مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 76660 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 مرداد 1395 -ساعت : 09:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تلخ و شیرین آمار طلاق  در 4 ماه نخست امسال در مازندران

آمار طلاق، از توقف تا اعلام مجدد؛

تلخ و شیرین آمار طلاق در 4 ماه نخست امسال در مازندران

اختصاصی مازندمجلس: اگر نگاهی به آمار طلاق در کشور در دو سه دهه اخیر بیندازیم، به عینه قابل لمس است که روندی صعودی داشته و از تعداد 20 هزار در سال 1360 به بیش از 163 هزار طلاق در سال 93 رسیده است/امیدواریم با آموزش بیشتر، برنامه ریزی منسجم‌تر و دقیق‌تر(البته در کنار ایجاد اشتغال و فراهم نمودن زمینه ازدواج جوانان) در آینده نزدیک شاهد کاهش مطلوب آمار طلاق در استان و کشور باشیم

اختصاصی مازندمجلس: اگر نگاهی به آمار طلاق در کشور در دو سه دهه اخیر بیندازیم، به عینه قابل لمس است که روندی صعودی داشته و از تعداد 20 هزار  در سال 1360 به بیش از 163 هزار طلاق در سال 93 رسیده است. بگونه‌ای که طلاق در سال‌های اخیر به معضلی بزرگ برای کشور تبدیل شده و حتی این اواخر تصمیم بر آن شد که آمار آن دیگر اعلام نشود!

پرده اول : آمار طلاق، از توقف تا اعلام مجدد

 اگرچه آگاهی نسبی از وضعیت طلاق، کاهش یا افزایش آن در جامعه تا حدود زیادی برای توده مردم قابل لمس است اما خبر توقف اعلام آمار طلاق (در هفته گذشته) از سوی اداره ثبت احوال کشور، واکنش‌های کارشناسان، اهالی رسانه و افکار عمومی را برانگیخت.

اگر خاطرتان باشد (سه شنبه دوازده مرداد امسال) بود که علی اکبر محزون (مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور) در اظهار نظری عجیب با بیان اینکه از این پس آمار طلاق در کشور را اعلام نمی‌کنیم، گفت: «آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارایه آمار صرف دردی را دوا نمی‌کند بلکه تکرار مکررات ممکن است آسیب به وجود آورد. بنابراین ما از آن پرهیز می‌کنیم. هر وقت کارهای عملی در زمینه کاهش طلاق انجام شود و ما اثربخشی برنامه‌ها را به اطلاع می‌رسانیم».

انتشار این خبر بلافاصله موج انتقادات صاحبنظران و رسانه‌ها را برانگیخت مبنی بر اینکه که اگر قرار باشد آمار طلاق از سوی سازمان اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال منتشر نشود، آیا زمینه‌های شایعه سازی و شایعه پراکنی فراهم نمی‌شود؟ از طرفی آیا  این پنهان کاری‌ها نشان ازدیاد بیش از حد طلاق در کشور نیست که دیگر نمی‌خواهند آن را اعلام کنند؟! آیا اینگونه مخفی کاری‌ها و پنهان کاری‌ها دردی را دوا  می کند؟ آیا موجب بی‌اعتمادی مردم نمی‌شود؟.

صاحبنظران انتظار داشتند مسئولان بجای اعلام نکردن آمار طلاق، به دنبال راه حل‌های منطقی کاهش آن می‌رفتند که مهمترین آن‌ها اشتغال و فراهم کردن زمینه‌های ازدواج جوانان است اما اقدامات لازم در این زمینه در دهه اخیر انجام نشده و اعلام نکردن آمار آن موجب نمی‌شود که مردم احساس کنند معضل طلاق در جامعه کاهش یافته یا ریشه‌کن شده است.

در نتیجه‌ی این واکنش‌ها بود که سرانجام اداره ثبت احوال کشور یک روز پس از اعلام توقف انتشار آمار (چهارشنبه سیزده مرداد) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:«سازمان ثبت احوال کشور مطابق بند "ز" ماده 1 قانون ثبت احوال وظیفه جمع آوری و تهیه آمار انسانی سراسر کشور و انتشار آن را دارد و کماکان این اطلاعات را در حیطه وظایف قانونی خود در دوره‌های زمانی تعیین شده اعلام و منتشر خواهد کرد».

پرده دوم: اعلام آمار طلاق بهتر است/ 2.2 درصد کاهش طلاق در مازندران

پس از این کش و قوس‌ها به سراغ مدیرکل ثبت احوال مازندران رفتیم و نظر وی را در این باره جویا شدیم. علی رجبی، گفت: احتمالا منظور آقای محزون از توقف آمار طلاق، عدم اطلاع‌رسانی به مردم نبوده است بلکه به خاطر اشکالات بوجود آمده در اثر ناهمخوانی آمار در  دفاتر محضرخانه‌ها و ثبت احوال بوده است.

 مدیرکل ثبت احوال مازندران، با اظهار اینکه اعلام آمار طلاق خوب و بهتر است، افزود: با برنامه‌ریزی صحیح و کاهش آمار آن، می‌توان رضایت مردم را هم جلب کرد. مثلا در استان با همکاری عوامل استانداری (به ویژه معاون سیاسی استاندار) برای کاهش آمار طلاق، سند راهبردی تدوین کردیم که براساس آن سعی شده است آمار طلاق استان را تا ۵ درصد در استان کاهش دهیم.

وی، تصریح کرد: تاکنون نتیجه کار مثبت بوده و ما شاهد روال کاهش آمار طلاق در استان هستیم به طوری که این میزان در 4 ماه نخست امسال 2.2 دهم درصد نسبت به سال گذشته، بوده است.

وی، نقش رسانه‌ها در نحوه اطلاع‌رسانی را تاثیرگذار دانست و گفت: برای رفع ابهام یا سوءتفاهمات بهتر است میزان آمار طلاق همراه با آمار ازدواج قید شود و صرفا پرداختن به آمار طلاق، ذهنیت مطلوبی در افکار عمومی ندارد. 

پروه سوم: تناقض دراعلام آمار طلاق شهری و روستایی

در همان دو روزی (سه شنبه و چهارشنبه 12 و 13 مرداد) که بحث اعلام یا توقف آمار طلاق در تهران داغ بود، مسئولان ثبت احوال مازندران، در راستای برنامه‌های کاهش طلاق، به بهشهر رفته و در دومین «کارگروه طلاق شرق استان» با حضور مسئولان مربوطه به بررسی وضعیت طلاق این حوزه پرداختند.

در ان جلسه مدیرکل ثبت احوال مازندران، بیان کرد: «ادارات ثبت‌احوال شهرستان‌های مختلف استان مازندران و شرق مازندران با برنامه‌ریزی منسجم و مناسب در این راستا واردشده‌اند و همچون گذشته ثبت به‌موقع موالید، ازدواج، طلاق و فوتی ثبت می‌شود که امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی شاهد کاهش مناسب طلاق در مازندران باشیم».

اما نکته تامل برانگیز آن جلسه این بود که (خالق سجادی) فرماندار بهشهر از افزایش آمار طلاق در روستاها ابراز نگرانی کرد و گفت: «آمار طلاق در روستاهای بهشهر از شهر پیشی گرفته که باید در این راستا با برنامه‌ریزی منسجم‌تری واردشده و واکاوی مناسب از علت و علل فراهم شود».

اگرچه اعلام این خبر توسط فرماندار بهشهر با توجه به حاکمیت باورهای اعتقادی و سنتی که در آن طلاق به شدت ناپسند است، تکان‌دهنده و ناگوار است و در صورت درستی آن، نشان‌دهنده وخامت اوضاع و به چالش کشاندن کاهش آمار طلاق توسط مسئولان و مطلوبیت اوضاع است.اما مدیرکل ثبت احوال مازندران در گفتگو با مازندمجلس، با رد این مساله گفت: طبق آمار، روستاهای استان 35 درصد کل آمار طلاق مازندران را تشکیل می‌دهند و در بهشهر نیز این قضیه صادق است.

رجبی، افزود: جمعیت شهری مازندران بیشتر از جمعیت روستایی است و به تناسب آن میزان آمار طلاق شهری بالاتر است.

پرده آخرعلاج کار؛ آموزش و برنامه ریزی منسجم

با توجه به آنچه گفته شد کاهش 2.2 دهم درصدی آمار طلاق در مازندران و ادامه این روند، نویدبخش روزهای روشن تر است و افزایش آمار طلاق در روستاها نگران کننده. امیدواریم در ادامه‌ی تلاش برای بهبود وضعیت طلاق، با آموزش بیشتر، برنامه ریزی منسجم‌تر و دقیق‌تر(البته در کنار ایجاد اشتغال و فراهم نمودن زمینه ازدواج جوانان) در آینده نزدیک شاهد کاهش مطلوب آمار طلاق در استان و کشور باشیم.  

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : طلاق مازندران - 4ماه نخست 95 - علی رجبی - مجید ساجدی فر -

مطالب مرتبط با : تلخ و شیرین آمار طلاق در 4 ماه نخست امسال در مازندران
نظر شما در مورد : تلخ و شیرین آمار طلاق در 4 ماه نخست امسال در مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها