مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 80283 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 مرداد 1395 -ساعت : 09:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
معدنکاران در انتظار راه اندازی کارخانه ذغال شویی البرز مرکزی

موثق گزارش می‌دهد؛

معدنکاران در انتظار راه اندازی کارخانه ذغال شویی البرز مرکزی

مازندمجلس: مازندران دارای بیش از 30 معدن زغال سنگ حرارتی تعطیل و نیمه تعطیل است و فعالیت کارخانه زغال شویی البرز مرکزی مربوط به معادن زغال سنگ کک شو می‌باشد که تعداد آن در مازندران فقط 2 واحد معدنی است. حال سئوال پیش آمده این است که منظور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در خرید تمامی محصول معادن زغال سنگ مازندران محدود به دو معدن می‌شود؟

مازندمجلس: چندی پیش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران از راه اندازی کارخانه زغال شویی معدن البرز مرکزی با ظرفیت 500 هزار تن خبرداد و با اشاره به اینکه تمامی تولیدات معادن زغال سنگ توسط دولت خریداری خواهد شد، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت 500 هزار تنی کارخانه زغال شویی البرز مرکزی، به تمامی معادن زغال سنگ اعلام می‌کنم که ما خریدار هر حجمی از تولید آن‌ها هستیم و برای فروش محصولشان به سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند.

پس از اعلام این خبر برخی از معدن کاران اعلام کردند دولت در خرید تضمینی زغال سنگ جانب انصاف را رعایت نمی‌کند و محصول معادن زغال سنگ را زیر قیمت بازار خریداری کرده و در بلند مدت طلب آن‌ها را پرداخت می‌کند.  باتوجه به نیاز مبرم معادن زغال سنگ مازندران به نقدینگی انتظار می‌رود که محصول این واحدهای معدنی با قیمت مناسب خریداری و در کمترین زمان ممکن طلب آنان پرداخت شود.

شایان ذکر است مازندران دارای بیش از  30 معدن زغال سنگ حرارتی تعطیل و نیمه تعطیل است و فعالیت کارخانه زغال شویی البرز مرکزی مربوط به معادن زغال سنگ کک شو می‌باشد که تعداد آن در مازندران  فقط 2 واحد معدنی است. حال سئوال پیش آمده این است که منظور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در خرید تمامی محصول معادن زغال سنگ مازندران محدود به دو معدن می‌شود؟ آیا محمدپور نسبت نوع معادن زغال سنگ استان اطلاع نداشته است؟

نائیجی با بیان اینکه اکثر معادن زغال سنگ حرارتی مازندران نیمه کک شو هستند، اظهار کرد: یقینا با تحقق این وعده نیمی از مشکلات معادن زغال سنگ مازندران اعم از حرارتی و کک شو حل خواهد شد. وی خواستار راه اندازی هر چه سریعتر کارخانه زغال شویی البرز مرکزی شد و تصریح کرد: اگر این اتفاق بیافتد یقینا به معادن زغال سنگ کمک بسیاری خواهد شد.

با توجه به موارد بیان شده اگر محصول معادن زغال سنگ مازندران زیر قیمت خریداری شود و به موقع طلب آنان پرداخت نشود چه سودی برای تولیدکنندگان استان خواهد داشت؟

 وی با بیان اینکه اکثر بدهکاری‌های دولتی در حوزه معادن زغال سنگ پرداخت شده است، اظهار کرد: سعی بر این است تا زمان دریافت محصول و پرداخت طلب تولیدکنندگان به کمترین زمان ممکن برسد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تاخیر در پرداخت مطالبات دولتی تولیدکنندگان امری مرسوم در بین همه‌ی صنایع است، خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی کارخانه زغال‌شویی و کاهش زمان پرداخت مطالبات تولیدکنندگان معدنی، می‌توانیم مشکل نقدینگی معدن کاران زغال سنگ را تا حد زیادی کاهش دهیم.

 محمدپور در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت خرید دولتی پایین‌تر از قیمت بازار است، اظهار کرد: دولت زغال سنگ را به قیمت جهانی می‌خرد و قیمت داخلی با معیارهای جهانی تطابق ندارد. شایان ذکر است بالا بودن قیمت زغال سنگ در کشور به دلیل بالا بودن هزینه تولید به جهت فرسودگی ماشین آلات به کار گرفته در معادن می‌باشد. با نوسازی ناوگان اکتشاف و استخراج یقینا هزینه‌های تولید کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در پاسخ به این مطالبه معدن کاران گفت: صندوق حمایت از معادن در این زمینه ورود پیدا کرده و تسهیلاتی را در این خصوص قائل شده است.  وی افزود: هر برنامه مشخصی که در آن توجیه اقتصادی وجود داشته باشد یقینا دولت از آن حمایت خواهد کرد.

 محمدپور با بیان اینکه معدنکاران مازندرانی می‌توانند با ارائه برنامه توجیهی نسبت به دریافت تسهیلات نوسازی ماشین الات خود اقدام کنند، اظهار کرد: معدنکاران مازندران می‌توانند برای دریافت تسهیلات حمایتی صندوق حمایت از معادن با ارائه ظرح توجیهی به سازمان مراجعه کنند و درصورت احراز شرایط یقینا حمایت‌های قاطعی خواهیم داشت.

 امید است این راه حل دولت در رفع مشکل معدنکاران زغال سنگ مثمر ثمر واقع شود و شاهد تولید دوباره و اشتغال کارگران در این واحدهای تولیدی باشیم.


معدنکاران در انتظار راه اندازی کارخانه ذغال شویی البرز مرکزی


منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معدنکارام - کارخانه ذغالشویی الب - مازندران - موثق -

نظر شما در مورد : معدنکاران در انتظار راه اندازی کارخانه ذغال شویی البرز مرکزی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها