مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 82909 -تاریخ انتشار : سه شنبه 02 شهریور 1395 -ساعت : 09:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح طلبان مازندران و هزار راه نرفته!

پرونده موثق از عملکرد شورای مشورتی اصلاح طلبان مازندران؛

اصلاح طلبان مازندران و هزار راه نرفته!

اختصاصی مازندمجلس: اگرچه در برخی از شهرها شورا مشورتی اصلاح‌طلبان موفقیت آمیز بود اما در برخی دیگر نه تنها کمکی برای انسجام اصلاح طلبان نکرد بلکه سبب انشقاق و تفرقه شد، به نحوی که این افتراق تا شب انتخابات نیز ادامه یافت

اختصاصی مازندمجلس:  "شورای هماهنگی جبهه اصلاحات" و "شورای مشورتی اصلاح طلبان" دو عنوانی بودند که از مدت‌ها قبل از انتخابات مجلس دهم بسیار به گوش می‌رسید. شورای هماهنگی جبهه اصلاحات متشکل از احزاب 16گانه اصلاح طلب بود و شورای مشورتی اصلاح طلبان که در فرآیندی از پایین به بالا با انتخابات در هر شهرستان با حضور فعالین سیاسی و انتخاباتی اصلاح‌طلبان تشکیل شد. اگرچه در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، برخی از احزاب اصلاح طلب راه نیافتند و برخی احزاب یک نفره نیز حضور داشتند، اما در شورای مشورتی اصلاح طلبان نیز مشکلات به نحو دیگر بود. سازوکار برگزاری انتخابات در شهرها و مشروعیت این شورا با توجه به عدم ثبت رسمی آن سبب شد تا در نهایت اصلاح طلبان سراسر کشور در فاصله حدود ١١ ماه به انتخابات مجلس دهم، پس از توافق میان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و شورای مشورتی اصلاح طلبان، ١٢ چهره اصلاح طلب شورای راهبردی انتخابات را به ریاست سید عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات تشکیل بدهند. این ١٢ نفر به همراه رابطین ملی در استان‌ها حلقه‌ای ١٠٠ نفره را تشکیل دادند اما در نهایت شورای راهبردی نیز نتوانست بار انتخابات مجلس دهم را به دوش بکشد تا در نهایت چهارم مهرماه بود که خبر موافقت رئیس دولت اصلاحات با تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان اعلام شد.

ترکیب این شورا شاملِ شورای راهبردی اصلاح‌طلبان، دبیران‌کل احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، احزاب جدیدالتأسیس که هنوز به عضویت شورا درنیامده‌اند و احزاب در شرف‌تأسیس،  بوده که تصمیمات در شورا با ریاست محمدرضا عارف و محوریت اجرائی او شکل می‌گرفت. درمازندران نیز اولین اقدامات اصلاح طلبان برای تشکیل شورای مشورتی در 14 آذر با حضور عبدالواحد موسوی لاری کلید خورد. مراسمی که با مخالفت ایشان مبنی بر عدم جامعیت و گستردگی آن، اما با زور و یک‌دندگی عده‌ای برگزار شد تا نطفه‌ی شورای نیم بند اصلاحات بسته شود.

پس از آن اما انتخابات شهرستانی اصلاح طلبان برگزار شد. اگرچه در برخی از شهرها این شورا موفقیت آمیز بود اما در برخی دیگر نه تنها کمکی برای انسجام اصلاح طلبان نکرد بلکه سبب انشقاق و تفرقه شد، به نحوی که این افتراق تا شب انتخابات نیز ادامه یافت. اینک اما اصلاح طلبان مازندران با چینش جدید گویا نگاهی به دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در سال 96 دارند.

 

رستم‌زاده در گفتگو با نشریه موثق:

اصلاح طلبان مازندران؛ پیشتاز در کشور

در این باره اصغر رستم‌زاده، سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان در گفت‌وگوی اختصاصی توضیحاتی را پیرامون انتخاب اعضای هیات داوری شورای اصلاح‌طلبان استان مازندران بیان داشت. رستم‌زاده درباره نحوه انتخاب اعضای هیات داوری شورای اصلاح‌طلبان مازندران، اظهار کرد: طبق اساسنامه نیاز بود هیات پنج نفره داوری شورای اصلاح‌طلبان استان را انتخاب کنیم. بنابراین در چهارمین مجمع عمومی اصلاح‌طلبان که شامگاه چهارشنبه (20 مرداد) در باشگاه فرهنگیان ساری با حضور اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان شهرستان‌های مختلف استان، برگزار شد، انتخابات هیات داوری اصلاح‌طلبان انجام شد.

وی، تعداد نامزدهای این انتخابات را 10 نفر عنوان کرد و افزود: پس از رای‌گیری، مهندس داودی با 60 رای نفر اول شد، فریده یوسفی با 55، مهدی احمدی‌فولادی با 55، جعفرخائفی با 46 و حسین برزگر با 44 رأی به عنوان اعضای اصلی هیأت داوری شورای اصلاح‌طلبان مازندران انتخاب شدند.

سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان مازندران، درباره اهداف تشکیل هیات داوری اصلاح‌طلبان، گفت: هیات داوران که از اعضای مجمع هستند در مواردی که اختلاف بین اعضای مجمع یا شورا به وجود آید و یا اختلاف‌نظر و شکایتی از طرف اعضای شورا با هیات رئیسه پیش آید، ورود پیدا می‌کنند و مرجع بررسی و رسیدگی به مسائل می‌باشند. رستم‌زاده، تصریح کرد: با توجه به اینکه هنوز آیین‌نامه هیات داوران اصلاح‌طلبان تدوین نشده است دقیقا نمی‌توان درباره جزئیات آن سخن گفت. اما نکته حائز اهمیت این است که استان ما از پیشتازان این جریان است و پس از آغاز بکار آن در مازندران، این طرح به صورت کشوری مطرح شد و ادامه یافت. بنابراین مازندران در انتخاب هیات داوران پیشگام است و بعید می‌دانم این طرح در سطح کشور و در همه استان‌ها فعال باشد و نهادینه ‌شدن آن نیاز به کمی زمان دارد.

وی، در ادامه به زمان برگزاری مجمع عمومی اصلاح‌طلبان اشاره کرد و افزود: از آنجا که هیات‌رئیسه بر اساس مصوبه یکساله انتخاب شدند و شهریورماه پایان فعالیت یکساله آنها است بنابراین در انتخاباتی که قاعدتا در شهریورماه برگزار خواهد شد هیات رئیسه جدید از بین شورای مرکزی انتخاب می‌شوند و کار خود را آغاز می‌کنند. سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان مازندران، یادآور شد: قطعا مجمع اصلاح‌طلبان برای هماهنگی در حوزه‌های سیاسی- اجتماعی تشکیل شده و با توجه به سیاست‌های کلان کشور به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند که در مجمع اخیر، دو موضوع اصلاحیه اساسنامه و انتخاب اعضای هیات داوری اصلاح‌طلبان مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

رستم‌زاده، با بیان اینکه موضوعات هر جلسه‌ی مجمع، متفاوت و معمولا براساس شرایط است، افزود: مثلا در جلسه اخیر مواردی چون انتقال آب دریای خزر به سمنان مطرح شد که اعضا با این انتقال، اعلام مخالفت کردند و این طرح را کارشناسی ندانستند. بنابراین طی درخواستی از دولت خواسته شد موارد کارشناسی را لحاظ کنند و نظر افکار عمومی را نیز درنظر بگیرند. وی، درباره برنامه شهرستان‌ها، گفت: در تمام شهرها به جز جویبار و تنکابن شورای هماهنگی داریم که مطابق اساسنامه عمل می‌کنند. مجمع 188 عضو دارد و 43 نفر عضو شورای استان‌هستند. ضمن اینکه شورای اصلاح‌طلبان در همه استان‌ها به تناسب فعالیت دارند.

سخنگوی شورای اصلاح‌طلبان مازندران، با اظهار اینکه هیات‌رئیسه و شورای اصلاح‌طلبان هر دو پاسخگوی مجمع هستند، تصریح کرد: در واقع مجمع، چشم بینا و ناظر مجموعه اصلاح‌طلبی است که اگر شورا یا هیات‌رئیسه دچار لغزش شوند یا اشتباهاتی سهوی و عمدی داشته باشند هیات داوری محل رجوع آن‌ها خواهد بود که طبق اساسنامه پیگیری می‌کند. رستم‌زاده، در پایان تاکید کرد: چون اعضا و شورای اصلاح‌طلبان استان با شورای اصلاح‌طلبان جبهه احزاب توافق و رویکردی مشترک دارند، تلاش بر این است که از طریق شورای اصلاح‌طلبان شهرستان‌ها، جبهه احزاب تقویت و به میزان توان در راه‌اندازی احزاب در شهرستان‌ها تلاش شود. 

 

 

سیاوش اسلامی، فعال سیاسی:

ورود تَلَکه بگیران به شورای اصلاح طلبان مازندران

در همین زمینه سیاوش اسلامی، فعال سیاسی در مطلبی که چندی پیش از سوی وی به رشته تحریر درآمده و در پایگاه خبری «مازندمجلس» منتشر شده بود آورده است: اصلاحات و روش‌های اصلاح طلبانه اگر نتواند اخلاقیات و منش و روش فردی و سیاسی ما را تغییر دهد هرگز نخواهد توانست در نزد افکار عمومی این گفتمان را اخلاقی و قابل پذیرش نماید.

سرحلقه‌های صادق اصلاحات تا رفتند بجنبند دوسالی و اندی  طول کشید و با انبوهی از مشکلات و نابسامانی و تفرق و تشتت، شورایی پر ابهام و ناهمگون و چندان تعریف ناشده‌ای را بنام "شورای اصلاح طلبان" با محوریت انسجام برای وحدت و همدلی را شکل دادند که تاکنون بنظر نتوانست در ماموریت خویش کامیاب شود! واقعا رفتار و کردار عده‌ای از سر برآوردگان در این شورا، حیرت انگیز بود! برخی از این عده و نه همه آنها برای رسیدن به کام عطشناک فزون خواهی قدرت سیاسی در آن روزها، آنگونه تند و تیزی می‌کردند تا بلکه غم از دست دادن رانت‌های قدرت سیاسیشان را در سنوات دورتر بازیابند! اینکه قلوب پاک جوانان و با صفای شهر و دیارمان و مردم مستاصل شده از بی‌کفایتی‌های دولت ماقبلشان، که دلهاشان در عشق وطن می‌طپید و با هزاران رویا برای این روزهای پیروزی دل خوش کرده بودند چه می‌آید؟ اصلا برایشان پشیزی ارزش نداشت!

همه چشم انتظار بوده‌اند که امتحان پس داده‌های اصلاحات در استان مازندران بتوانند بارِ دیگر امید را به جامعه برگردانند و با ایثار و از خود گذشتگی راهی برای مردمی که دل به دریای بلا زده‌اند گشوده نمایند! نه اینکه همه این آمال و آرزوهای مجموعه‌ای عظیم را نادیده بینگارند و به حاشیه و آسایش پناه آورند! شورای اصلاح طلبان باید با نقدهای بی‌محابا نقادی شود که چرا پس از سه سال و اندی نتوانسته است منویات حداقلی اصلاح طلبان را در استان به درستی نمایندگی کند؟! و چرا نتوانسته حلقه‌های مفقوده و موانع مستتر در این پیگیری‌ها را با کنشگران اصلاح طلب در میان بگذارد؟!

پیشنهاد می‌شود شورای اصلاح طلبان بدون فوت وقت در یک فراخوان عمومی البته تعریف شده و نه تحریف! در هر شهرستانی بدون محدودیت و بصورت عام، به بازسازی این شورا همت گمارد و گفتگو و چانه زنی را با بدنه‌ی اصلاحات اعم از زن و مرد و خاصا جوانان شروع نماید. شورا از تشکیل هرنوع جلسات با درب‌های بسته جدا بپرهیزد و میدان را برای آنهایی که با ایجاد فضایی کاذب و جعلی و شکاف در پیکره‌ی اصلاحات و حذف افراد در بدنه اصلاحات پس از پیروزی 24خرداد کوشش می‌کردند را علنا مسدود نماید. شک نکنید این موضوع  قطعا مورد حمایت بدنه اصلاحات واقع می‌گردد. یادآوری حادثه تلخ میدان‌داری نفراتی که با ایجاد بلوا، خودخواهی و زیاده خواهی خویش را به رنگ اصلاحات مزین می‌کردند و بعدها با حضور گاه و بی‌گاه خویش نقش تلکه بگیران را در اذهان متبادر می‌کردند و تشکیلات عریض و طویل اصلاحات را با این نگاه خود بسمت فاجعه تشکیلاتی سوق دادند فراموش شدنی نیست!

این مطلب در شماره پنجم دو هفته نامه موثق (31 مرداد 95) منتشر شده است


اصلاح طلبان مازندران و هزار راه نرفته!


منبع : نشریه موثق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصلاح طلبان مازندران - سیاوش اسلامی - اصغر رستم زاده -

نظر شما در مورد : اصلاح طلبان مازندران و هزار راه نرفته!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها