پسندیده نیست که در حضور مهمان، میزبان گله‌گذاری کند. امام جمعه محترم اشاره کردند که چرا بیت امام به جایگاه رهبری و مقام معظم رهبری بی‌توجهی می‌کند؟ این اظهر من الشمس است که هیچ جایگاهی مثل بیت حضرت امام در کشور وجود ندارد که دلسوز انقلاب باشد و بخواهد جایگاه رهبری را تقویت بکند. بر منش آقای حسن آقا هم نمی‌بینیم که گفتارها و نوشته‌ها و مش و منششان در تقابل با رهبری باشد. همه در جهت تحکیم و تایید ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری است.

این مطلب در شماره چهارم هفته نامه موثق (17 مرداد 95) منتشر شده است


خمینی؛ واژه مشترک منتقد و مدافع


منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : موثق-شماره چهار - سید علی خمینی - امام جمعه قائمشهر - مصلای قائمشهر - سید حسن خمینی - موثق -

نظرات کاربران در مورد : خمینی؛ واژه مشترک منتقد و مدافع
  • خلیلیانپاسخ0چهار شنبه 20 مرداد 1395

    آیت الله معلمی حرف حقی زد. چندسوال پرسید آنهم بسیار محترمانه. ولی جواب قانع کننده ای به ایشان داده نشد. ضمناً مگه کسی دلسوزتر از آیت الله معلمی به بیت امام در این مازندران وجود دارد؟ مرد امتحان پس داده دیار علویان

نظر شما در مورد : خمینی؛ واژه مشترک منتقد و مدافع

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها