مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 6619 -تاریخ انتشار : دوشنبه 11 آبان 1394 -ساعت : 16:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصولگرایان بیش‌فعال و اصلاح‌طلبان کمرنگ + نامزدهای جدی

گزارش اختصاصی مازندمجلس از حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار/

اصولگرایان بیش‌فعال و اصلاح‌طلبان کمرنگ + نامزدهای جدی

اختصاصی مازندمجلس: شاید مهم‌ترین نامزدهای انتخابات دهم در حوزه بابلسر و فریدونکنار را باید مقداد نجف‌نژاد، ولی‌اله نانواکناری، علی‌اکبر غلامیان و حجت‌اله روحی دانست. هرچند که از گوشه و کنار نام افرادی همچون رضوان هاشم ورزی، طاهریان و اکبرزاده هم به گوش می‌رسد اما رقابت اصلی بین این 4 نفر خواهد بود

اختصاصی مازند مجلس : حوزه انتخابیه بابلسر و فریدونکنار کوچکترین حوزه انتخابیه استان مازندران از نظر محدوده جغرافیایی است و با جمعیت حدود 175 هزار نفر، کم‌جمعیت‌ترین حوزه انتخابیه در مازندران محسوب می‌شود. این در حالی است که حوزه گسترده‌ای مانند آمل با بیش از 350 هزار نفر جمعیت هم تنها یک نماینده دارد.

حوزه انتخابیه بابلسر و بندپی از اولین دوره تشکیل مجلس شورای اسلامی به عنوان حوزه انتخابیه مجزا از حوزه بابل، دارای یک سهمیه در مجلس شورای اسلامی شد. در سال 78 و پس از تصویب افزایش 20 کرسی‌ در مجلس شورای اسلامی و افزایش تعداد نمایندگان از 270 به 290 نفر، سهم استان مازندران یک سهمیه افزایش یافت که برای حوزه بابل در نظر گرفته شد. اما طبق آخرین جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی، بخش‌های بندپی غربی و بندپی شرقی از حوزه انتخابیه بابلسر و بندپی منتزع و به حوزه انتخابیه بابل الحاق شد.

با این اتفاق حوزه انتخابیه بابلسر کوچک‌تر از قبل شد و نامیش از حوزه (بابلسر و بندپی) به (بابلسر و فریدونکنار) تغییر یافت. حال دو قطبی عجیبی در این حوزه کوچک بوجود آمده بود و جنگ تنها بین دو شهر بابلسر و فریدونکنار کشیده شد و البته در دوره‌های مختلف حواشی بسیاری هم بوجود آمد که حتی تلفات انسانی هم برجای گذاشت.

اما از آنجایی که در نهایت، منتخب مردم از دل صندوق‌ها بیرون می‌آید، غالبا شهری برنده انتخابات خواهد شد که جمعیت بیشتری داشته باشد. به همین خاطر در چهار دوره اخیر مجلس شورای اسلامی، به غیر از مجلس هفتم که حجت الله روحی که فریدونکناری است به مجلس ورود پیدا کرد، در تمامی دوره‌های دیگر نجف نژاد بابلسری موفق به فتح مجلس شد.

البته درگیری‌های شدیدی که در این حوزه در ادوار انتخابات رخ داد را نباید نادیده گرفت. می‌شود گفت این حوزه جنجالی‌ترین حوزه در مازندران است که شاید نشات گرفته از محدوده کوچک و جمعیت کم این حوزه باشد. (ردای نمایندگی بر قامت چه کسی می‌نشیند؟/ نگاهی به تاریخچه مجلس در این حوزه)

یکی از موارد دیگری که باید در این حوزه انتخابیه مورد توجه قرار داد، جمعیت شناوری است که در ناحیه بابلسر ساکن هستند. مهاجران فصلی که در مناطق خوش‌نشین بابلسر سکنی دارند تاثیرگذاری بر ترکیب آرای این حوزه خواهند داشت که در حوزه‌های دیگر این جمعیت فصلی شاید چندان به چشم نیاید.

 

وضعیت حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس دهم

شاید مهم‌ترین نامزدهای انتخابات دهم در حوزه بابلسر و فریدونکنار را باید مقداد نجف‌نژاد، ولی‌اله نانواکناری، علی‌اکبر غلامیان و حجت‌اله روحی دانست. هرچند که از گوشه و کنار نام افرادی همچون رضوان هاشم ورزی، طاهریان و اکبرزاده هم به گوش می‌رسد اما رقابت اصلی بین این 4 نفر خواهد بود. از طرفی حضور حجت اله روحی نماینده این حوزه در مجلس هفتم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و هنوز تصمیم مشخص و واضحی گرفته نشده و اعلام نظر رسمی در این باره توسط روحی انجام نشده اما حضور سه نامزد دیگر که همگی عقبه اصولگرایی دارند تقریبا قطعی به نظر می‌رسد.

چنانچه روحی در نهایت به عرصه انتخابات وارد نشود، شاید اصلاح‌طلبان این حوزه گزینه جدی و محکم دیگری برای جایگزینی و شرکت در انتخابات نداشته باشند و به دنبال ائتلاف با دیگر کاندیداها باشند که بعید هم به نظر نمی‌رسد. از طرفی قوت و قدرت اصلاح‌طلبان و وزنه‌ای که در اجتماع دارند و ظرفیت رای عظیمی که در این طیف است باعث گرایش کاندیداهای دیگر برای نزدیکی به این جریان میشود.

اما ضعف پرورش چهره‌های جوان در طیف اصلاح‌طلبان خود عاملی است که باعث کمرنگ شدن این گفتمان سیاسی در این حوزه شده است چرا که در سال‌های گذشته نتوانسته‌اند شخص شاخصی را به جامعه سیاسی معرفی کنند. از طرفی با آنکه تغییرات کلی در فضای سیاسی کشور بوجود آمده است اما نسیم تدبیر و امید در ترکیب فرمانداری و مدیران ارشد این حوزه نرسیده است و این کار را برای فعالین اصلاح‌طلب دشوار کرده است.

 

بررسی چهار کاندید احتمالی به ترتیب حروف الفبا

حجت‌اله روحی

روحی نماینده‌ای اصلاح‌طلب بود که از میاندوره مجلس هفتم به مدت دو سال نمایندگی مردم مازندران را به عهده داشت. وی پس از آن در مجلس هشتم در مقابل مقداد نجف‌نژاد قرار گرفت و برنده اولیه انتخابات نیز شد اما با ابطال آرای سه صندوق نجف‌نژاد به بهارستان راه یافت.

روحی با آنکه ظرفیت بسیار خوبی برای اصلاح‌طلبان این حوزه است اما هنوز حضور وی در عرصه انتخابات مشخص نیست اما قدرتی که وی در یکپارچه کردن نیروهای اصلاح‌طلب دارد غیرقابل انکار است. با توجه به اشتیاق نیروهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا و آمادگی جامعه برای تغییرات کلی، به نظر می‌آید موقعیت مناسبی برای اصلاح‌طلبان و این حوزه باشد اما همه چیز منوط به تصمیم روحی است.

 

 

علی‌اکبر غلامیان

علی‌اکبر غلامیان سرپرست سابق روزنامه ایران و مشاور ابوطالب شفقت استاندار اسبق مازندران در دولت قبل، یکی از چهره‌های جوان و پرشور این دوره از انتخابات است که با نیروی خوبی تاکنون در عرصه ظاهر شده است.

غلامیان از چهره‌های جوان اصولگرا است که پیشتر در مصاحبه با مازندمجلس گفته بود: مبنای ما اصولگرایی است ولی بنده اصولگرایی هستم با رویکردی تحول گرایانه و بدنبال اصلاح امور در بخش های گوناگون منطقه دارد. (لینک)

غلامیان معتقد است انتخابات در این دوره نیاز به ضلع سومی دارد که متفاوت با ادوار گذشته باشد. شاید همین گفتمان نو و نیروی جوانی نقطه مثبت غلامیان باشد.

 

ولی‌اله نانوا کناری

سردار نانواکناری یکی از نامزدهای انتخابات مجلس نهم بود که در رقابت تنگاتنگ با مقداد نجف نژاد از ورود به مجلس شورای اسلامی باز ماند. در انتخابات اسفند 1390 سردار نانواکناری تنها با 1183 رای اختلاف نسبت به نجف‌نژاد در مقام دوم قرار گرفت. در آن سال نجف نژاد توانست 48388 رای از مردم این حوزه به دست آورد و در مقابل 47205 رای که با نام نانواکناری در صندوق رای ریخته شده بود، عنوان منتخب مردم را از آن خود کند.

پس از چهارسال نانواکناری با قوت و قدرت بیشتر بازگشته تا اینبار فاتح مجلس دهم باشد. نانواکناری پیشتر در گفت‌وگو با مازندمجلس عنوان کرده بود با تمام توان و به حمایت مردم عزیز و عنایت حضرت باریتعالی در انتخابات شرکت خواهد کرد. (لینک)

نانواکناری که از اصولگرایان معتدل محسوب می‌شود همسویی خوبی با دولت حسن روحانی دارد و از محبوبیت و مقبولیت مناسبی هم در حوزه برخوردار است. همچنین نانواکناری پیش از این به مازندمجلس اعلام کرده بود: (از هر تشکل حزبی و گروهی که در این راستا می‌تواند از ما پشتیبانی کند تا در انجام خدمت موفق شویم، تشکر می‌کنم. حضور اینجانب مشروط به تأیید یا عدم تأیید هیچ تشکل یا گروهی نیست.) بنابراین امکان همگرایی نانواکناری با گروه‌ها و طیف‌های دیگر وجود دارد.

 

 

مقداد نجف نژاد

نماینده چهار دوره مجلس شورای اسلامی به نظر می‌آید موقعیت مناسبی برای راهیابی مجدد برای ورود به مجلس دهم داشته باشد هرچند که انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و تغییر ذائقه مردم نشان از میل شهروندان برای هماهنگی با دولت تدبیر و امید دارد، اما به علت محدوده کوچک این حوزه، تغییر بسیار سخت به نظر می‌رسد.

نجف‌نژاد همواره در طول این سال‌ها مقبولیت خوبی در بین شهروندان بابلسری و بهنمیری که اکثریت آرای حوزه را تشکیل می‌دهند دارد، اما در این دوره اصطکاک‌های بوجود آمده بین نماینده فعلی این حوزه و بنیاد مستضعفان و جانبازان و اثری که در آرای مردم در انتخابات دهم خواهد داشت را باید لحاظ کرد. همچنین علاقه‌ای که نجف‌نژاد به حوزه ورزش دارد و عضویتش در هیات مدیره باشگاه استقلال این شائبه را بوجود آورده که شاید مانند محمد رویانیان سیاست را رها و به سمت مدیریت ورزشی برود.

مازند مجلس- پایگاه خبری مجلس مازندران

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حوزه انتخابیه بابلسر - مقداد نجف نژاد - ولی اله نانواکناری - حجت اله روحی - غلامیان - محمد سفری -

نظر شما در مورد : اصولگرایان بیش‌فعال و اصلاح‌طلبان کمرنگ + نامزدهای جدی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها