مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 79105 -تاریخ انتشار : یکشنبه 24 مرداد 1395 -ساعت : 17:08

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وضعیت صنعت مازندران افتضاح است/ مدیران ده درصدی بکار استان نمی‌آیند/ برخی آقایان، سهامدار  150 شرکت هستند

عبدی نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران:

وضعیت صنعت مازندران افتضاح است/ مدیران ده درصدی بکار استان نمی‌آیند/ برخی آقایان، سهامدار 150 شرکت هستند

اختصاصی/ وضعیت صنعت مازندران از نظر تولید افتضاح است، اکثر معادن استان، ورشکسته و خوابیده‌اند در صورتی که وقتی رتبه اول و دوم ذخیره‌ی کشور را دارا هستیم/ برخی آقایان، سهامدار بیش از 150 شرکت هستند و خود عضو هیات مدیره‌اند و فقط به فکر منافع شرکت خودشان هستند. آن‌ها دیگر فرصتی برای بهبود اوضاع سایر شرکت‌ها ندارند! تازه برای رسیدگی به شرکت‌های خود نیز زمان کم می‌آورند

مازندمجلس: یدا... عبدی، با حضور در دفتر موثق، اظهار کرد: استان مازندران با دارا بودن 13 نوع ماده معدنی شامل فلورین، سنگ آهن، باریت، سنگ تزئینی، سرب، روی، پوکه معدنی، ذغال سنگ، سنگ لاشه، سیلیس، بوکسیت در تعدادی از مواد معدنی (فلورین، پوکه معدنی، ذغال سنگ و سیلیس) در کشور رتبه اول و دوم را داراست. وی، با بیان اینکه فراوری مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی جزو اولویت استان مازندران می‌باشد، افزود: تعداد 210 پروانه بهره‌برداری معدن در مازندران موجود است که به علت شرایط بد اقتصادی بیش از نیمی از ظرفیت معادن استان تعطیل و مابقی با حداقل ظرفیت در حال کار می‌باشد.

[وضعیت صنعت مازندران از نظر تولید افتضاح است، اکثر معادن استان، ورشکسته و خوابیده‌اند در صورتی که وقتی رتبه اول و دوم ذخیره‌ی کشور را دارا هستیم حق ما نیست که چنین بساطی داشته باشیم و این در اثر مدیریت بسیار ضعیف در بخش تولید است]

وضعیت صنعت مازندران از نظر تولید افتضاح است

نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، تصریح کرد: وضعیت صنعت مازندران از نظر تولید افتضاح است و اکثر معادن استان، ورشکسته و خوابیده‌اند. در صورتی که وقتی رتبه اول و دوم ذخیره‌ی کشور را دارا هستیم حق ما نیست که چنین بساطی داشته باشیم و این در اثر مدیریت بسیار ضعیف در بخش تولید است. عبدی، با اظهار اینکه سنگ‌های هماتیت در مازندران در حال تبدیل شدن به ظرفیت کشوری است، گفت: این اتفاق بسیار خوبی است اگر این اتفاقات خوب و بد را کنار هم بچینیم می‌بینیم که این بخش متولی می‌خواهد اگر زیرساخت‌ها فراهم شود در ایجاد اشتغال بسیار موثر است.

صنعت مازندران متولی قوی می‌خواهد

رئیس انجمن کانی و فلزات معدنی استان، ادامه داد: بهترین سنگ‌های معدنی از نظر مرمریت و تراورتن اصل با یک ذخیره بسیار عظیم با رنگ‌های متنوع در استان موجود است اما مدیران چنین معادنی یا درگیر بانک‌ها و تسهیلات آن هستند یا بومیان مانع کار آن‌ها می‌شوند چون متولی این بخش ضعیف است. در چنین مواردی نیاز است از طریق استانداری و نماینده ولی فقیه چاره‌جویی کنند. آیا اقای محمدپور چنین کاری کرد؟ آیا اساسا چنین مشکلاتی را درک کرد؟

وی، با اشاره به ظرفیت‌های مناسب استان مازندران، بیان کرد: کارخانه زغالسنگ البرز مرکزی، کارخانه زغالشویی سوادکوه، کارخانه کک سازی و .... از جمله این ظرفیت‌ها هستند. اگرچه کارخانه کک سازی مشکلاتی دارد که باید حل شود اما به نظر می‌رسد به زودی محقق نشود چون افرادی که دارای منافعی هستند، کک مورد نیاز را وارد می‌کنند چون منافعشان در واردات است چنین افرادی فرصت فکر کردن به اشتغال مازندران را ندارند جدا از این ما در نقاط مختلف کشور کارخانه‌های کک سازی با ظرفیت‌های بالا داریم چرا باید کک وارد شود؟

نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، افزود: بخشی از این ضعف‌ها مربوط به نمایندگان ما هست. نمایندگان تبریز و اصفهان برای جذب بودجه تمام تلاش خود را انجام می‌دهند، حتی درگیر می‌شوند ولی نمایندگان ما حتی پیگیری عادی هم انجام نمی‌دهند.

[هر طرحی که به محیط زیست برده می‌شود مورد موافقت قرار نمی‌گیرد مگر اینکه توسط مجاری یا روابط خاصی تایید شود ولی وقتی بحث اشتغال از طریق معادن  و اهمیت آن مطرح می‌شود، می‌گویند ما متولی اشتغال نیستیم و رواج بیکاری در جامعه به ما ارتباطی ندارد!]

برخورد سلیقه‌ای کارشناسان محیط زیست

عبدی، با بیان اینکه یک بخش از مشکلات ما زیست محیطی است، گفت: در حوزه محیط زیست هم برخورد سلیقه‌ای کارشناسان وجود دارد باز هم از این موضوع نگرانیم. علت آن است که محیط زیست اعلام کرده در مناطق 4گانه (حیاط وحش، پارک ملی، پناهگاه‌های حیات وحش و مناطق حفاظت شده) درخواست مجوز برای ثبت معدن ممنوع است و بقیه نقاط را آزاد اعلام کرده اما باز هم می‌بینیم برخوردهای سلیقه‌ای انجام می‌شود. آنچه امروز دیده می‌شود هر طرحی که به محیط زیست برده می‌شود مورد موافقت قرار نمی‌گیرد مگر اینکه توسط مجاری یا روابط خاصی تایید شود اما وقتی بحث اشتغال از طریق معادن  و اهمیت آن مطرح می‌شود، می‌گویند ما متولی اشتغال نیستیم و رواج بیکاری در جامعه به ما ارتباطی ندارد! ناراحتی ما از این است. وی، با تاکید براینکه یک مدیر اگر مدیر استراتژیک نباشد نباید به مدیریت گماشته شود، افزود: ساده‌ترین ادبیات تعیین مدیر استراتژیک این است که 50 درصد نمرات را به عوامل درون سازمانی و 50 درصد را به عوامل برون سازمانی اختصاص ‌دهیم. در عوامل برون سازمانی در خارج از حوزه اختیارات آقای مدیر محیط زیست، عوامل (استانی، کشوری و جهانی) دخیل هستند که تهدید یا فرصت محسوب می‌شوند. مدیر اگر آنها را نشناسد 50 درصد مدیریت وی زیر سوال است.

مدیران ده درصدی بکار استان نمی‌آیند

نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، تصریح کرد: عوامل درون سازمانی هم قوت و ضعف دارد که اگر به ضعف‌ها و قوت‌ها هر کدام 25 درصد نمره دهیم با دارا بودن 25 نمره ضعف‌ها، شاید از قوت‌ها 10 نمره را کسب کند یعنی در مجموع چنین مدیری با چنین تفکری یک مدیر ده درصدی است! و مدیر ده درصدی بکار استان نمی‌آید. عبدی، با طرح این پرسش که چگونه اشتغال می‌تواند به یک مدیر ارتباطی نداشته باشد، گفت: مدیری که برای کار و تلاش آمده و برای همین از بیت‌المال حقوق می‌گیرد نباید رفتارش همچون مرفهین بی‌درد باشد. چنین مدیری که تفکراتی درونبخشی دارد بکار استان نمی‌آید و جز بی‌آبرویی برای نظام هیچ نتیجه‌ای ندارد.

[امروزه بانک‌ها پوست ملت را کنده‌اند خیلی از صاحبان واحدهای تولیدی ما روانه زندان شدند خیلی از کارگران واحدهای تولیدی ما بیکار شدند. بانک‌ها واحدهای بدهکار را از آن خود کردند در نتیجه پرسنل‌ها راهی خانه‌ها شدند و واحدهای تولیدی هم خاک می‌خورند]

بانک‌ها دنبال منافع شخصی هستند

وی، درگیری با بانک‌ها را از دیگر معضلات بخش معدن دانست و افزود: امروزه بانک‌ها پوست ملت را کنده‌اند خیلی از صاحبان واحدهای تولیدی ما روانه زندان شدند خیلی از کارگران واحدهای تولیدی ما (200 نفر، 300 نفر) بیکار شدند. بانک‌ها واحدهای بدهکار را از آن خود کردند در نتیجه پرسنل‌ها راهی خانه‌ها شدند و واحدهای تولیدی هم خاک می‌خورند. خود بانک هم امکان کار در چنین واحدهایی را ندارد. تازه وقتی مدیران آن واحدها به آن‌ها می‌گویند که این واحدها را چند ماه به آن‌ها اجاره بدهند که چرخش را بگردانند و بدهی‌اش را بدهند این را هم قبول نمی‌کنند چون بانک‌ها صرفا به دنبال منافع شخصی خود هستند. رئیس انجمن کانی و فلزات معدنی استان، با اشاره به انعقاد قرارداد مشارکت معدنی برخی بانک‌ها با تولیدکنندگان، تصریح کرد: به عنوان مثال بانک‌ متعهد شد که برای فلان پروژه مثلا 5 میلیارد تومان تسهیلات را در 3 بازه زمانی پرداخت کند بخش اول تسهیلات را پرداخت کرد اما دومی و سومی را نتوانست چون تحریم‌ها به اوج خود رسیده بود و توان پرداخت آن را نداشت. بنابراین کارها ناقص ماند و تولیدکننده ماند و بدهی‌ها و جریمه‌ها!

نزدیک به 4 هزار پروژه‌ ناتمام در مازندران

عبدی، ادامه داد: بانک‌ها در هر صورت به تسهیلات خود می‌رسند چون حامی دارند اما تولیدکنند‌ها با درصد بالاتری از شکست مواجه هستند چون حامی ندارند! در اصل سازمان صنعت، معدن و تجارت متولی این کار است مدیر این سازمان باید پاشنه درب بانک را در بیاورد که چرا به قرارداد خود پایبند نبوده است و  در استان بیش از 3 هزار و 700 پروژه‌ ناتمام ماند؟ بعد بلافاصله به اتفاق تولیدکنده‌ها به دفتر استانداری مراجعه کند و پیگیر ماجرا شود تا چاره راهی برای تولیدکنندگان می‌شود متولی یعنی این!

وی، دیگر مشکل تولیدکنندگان را خرید کالاهای مورد نیاز خارجی عنوان کرد و گفت: به مراتب دیده شده تولیدکننده ما جنس خارجی (قطعه، دستگاه، و... مثلا با دلار یکهزار تومان) خریداری کرده، اما به یکباره  قیمت دلار به 3 هزار و 500 افزایش یافت بعد جنس موردنظر در گمرک ماند و هزار گرفتاری و ... اینجا تکلیف تولیدکننده چیست؟ آیا تمام بلاهایی که بر سر تولیدکننده آوردند و او  قادر به حیات نبود مسبب این فجایع چه کسی یا کسانی بوده‌اند که تولیدکنندگان را به امان خدا رها کرده‌اند و خودشان نفس راحت می‌کشند.

[کار در چنین آشفته بازاری یا دیوانه می‌خواهد یا عاشق! در حالی که اگر این مبلغ را در هر بانکی بگذارند علاوه بر امنیت سپرده، سود قابل توجهی هم عاید سرمایه‌گذار می‌شود. آیا در تولید چنین سودی حاصل می‌شود؟]

برخی آقایان، سهامدار بیش از 150 شرکت هستند

نائب رئیس انجمن معدن خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، افزود: برخی آقایان، سهامدار بیش از 150 شرکت هستند و خود عضو هیات مدیره‌اند و فقط به فکر منافع شرکت خودشان هستند. آن‌ها دیگر فرصتی برای بهبود اوضاع سایر شرکت‌ها ندارند! تازه برای رسیدگی به شرکت‌های خود نیز زمان کم می‌آورند و حاضر نیستند به دیگران بها بدهد که برای شرکت‌های خود رقیب ایجاد کنند بنابراین سعی می‌کنند رقیبان را از میدان خارج کنند چون رقابت، محصول باکیفیت می‌خواهد و محصول با کیفیت نیز هزینه و تلاش می‌خواهد بنابراین ان‌ها از همان ابتدا رقیبان را از صحنه خارج می‌کنند تا کالاهای کم کیفیت خود را به بازار دیکته کنند و با کالاهای بنجل یکه‌تاری کنند! اینها مصیبت صنعت ماست. عبدی، با اشاره به بصرفه نبودن سرمایه گذاری در شرایط فعلی، گفت: قیمت یک بولدزر یک و نیم میلیارد تومان، قیمت یک لودر یک میلیارد و 300 میلیون تومان، قیمت یک بیل مکانیکی 400 میلیون تومان یعنی فقط در شروع کار حدود 3 میلیارد از سرمایه شما هزینه می‌شود. جنس دست دوم که هر روز  در تعمیرگاه هست و گرفتاری‌های خاص خود را دارد بنابراین کار در چنین آشفته بازاری یا دیوانه می‌خواهد یا عاشق! در حالی که اگر این مبلغ را در هر بانکی بگذارند علاوه بر امنیت سپرده، سود قابل توجهی هم عاید سرمایه‌گذار می‌شود. آیا در تولید چنین سودی حاصل می‌شود؟ آن هم در زمانی که هرکه از راه می‌رسد (چند روز منابع طبیعی،  چند روز محیط زیست و ...) اقدام به تعطیلی واحد تولیدی می‌کند و تولیدکننده فقط درگیر چنین مسائلی می‌شود!

این مطلب در نشریه موثق شماره 3 یکشنبه سوم مرداد منتشر شده است

نویسنده :
منبع : موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : عبدی - نائب رئیس انجمن معدن - صنعت افتضاح - نشریه موثق -

نظر شما در مورد : وضعیت صنعت مازندران افتضاح است/ مدیران ده درصدی بکار استان نمی‌آیند/ برخی آقایان، سهامدار 150 شرکت هستند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها